Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Ποιο είναι πιο δύσκολο για Γ' Γυμνασιου
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Εξισώσεις

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θεωρημα Θαλή

    Ψήφοι: 10 20.0%
  • Τριγωνομετρία

    Ψήφοι: 17 34.0%
  • Συστήματα

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Παραγοντοποίηση

    Ψήφοι: 13 26.0%
  • Ταυτότητες

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Απλοποίηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο ( ποιό; )

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 10.0%

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
κάπου έχεις κάνει λάθος...ίσως σου ξέφυγε κανένα παραπάνω 0

Ρε παιδια, απλό παιχνιδάκι για το δημοτικό είναι. Μην ψάχνετε εξισώσεις και τέτοια. Μόνο που αυτό το 2.500.000 είναι σίγουρα λάθος. Και όλο 7ρια να παίρναμε: 77.777 + 77.777 + 77 = 155.631. Αν έλεγε π.χ 150.000 μια λύση θα ήταν 42 + 74.433 + 75.525.
σε πρόλαβα :P
:clapup: Χα χα χα !!! Εσύ τοχ.......... Πλάκα κάνεις? Ή βάλανε Bolzano στο δημοτικό? :P:):whistle:

δε σε κατάλαβα...η κοπέλα που ζητάει τη λύση γράφει στο προφίλ της 19 ετών, απόφοιτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δε σε κατάλαβα...η κοπέλα που ζητάει τη λύση γράφει στο προφίλ της 19 ετών, απόφοιτη
:) Προφανώς αστειεύτηκα.
:P Η κοπέλα που ζήτησε τη λύση είναι 15 ετών πηγαίνει στην Α λυκείου και την άσκηση τη θέλει για το βαφτιστήρι της που πηγαίνει Ε δημοτικού. Γιαυτό θεώρησα ότι έκανες πλάκα που έγραψες για Bolzano. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
κολλησα....πως λυνεται?4χ^5-5χ^3+25χ-1=0

H eirini121 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

@Δίας, τελευταία νομίζω πως γράφεις χωρίς να παρακολουθείς τις συζητήσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@Δίας, τελευταία νομίζω πως γράφεις χωρίς να παρακολουθείς τις συζητήσεις :P
:tongue: Δίκιο έχεις. Άλλη φορά όταν απαντάω δεν κάνω συγχρόνως κάτι άλλο. Όμως (δικαιολογίες τώρα!) πώς να μην μπερδευτώ σε ένα θέμα Γ γυμνασίου που περιέχει ασκήσεις Ε δημοτικού και θεώρημα Bolzano? :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
εγςω παντως βρισκω την τριγωνομετρια πολυ ευκολο και ενδιαφερον κεφαλαιο των μαθηματικων και αντιθεση με το αποτελεσμα της ερευνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kourtidou k

Νεοφερμένος

Η kourtidou k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δεν έχω καταλάβει Χριστό φέτος στα μαθηματικά.. Τί μπορώ να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει Χριστό φέτος στα μαθηματικά... Τί μπορώ να κάνω ;;;

Καμιά προσευχή στον εν λόγω Κύριο θα βοηθούσε νομίζω... Προσεύχεσαι (=Διαβάζεις) ;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να προσέχεις στην παράδοση του μαθήματος και όταν έχεις απορίες να ρωτάς...και στο σπίτι να διαβάζεις πρώτα θεωρία κ μετά να προσπαθείς να λύνεις τις ασκήσεις..κ λάθος να κάνεις δεν πειράζει..από τα λάθη μαθαίνουμε...! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
ασκησεις ασκησεις ασκησεις
για εξασκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JeiKei

Νεοφερμένος

Ο JeiKei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Είναι μια άσκηση (σε βοήθημα που λέει): Αν
μη μηδενικοί και γι' αυτούς ισχύει
,να δείξετε ότι οι
αντίθετοι.

Μηπώς έχει γίνει λάθος στην άσκηση ;
Γιατί εφόσον είναι αντίθετοι,δηλαδή
θα έπρεπε η σχέση που μου δίνει να ισούται με 0. Δηλαδή :

:confused:

Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί
. Δοκίμασα μήπως παίζει τίποτα με

Αλλα και πάλι δεν βγάζει τιποτα
Άμα σας φώτισει ο Θεός πείτε μου και 'μένα

Υ.Γ Έχει συμβεί άλλη μια φορά κάτι παρόμοιο και τελικά αποδείχτηκε τυπογραφικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Γιατι δεν κανετε το (α+β)^3=α^3 + 3*α^2*β + 3*α*β^2 + β^3 ,και να προσπαθησετε να καταληξετε σε κατι που ισχυει;

Εννοω οτι : στη δοσμενη σχεση που σου δινει,δουλεψε την με ισοδυναμιες και γραψε το (α+β)^3 οπως σου το εγραψα και δουλεψε τη σχεση με ισοδυναμιες,για να καταληξεις εκει που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JeiKei

Νεοφερμένος

Ο JeiKei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γιατι δεν κανετε το (α+β)^3=α^3 + 3*α^2*β + 3*α*β^2 + β^3 ,και να προσπαθησετε να καταληξετε σε κατι που ισχυει;
Εδώ γέλασα :P πληθυντικός .

Αμα κάνω
δεν βγάζω τίποτα . ΟΚ συνφωνώ οτι
θα φύγουν και θα μείνει
,όμως και αυτά με την σειρά τους όπως απέδειξα επρεπε να έφευγαν

Υ.Γ αργώ να απαντήσω γιατί δεν γνωρίζω καλά το λατεξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δουλεψε τη δοσμενη σχεση με ισοδυναμιες ,για να καταληξεις σε αυτο που θες :)

δλδ :

(α+β)^3= α^3 + β^3 <=>
α^3 + 3*α^2*β + 3*α*β^2 + β^3 = α^3 + β^3 <=> (τα α^3 και β^3 μου διαγραφονται απο τα 2 μελη)
3*α^2*β + 3*α*β^2 = 0 <=>
3*α*β ( α+ β) = 0 <=>
α*β*=0 (αδυνατο,διοτι α,β διαφοροι του μηδενος,αρα και το γινομενο τους) ή α+β=0 <=>
α=-β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JeiKei

Νεοφερμένος

Ο JeiKei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δουλεψε τη δοσμενη σχεση με ισοδυναμιες ,για να καταληξεις σε αυτο που θες :)

δλδ :

(α+β)^3= α^3 + β^3 <=>
α^3 + 3*α^2*β + 3*α*β^2 + β^3 = α^3 + β^3 <=> (τα α^3 και β^3 μου διαγραφονται απο τα 2 μελη)
3*α^2*β + 3*α*β^2 = 0 <=>
3*α*β ( α+ β) = 0 <=>
α*β*=0 (αδυνατο,διοτι α,β διαφοροι του μηδενος,αρα και το γινομενο τους) ή α+β=0 <=>
α=-β
:clapup: Σωστός

Και η απάντηση ήταν τόσο ευκολή ,γενικά έκανα περίπλοκο το πρόβλημα ,ενώ δεν χρειαζόταν :redface: Thanx

EDIT : τώρα που το ξαναείδα εχεις κάνει ενα μικρο λάθος στο τέλος αλλα δεν πειράζει γιατί μου έδωσες τον τρόπο σκέψης :
3*α*β ( α+ β) = 0 <=>
α*β*=0 (αδυνατο,διοτι α,β διαφοροι του μηδενος,αρα και το γινομενο τους) ή α+β=0 <=>
α=-β

Το σωστό είναι: 3αβ(α+β) = 0
Δηλαδή α+β =0 Άτοπο
Άρα α=-β ,δηλαδή αντίθετοι

Υ.Γ το λατεξ δεν δουλεύει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

soras7

Νεοφερμένος

Ο soras7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

απορριπτεται Η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Γενικα,κρατα στο μυαλο σου : μπορω εκμεταλλευτω τη δοσμενη σχεση και να καταληξω καπου ή μπορω να εκμεταλλευτω τη δοσμενη σχεση για να βρω κατι,που μπορει να μου χρειαστει αργοτερα.

Καλη επιτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
λοιπον,εγω (αν και νομιζω να ειναι λαθος εκανα τα εξης)
πρωτη μου σκεψη ηταν να το αποδειξουμε με εις ατοπο απαγωγη.δηλαδη εστω α.β ειναι μηδεν τοτε......πιρι πιρι πιρι



μετα επειδη νομιζα πως μου βγηκε καπως γκαφα εκανα-->

(α+β)³=α³+β³
α³+3α²β+3αβ²+β³=α³+β³
3α²β+3αβ²=ο
3α(αβ+β)=0





και μετα κολλησα....ας στειλει καποιος και την λυση plz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Γτ ρε παιδια να το παμε με ατοπο ; Να δυσκολεψουμε τη ζωη μας πιο πολυ; :P (αμα ηταν να το παμε με ατοπο,η ασκηση θα επρεπε να ελεγε οτι νδο α,β ΔΕΝ ειναι αντιθετοι ,που εκει χτυπαει καμπανακι για ατοπο)

Αδαμαντια,δες προηγουμενη σελιδα στο τελευταιο ποστ της σελιδας (η λυση μου).

ΕΠΙΣΗΣ,στη τελευταια σου σειρα ξεχασες κατι... 3α(αβ+β)=0 (δικο σου)
3α(αβ+β^2)=0 (το σωστο) και βγαζεις το β κοινο παραγοντα και παιρνεις γινομενο = 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
σωστα..εφτασα στην πηγη και δεν ηπια νερο..

παντως στην περιπτωση που κολλησεις το ατοπο σωζει ζωες.

στην δικη μου περιπτωση τουλαχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Συμφωνω οτι το ατοπο σωζει ζωες , αλλα για Γ γυμνασιου και Α λυκειου ,το βρισκω too enough (αλλα δεν απορριπτω οτι δεν μπορει να χρησιμοποιειται,απλα λεω οτι ειναι υπερβολικο για τις ασκησεις αυτων των ταξεων).

Απο Β Λυκειου και παραπερα θα δεις οτι το ατοπο χρησιμοποιειται παρα πολυ συχνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top