Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Ποιο είναι πιο δύσκολο για Γ' Γυμνασιου
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Εξισώσεις

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θεωρημα Θαλή

    Ψήφοι: 10 20.0%
  • Τριγωνομετρία

    Ψήφοι: 17 34.0%
  • Συστήματα

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Παραγοντοποίηση

    Ψήφοι: 13 26.0%
  • Ταυτότητες

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Απλοποίηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο ( ποιό; )

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 10.0%

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
To edit φαίνεται ...


Στέλιος





ΥΣ: Η ισότητα γενικά δεν είναι λάθος πάντως. Δηλαδή ισχύει και : . Δεν είναι μικρότερο ΚΑΙ ίσο, αλλά μικρότερο ή ίσο. Δεν είναι δεσμευτικό το ίσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω, ή έκαναν πουλάκια τα μάτια μου ή μας δουλεύεις.:P

Ναι, δεν είναι δεσμευτικό, απλά περιττό στη συγκεκριμένη περίπτωση. Εννοειται οτι είναι διάζευξη, δε μπορεί να είναι και ίσο και άνισο ταυτόχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Α είναι λάθος... Μην γελάτε δεν είμαι και ο καλύτερος μαθητής στα μαθηματικά. 19 βγάζω :'(:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, η λύση που έδωσα σωστή είναι, αλλά τα νούμερα που δίνει είναι μαθηματικώς αδύνατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lakis

Νεοφερμένος

Ο ΑιμίλιοΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
!?????????Τι ισότητες βρε?Δεν καταλαβαινω μια!!???!!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λέμε τα επιστημονικά μας εμείς!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Περιμένετε γιατί με μπερδέψατε και εμένα τώρα. Αν υψώσουμε και τα 2 μέλη στο τετράγωνο βγαίνει ημ^2χ + συν^2χ = 25. Εσύ miv που το βρήκες αυτό 2ημχσυνχ = 24;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosclick

Νεοφερμένος

Ο nikosclick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ταυτότητες.... (ημχ + συνχ)^2= (ημχ)^2 + (συνχ)^2 +2ημχ συνχ. Το (ημχ)^2 + (συνχ)^2 δίνει 1, οπότε αν το πάμε στο άλλο μέλος το 25 γίνεται 24.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Α είναι η ταυτότητα ( α + β)^2 = α^2 + 2αβ + β^2. Τώρα κατάλαβα. Απλώς δεν μου πήγαινε με τίποτα το μυαλό ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτή η ταυτότητα. Τις πιο πολλές συναντάμε αυτή α^2 + β^2 = ( α - β) ( α + β)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Α είναι η ταυτότητα ( α + β)^2 = α^2 + 2αβ + β^2. Τώρα κατάλαβα. Απλώς δεν μου πήγαινε με τίποτα το μυαλό ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτή η ταυτότητα. Τις πιο πολλές συναντάμε αυτή α^2 + β^2 = ( α - β) ( α + β)
με - αναμεσα στα α^2 και β^2...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
σωστό και αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν λέμε υψώνουμε το μέλος σε δύναμη δεν εννοούμε υψώνουμε σε δύναμη κάθε στοιχείο ξεχωριστά. Υψώνουμε ολόκληρο το μέλος.

ημχ+συνχ=5 =>
=25 (δηλαδή 5 τετράγωνο)<=>
+ 2sincos + =25 <=>

(γνωρίζουμε από τη βασική τριγωνομετρική ταυτότητα ότι
+ =1)
Αρα:

1+2ημχσυνχ=25 <=>
2ημχσυνχ=24 <=>
ημχσυνχ=12

Με sin=ημίτονο και cos=συνημίτονο.

Μονο που η άσκηση δεν είναι καθόλου μαθηματικά σωστή. Ο τετραγωνισμός που έκανα (η μόνη δυνατή λύση δηλαδή) ήταν εντελώς αυθαίρετος, γιατί κανονικά έπρεπε να διασφαλίζεται οτι ημχ+συνχ είναι θετικός, διαφορετικά ΔΕΝ τετραγωνίζεις με ισοδυναμία. Έπρεπε να δίνει κάποιο διάστημα, ας πούμε οτι η γωνία ανήκει στο [0,π/2], αλλιώς είναι μαθηματικά λάθος. Εγώ απλώς έβγαλα την ισοδυναμία πριν τον τετραγωνισμό κι έβαλα απλή συνεπαγωγή για να φαίνεται πιο σωστό. Επειδή ζητάει υπολογισμό, αν βγάλεις την ισοδυναμία δεν τρέχει και τίποτα. Αν όμως ήταν αποδεικτική και έβγαζες την ισοδυναμία θα ήταν λάθος γιατί δεν θα μπορούσες να γυρίσεις στη δεδομένη σχέση.
Και δεύτερον, αυτό που είπα, τα νούμερα είναι εντελώς άκυρα. Δεν υπάρχει ημχ+συνχ=5 για καμία πραγματική τιμή του χ. Και φυσικά, επίσης, δεν υπάρχει ημχσυνχ=12 για καμία πραγματική τιμή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Αριθμοί της μορφής , όπου και (πραγματικοί).
δεν καταλαβαίνω τα σύμβολα:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
παιδια χαλαρώστε δεν μπορείτε να καταλάβετε ούτε στατιστική ούτε μιγάδικους ακόμη!η στατιστική κατά την γνώμη μου δεν είναι και τόσο ενδιαφέρον κομμάτι όσο άλλες περιοχές των μαθηματικών πχ ολοκληρώματα ή η θεωρία αριθμών!για τους μιγαδικούς θα σας πω μόνο ότι δημιουργήθηκαν ώστε να μπορεί να λυθεί η εξίσωση χ στο τετράγωνο ίσον με μέιον ένα !μην βιάζεστε ακόμη όλα στην ώρα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΕΙΝΗ

Νεοφερμένος

Η φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αυτα με τους επόμενους αριθμούς δεν είναι και καμιά εξυπνάδα. Αρκεί να βρεις την πρόοδο. Και τα τελευταία πάνε με διαιρετότητα.

σίγουρα απλώς έβαλα κάποια π.χ. για να γίνεται συζήτηση :D
βασικά μεθοδικότητα και λογική χρειάζονται πιστεύω .θετική κατεύθυνση είσαι???καλή επιτυχία στις εξετάσεις !!!

μπλιαχχχ.........λυπαμαι δεν μου αρεσουν καθολου τα μαθηματικα,γριφοι....κατι σε ποδοσφαιρο δεν εχει? σορρυ φωτεινη!!:)


μη ζητάς συγγνώμη γνώμη σου είναι και συμφωνώ ότι το ποδόσφαιρο είναι ωραίο . απλώς δε μου αρέσουν οι φανατισμοί και οι χουλιγκανισμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
σίγουρα απλώς έβαλα κάποια π.χ. για να γίνεται συζήτηση :D
βασικά μεθοδικότητα και λογική χρειάζονται πιστεύω .θετική κατεύθυνση είσαι???καλή επιτυχία στις εξετάσεις !!!

Τεχνολογική, αλλά είναι το ίδιο. Θετική ποτέ γιατί δεν ανέχομαι ούτε μία ώρα τη ρουφιάνα τη Χημεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalMare

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εγω βασικα νομιζω οτι ειναι αυτοσ που ετρογε ψαρι για μεσημεριανο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeiLShadowS

Νεοφερμένος

Η VeiLShadowS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας & Καλό μήνα

Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια

Έχω προσπαθήσει να λύσω - ίσα με 10 φορές:stars: - την παρακάτω εξίσωση
και σχεδόν κάθε φορά βρίσκω άλλο αποτέλεσμα ή μου βγαίνει αδύνατη:'(



Μπορεί να μου δώσει κάποιος αναλυτικά τη λύση της ??


Ευχαριστώ εκ των προτέρων:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mixalis91

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης...heh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Νομίζω πως κατάλαβα πως λύνεται....

α)Περιορισμοί κλασσικα. .. :P
β)στο α' μέρος απλοποιούμε τ 1ο κλάσμα και βγαίνει x-1/3-x
γ)Μετά απλοποιούμε παρονομαστές και μεταφέρουμε τ πάντα στο 1ο μέλος
δ)Αν ήμουν σωστός θα βγει 2x^3 - 2x^2 - 14x +14=0
ε)Παραγοντοποίηση ωστε ν έχουμε 2χ^2(χ-1)+14(χ-1)=ο
στ)μετά (2χ^2+14)(χ-1)=0
ζ)το πρώτο πάντα >0 ενώ το δευτερο χ=/=1 από περιορισμούς...
η)Αδύνατη Εξίσωση

Παρεπιμπτόντως αυτο είναι το πρώτο μ post οπότε...εεε..καλώς σας βρήκα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeiLShadowS

Νεοφερμένος

Η VeiLShadowS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μιχάλη, σε ευχαριστώ πολύ!!!
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top