[Α' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ερωτήσεις vol. 1 (όπως βλέπετε, άρχισα επανάληψη):

Στη γραμματική γράφει ότι η δεικτική αντωνυμία hic, haec, hoc είναι σχετική με το α΄ πρόσωπο, η iste, ista, istud σχετική με το β΄ πρόσωπο και η ille, illa, illud σχετική με το γ΄ πρόσωπο.

Τι εννοεί "σχετική" με το εκάστοτε πρόσωπο;
Δε θα 'πρεπε όλες να είναι "σχετικές" με το γ' πρόσωπο;
Μάθε εσύ τις κλίσεις και άσε τις λεπτομέρειες. #sistima_panellinion_ftw
Δε θα σου ζητηθεί μεταγραφή ελληνικού κειμένου στα λατινικά, επομένως πρακτικά δε σε ενδιαφέρουν αυτά.
Μακάρι να μπορούσα να σου απαντήσω. Είχα κάνει την ίδια ακριβώς ερώτηση σε καθηγητή, αλλά δε θυμάμαι τι απάντηση έλαβα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Το σχολικό βιβλίο ειναι χρήσιμο μόνο για χαρτί τουαλέτας.
Πάρτε βοήθημα. Για ΄μενα το καλύτερο είναι απ' τις εκδόσεις Μεταίχμιο.

Mήπως ξέρεις αν έχει μπόλικες ασκήσεις για εξάσκηση; :P Ή μόνο κείμενο-μετάφραση-λεξιλόγιο και 1-2 απλές ασκήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Mήπως ξέρεις αν έχει μπόλικες ασκήσεις για εξάσκηση; :P Ή μόνο κείμενο-μετάφραση-λεξιλόγιο και 1-2 απλές ασκήσεις;
Ασκήσεις πολλές τύπου πανελληνίων δεν έχουν. Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με θέματα πανελληνίων β' λυκείου για κάτι τέτοιο ή να βρεις προτεινόμενα θέματα διαγωνισμάτων από τα διάφορα φιλολογικά blogs.
(ή απλώς να κάτσεις να κλίνεις όλους τους κλιτούς τύπους των κειμένων ή/και να αντικαθιστάς χρονικά κάθε ρήμα-μετοχή-απαρέμφατο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tropical

Νεοφερμένος

Ο tropical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγώ που έχω στην κατοχή μου και τα δύο τεύχη του βοηθήματος αυτού του εκδοτικού οίκου, σας ενημερώνω ότι δεν βρίθει ασκήσεων (περιέχει απλώς κάποιες λίγες), αλλά είναι πλήρες από πλευράς θεωρίας και αναλύει το κάθε κεφάλαιο όσο χρειάζεται για να γίνει κατανοητό. Επιπροσθέτως εμπεριέχει όλες τις απαντήσεις στις ασκήσεις του σχολικού εγχειριδίου. Πάντως το βοήθημα είναι απολύτως αναγκαίο, καθώς όπως ελέχθη προηγουμένως το βιβλίο του οργανισμού έχει μικρή χρησιμότητα και πολλές ελλείψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Εγώ που έχω στην κατοχή μου και τα δύο τεύχη του βοηθήματος αυτού του εκδοτικού οίκου, σας ενημερώνω ότι δεν βρίθει ασκήσεων (περιέχει απλώς κάποιες λίγες), αλλά είναι πλήρες από πλευράς θεωρίας και αναλύει το κάθε κεφάλαιο όσο χρειάζεται για να γίνει κατανοητό. Επιπροσθέτως εμπεριέχει όλες τις απαντήσεις στις ασκήσεις του σχολικού εγχειριδίου. Πάντως το βοήθημα είναι απολύτως αναγκαίο, καθώς όπως ελέχθη προηγουμένως το βιβλίο του οργανισμού έχει μικρή χρησιμότητα και πολλές ελλείψεις.

Τα λατινικά δεν είναι μαθηματικά, για να λύνεις όσες περισσότερες ασκήσεις μπορείς. Μετάφραση, γραμματική, συνατκτικό. 3 απλά πράγματα που δε χρειάζονται εξάσκηση, αλλά διάβασμα ξανά και ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tropical

Νεοφερμένος

Ο tropical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Τα λατινικά δεν είναι μαθηματικά, για να λύνεις όσες περισσότερες ασκήσεις μπορείς. Μετάφραση, γραμματική, συνατκτικό. 3 απλά πράγματα που δε χρειάζονται εξάσκηση, αλλά διάβασμα ξανά και ξανά.
Μα δε διαφωνώ. Απλώς τα παιδιά παραπάνω ρώτησαν εάν υπάρχουν πολλές ασκήσεις στο εν λόγω βοήθημα, γι'αυτό κι εγώ έκανα μνεία σε αυτές. Εγώ είμαι πλήρως καλυμμένος με το βοήθημα. Μόνον η γραμματική χρειάζεται ίσως μια γραπτή εξάσκηση για την απομνημόνευση των τύπων, αλλά εμάς προσωπικά μας μοιράζουν στο σχολείο -ως δουλειά για το σπίτι- φωτοτυπίες με ασκήσεις, οπότε ούτως ή άλλως εξασκούμαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosp97

Νεοφερμένος

Ο manosp97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Σε μια άσκηση μου ζητάνε να γράψω μια πτώση από τα τριτόκλητα προσηγορικά όνόματα του κειμένου. Τα προσηγορικά θεωρούνται όλα τα ουσιαστικά εκτός κύρια ονόματα; :confused: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
ναι. καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Σχετικά με τους αρχικούς χρόνους των ρημάτων, με ποιον τρόπο θα μπορούσα να τους διαβάζω έτσι ώστε να μην τους μπερδεύω; Επίσης υπάρχει κάνα "μυστικό" για να τους θυμάμαι κιόλας; Όσες φορές και αν τους γράψω μόνο για την επόμενη μέρα τους θυμάμαι και αυτό όχι τόσο καλά όσο θα έπρεπε. Γενικά έχω ένα θέμα με την μνήμη. Ξεχνάω οτιδήποτε δεν με πολύ ενδιαφέρει και τόσο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Σχετικά με τους αρχικούς χρόνους των ρημάτων, με ποιον τρόπο θα μπορούσα να τους διαβάζω έτσι ώστε να μην τους μπερδεύω; Επίσης υπάρχει κάνα "μυστικό" για να τους θυμάμαι κιόλας; Όσες φορές και αν τους γράψω μόνο για την επόμενη μέρα τους θυμάμαι και αυτό όχι τόσο καλά όσο θα έπρεπε. Γενικά έχω ένα θέμα με την μνήμη. Ξεχνάω οτιδήποτε δεν με πολύ ενδιαφέρει και τόσο. :P
Well, τα περισσότερα ρήματα της ίδια συζυγίας έχουν τις ίδιες καταλήξεις:
πχ. για την 1η συζυγία: amo, amavi, amatum, amare||libero, liberavi, liberatum, liberare

Τώρα κολπάκια δεν υπάρχουν, εκτός κι αν βρεις δικό σου tempo:P Ξέρω 'γω, να τονίζεις τις λέξεις και να προσθέτεις λέξεις όπως το "και" [πχ. amo, amavi, amatum και amare]. Εξαρτάται πώς σε βολεύει :P Δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Το θέμα είναι να καταλάβεις πως ακριβώς δουλεύει η γλώσσα... μετά τα υπόλοιπα είναι εύκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Η μόνη δυσκολία στα λατινικά είναι η αποστήθιση των αρχικών χρόνων. Συμφωνώ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Το πιο εύκολο πράγμα είναι... ή έστω από τα ευκολότερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Στη β' λυκείου είναι αντικείμενο εξέτασης οι δευτερεύουσες προτάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Στη β' λυκείου είναι αντικείμενο εξέτασης οι δευτερεύουσες προτάσεις;

Αχα. Εισάγωγη,εκφορά,ρόλος.
Η καθηγήτρια πέρσι μας είχε κάνει κ σύμπτυξη σε μετοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Στη β' λυκείου είναι αντικείμενο εξέτασης οι δευτερεύουσες προτάσεις;

Δε νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Αχα. Εισάγωγη,εκφορά,ρόλος.
Η καθηγήτρια πέρσι μας είχε κάνει κ σύμπτυξη σε μετοχή.
Μάλιστα :P

Καλά εντάξει. Τα φετινά κείμενα έχουν λίγες δευτερεύουσες και νομίζω ότι όλες εκφέρονται με οριστική (δηλώνουν πραγματικό γεγονός/αντικειμενικότητα), οπότε klein. Η καθηγήτριά μας, όμως, δε μας έχει πει τίποτα σχετικά με το τι μπαίνει στις εξετάσεις:hehe:

Για τι εξετάσεις, τι μπαίνει ως άσκηση στο συντακτικό, πέρα από τη συντακτική αναγνώριση λέξεων; (για β' λυκείου πάντα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Εισαγωγή, εκφορά και ρόλος μπορούν να ζητηθούν, δηλαδή όσα ήδη γνωρίζετε χωρίς να έχετε διδαχθεί αναλυτικά τη θεωρία των δευτερυουσών που βρίσκεται στο βιβλίο της Γ'. Εάν έχετε κάνει και είδη του cum, μαθαίνετε τη θεωρία τους. Σύμπτυξη σε μετοχή όχι, αν είναι δυνατόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εισαγωγή, εκφορά και ρόλος μπορούν να ζητηθούν, δηλαδή όσα ήδη γνωρίζετε χωρίς να έχετε διδαχθεί αναλυτικά τη θεωρία των δευτερυουσών που βρίσκεται στο βιβλίο της Γ'. Εάν έχετε κάνει και είδη του cum, μαθαίνετε τη θεωρία τους. Σύμπτυξη σε μετοχή όχι, αν είναι δυνατόν.
Εμείς στο σχολείο στη Β' Λυκείου την κάναμε.Μαζί με την ανάλυση μετοχής.
Μάλιστα :P

Καλά εντάξει. Τα φετινά κείμενα έχουν λίγες δευτερεύουσες και νομίζω ότι όλες εκφέρονται με οριστική (δηλώνουν πραγματικό γεγονός/αντικειμενικότητα), οπότε klein. Η καθηγήτριά μας, όμως, δε μας έχει πει τίποτα σχετικά με το τι μπαίνει στις εξετάσεις:hehe:

Για τι εξετάσεις, τι μπαίνει ως άσκηση στο συντακτικό, πέρα από τη συντακτική αναγνώριση λέξεων; (για β' λυκείου πάντα :P)
Ενεργητική σε παθητική,ανάλυση μετοχής, λατινισμός/ άρση λατινισμού. Βασικά αυτά θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εμείς στο σχολείο στη Β' Λυκείου την κάναμε.Μαζί με την ανάλυση μετοχής.

Ενεργητική σε παθητική,ανάλυση μετοχής, λατινισμός/ άρση λατινισμού. Βασικά αυτά θυμάμαι.
Όσον αφορά το λατινισμό/την άρση λατινισμού, θα μας ζητήσουν να δικαιολογήσουμε το συντακτικό φαινόμενο;
π.χ. "Εξηγήστε γιατί έχουμε άρση λατινισμού στην πρόταση αυτή" --->Γιατί το ειδικό απαρέμφατο εξαρτάται από παθητικό τύπο (πχ. λεκτικού) ρήματος που βρίσκεται σε προσωπική σύνταξη, το υποκείμενο του (του απαρεμφάτου) εννοείται σε πτώση ονομαστική, αφού ταυτίζεται με το υποκείμενο του ρήματος.

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλον τρόπο εξέτασης του φαινομένου:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top