Aetos

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Να συγκρινετε τους αριθμους : α = 2^250, β = 3^200, γ = 5^150

(πρεπει να θελει να τους καταταξουμε αναλογα με το ποιος ειναι ο μεγαλυτερος κλπ... στις ανισωσεις ειμαστε)

-----------------------------------------------------------------------

Αν α,β>0 να αποδειξετε οτι α+β / 1+α+β < α / 1+α + β / 1+β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
1) .

Το τελευταίο προκύπτει ως , που ισχύει διότι

. Άρα α < β < γ.

2)



, που ισχύει αφού a,b > 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
O μαθηματικός έβαλε αυτές τις ασκήσεις κι εγώ έλειπα την προηγούμενη φορά. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως λύνονται;

lxτετρ-1l + l2x+2l= -1
lx+3l +l2x-1l< -2
lx-1l + l3x-2l> -3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Όλες είναι αδύνατες εκτός από την τελευταία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Όλες είναι αδύνατες εκτός από την τελευταία?

Κι εγώ έτσι νομίζω σύμφωνα και με κάποιες ιδιότητες που κάναμε την προ προηγούμενη που ήμουν. Αλλά πάλι και η τελευταία δεν είναι αδύνατη; Αφού το θ δεν μπορεί να είναι αρνητικός αριθμός... Αλλιώς πως λύνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alekoskaiyao

Νεοφερμένος

Ο alekoskaiyao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά μπορείτε να μου δώσετε κάποιες ασκήσεις ανισώσεων γιατί αύριο γράφουμε τεστ σ αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Σου δίνω τρεις ομαδιτσες

Α Ομάδα
Να αποδειχτούν
ι)

ιι)

ιιι)

Β Ομάδα

Να βρεθούν οι x,y αν ισχύει οτι

ι)
ιι)

Γ Ομάδα

Να βρεθουν οι κοινές λύσεις
ι)

Αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
μπράβο Γιώργο ωραίες ασκήσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChRistiNOulaa..

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
απλες ανισωσεις και οχι ανισωσεις στα απολυτα???? κριμα και ειχα να σου δωσω... καλη επιτυχια για αυριο!!!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
O μαθηματικός έβαλε αυτές τις ασκήσεις κι εγώ έλειπα την προηγούμενη φορά. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως λύνονται;

lxτετρ-1l + l2x+2l= -1
lx+3l +l2x-1l< -2
lx-1l + l3x-2l> -3
Δες πως λύνονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΑΝΙΣΩΣΕΙΣ.jpg
    ΑΝΙΣΩΣΕΙΣ.jpg
    321.8 KB · Εμφανίσεις: 137

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
.Εφοσον ισχυει Και ειναι θετικοι αριθμοι εχουμε εναν θετικο <ενος αρνητικου -> Αδυνατο ,ή κανω λαθος ?

Ομοιως και στο γ εχουμε θετικος>αρνητικου / Αοριστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ τα κατάλαβα τέλεια. Και πάλι χίλια ευχαριστώ!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alekoskaiyao

Νεοφερμένος

Ο alekoskaiyao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
1 κολπάκι στα μαθηματικά για όσους δεν το ξέρουν.....αυτό ισχύει μόνο για 2ψήφιους που είναι ίδιοι και τελειώνουν σε 5....άμα έχεις για παράδειγμα 55 επί 55.....πολλαπλασιάζεις το πρώτο ψηφίο με το επόμενο του δλδ 5 επί 6=30 και μετά κολλάς ένα 25 από πίσω άρα 55 επί 55=3025....:D
και ακόμα 1 παράδειγμα....35 επί 35....κάνεις 3 επί 4=12 και κολλάς ένα 25 από πίσω άρα 35 επί 35=1225!!!!!:D
προσοχή αυτό ισχύει από το 15 μέχρι και το 95...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Αν το ψαξεις θα δεις οτι συνεχιζει και παραπερα πχ αν εχω δυο διψηφιους οι οποιοι εχουν την εξης ιδιοτητα(το αθροισμα των τελευταιων ψηφιων τους ειναι ισο με 10 και τα πρωτα ψηφια τους ειναι ιδια τοτε : πολλ/ζω τα πρωτο ψηφιο του ενος αριθμου με το επομενο ακεραιο και τα δυο τελευται ψηφια των δυο αρχικων αριθμων δηλαδη 41 Χ 49=2009

ΓΙΑΤΙ 4*5=20 και 1*9=09 τα βαζω μαζι και βγαζει 2009

ομοιως

23*27=621
94*96=9024

κτλ

Βασικα εχω ενα βιβλιο γεματο τετοια απο το οποιο διαβασα μονο τις 10 πρωτες σελ.:P(ειναι καπου 300 σελ νομιζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Αν το ψαξεις θα δεις οτι συνεχιζει και παραπερα πχ αν εχω δυο διψηφιους οι οποιοι εχουν την εξης ιδιοτητα(το αθροισμα των τελευταιων ψηφιων τους ειναι ισο με 10 και τα πρωτα ψηφια τους ειναι ιδια τοτε : πολλ/ζω τα πρωτο ψηφιο του ενος αριθμου με το επομενο ακεραιο και τα δυο τελευται ψηφια των δυο αρχικων αριθμων δηλαδη 41 Χ 49=2009

ΓΙΑΤΙ 4*5=20 και 1*9=09 τα βαζω μαζι και βγαζει 2009

ομοιως

23*27=621
94*96=9024

κτλ

Βασικα εχω ενα βιβλιο γεματο τετοια απο το οποιο διαβασα μονο τις 10 πρωτες σελ.:P(ειναι καπου 300 σελ νομιζω)
Πώς λέγεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.

alekoskaiyao

Νεοφερμένος

Ο alekoskaiyao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κάτι λέει αυτό το σιτε τελικά...εχθές μπήκα πρώτη φορά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Γενικα αυτο το βιβλιο διχνει τροπους ωστε να αποφυγεις τις πολλες πραξεις με εξυπνο τροπο ,αυτο που ειδες τωρα ειναι ενα απο τα πολλα που εχει .Ομως ο λογος που το παρατησα ειναι ενας (νομιζω οτι ολα αυτα ειναι αρκετα δυσχρηστα ),τωρα μονο και μονο για να περασει η ωρα σου διαβασε το ,αλλα μην περιμενεις να δεις μαθηματικα μεσα παρα μονο κολπακια στην
αριθμητικη.Παντως εχει ενδιαφερον να δεις ποσο πολυ μπορεις να απλουστευσεις πολυπλοκες πραξεις στο μυαλο σου χρησιμοποιωντας εξυπνα τρικ,κατι που πριν θα σου φαινονταν αδιανοητο να το κανεις με το μυαλο τωρα θα το κανεις με ευκολια χωρις χαρτι και μολυβι .Μην περιμενεις ομως τιποτα τρομακτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tingerbell

Νεοφερμένος

Η Tingerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παραγοντοποίηση. Μήπως μπορεί να το λύσει κάποιος αναλυτικά?
(3ψ-2)²-(ψ-1)²= ☺
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.




Αφού όπως λες είναι Α λυκείου, γιατί το βάζεις Γ λυκείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top