[22/5/2008] Μαθηματικά/Φυσική/Βιολογία/Ιστορία Γενικής Παιδείας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
βασικά Nick εγώ βασίστηκα στην μέση τιμή του Α δείγματος και απο εκεί έδωσα μία απάντηση πιο πολύπλοκη απο αυτή των φροντιστηρίων.
Συνοπτικά είπα οτι για τις μπαταρίες τύπου Α, ανα 1000 ώρες το κόστος είναι 38/22 > 1
Δίνοντας 2 ευρώ παραπάνω παίρνουμε 2000 ώρες extra αρα οι 1000 ώρες κοστίζουν 1 ευρώ και οχι 38/22>1 αρα ουσιαστικά μας συμφέρει να δώσουμε τα 2 ευρώ και να φτάσουμε τις 24.000 ώρες του Β.

Πάνω κάτω αυτό είπα απο οτι μου είπαν οι μαθηματικοί είναι σωστό.

Και εγώ όταν το είδα είπα οτι θα πρέπει να βρω το S και μετά το CV (γιατί το s δεν αρκεί) αλλά ήταν τα 2 επόμενα ερωτήματα... οπότε έκανα την πάπια και έδωσα αυτή την κάπως πιο πολύπλοκη λύση (που στο μυαλό μου εκείνη τι στιγμή ήταν πολύ πρακτική, όπως όταν πηγαίνεις στο super-market και αγοράζεις 1 μπαταρία πληρώνεις 1 ευρώ π.χ στις 2 έχει προσφορά και πληρώνεις 1.5)

Γενικά συμφωνώ με εσένα αλλά θεωρώ οτι έπρεπε να στηριχτείς στο CV και όχι στο s.

Απλως ειδα οτι το CV επρεπε να το βρουμε στο 4ο ερωτημα και στηριχτηκα στη διακυμανση και κατ'επεκτασιν στην τυπικη αποκλιση.

είναι δεν είναι θεωρείς όλες τους χρόνους ζωής ισότιμους...Για να διευκολυνθείς...το οτι επηρεάζεται απο ακραίες τιμές δεν σε ενοχλεί σε αυτή τη περίπτωση...


Το γεγονος ομως οτι το Β ειχε μια (σχετικα) ακραια τιμη, επηρεαζε το ολο αποτελεσμα!!


Περα απο ολα αυτα, τους εγραψα 1,5 σελιδα δικαιολογωντας τον λογο που επελεξα την Α και οχι την Β οποτε ελπιζω οτι θα μου δωσουν τουλαχιστον κατι! Ειναι αμαρτια να χασεις το 100αρι για ενα ερωτημα που χωραει τοσες συζητησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
αμα δεν έχει κάποιο λογικό σφάλμα χοντρό η σελίδα που έγραψες θα σου δώσουν σίγουρα, αμα αρέσει η δικαιολόγηση στον διορθωτή θα σου κόψει λίγο πράγμα, don't worry.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flaky

Νεοφερμένος

Ο Flaky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
για το θεμα 3 το βητα επρεπε να το διευκρινησουν να πουνε να θεωρησετε τη μεση τιμη αξιοπιστο μετρο αλλιως να μην το βαλουν καθολου.
Αμα παρεις το S^2 βγενει η Α μπαταρια πιο συμφερον
αν παρεις το S δεν ξερω πιο βγενει δεν εχω ορεξη να κανω τις πραξεις...
εμενα μου το σφυριξαν οτι ειναι το Β ελπιζω να παρω τιποτα
Παντως νομιζω οτι οι βαθμολογητες θα δειξουν κατανοηση :)
γενικα δεν βαθμολογουν αυστηρα σε αυτο το μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
το s ειναι η ρίζα του s^2 ο,τι ισχύει για το s^2 ισχύει και για το s...τέλος παντων μην το σκέφτεστε άλλο...ακολουθούν μαθ.κατ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

james dean

Νεοφερμένος

Ο james dean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Νταξει ρε παιδια...κι εγω σε 45 λεπτα τα τελειωσα ολα στα μαθηματικα γενικης αλλα δεν λεω οτι ηταν γελοια(αν κι εμενα μου φανηκαν ευκολα) Δε σημαιναι οτι επειδη καποια θεματα ειναι ευκολα για του καλους στα μαθηματικα πρεπει να βαλουν θεματα που οι καλοι να γραψουν 15! Ηταν θεματα με διαβαθμιση δυσκολιας. Θα δουμε στο τελος παλι τις βαθμολογιες..Παντα ολοι πανω απο 19 γραφουνε κι οταν βγαινων τα αποτελεσματα... Το ε απ τα σωστο-λαθος ηταν μαθηματικα λαθος.επρεπε να λεει οτι μοναδα μετρησης θεωρειται η κλαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
είναι λάθος του βιβλίου αυτό...το εμβαδόν ειναι νc αλλα το βιβλίο δεν αναφέρει τίποτα...οποτε εμείς το βάζουμε σωστό όπως το λέει το βιβλίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Για το 3β: Είδα ότι τα s, CV υπήρχαν ως ζητούμενα σε επόμενα ερωτήματα, οπότε κατάλαβα ότι στην "αιτιολόγηση" που είχαν στο μυαλό τους οι εξεταστές δεν εμπλέκονταν, και έδωσα την "επίσημη αιτιολόγηση" (διαφορετικά δεν θα επρόκειτο ούτε καν για θέμα κρίσεως αλλά για θέμα προσωπικής προτίμησης και μόνο). Ένας φίλος μου έκανε το ίδιο, με την εξής επιπλέον απίστευτη "πινελιά": "Εκτός του μειωμένου κόστους λειτουργίας/ώρα, στα πλεονεκτήματα του τύπου Β θα πρέπει να συνυπολογιστεί και ο χαμένος χρόνος και ενέργεια που θα απαιτούνταν για τη συχνότερη αγορά μπαταριών τύπου Α!":!:
Αυτά τα ευτράπελα συμβαίνουν όταν αντί για αποδείξεις ζητούνται "αιτιολογήσεις". Αμπελοφιλοσοφ... εε... έκθεση τα κάναμε τα Μαθηματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Παιδιά , υπάρχει ίδια άσκηση στο σχολικό βιβλίο , γενικής ασκήσεις στατιστικής , άσκηση 5.


Στέλιος



ΥΣ: Δεν ήταν και τόσο πρωτότυπο το 3β λοιπόν και υπάρχει και στο ίδιο το βιβλίο επίσης το 4α... Για όσους το 'χουν διαβάσει το βιβλίο τα θέματα πρέπει να 'ταν παιχνιδάκι... ( Εγώ δε το έχω διαβάσει πάντως :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Καλά έγραψα κι εγώ, δε βρήκα κάποιο λάθος αλλα δεν ξέρεις ποτέ... Πάντως τα θέματα ήταν καλά επιλεγμένα για γενικής παιδείας, ούτε εντελώς γελοία όπως άλλες χρονιές αλλά αρκετά εύκολα για να πιάνεται και ο βαθμός. Δεν μπορούν να βάλουν και πιο δύσκολα στο κάτω κάτω γιατί τότε όλοι θα επιλέγουν βιολογία γενικής και όχι μαθ. γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδιά , υπάρχει ίδια άσκηση στο σχολικό βιβλίο , γενικής ασκήσεις στατιστικής , άσκηση 5.


Στέλιος



ΥΣ: Δεν ήταν και τόσο πρωτότυπο το 3β λοιπόν και υπάρχει και στο ίδιο το βιβλίο επίσης το 4α... Για όσους το 'χουν διαβάσει το βιβλίο τα θέματα πρέπει να 'ταν παιχνιδάκι... ( Εγώ δε το έχω διαβάσει πάντως :P )


Στελιο την ειδα την ασκηση αυτη, αλλά η διαφορα με το σημερινο και σε αυτο παταω και συνεχιζω τον ισχυρισμο μου, ειναι οτι στο παραδειγμα του βιβλιου, οι παρατηρησεις εχουν μεγαλες αποκλισεις μεταξυ τους ΚΑΙ στα δυο δειγματα!! Αντιθετα σημερα το ευρος τιμων του Α, ηταν πολυ μικροτερο απο του Β (σχετικα με τα δεδομενα μιλαω παντα!!)

Ολο λεω δε θα απαντησω και δε θα ασχοληθω, αλλά με τρωει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Νίκο , δεν έχεις λόγο να σε τρώει. Θα σου δώσουν όλες τις μονάδες!!


Τέτοιες σκέψεις , δε τις βαθμολογούμε αρνητικά . Ένα παιδί που κρίνεται το μέλλον του απ' αυτό και όταν κάποιος βλέπει ότι το 'χει παιδέψει το θέμα , ότι τα άλλα τα 'χει σωστά , ότι σου κάνει 1,5 σελίδα αιτιολόγηση , δεν υπάρχει περίπτωση να σου κόψει ούτε ένα μόριο .



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drughi

Νεοφερμένος

Ο Drughi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδιά εγώ έκανα Διαγραμμα Venn στο θέμα 4, είναι λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Όχι ρε και γω με Venn το έλυσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drughi

Νεοφερμένος

Ο Drughi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Χρειάστηκε πουθενα να βρείτε το P(B)? Το βρήκατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,866 μηνύματα.
Χρειάστηκε πουθενα να βρείτε το P(B)? Το βρήκατε?
Εμένα πάντως δε μου χρειάστηκε και γενικά βλέποντας τις λύσεις δε χρειάστηκε γενικά. :)
Άλλωστε είχαμε και μια απόδειξη αριθμός1 < P(B) < αριθμός2. Δε θα είχε νόημα να ζητούσαν να βρούμε το P(B). :iagree:

Ακόμα και στην περίπτωση που είχα το P(B) σε μία σχέση, το έδιωξα μέσω ενός -P(B) :no1:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drughi

Νεοφερμένος

Ο Drughi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εκανα μια βλακεια δε ξερω και εγώ πως , και μαλλον χανω ΠΟΛΥ απο το 4ο θεμα.Δε θυμαμαι πως , μαλλον μπερδευτηκα απο το διαγραμμα και εβαλα το Ρ(β)=70/100 .
Και μετα εγινε μπαχαλο.Πρεπει να πεφτω γυρω στο 16.
Παντως τα τελικα αποτελεσματα των ερωτηματων βγηκαν ολα ιδια με τα σωστα.Ποιος ξερει...

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elizadeth

Νεοφερμένος

Η elizadeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά, να σας πω τι έκανα στο 3β στα Μαθηματικά?Είναι εντελώς άσχετο αλλά δεν μου ερχόταν τίποτα!
Βρήκα το εύρος(!) των μπαταριών τύπου Α και το αντίστοιχο των μπαταριών τύπου Β. Μου βγήκε ότι του Α είναι μικρότερο.Έτσι είπα ότι υπάρχει περίπτωση,αν πάρουμε μπαταρίες Β, να μην "ζουν" τόσο πολύ, άρα πιο πολύ μας συμφέρει να πάρουμε μπαταρίες Α...Βέβαια τα χρήματα δεν τα χρησιμοποίησα πουθενα!:s
Το χάνω στάνταρ...
Κατά τα άλλα όλα τα άλλα οκ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
και εγώ έκανα venn στην A'UB και απο κάτω έγραψα επίσης οτι το ΑUB πραγματοποιείται όταν πραγματοποιείται το Β, δεν ξέρω γιατί μάλλον επειδή το Α' σημαίνει οτι δεν πραγματοποιείται και η τομή. Ισχύει αυτό ε; Ναι μεν βλακεία αλλά δεν μπορεί να μου κόψει έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αμα ξερει κανεις απο φυσικη ας βοηθησει παρακαλω..

Στο Θεμα 2 με τους λαμπτηρες εκει που αιτιολογουσα εγραψα-αν και δε χρειαζοταν καν να αναφερθω σε αυτο-οτι δεν εκπεμπεται ορατο φως αλλα υπερυθρη ακτινοβολια ενω το σωστο ειναι υπεριωδης..Βεβαια δεν το ζητουσε αλλα λετε να μου κοψουν;

Μετα στο ερωτημα με την Κινητικη Ενεργεια Κ εγραψα: K=E=E1/n(τετραγωνο) καιτο βρηκα σωστο για το n=3 αλλα ξεχασα να βαλω -(πλην) στο E.
Λετε να μου κοψουν πολυ;

Τελευταιο λαθακι ηταν στο τεταρτο θεμα στο πρωτο ερωτημα οπου εκανα λαθος πραξη,και για αυτο βρηκα το λ0 μικροτερο απο αυτο του ορατου φωτος και αιτιολογησα πως για αυτο το λογο δε μπορει να ειναι ορατη ακτινοβολια επειδη ως γνωστον πρεπει να κυμαινεται αναμεσα στα 400-700 nm .Αρα θα καταλαβει ο αλλος οτι το ηξερα και πως εκανα λαθος σε πραξη..Τι λετε και για αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alatasgeorgios

Νεοφερμένος

Ο Γιωργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μα αυτο ακριβως ειπα, οτι η απαντηση μου ειναι διαφορετικη απο των φροντιστηριων. Με 3 μαθηματικους μιλησα και συμφωνησαν και οι 3 οσον αφορα τη λογικη μου και το κατα ποσο ειναι σωστη η απαντηση μου. Αν το καλοσκεφτεις, υπολογισε το κιολας αν θελεις, αν το δειγμα Β δεν ειχε την ακραια περιπτωση 32 (που ειναι ακραια σε σχεση με τις αλλες, αλλωστε μιλαμε για χιλιαδες ωρες), θα δεις οτι ο τυπος Α συμφερει πιο πολυ!! Το δειγμα Α, ειχε ευρος 8 και το Β 13! Εκτος αυτου, ουτως ή αλλως το Α εβγαινε πιο ομοιογενες απο το Β (στο 4ο ερωτημα βεβαια, αλλά δεν εχει σημασια, απαντηση επιστημονικα τεκμηριωμενη ειναι αποδεκτη λενε)!

Mονο το ντουβάρι θα δειξει την αληθεια!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top