Αλεξακις

Νεοφερμένος

Ο Αλεξακις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Δεν ειναι φυσικη,αλλα μπορει καποιος να εχει καποια ιδεα απο αλγεβρα.
Μας δινουν f(x)=4 με 1≤x<3
Αφου f(x)=y ==> y=4, σημαινει οτι το x δεν βρισκεται αναμεσα σε αυτο,οποτε ειναι 0?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Δεν ειναι φυσικη,αλλα μπορει καποιος να εχει καποια ιδεα απο αλγεβρα.
Μας δινουν f(x)=4 με 1≤x<3
Αφου f(x)=y ==> y=4, σημαινει οτι το x δεν βρισκεται αναμεσα σε αυτο,οποτε ειναι 0?
εχουμε τη συναρτηση f:A=[1,3) --->f(A)=4 η οποια ειναι μια ευθεια παραλληλη στον χ αξονα και με αρχη το σημειο 1 και τελος που τεινει στο 3 και καθε σημειο Μ(χ,f(x)) της γραφικης παρασταστης της ευθειας εχει τεταγμενη y=4.
Το πεδιο ορισμου της φ ειναι καθε χ που ειναι μεγαλυτερο ισο με το 1 και μικροτερο του 3 , καθε χ που ανηκει στο πεδιο ορισμου της φ αντιστοιχει στο στοιχειο y=4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση : για να λυσουμε την εξισωση χ στη δευτερα - (α+β)χ + αβ = 0 πρεπει να κανουμε διακρινουσα. Μπορειτε να μου πειτε το αποτελεσμα που βρηκατε κανοντας διακρινουσα ;

Ευχαριστω εκ των προτερων :)
Η μια λυση ειναι α και η αλλη β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
παρακαλω όποιος μπορεί ας τη λύσει! :)

∆ίνεται η ακολουθία µε Sν = 2 (3(υψωμένο στη ν) -1)
α) Να βρείτε το Sν-1
β) Να βρείτε το αν
γ) Να βρείτε το αν+1
δ) Να αποδείξετε ότι αυτή είναι γεωµετρική πρόοδος και να βρείτε τον λ και τον α1.
ε) Πόσους όρους της πρέπει να πάρουµε, για να έχουµε άθροισµα 484;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
παιδια παρακαλω οποιος μπορει να απαντησει ειναι σοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
παρακαλω όποιος μπορεί ας τη λύσει! :)

∆ίνεται η ακολουθία µε Sν = 2 (3(υψωμένο στη ν) -1)
α) Να βρείτε το Sν-1
β) Να βρείτε το αν
γ) Να βρείτε το αν+1
δ) Να αποδείξετε ότι αυτή είναι γεωµετρική πρόοδος και να βρείτε τον λ και τον α1.
ε) Πόσους όρους της πρέπει να πάρουµε, για να έχουµε άθροισµα 484;

Στον τύπο του αθροίσματος βάζω ν=1 και βρίσκω S1=α1=4, v=2 και S2=α1+α2=16, ν=3 και S3=α1+α2+α3=52. Αρα α1=4, α2=12, α3=36 Τότε α2/α1=12/4=3 και α3/α2=36/12=3. Είναι γεωμετρική πρόοδος με α1=4 και λ=3
Οι όροι είναι ν=5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ρε παιδια στις παραμετρικες οταν α=0 και εχει μοναδικη λυση την χ = .... στον αριθμητη και στον παρονομαστη του κλασματος τι βαζουμεε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Ρε παιδια στις παραμετρικες οταν α=0 και εχει μοναδικη λυση την χ = .... στον αριθμητη και στον παρονομαστη του κλασματος τι βαζουμεε;;;

δε πολυκαταλαβα αλλα ριξε μια ματια εδω
https://o-mathimatikos-sou.blogspot.gr/2013/01/blog-post_6.html

εδω---> https://o-mathimatikos-sou.blogspot.gr/2013/01/blog-post_30.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Σε ευχαριστωωωω :D Να σαι καλα:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Παιδιά, βοηθήστε λίγο, κόλλησα:

Δίνεται η εξίσωση (λ^2-1)χ=λ^2-3λ-4 , όπου λ είναι μία πραγματική παράμετρος.

Και εγώ κάνω:

(λ-1)(λ+1)χ=λ^2-1λ-2λ-4
(λ-1)(λ+1)χ=λ(λ-1)-2(λ+2)

το κάνω σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Παιδιά, βοηθήστε λίγο, κόλλησα:

Δίνεται η εξίσωση (λ^2-1)χ=λ^2-3λ-4 , όπου λ είναι μία πραγματική παράμετρος.

Και εγώ κάνω:

(λ-1)(λ+1)χ=λ^2-1λ-2λ-4
(λ-1)(λ+1)χ=λ(λ-1)-2(λ+2)

το κάνω σωστά;
δες το λινκ παραπανω με τις παραμετρικες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
δες το λινκ παραπανω με τις παραμετρικες!

το είδα, αλλά ρωτάω για να είμαι σίγουρη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δίνεται η εξίσωση (λ²-1)χ=λ²-3λ-4
Το λ² - 3λ - 4 γίνεται (λ+1).(λ-4)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Παιδιά, βοηθήστε λίγο, κόλλησα:

Δίνεται η εξίσωση (λ^2-1)χ=λ^2-3λ-4 , όπου λ είναι μία πραγματική παράμετρος.

Και εγώ κάνω:

(λ-1)(λ+1)χ=λ^2-1λ-2λ-4
(λ-1)(λ+1)χ=λ(λ-1)-2(λ+2)

το κάνω σωστά;

Παίρνεις περιπτώσεις:

λ²-1=0 συν.
λ=+-1

αν λ διάφορο του 1 και του -1 τότε...χ=λ-4/λ-1
αν λ=1 τότε...βγαίνει αδύνατη
αν λ=-1 τότε...βγαίνει ταυτότητα

ΥΓ: Διορθώστε με αν έχω λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Παίρνεις περιπτώσεις:

λ²-1=0 συν.
λ=+-1

αν λ διάφορο του 1 και του -1 τότε...
αν λ=1 τότε...
αν λ=-1 τότε...

Το ξέρω, εγώ ρωτάω αν έχω κάνει σωστά την παραγοντοποίηση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Το ξέρω, εγώ ρωτάω αν έχω κάνει σωστά την παραγοντοποίηση:P

Α,οκ...:P
Εξίσωση β' βαθμού είναι και αφόυ Δ>0 και βρεις τις ρίζες τότε α(λ-λ1)(λ-λ2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Στις συναρτήσεις, για να είναι μια ευθεία ε1//ε2 τι πρέπει να ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στις συναρτήσεις, για να είναι μια ευθεία ε1//ε2 τι πρέπει να ισχύει?
Να έχουν τον ίδιο συντελεστή διεύθυνσης λ1 = λ2 (π.χ. y = 3x+6 και y = 3x-1).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Να έχουν τον ίδιο συντελεστή διεύθυνσης λ1 = λ2 (π.χ. y = 3x+6 και y = 3x-1).



Ευχαριστώ πολύ Δία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top