thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.


τώρα νομίζω είναι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Για βάλε όπου χ το 6 :fss: :p
Άλλαξα και κάτι στο δικό μου διάστημα, καθώς είχα βάλει το μικρότερο δεξιά και το μεγαλύτερο αριστερά :oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
αργκ
-----------------------------------------
ριζα5 συν 1 ειναι οχι 6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
για να συμπιπτουν πρεπει λ^2=λ+2 και λ+2=0 ή λ=-2 η τιμη λ=-2 αν την αντικαταστησουμε στην πρωτη εξισωση εχουμε 4=0 ατοπο που σημαινει οτι δε γινεται να συμπιπτουν οι ευθειες και κατεπεκρτασην δεν υπαρχει η ευθεια που ζητησες
xωρις παρεξιγηση την ειπες!!! δες το μηνυμα πριν απο εσενα πια χαρα ταυτιζονται

δεν ειναι λ^2=λ+2 αν θα εβλεπες καλυτερα ειναι
λ+2=ΑΠΟΛΥΤΟ Λ+ 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το γεγονός ότι το β ισούται με το μηδέν δεν σου εξασφαλίζει ταύτιση. Σου εξασφαλίζει απλά τομή στο Ο (0,0). Η ταύτιση απαιτεί και β1=β2 και λ1=λ2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
αν βρε φιλε μου ειναι 2 ευθειες
y1=a1x
y2=a2x και a1=a2 ε τι αλλο θες

διοτι αφου η μια εχει β=0 και ι αλλη β υπαρκτο πρεπει να ειναι 0 και μετα βαζεις την παραμετρο στο συντελεστη διευθυνσης και ή πραγματι θα ταυτιζονται ή αδυνατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Οι ευθείες που έχουμε είναι οι εξής:




Καταρχάς για να ταυτίζονται πρέπει να έχουν ίδιους συντελεστές διεύθυνσης.
Δλδ:







Θέτω
και η εξίσωση γίνεται:



Λύνοντας αυτήν την εξίσωση έχουμε:





Όμως

και έτσι:

ή

(αδύνατο)

Οπότε:

το οποίο σημαίνει ότι λ=2 ή λ=-2

Δοκιμάζουμε αυτές τις τιμές και βλέπουμε ότι για λ=-2 έχουμε:

(ε1) y=4x
(e2) y= 4x

δηλαδή για λ=-2 αυτές οι ευθείες ταυτίζονται..

Για λ=2 όμως, δεν ταυτίζονται γιατί στη μία υπάρχει β και στην άλλη όχι..

Γιατί κάνετε τα απλά πράγματα τόσο δύσκολα ρε παιδιά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Οι ευθείες που έχουμε είναι οι εξής:




Καταρχάς για να ταυτίζονται πρέπει να έχουν ίδιους συντελεστές διεύθυνσης.
Δλδ:







Θέτω
και η εξίσωση γίνεται:



Λύνοντας αυτήν την εξίσωση έχουμε:





Όμως

και έτσι:

ή

(αδύνατο)

Οπότε:

το οποίο σημαίνει ότι λ=2 ή λ=-2

Δοκιμάζουμε αυτές τις τιμές και βλέπουμε ότι για λ=-2 έχουμε:

(ε1) y=4x
(e2) y= 4x

δηλαδή για λ=-2 αυτές οι ευθείες ταυτίζονται..

Για λ=2 όμως, δεν ταυτίζονται γιατί στη μία υπάρχει β και στην άλλη όχι..

Γιατί κάνετε τα απλά πράγματα τόσο δύσκολα ρε παιδιά; :P
συμφωνω ρε φιλε μου και εγω αυτο λεω απλως ξεκιναω απο τους τυπους ευθειων (μονο και μονο για να φτασω πιο γρηγορα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η άσκηση ζητάει να βρείτε τιμές παραμέτρου, δεν είναι αποδεικτική.
Εδώ, λοιπόν, απαιτούμε λ1=λ2 και β1=β2. Δεν υπάρχει άλλη λογική, και οι παράγωγοι στη Γ' Λυκείου το ίδιο πράγμα με άλλα σύμβολα είναι.
Είναι απλά τα πράγματα, όντως, μην κολλάτε στο συγκεκριμένο παράδειγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Η άσκηση ζητάει να βρείτε τιμές παραμέτρου, δεν είναι αποδεικτική.
Εδώ, λοιπόν, απαιτούμε λ1=λ2 και β1=β2. Δεν υπάρχει άλλη λογική, και οι παράγωγοι στη Γ' Λυκείου το ίδιο πράγμα με άλλα σύμβολα είναι.
Είναι απλά τα πράγματα, όντως, μην κολλάτε στο συγκεκριμένο παράδειγμα...
το ειπα πρωτη,μην κλεβεις:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
το ειπα πρωτη,μην κλεβεις:P:P:P
την ειπες βεβαια καπως μπερδεμενη!!!

βραβειο αναλυτικοτητας -------->Djimmakos

βραβειο συντομιας--------------> εγω :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εντάξει μπορείτε να με πυροβολήσετε..Την έκανα πάλι τη μαλακία μου :P

Το το έκανα και έτσι έγινε το μοιραίο λάθος..Επειδή όμως γίνεται η απλοιποίηση και τελικά γίνεται:



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Για βάλε όπου χ το -4 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
ρε παιδες βλεπω δεν εχετε αναπτυξει τη μεθοδολογια πως λυνουμε αυτες τις ανισωσεις καταρχην δεν μπορειτε να πολλαπλασιασετε με χ+5 οπως μερικοι εκαναν αυτο το λαθος πρεπει να μαζεψετε την ανισωση σε ενα μελος και να κανετε γινομενο παραγοντων μικροτερο η ισον του 0 μετα θα βρειτε το προσημο του καθε παραγοντα και τα αποτελεσματα θα τα μαζεψετε σε ενα πινακακι οπου απο εκει θα αντλησετε τις λυσεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
E λογικό είναι...Αφού δεν την έχουμε διδαχθεί ακόμα :P
Προβλέψεις κάνουμε μ' αυτά που ξέρουμε. Έτσι δεν είναι thewatcher?:P
Πάντως κάποιες λύσεις βρήκαμε..Αυτό μετράει:p

Πέρα από την πλάκα, στο διάστημα (-5,0] κάποιες τιμές την ικανοποιούν και άλλες όχι:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
α τοτε ενταξει απολυτως λογικο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
E λογικό είναι...Αφού δεν την έχουμε διδαχθεί ακόμα :P
Προβλέψεις κάνουμε μ' αυτά που ξέρουμε. Έτσι δεν είναι thewatcher?:P
Πάντως κάποιες λύσεις βρήκαμε..Αυτό μετράει:p

Πέρα από την πλάκα, στο διάστημα (-5,0] κάποιες τιμές την ικανοποιούν και άλλες όχι:p

Οι λύσεις είναι έτσι όπως τις έγραψα εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1374290&postcount=8 νομίζω. αν βρεις κάποια που να μην είναι μέσα πες μου να το φτιαξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Οι λύσεις είναι έτσι όπως τις έγραψα εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1374290&postcount=8 νομίζω. αν βρεις κάποια που να μην είναι μέσα πες μου να το φτιαξω.

Βάλει όπου χ το -1 ή το 0 :P

την ειπες βεβαια καπως μπερδεμενη!!!

βραβειο αναλυτικοτητας -------->Djimmakos


βραβειο συντομιας--------------> εγω :D:D

Είμαι πολύ συγκινημένος :'(:'(

Θέλω να ευχαριστήσω εμένα, εμένα και εμένα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
την ειπες βεβαια καπως μπερδεμενη!!!

βραβειο αναλυτικοτητας -------->Djimmakos

βραβειο συντομιας--------------> εγω :D:D


μπερδεμενη?
και δν εχει βραβειο?:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top