[Α' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Τι εννοείς πως μαθαίνεις; Στα ουσιαστικά μαθαίνεις και τη γενική, στα επίθετα τα τρία γένη και στα ρήματα απαραίτητα τους αρχικούς. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη συμβουλή για την εκμάθηση όμως, αποστήθιση θέλουν.
Εννοώ πρέπει να τα γράψω κάπου;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ό,τι σε βολεύει. Θα βοηθούσε όμως να έχεις κάπου οργανωμένα αρχικούς χρόνους και ουσιαστικά για να μπορείς να τα μελετάς ευκολότερα.
Εγώ γράφω ένα παράδειγμα από κάθε κλίση και μετά γράφω ανάλογα με το terra για παράδειγμα κλίνεται αυτό αυτό και αυτό
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 279 μηνύματα.
παιδια όσοι είσαστε ή ήσασταν θεωρητική τι βαθμους είχατε στα διαγωνίσματα λατινικά;είμαι β λυκείου και έχω καταγχωθεί γιατί τα λατινικά μου φαίνονται ζόρικα και δεν μπορώ να ξεπεράσω το 15. κάνω συνέχεια χαζές απροσεξίες και τώρα με έχει πάρει από κάτω .οι σχολές στις οποίες στοχεύω είναι ψηλά στις βάσεις και υπολόγιζα σε έναν καλό βαθμό στα λατινικά επειδή ειναι "εύκολο" μάθημα.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Βοήθημα στα λατινικά και θα γίνεις σαΐνι.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μου προτεινετε ένα καλό λεξικό Λατινικών (σχετικά οικονομικό, το πολυ μέχρι 20-30€) και βοηθήματα λατινικών τόσο για την Β' όσο και για την Γ' Λυκειου(κι αυτά αν γίνεται να κυμαίνονται στις προαναφερθεισες τιμες).
Ευχαριστώ εκ των προτερων.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 279 μηνύματα.
παιδια όσοι είσαστε ή ήσασταν θεωρητική τι βαθμους είχατε στα διαγωνίσματα λατινικά;είμαι β λυκείου και έχω καταγχωθεί γιατί τα λατινικά μου φαίνονται ζόρικα και δεν μπορώ να ξεπεράσω το 15. κάνω συνέχεια χαζές απροσεξίες και τώρα με έχει πάρει από κάτω .οι σχολές στις οποίες στοχεύω είναι ψηλά στις βάσεις και υπολόγιζα σε έναν καλό βαθμό στα λατινικά επειδή ειναι "εύκολο" μάθημα.
ας κανω ενα update: έχω πάρει βοήθημα στα λατινικά και πλέον τα μελετάω πιο προσεκτικά και σε πρόσφατο διαγώνισμα που γράψαμε στο φροντιστήριο πήρα 19,5
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 279 μηνύματα.
παιδιά το expecto στο γ πληθ προστακτικής μελλοντα ενεργητικής φωνής πως κάνει;
κανονικά πρέπει ειναι expecto , expecto , expectote και expencto αλλα μου φαίνεται λάθος :dizzy2:
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
παιδιά το expecto στο γ πληθ προστακτικής μελλοντα ενεργητικής φωνής πως κάνει;
κανονικά πρέπει ειναι expecto , expecto , expectote και expencto αλλα μου φαίνεται λάθος :dizzy2:
expectato, expectato, expectatote, expectanto

Το θέμα του ρήματος του ενεστώτα, του παρατατικου και του μέλλοντα στα λατινικά το βρίσκεις από το απαρέμφατο χωρίς το -re και μετά βάζεις τις καταλήξεις.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
παιδιά το expecto στο γ πληθ προστακτικής μελλοντα ενεργητικής φωνής πως κάνει;
κανονικά πρέπει ειναι expecto , expecto , expectote και expencto αλλα μου φαίνεται λάθος :dizzy2:
Είναι λάθος, γιατί το ρήμα ανήκει στην α' συζυγία :P
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 279 μηνύματα.
expectato, expectato, expectatote, expectanto

Το θέμα του ρήματος του ενεστώτα, του παραστατικου και του μέλλοντα στα λατινικά το βρίσκεις από το απαρέμφατο χωρίς το -re και μετά βάζεις τις καταλήξεις.
σε ευχαριστω πολυ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι λάθος, γιατί το ρήμα ανήκει στην α' συζυγία :P
ασε είναι αργά και τα έχω μπερδέψει :look:
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 279 μηνύματα.
το nosco στο β πληθυντικο προστακτικής ενεστώτα γιατι κάνει noscite ενώ είναι β συζυγίας , κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι noscete οπως το delete;αχ τα έχω χάσει με τις καταλήξεις:sorry:
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
το nosco στο β πληθυντικο προστακτικής ενεστώτα γιατι κάνει noscite ενώ είναι β συζυγίας , κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι noscete οπως το delete;αχ τα έχω χάσει με τις καταλήξεις:sorry:
Είναι γ συζυγίας και όχι β . Κλίνεται όπως το lego
 
Τελευταία επεξεργασία:

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 279 μηνύματα.
εντωμεταξύ όλες μου οι απορίες είναι κουλές :book:
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Top