Βοήθεια/Απορίες στην Άλγεβρα

Tzenaki89

Νεοφερμένος

Η Tzenaki89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα,

αυριο γραφω τεστ στα πολυωνυμα μονο στο 2.1 ( οχι τις διαιρεσεις και τα παρα κατω) εχω δυσκολια στο πως λυνουμε ενα πολυωνυμο με κ και λ μεσα του. Δεν ειπαρχει καθολου στο βιβλιο κατι τετιο σαν παραδειγμα. Αν μπορουσατε να με βοηθησετε καπως.. :'( Λυνω αυτη την στιγμη (προσπαθω) την ασκηση= 2 σελ. 65 Β ομαδα

Να βειτε τους πραγματικους αριθμους α, β, για τους οποιους το πολυωνυμο Ρ(χ) = 3χ^3 + αχ^2 + βχ-6 εχει ριζες το -2 και το -3

Ευχαρηστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δες αφου σ λεει εχει ριζες το -2 και το -3 σημαινει οτι το P(-2)=0 και P(-3)=0
και λυνεις μετα συστημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzenaki89

Νεοφερμένος

Η Tzenaki89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πως λυνω το συστημα? Δεν εχω ξαναλυσει ? :( Δεν ειμαι πολυ καλη στην αλγεβρα. Αν γινετε οσο πιο απλα για να τα καταλαβω.:no1:

Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
οταν λεμε P(-2)=0 εννουμε οπου χ θα βαλεις το -2 δηλ
P(-2)=0

P(-2)=0
3(-2)^3+α(-2)^2-2β-6=0
3(-8)+4α-2β-6=0
-24+4α-2β-6=0
-30+4α-2β=0
-15+2α-β=0 (1)

P(-3)=0
3(-3)^3+α(-3)^2-3β-6=0
3(-27)+9α-3β-6=0
-81+9α-3β-6=0
-87+9α-3β=0 (2)

Και λυνεις (1),(2) σε συστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
εχω μια ασκηση στα πολυωνυμα και δεν μπορω να λυσω το β), δεν μπορω να παραγοντοποιησω το Q(x). Για δειτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
δεν παραγοντοποιειτε γιατι Δ<0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
δεν παραγοντοποιειτε γιατι Δ<0

αρα η ασκηση που εδωσα λυνεται? η εχει γινει καποιο λαθος?
μπορει καποιος να μου πει πως θα λυσω το β)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
αρα κανω τη διαιρεση οπως λεει στο α) και για να λυσω το β) παιρνω το υπολοιπο που βρηκα και το βαζω ισο με μηδεν και λυνω το συστημα για να βρω τα α,βεIR. Σωστα καταλαβα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavros_ribo

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ναι σωστά, βέβαια δεν είναι ακριβώς σύστημα.
Το υπόλοιπο βγαίνει (α-36)χ+β+60
Άρα λες πως α-36=0 Κ β+60=0
α=36 β=-60
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
ok και εγω αυτα βρηκα! Αρα την ελυσα σωστα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emi

Νεοφερμένος

Η emi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν μου βγαίνει το παρακάτω σύστημα.
Ας μου το λύσει κάποιος please..

{x}^{2} + {y}^{2} = 9
5x + 5y = 9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgosxf

Νεοφερμένος

Ο Giorgosxf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Βασικά μπορεί να λυθεί μονο με μεθοδο αντικατάστασης απά την δεύτερη στην πρώτη[2ου βαθμου].Αν αντικαταστήσεις το x^2 θα σου βγει ενα τριώνυμο με αρνητική διακρίνουσα απα αδύνατο!{Εκτώς βέβαια αν εχεις κάνει κάποιο λάθος στα νούμερα}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANTONHS

Νεοφερμένος

Ο ΑΝΤΩΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λοιπον η ασκηση ειναι η εξης:

Γνωριζουμε απο τη φυσικη οτι οταν ενα σωμα βαρυ αφηνεται ελευθερο απο υψος διανυει στο πρωτο δευτερολεπτο της πτωσης του 4,9 μετρα και σε καθε επομενο δευτερολεπτο διανυει 9,8 μετρα περισσοτερα απο το προηγουμενο.Να βρειτε το υψος απο το οποιο επεσε το σωμα στο εδαφος, οταν γνωριζουμε οτι ο χρονος της πτωσης του ειναι 10 δευτερολεπτα.

Αν μπορειτε δωστε μια βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Σκέψου ότι η αριθμητική πρόοδος είναι η ακολουθία στην οποία κάθε όρος ισούται με τον προηγούμενο αυξανόμενος κατά ενα σταθερό ρυθμό (σωστά το είπα; ) :p

Δηλαδή εδώ θα έχεις:

4,9 + (4,9+9,8)+(14,7+9,8)+ (24,5+9,8) και πάει λέγοντας..

Ελπίζω να βοήθησα!

Επίσης ελπίζω να είμαι σωστός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Η απόσταση που διανύει κάθε δευτερόλεπτο είναι αριθμητική πρόοδος με
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANTONHS

Νεοφερμένος

Ο ΑΝΤΩΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Ετσι το ειχα βγαλει κ γω αλλα ειχα καποιες αμφιβολιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgitsa

Νεοφερμένος

Η Γιωργίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριδαία (Πέλλα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
κ εγω ετσι νομιζω..μονο με την μεθοδο τησ αντικαταστασησ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου η ωραιοτερη ασκηση στους λογαριθμους:

να λυθει στο η εξισωση


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
φαινεται δυσκολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
εχει μια δυσκολια ναι. να πω οτι βρισκεται στο σχολικο βιβλιο σελιδα 148 (ασκηση 7).προσπαθειστε την αξιζει τον κοπο.και μετα εχω αλλη μια επισης πολυ καλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top