miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λολ! Η πιο ωραία φιλοσοφία είναι! Τρέλα! Το πόσο θα γράψω Πανελλήνιες είναι, βεβαίως, θέμα που δε θέλω να το συζητήσω...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω απορω γιατι παω να ξαναδωσω πανελληνιες ενω εξακολουθω να κουβαλαω αυτα τα μυαλα! Ο πατος ειναι κατι παραπανω απο δεδομενος! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άσε τις βλακείες και προσευχήσου το 2009 τέτοιον καιρό να είμαστε και οι δυο φοιτητές. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μαλλον σας έχει σκιστεί το ψυχολογικό σας καλσον. Να πάτε να πάρετε άλλο:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω Μιχαλακη ειμαι ηδη φοιτητης! Δεν ξερω για σενα! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ουστ, που θα μου πατάς και τον κάλο! Αφού δεν θα πας, δεν είσαι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Λολ! Η πιο ωραία φιλοσοφία είναι! Τρέλα! Το πόσο θα γράψω Πανελλήνιες είναι, βεβαίως, θέμα που δε θέλω να το συζητήσω...:D

Προσωπικη αποψη πως εχεις δικιο:D:D
Οι πανελληνιες και το σχολειο ειναι που τα σκοτωνουν στα ματια των παιδιων
Μια χαρα θα γραψεις:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό συμβαίνει σε όλα τα μαθήματα, έτσι όπως διδάσκονται. Εδώ κοντεύω να μισήσω το ΑΟΔΕ μετά από 4 ώρες μάθημα και φαντάσου ότι θέλω να μπω και Οικονομικό. Ευτυχώς το ΑΟΘ το λατρεύω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Αυτό συμβαίνει σε όλα τα μαθήματα, έτσι όπως διδάσκονται. Εδώ κοντεύω να μισήσω το ΑΟΔΕ μετά από 4 ώρες μάθημα και φαντάσου ότι θέλω να μπω και Οικονομικό. Ευτυχώς το ΑΟΘ το λατρεύω. :P

Με τον τροπο διαβασματος τον οποιο απαιτει το ΑΟΔΕ λογικο ειναι..
Ουτε να το δω δε θελω:P Ενω θα μπορουσε να χε περισσοτερο ενδιαφερον υπο αλλες συνθηκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gdespina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
βασικά πηγαίνω β' λυκείου και επειδή κάνουμε κάποια κεφάλαια της Α' λυκείου στην άλγεβρα, δεν μπορούμε να προχωρήσουμε αλλιώς αν δεν τα ξέρουμε.

Λοιπόν, θέλω να μου λύσετε στην Άλγεβρα Α' λυκ. :

σελ. 141 Β' ομάδα άσκηση 1
και σελ. 151 Α' ομάδα άσκηση 2 το ι,ιι και ιιι

περιμένω απαντήσεις.

:):):)




:thanks:
-----------------------------------------
κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Λύση 1ης άσκησης Β' ομάδας, σελιδα 141


Τα υπόλοιπα δεν προλαβαίνω να τα ανεβάσω τώρα:(

Δεν φταίει τo scanner που φαίνονται θολά, το βιβλίο είναι κακέκτυπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Εικόνα 011.jpg
    Εικόνα 011.jpg
    203.5 KB · Εμφανίσεις: 160

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
σελ 151..
για τ 1ο..τα φερνεις ολα μπροστα και βρισκεις την ριζα κανεις πινακακι και παιρνεις την περιοχη που σ ενδιαφερει........στ 2ο κανεις πινακακι αφου βρεις τις ριζες που τυο μηδενιζουν,και παιρνεις τν καταλληλη περιοχη και το 3 νομιζω ισχυει παντα, για καθε χ ανηκει στ R
-----------------------------------------
αν εχεις καποια απορια πες μου...να σου θυμισω τα προσημα ενος τριωνυμου εντος τν ριζων ετεροσημο τ α και εκτος ομοσημο του α!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
βασικά πηγαίνω β' λυκείου και επειδή κάνουμε κάποια κεφάλαια της Α' λυκείου στην άλγεβρα, δεν μπορούμε να προχωρήσουμε αλλιώς αν δεν τα ξέρουμε.

Λοιπόν, θέλω να μου λύσετε στην Άλγεβρα Α' λυκ. :

σελ. 141 Β' ομάδα άσκηση 1
και σελ. 151 Α' ομάδα άσκηση 2 το ι,ιι και ιιι

περιμένω απαντήσεις.

:):):)




:thanks:
-----------------------------------------
κανείς;

Έστω ότι η εξίσωση της παραβολής του σχήματος είναι f(x) = αχ^2+βχ+γ, (πρέπει να βρούμε τα α,β,γ)
1. Η παραβολή έχει κορυφή το σημείο Κ(2, - 3/2). Αρα –β/2α = 2 (1)
2. Η παραβολή περνά από τα σημεία (0, 1/2) και Κ(2, - 3/2) άρα οι συντεταγμένες των σημείων της επαληθεύουν την εξίσωση. Εχουμε λοιπόν :
*Για το (0, 1/2) : 1/2 = α*0^2+β*0+γ => γ = 1/2 (2)
* Για το (2, - 3/2) = - 3/2 = α*2^2+β*2+γ => - 3/2 = 4α+2β+γ (3)
Από τις (1),(2) και (3) βρίσκουμε : (1) => β = - 4α… και αντικαθιστώντας θα βρεις τελικό αποτέλεσμα : α = 1/2 , β = -2 και γ = 1/2
Αρα η συνάρτηση του σχήματος είναι :
f(x) = 1/2*x^2 – 2*x + 1/2
-------------------------
* x^2 > 1 => x^2 – 1^2 > 0 => (x^2 + 1)(x^2 - 1) > 0. x < -1 ή x > 1
[διαφορά τετραγώνων (α^2 - β^2) = (α+β)(α-β) και 1^2 = 1
το χ ανήκει από (-άπειρο, -1) ένωση (1, +άπειρο)
* χ^2 – 3 <= 0 (ομοίως ως ανωτέρω) … [χ^2 = 3 => χ = +/- ρίζα 3]
το χ ανήκει από [-ρίζα 3, +ρίζα 3]
(Πρόσεξε το διάστημα εδώ είναι κλειστό [] γιατί είναι <= και όχι < !)
* χ^2 + 2 > 0 => χ^2 > -2 . χ ανήκει στο R. (Το τετράγωνο κάθε πραγματικού αριθμού είναι θετικός ή μηδέν !)
---------
Μία φιλική παρατήρηση. Να μη "διατάζεις" ("Λοιπόν θέλω να μου λύσετε...") αλλά να ζητάς για να σου (μας) δίνεται οτιδήποτε γίνεται !!! ;)
ΚΑΛΗ ΜΕΛΕΤΗ…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Να αποδείξετε ότι ο αριθμός είναι άρρητος


:jumpy::jumpy:

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Πάρε ορθογώνιο τρίγωνο με τις 2 κάθετες πλευρές του ίσες με 1 :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και αυτό αποδεικνύει ότι είναι άρρητος;:P

Κάτι άλλο μου μυρίζει εδώ:D

Εdit: Πολύ μου αρέσει αυτή η άσκηση, κάθομαι και τη λύνω συνέχεια σα χαζό :p

Βοήθεια: Eνας ρητός αριθμός εχει μορφή x/y και το κλάσμα είναι ΑΝΑΓΩΓΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Καλα καλά, κάντε το

Και βασικά δε θέλουμε να βρουμε τη ρίζα του αλλα το ότι είναι άρρητος :p



;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάρε ορθογώνιο τρίγωνο με τις 2 κάθετες πλευρές του ίσες με 1 :p

Αυτό αποδεικνύει απλά ότι ο ρίζα2 είναι γεωμετρικά κατασκευάσιμος. Η συνθήκη άρρητου είναι ότι δεν υπάρχει α/β, με α, β ακέραιους και β διάφορο του μηδενός έτσι ώστε να είναι α/β=άρρητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ο ριζα2 σαν ρητός γράφεται ριζα2/ριζα2 αλλά αν το αφήσουμε έτσι θα μας κράξουνε, οπότε θέλει ρητοποποίηση


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top