Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Εμ ολίγον τι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PaNaGiOtIS.

Νεοφερμένος

Ο PaNaGiOtIS. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αρχίσω φροντιστήριο φυσική αλλα μου λένε πως θα πάνε ΄τσάμπα.....Τι λέτε να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Να εξασφαλίσεις οτι ξέρεις τη φυσικη της β και γ γυμνασιου. Τι εννοω...
Πάρε τα βιβλία και διάβασε τα. Σιγουρεψου οτι την ξέρεις την ύλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PaNaGiOtIS.

Νεοφερμένος

Ο PaNaGiOtIS. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αυτό σκέφτομαι να κάνω το καλοκαίρι όλο! Ρε η καθηγήτρια μας δεν παίζεται δηλαδη...Τεράστια αδιαφορία.και να που οδήγησε. Εντάξει μπορει να μην φται αυτη 100% αλλα νομίζς είναι υπευθυνη για την αμαθία μου και όλων των συμμαθητών μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adriano

Νεοφερμένος

Ο Aδριανός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Eιναι αληθεια οτι η φυσικη στην Ελλαδα ειναι ποιο ανεπτυγμενα απο ξενόγλωσσα σχολεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ποιό καλό παιδάκι θα με βοηθήσει στην παρακάτω άσκηση;

Έχω σκεφτεί 1002 πράγματα, δεν μπορώ όμως να βρω το σωστό τρόπο λύσης :(

Λοιπόν

"Πάνω σε ένα τραπέζι μπιλιάρδου που έχει μήκος l=2,5 m βρίσκονται ακίνητες τέσσερις ελαστικές σφαίρες σε ίσες αποστάσεις μεταξύ τους. Οι σφαίρες είναι τοποθετημένες σε μια ευθεία παράλληλη προς τη μεγαλύτερη πλευρά του τραπεζιού. Δίνουμε στην πρώτη σφαίρα αρχική ταχύτα Uo=0,5 m/sec σε διεύθυνση πάνω στην ευθεία που βρίσκονται τα κέντρα βάρους των σφαιρών. Αν όλες οι κρούσεις που θα ακολουθήσουν είναι ελαστικές, να βρείτε τον ελάχιστο χρόνο ώστε οι σφαίρες να επανέλθουν στην αρχική τους θέση με την αρχική κινητική τους κατάσταση"

Helpppppp:P

Mη μου πείτε τη λύση, κάποια βοήθεια δώστε μου για να τη βρω μόνος μου :iagree:


:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Κανείς; :'(

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ποιό καλό παιδάκι θα με βοηθήσει στην παρακάτω άσκηση;

Έχω σκεφτεί 1002 πράγματα, δεν μπορώ όμως να βρω το σωστό τρόπο λύσης :(

Λοιπόν

"Πάνω σε ένα τραπέζι μπιλιάρδου που έχει μήκος l=2,5 m βρίσκονται ακίνητες τέσσερις ελαστικές σφαίρες σε ίσες αποστάσεις μεταξύ τους. Οι σφαίρες είναι τοποθετημένες σε μια ευθεία παράλληλη προς τη μεγαλύτερη πλευρά του τραπεζιού. Δίνουμε στην πρώτη σφαίρα αρχική ταχύτα Uo=0,5 m/sec σε διεύθυνση πάνω στην ευθεία που βρίσκονται τα κέντρα βάρους των σφαιρών. Αν όλες οι κρούσεις που θα ακολουθήσουν είναι ελαστικές, να βρείτε τον ελάχιστο χρόνο ώστε οι σφαίρες να επανέλθουν στην αρχική τους θέση με την αρχική κινητική τους κατάσταση"

Helpppppp:P

Mη μου πείτε τη λύση, κάποια βοήθεια δώστε μου για να τη βρω μόνος μου :iagree:


:thanks:

Είναι ελλειπή τα στοιχεία Djimmako. Οι μάζες των σφαιρών είναι ίσες; Πόσο απέχουν οι ακραίες σφαίρες από τα τοιχώματα του τραπεζιού; Οι σφαίρες να θεωρηθούν ως υλικά σημεία ή όταν κουτουλήσουν στο τοίχωμα του τραπεζιού απέχουν απόσταση R από αυτό όπου R η ακτίνα της σφαίρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosnifo

Νεοφερμένος

Ο panosnifo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ποιό καλό παιδάκι θα με βοηθήσει στην παρακάτω άσκηση;

Έχω σκεφτεί 1002 πράγματα, δεν μπορώ όμως να βρω το σωστό τρόπο λύσης :(

Λοιπόν

"Πάνω σε ένα τραπέζι μπιλιάρδου που έχει μήκος l=2,5 m βρίσκονται ακίνητες τέσσερις ελαστικές σφαίρες σε ίσες αποστάσεις μεταξύ τους. Οι σφαίρες είναι τοποθετημένες σε μια ευθεία παράλληλη προς τη μεγαλύτερη πλευρά του τραπεζιού. Δίνουμε στην πρώτη σφαίρα αρχική ταχύτα Uo=0,5 m/sec σε διεύθυνση πάνω στην ευθεία που βρίσκονται τα κέντρα βάρους των σφαιρών. Αν όλες οι κρούσεις που θα ακολουθήσουν είναι ελαστικές, να βρείτε τον ελάχιστο χρόνο ώστε οι σφαίρες να επανέλθουν στην αρχική τους θέση με την αρχική κινητική τους κατάσταση"

Helpppppp:P

Mη μου πείτε τη λύση, κάποια βοήθεια δώστε μου για να τη βρω μόνος μου :iagree:


:thanks:
Για ξεκινα με Α.Δ.Ο και μετα βλεπεις....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Είναι ελλειπή τα στοιχεία Djimmako. Η μάζες των σφαιρών είναι ίσες; Πόσο απέχουν οι ακραίες σφαίρες από τα τοιχώματα του τραπεζιού;

Αυτά με μπερδεύουν και εμένα :(. Αν υπάρχουν τριβές κτλ..

Δε ξέρω, θα ρωτήσω τον φυσικό μου όταν έχω μάθημα και θα σας πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αυτά με μπερδεύουν και εμένα :(. Αν υπάρχουν τριβές κτλ..

Δε ξέρω, θα ρωτήσω τον φυσικό μου όταν έχω μάθημα και θα σας πω

Κατέληξα σε ένα συμπέρασμα με τις εξής παραδοχές:

1) Οι σφαίρες έχουν την ίδια μάζα m και την ίδια ακτίνα R
2) Τα κέντρα βάρους των ακραίων σφαιρών απέχουν από τα τοιχώματα του τραπεζιού απόσταση . Τα κέντρα βάρους δύο διαδοχικών σφαιρών απέχουν απόσταση . Σύμφωνα με την εκφώνηση ισχύει .
3) Δεν υπάρχουν απώλειες ενέργειας
4) Η 1η σφαίρα κινείται προς την γειτονική της σφαίρα και όχι προς το τοίχωμα του τραπεζιού.

Αριθμούνται οι σφαίρες ως 1,2,3,4 με αριθμό 1 εκείνη που τίθεται σε κίνηση με ταχύτητα . Επειδή η κρούση είναι κεντρική και ελαστική και οι σφαίρες έχουν την ίδια μάζα τότε η επόμενη σφαίρα μετά από την κρούση με την προηγούμενη της θα κινηθεί με ταχύτητα και η προηγούμενη θα μείνει ακίνητη.

Συνεπώς το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να συγκρουστεί η σφαίρα 1 με την 2, η 2 με την 3 και η 3 με την 4 είναι

Η σφαίρα 4, μετά την κρούση της από την σφαίρα 3, θα διανύσει απόσταση και θα συγκρουστεί με το τοίχωμα του τραπεζιού. Συνεπώς εδώ δεν ισχύει η ΑΔΟ καθώς η σφαίρα 4 δέχεται την επίδραση της δύναμης του τραπεζιού. Επειδή όμως η κρούση είναι ελαστική η σφαίρα 4 θα κινηθεί μετά την κρούση της με το τοίχωμα με ταχύτητα ίδιου μέτρου και αντίθετης φοράς με αυτήν που είχε πριν την κρούση (παραδοχή 3). Αυτό σημαίνει ότι η δύναμη του τοιχείου του τραπεζιού άσκησε στην σφαίρα 4 την στιγμή της σύγκρουσης τέτοια ώθηση ώστε η ορμή της να γίνει ίσου μέτρου αλλά αντίθετης κατεύθυνσης. Μετά την σύγκρουση με το τοίχωμα του τραπεζιού η σφαίρα 4 διανύει διάστημα μέχρι να συγκρουστεί με την σφαίρα 3. Συνεπώς η σφαίρα 4 από την στιγμή που θα συγκρουστεί από την σφαίρα 3 για πρώτη φορά μέχρι την στιγμή που η σφαίρα 4 θα συγκρουστεί με την ακίνητη σφαίρα 3 θα διανύσει διάστημα με ταχύτητα μέτρου σε χρονικό διάστημα




Ο ελάχιστος χρόνος που απαιτείται για να περάσει η σφαίρα 1 από την αρχική της θέση με αντίθετη φορά είναι:





Αν θέσεις R=0 τότε οι σφαίρες εκφυλλίζονται σε υλικά σημεία και το χρονικό διάστημα αυτό γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ποιό καλό παιδάκι θα με βοηθήσει στην παρακάτω άσκηση;

Έχω σκεφτεί 1002 πράγματα, δεν μπορώ όμως να βρω το σωστό τρόπο λύσης :(

Λοιπόν

"Πάνω σε ένα τραπέζι μπιλιάρδου που έχει μήκος l=2,5 m βρίσκονται ακίνητες τέσσερις ελαστικές σφαίρες σε ίσες αποστάσεις μεταξύ τους. Οι σφαίρες είναι τοποθετημένες σε μια ευθεία παράλληλη προς τη μεγαλύτερη πλευρά του τραπεζιού. Δίνουμε στην πρώτη σφαίρα αρχική ταχύτα Uo=0,5 m/sec σε διεύθυνση πάνω στην ευθεία που βρίσκονται τα κέντρα βάρους των σφαιρών. Αν όλες οι κρούσεις που θα ακολουθήσουν είναι ελαστικές, να βρείτε τον ελάχιστο χρόνο ώστε οι σφαίρες να επανέλθουν στην αρχική τους θέση με την αρχική κινητική τους κατάσταση"

Helpppppp:P

Mη μου πείτε τη λύση, κάποια βοήθεια δώστε μου για να τη βρω μόνος μου :iagree:


:thanks:
απλά να ξέρεις ότι δεν υπάρχει ούτε μία στις χίλιες να πέσει τέτοιο θέμα!!!
δες και θέμα 4 με κρούσεις του 2008........
:P:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mόνο που ο Δημήτρης θα δώσει το 2011;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Αν οι μάζες είναι ίσες και η πρώτη σφαίρα απέχει 2,5m (το μήκος του τραπεζιού) και η τελευταία κάπου ενδιάμεσα, κάθε κρούση συνοδεύεται από ανταλλαγή ταχυτήτων (θεωρία). Ετσι είναι σαν η πρώτη σφαίρα να διανύει όλη τη διαδρομή... σχεδόν. Δεν μας ενδιαφέρει η ακτίνα κάθε σφαίρας αν αυτή είναι μικρή σε σχέση με την απόσταση, ούτε η μεταξύ τους απόσταση. Ο χρόνος είναι 10sec.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Α, η πιο εύκολη εξήγηση που άκουσα. :D

Eυχαριστώ πολύ!!!

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Α, η πιο εύκολη εξήγηση που άκουσα. :D

Eυχαριστώ πολύ!!!

:D
και λογικά αυτό είναι...
μόνο μην αγχώνεσαι........:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Που το βρήκαμε το - στην
a=-a0ημ(ωt+φ0);
Από περιέργεια ρωτάω.Και μην αρχίσετε τα είσαι μικρός,δεν χρειάζεται να ξέρεις,δεν σου χρειάζεται...

έδιτ:το ''στη φυσική'' που έβαλε κάποιος:fss: στον τίτλο είναι πλεονασμός.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
το πιο χαζο μαθημα.η φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Νομιζω οτι κατι γινεται μεταξυ ημιτονου-συνημιτονου και παει -ημιτονο.. βεβαια εχω και 1μιση χρονο να δω αυτη την αποδειξη οποτε δεν ειμαι και τοσο εγκυρη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Που το βρήκαμε το - στην
a=-a0ημ(ωt+φ0);
Από περιέργεια ρωτάω.Και μην αρχίσετε τα είσαι μικρός,δεν χρειάζεται να ξέρεις,δεν σου χρειάζεται...

έδιτ:το ''στη φυσική'' που έβαλε κάποιος:fss: στον τίτλο είναι πλεονασμός.:P

Ελα ρε, μετά το είδα και λυπήθηκα να σου ξαναστείλω pm. :P

Και άλλη φορά να βάζετε ολόκληρους και σαφής τίτλους :mad2:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top