[24/5/2008] Μαθηματικά / Νεοελληνική Λογοτεχνία Κατεύθυνσης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Σχετικά με το 4β σήμερα (ΘΕΜΑΤΑ), έδωσα ως λύση το παρακάτω:



Πιάνει τίποτα; :what:
(4 μονάδες είναι η απόδειξη)

ok, ξέρω ότι αν όντως είναι σωστό έπρεπε πριν ορίσω το όριο να γράψω και κάτι επιπλέον (πχ x-> u ξέρω γω). Γενικά πείτε μου να μη χαίρομαι άδικα. :P


-petros
Ρε συ δε καταλαβα γιατι πηρες την παραγωγο του οριου. Αυτα που εχεις γραψει μεχρι να καταληξεις στο συμπερασμα της 3ης σειρας ειναι περιττα και μερικα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστα...παντως αυτο στο οποιο καταληγεις ισχυει απο τον ορισμο της παραγωγου...Απο εκει και περα ομως εισαι σωστος οποτε τα μισα θα τα παρεις λογικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Ας μου δώσουν 1-2 μονάδες. :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
@petros:δε γίνεται με τπτ αυτό(να παραγωγίσεις όριο)
@raster:πως έκανες τσιγάρο όντως???
Στο 4γ τώρα το έπιασα ότι έκανα λάθος στο DLH γιατί ενώ παραγώγιζα ως προς h παραγώγισα και το -2g(x).Μετά όλα βγήκαν ολόσωστα και οι ορισμοί,και οι αρχικές.
Φαντάζομαι ότι ένας γρήγορος διορθωτής η δν θα το δει και δεν θα μου κόψει τπτ.Ένας άλλος μπορεί να μου κόψει λίγα μόρια.
True?

Κατα τη γνωμη μου ολη η δυσκολια του 4γ1 ηταν να σου ερθει να κανεις τον οπιταλ και μετα να κανεις σωστα την παραγωγιση ως προς h...οποτε θα σου κοπσουν λογικα 3-4 μορια απο αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δεν ξερω αν το ατομο που ελεγε για τα θεματα που πεσανε αυτουσια απο καποιο βοηθημα εννοουσε τα μαθηματικα η τη λογοτεχνια παντως στη λογοτεχνια τα θεματα που πεσανε ηταν απο ενα βοηθημα,μας το ειπε ο καθηγητης μας..
Εγω θα ηθελα παντως να ξαναγραψω μηπως γραψω καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
@petros:δε γίνεται με τπτ αυτό(να παραγωγίσεις όριο)
@raster:πως έκανες τσιγάρο όντως???
Στο 4γ τώρα το έπιασα ότι έκανα λάθος στο DLH γιατί ενώ παραγώγιζα ως προς h παραγώγισα και το -2g(x).Μετά όλα βγήκαν ολόσωστα και οι ορισμοί,και οι αρχικές.
Φαντάζομαι ότι ένας γρήγορος διορθωτής η δν θα το δει και δεν θα μου κόψει τπτ.Ένας άλλος μπορεί να μου κόψει λίγα μόρια.
True?
σίγουρα θα σου κόψουν βασικά sry.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ξερεις το ονομα του βοηθηματος απο οπου ηταν τα θεματα της λογοτεχνιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimishr1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Φιλε dimishr1 νομιζω οτι αν διαβασεις λιγο παραπανω θα δεις οτι αυτο το καναμε κ εμεις κ συζητουσαμε το κατα ποσο ειναι σωστο....Αν μπορεις πες λιγο σε ποια σελιδα του μαυριδη κ ποια ασκηση ακριβως.....

Φίλε san_zoulapi, διάβασα τα προηγούμενα posts και πράγματι έκανα αυτό που λέει ο demoglakos. Παρ'όλα αυτά επειδή ρώτησα 3 μαθηματικούς μετά, θεωρείται σωστή η λύση (δηλ. να εμφανίσεις τις 2 παραγώγους στον αριθμητή) επειδή η g ειναι 2 φορές παραγωγίσιμη αρα υπάρχει το lim προκείμενου να εμφανίσεις τις παραγώγους.
Όσο για το 4α, μοιάζει με την ασκ. 136 και 137 σελ 240 στο Β τεύχος του Μαυρίδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fapasgr

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
.. λένε πως μπήκαν πολύ δύσκολα.. και παιδιά αν γράψαμε πάνω απο το 15 we are good..
τώρα.. φυσικά αν το καλοσκεφτεί κανείς ήταν και θέμα έμπνευσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ap0tiximen05

Νεοφερμένος

Ο ap0tiximen05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγω παιδια δεν ανχωθηκα καθολου μολις ειδα τα θεματα.Τα αντιμετοπισα με περισια ψυχρεμια.Απλα ηξερα οτι ειμαι παντελος ασχετος και ετσι δεν εγραψα τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Εγω παιδια δεν ανχωθηκα καθολου μολις ειδα τα θεματα.Τα αντιμετοπισα με περισια ψυχρεμια.Απλα ηξερα οτι ειμαι παντελος ασχετος και ετσι δεν εγραψα τιποτα.
axaxa:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ξερεις το ονομα του βοηθηματος απο οπου ηταν τα θεματα της λογοτεχνιας?

Δεν ξερω νομιζω πως ειπε κατι για Σαββαλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Riddle

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Φίλε san_zoulapi, διάβασα τα προηγούμενα posts και πράγματι έκανα αυτό που λέει ο demoglakos. Παρ'όλα αυτά επειδή ρώτησα 3 μαθηματικούς μετά, θεωρείται σωστή η λύση (δηλ. να εμφανίσεις τις 2 παραγώγους στον αριθμητή) επειδή η g ειναι 2 φορές παραγωγίσιμη αρα υπάρχει το lim προκείμενου να εμφανίσεις τις παραγώγους.
Όσο για το 4α, μοιάζει με την ασκ. 136 και 137 σελ 240 στο Β τεύχος του Μαυρίδη

Η g ειναι 2 φορές παραγωγίσιμη και μπορεί να εμφανιστεί το g" στον αριθμητή, αλλά δεν μπορείς να αντικαταστήσεις το όριο γιατί δεν έχεις εξασφαλίσει τη συνέχεια της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Βασικά έβγαινε με μία φορά del hospital , όχι με δύο ... !



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Φίλε san_zoulapi, διάβασα τα προηγούμενα posts και πράγματι έκανα αυτό που λέει ο demoglakos. Παρ'όλα αυτά επειδή ρώτησα 3 μαθηματικούς μετά, θεωρείται σωστή η λύση (δηλ. να εμφανίσεις τις 2 παραγώγους στον αριθμητή) επειδή η g ειναι 2 φορές παραγωγίσιμη αρα υπάρχει το lim προκείμενου να εμφανίσεις τις παραγώγους.
Όσο για το 4α, μοιάζει με την ασκ. 136 και 137 σελ 240 στο Β τεύχος του Μαυρίδη

Ρε συ εμενα η ενσταση μου ειναι στο οτι σε καποιο σημειο εμφανιζεις οριο πανω στο οριο . Δεν μπορεις να διωξεις το lim..Μπορεις να αντικαταστησεις το h εφ'οσον οπως λες γνωριζεις για την συνεχεια αλλα αυτο δεν βγαζει καπου...Τελος παντων επειδη δεν εχω μιλησει με καθηγητη επιφυλασσομαι ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimishr1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ρε συ εμενα η ενσταση μου ειναι στο οτι σε καποιο σημειο εμφανιζεις οριο πανω στο οριο . Δεν μπορεις να διωξεις το lim..Μπορεις να αντικαταστησεις το h εφ'οσον οπως λες γνωριζεις για την συνεχεια αλλα αυτο δεν βγαζει καπου...Τελος παντων επειδη δεν εχω μιλησει με καθηγητη επιφυλασσομαι ακομα

Βασικά, δεν εμφανίζεις lim μέσα στο lim αλλά το αρχικό lim το σπας σε δυο επιμέρους στον αριθμητή.. ;)

Τελωσπάντων, η λύση αυτή από καθαρά τυπικής άποψης δεν είναι και η καλυτερη. Είναι λίγο "φλου". Παρόλα αυτά, η λογική της δεν είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demoglakos

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδες το λεω για ακομη μια φορα σαν το 4α πετυχα εντελως ιδια μορφη δηλαδη (παρασταση) ( το ολοκληρωμα ) + κατι αλλο .... (αν και δεν εχει και πολυ σχεση η μορφη) ... σε ενα βιβλιο που λεγεται πιθανα θεματα 2008 απο καποιον μιχαηλιδη... οταν το ειχα δειξει σε μια καθηγητρια ως ενα ωραιο θεματακι μου ειπε μην το σκεφτεσαι καν ειναι πολυ δυσκολο για να το βαλουν... αν δεν το εχεις δει θελει τεραστιο (:Pειδικο βαρος :P) για να το κανεις πιστευω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demoglakos

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ρε συ εμενα η ενσταση μου ειναι στο οτι σε καποιο σημειο εμφανιζεις οριο πανω στο οριο . Δεν μπορεις να διωξεις το lim..Μπορεις να αντικαταστησεις το h εφ'οσον οπως λες γνωριζεις για την συνεχεια αλλα αυτο δεν βγαζει καπου...Τελος παντων επειδη δεν εχω μιλησει με καθηγητη επιφυλασσομαι ακομα

εχεις δικιο οντος βγαινει οριο πανω στο οριο... ε μωρε και τι εγινε ας διωξουμε το ενα:lol: και μετα καθεται κουτι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalastras

Νεοφερμένος

Ο xalastras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
παιδιά εγώ το 4γ έκανα ως εξής:

Πηρα το όριο του αριθμητή και με αντικαταστάσεις (u=x+h και t=x-h) το βρηκα 0..
Το οριο του παρονομαστή επίσης 0 και εφάρμοσα DLH παραγωγίζοντας ως προς h. Μετά προσθαφέρεσα στον αριθμητή το g'(x) έσπασα το κλάσμα που προέκυπτε σε δύο όρια (έβγαινε και ενα 1/2 μπροστα) το ένα όριο ήταν ο ορισμός της παραγώγου όπως τον δίνει στην γενική παιδεία και το άλλο ήταν αυτό που ζητούσε απόδειξη στο 4β (ευκολάκι) τελικά προέκυψε 1/2*2g"(x) = f(x) + 45 και μετά ολοκληρώνοντας δύο φορές έβγαινε η g. Εκτός απτο 4α και το 3δ τα υπόλοιπα ήταν καλά αλλά βατά θέματα. Το 3δ το πάλευα μισή ώρα και το έβγαλα με άλλο τρόπο απ'ότι το δίνουνε (f"(x) > 0 άρα η f στρέφει κοίλα άνω, άρα βρίσκεται πάνω απο την εφαπτομένη στο Χο. και για κάθε Χ διάφορο του Χο ισχύει f(x) > f'(xo)(x-xo) + f(xo) . και είπα ότι το χ-1 είναι διάφορο του χ για κάθε χ στο π.ο. της f άρα η f(x) είναι κάθε στιγμή μεγαλύτερη από την εφαπτομένη στο χ+1 οπότε στην παραπάνω σχέση για Χο = χ+1 προκύπτει το ζητούμενο)

το 4α το έβγαλα στην εκπνοή του χρόνου. Γενικά πιστεύω ότι ήταν δύσκολα θέματα σε σχέση με αυτά που έβαζαν άλλες χρονιές αφού και το 2ο θέμα είχε την δυσκολία του .. απλά ήταν πράγματα που έχουν γίνει στα φροντιστήρια. Μακάρι να πέσουν οι βάσεις στο 4ο γιατί εγώ περιμένω πάνω απο 19 στα μαθηματικά και αν πέσουν οι βάσεις θα έχω περιθώριο να μην γράψω άριστα στη φυσική. Τές πα. Καλή συνέχεια σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
xalastras ωραία λύση έδωσες στο 3δ... Εγώ στο 4α ακόμα φοβάμαι μην μου κόψουν μόρια επειδή μπέρδεψα λίγο τις μεταβλητές...χ μέσα στο ολοκλήρωμα και dt έξω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annamaria

Νεοφερμένος

Η Annamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Στο Δ θεμα στη λογοτεχνια η σταση του Δημουλα προς τον Καισαριωνα τη βρηκατε θετικη η αρνητικη?


Την εβαλα θετικη αλλα δυστυχως απ'οτι ειδα απο τις απαντησεις ηταν αρνητικη!
Εσυ?

Παιδια,εγω που εχασα το 4ο θεμα στη λογοτεχνια που πιανει 20 μοναδες
ποσα χανω στα 20?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top