Ασκήσεις προς επίλυση στους Μιγαδικούς

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Άλλη άσκηση από τον καθηγητή μου.Μάλλον εύκολη αλλά κάπου σκαλώνω.

Να δειχθεί γιά κάθε μιγαδικό z ότι |1+z|< = |1+z|^2 +|z|.
Άμα δεν με βοηθήσετε καί τώρα δεν ξαναρωτάω:(


αν |z+1|>1 τοτε προφανως ισχυει.

αν (1) τοτε,

συμφωνα με την τριγωνικη ανισωτητα ισχυει: (2)

απο (1),(2) παιρνουμε οτι


Αν βαλουμε στην σχεση προς αποδειξη οπου z=0 τοτε:

ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.

αν |z+1|>1 τοτε προφανως ισχυει.

αν (1) τοτε,

συμφωνα με την τριγωνικη ανισωτητα ισχυει: (2)

απο (1),(2) παιρνουμε οτι


Αν βαλουμε στην σχεση προς αποδειξη οπου z=0 τοτε:

ισχυει.
Η δοσμένη όμως σχέση ισχύει καί π.χ γιά z=-1/2 καί δεν τον περιέλαβες αυτόν καί όλους τούς εσωτερικούς τού κυκλικού δίσκου |z+1|<1 καί η άσκηση λέει γιά κάθε μιγαδικό.
Προσοχή στην εφαρμογή της τριγωνικής ανισότητας γιατι κρύβει παγίδες.Ειδικά κατά τον χειρισμό ακροτάτων τιμών.
Σκέφτηκες πότε μπορείς να πείς με βεβαιότητα ποιά είναι η μέγιστη τιμή τού |z1+z2| ?
Μα φυσικά όταν οι μιγαδικοί διατηρούν σταθερά τα μέτρα τους καί αλλάζει μόνο ο προσανατολισμός των διανυσμάτων θέσης τους καί βέβαια το μέγιστο προκύπτει όταν η μεταξύ τους γωνία γίνει μηδέν.(ομόρροπα)
Φαντάσου τώρα να άλλαζαν καί τα μέτρα ή μόνο τα μέτρα απεριόριστα.Δεν υπάρχει τότε μέγιστο.
Τα λέω αυτά αν καί δεν σχετίζονται τόσο με την άσκηση γιά να προσέχουν τα παιδιά καί να μην χρησιμοποιούν απερίσκεπτα την τριγωνική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Η δοσμένη όμως σχέση ισχύει καί π.χ γιά z=-1/2 καί δεν τον περιέλαβες αυτόν καί όλους τούς εσωτερικούς τού κυκλικού δίσκου |z+1|<1 καί η άσκηση λέει γιά κάθε μιγαδικό.
Προσοχή στην εφαρμογή της τριγωνικής ανισότητας γιατι κρύβει παγίδες.Ειδικά κατά τον χειρισμό ακροτάτων τιμών.
Σκέφτηκες πότε μπορείς να πείς με βεβαιότητα ποιά είναι η μέγιστη τιμή τού |z1+z2| ?
Μα φυσικά όταν οι μιγαδικοί διατηρούν σταθερά τα μέτρα τους καί αλλάζει μόνο ο προσανατολισμός των διανυσμάτων θέσης τους καί βέβαια το μέγιστο προκύπτει όταν η μεταξύ τους γωνία γίνει μηδέν.(ομόρροπα)
Φαντάσου τώρα να άλλαζαν καί τα μέτρα ή μόνο τα μέτρα απεριόριστα.Δεν υπάρχει τότε μέγιστο.
Τα λέω αυτά αν καί δεν σχετίζονται τόσο με την άσκηση γιά να προσέχουν τα παιδιά καί να μην χρησιμοποιούν απερίσκεπτα την τριγωνική.

Βασικα, το λαθος μου ειναι σε μια ιδιοτητα διαταξης που θεωρησα πως ισχυει: (α<β+γ,α<β<=>γ<0) που προφανως ειναι λαθος.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Θα κάνω μιά προσπάθεια να σε βοηθήσω αν καί δεν είμαι μαθηματικός, πρέπει να το πούμε αυτό, απλά μ' αρέσουν πολύ έως πάρα πολύ τα μαθηματικά.Εξ άλλου χωρίς μαθηματικά γιόκ Φυσική!

Να δειχθεί γιά κάθε μιγαδικό z ότι |1+z|< = |1+z|^2 +|z| (αντιγραφή από kvgreco)

Έχουμε ότι,


Αφού η τελευταία παρένθεση παίρνει ελάχιστη τιμή το 0 όταν π.χ z=0 καί όχι μόνο γι' αυτόν.Αυτό μπορείς να το δείξεις καί γεωμετρικά αν δείς το άθροισμα των αποστάσεων τού τυχαίου z από τις εικόνες τού -1 καί του 0.

(Δεν έχω μεγάλη άνεση στο LaTex.Ένα... μεροκάματο μού πήρε να το φτειάξω.Παρεμπιπτόντως πήγα να βάλω έντονους χαρακτήρες γιά να τονίσω ακριβώς την σχέση μέσα στο κείμενο ώστε να φανεί πού ακριβώς αποδεικνύεται αλλά δεν μπήκαν bold γιατί ρε παιδιά?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
δικιο εχεις... επρεπε να σκεφτω πως για να χρησιμοποιησω το |z+1|^2 και το |z+1|, μπορουσα απλα να παρω τελειο τετραγωνο >= 0

:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Thanks γιά την λύση της άσκησή μου.Να μας λύσει όμως καί κάποιος την άσκηση #214 γιατί το κορίτσι με το ένα μήνυμα δεν ξαναρώτησε.Αν της την έλυσαν ας μας την πεί καί σε μάς.Αλλά δεν είναι περίεργο αφού ακόμη δεν έχουμε εξοικειωθεί με τα βασικά των μιγαδικών να προσπαθούμε οι αρχάριοι να λύσουμε προχωρημένα θέματα?Έχω ομως περιέργεια πως λύνεται αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Άκυρο μήνυμα σβήστε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zidane4ever

Νεοφερμένος

Ο zidane4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
λοιπον ας βαλω και εγω μια(που δεν μπορω να λυσω...)

Εαν Ζ1 κινειται στον μοναδιαιο κυκλο
η εικονα του Ζ2 κινειται στον χ^2+υ^2=25 και Ζ3=[[(-ριζα3) / (δια) 2] + [ i / (δια) 2]]^4

τοτε νβ η μεγιστη τιμη του l 2Z1 - 3Z2 + 5Z3 l
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι καινουρια στο forum.
Εχω να υποβαλλω μια ασκηση που ομολογουμενως με δυσκολεψε..!!!
Αν μπορουσατε να βοηθησετε......

Αν για τους μιγαδικούς z1,z2, … ,zν (ν ≥ 2) ισχύουν z1 + z2 + … + zν = 0 (1) και |z1| = |z2| = … = |zν| = 1 να δείξετε ότι ισχύει :

|z – z1| + |z – z2| + … + |z – zν| ≥ ν, z ? C


για κάθε (1)

κανοντας χρηση της (1)

Ας ονομασουμε την τελευταια αυτή σχεση (2)


Χρησιμοποιησαμε την τριγωνική ανισοτητα και τη (2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Συγνωμη μπορει καποιος να μου πει πως γινεται να ανοίγει η λύση με link ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Εαν Ζ1 κινειται στον μοναδιαιο κυκλο
η εικονα του Ζ2 κινειται στον χ^2+υ^2=25 και Ζ3=[[(-ριζα3) / (δια) 2] + [ i / (δια) 2]]^4

τοτε νβ η μεγιστη τιμη του l 2Z1 - 3Z2 + 5Z3 l

β) Να βρεθούν οι παραπάνω z1, z2, z3 ώστε η τιμή του l 2Z1 - 3Z2 + 5Z3 l να γίνεται μέγιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ως νέο μέλος ας βοηθήσω να μεγαλώσει η βάση ασκήσεων που εχει το forum

Μια παλιά ωραία και σχετικά εύκολη ανισότητα:

με τα a,b,c να ανηκουν στο σύνολο των μιγαδικών
α)Προσπαθήστε να την αποδειξετε
β)Πότε ισχύει η ισότητα?(Συγνώμη διότι ειναι πολύ γενικό αυτο που ρωτάω. Απαντήστε στο α προς το παρον και θα τη διορθώσω την ερώτηση αργότερα)
γ)Απο γεωμετρική αποψη σας θυμίζει τπτ?

Σημείωση: Στο γ δεν μπορουν να απαντήσουν οσοι διαβάζουν αυστηρά
μόνο για το σχολείο.

Εκτός αν ζητηθεί δεν postarw λύσεις αν δεν υπάρχει τρόπος να μην τις βλέπουν όσοι θέλουν να προσπαθήσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zidane4ever

Νεοφερμένος

Ο zidane4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ανισότητα:

με τα a,b,c να ανηκουν στο σύνολο των μιγαδικών
α)Προσπαθήστε να την αποδειξετε
β)Πότε ισχύει η ισότητα?
γ)Απο γεωμετρική αποψη σας θυμίζει τπτ?

με την τριγωνικη ανισωτητα βγαινει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peri

Νεοφερμένος

Η peri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Hurr σε ευχαριστω παρα πολυ που ασχοληθηκες με την ασκηση μου.
Απλα θα ηθελα να σε ρωτησω κατι..
δεν καταλαβα την τελευταια σειρα της επιλυσης ακριβως...

Σε ευχαριστω πολυ εσενα και το παλικαρι που θυμηθηκε την ασκηση μου πιο πανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Αν δε κάνει λάθος η χαρτοπετσέτα (όπως λέει και ο φίλος Sil):



Οπότε αρκεί ν.δ.ό:








Η ισότητα ισχύει όταν το τετράπλευρο είναι εγγράψιμο, σύμφωνα με το 1ο θεώρημα του Πτολεμαίου.



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Μίά ακόμη λύση της άσκησης peri πού κάνει ο Hurr αλλά χωρίς το λογισμό αθροισμάτων όπου οι μαθητές δεν είναι εξοικειωμένοι είναι στον παρακάτω σύνδεσμο.

https://clubs.pathfinder.gr/MATHEMATICA/17063?read=558&forum=56996

Συγνωμη μπορει καποιος να μου πει πως γινεται να ανοίγει η λύση με link ?

Τι ακριβώς εννοείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Για α = 0 ή b = 0 ή c = 0 ισχύει.
Για α,b,c όχι 0 τότε

που ισχύει

Η ισότητα ισχύει όταν το τετράπλευρο είναι εγγράψιμο,
(1ο θεώρημα του Πτολεμαίου - Σχολικό βιβλίο Γεωμετρίας Α-Β΄ Λυκείου σελ.179 ασκ.Γ6).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Αν δε κάνει λάθος η χαρτοπετσέτα (όπως λέει και ο φίλος Sil):



Οπότε αρκεί ν.δ.ό:








Η ισότητα ισχύει όταν το τετράπλευρο είναι εγγράψιμο, σύμφωνα με το 1ο θεώρημα του Πτολεμαίου.



Στέλιος


Σωστή μου φαινεται η λυση σου Στέλιο.
Και πολυ σωστη η παρατήρηση για το θ. Πτολεμαιου.
Αυτη ειναι ουσιαστικα η ανισοτητα του αν θεωρήσουμε
οτι το a ειναι το διανυσμα για το A, το b για το Β , το c για το Γ
και το 0 για το Δ

Το Θ Πτολεμαιου ειχα στην αρχη στο μυαλο μου οταν ζητησα ισοτητα

Μια λιγο συντομοτερη λυση ειναι η εξής

και τριγωνικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
manos66 ωραια και αυτη η λύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Σωστή μου φαινεται η λυση σου Στέλιο.
Και πολυ σωστη η παρατήρηση για το θ. Πτολεμαιου.
Αυτη ειναι ουσιαστικα η ανισοτητα του αν θεωρήσουμε
οτι το a ειναι το διανυσμα για το A, το b για το Β , το c για το Γ
και το 0 για το Δ

Το Θ Πτολεμαιου ειχα στην αρχη στο μυαλο μου οταν ζητησα ισοτητα

Μια λιγο συντομοτερη λυση ειναι η εξής

και τριγωνικη


Είναι συμπαθητική άσκηση, απλώς αν την έβαζες π.χ. στο σχολείο θα έτρωγες άπειρο κράξιμο :P



Καλά έκανες πάντως και την έβαλες, για να με (μας) κρατάς σε μια επαφή με την πανέμορφη ευκλείδια γεωμετρία, την οποία δυστυχώς έχω παρατήσει από τότε που έδωσα τελευταία φορά εξετάσεις σε μαθηματικούς διαγωνισμούς.


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top