[22/5/2008] Μαθηματικά/Φυσική/Βιολογία/Ιστορία Γενικής Παιδείας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι ειναι σωστη αυτη η λυση... εξαλλου στη ΝΕΤ ανακοινωσαν οτι η Β ηταν η συμφερουσα μπαταρια και απο οσο ειδα στις λυσεις που εδωσε ενα μελος στην πρωτη σελιδα του τοπικ η Β ειναι και εκει. Εγω δεν το απεδειξα μαθηματικα αλλα ειπα οτι η διαφορα του κοστους μεταξυ των δυο μπαταριων ειναι πολυ λιγη σε σχεση με τη μεση ωρα που διαρκει η Β (2 χιλιαδες ωρες παραπανω). Επισης κοιταξα και τη διασπορα των τιμων, και δεν ειχαν μεγαλη διαφορα (η Α εβγαινε 22 νομιζω και η Β 23). Η διασπορα βεβαια δε βοηθουσε πουθενα :P


Μα αυτο ακριβως ειπα, οτι η απαντηση μου ειναι διαφορετικη απο των φροντιστηριων. Με 3 μαθηματικους μιλησα και συμφωνησαν και οι 3 οσον αφορα τη λογικη μου και το κατα ποσο ειναι σωστη η απαντηση μου. Αν το καλοσκεφτεις, υπολογισε το κιολας αν θελεις, αν το δειγμα Β δεν ειχε την ακραια περιπτωση 32 (που ειναι ακραια σε σχεση με τις αλλες, αλλωστε μιλαμε για χιλιαδες ωρες), θα δεις οτι ο τυπος Α συμφερει πιο πολυ!! Το δειγμα Α, ειχε ευρος 8 και το Β 13! Εκτος αυτου, ουτως ή αλλως το Α εβγαινε πιο ομοιογενες απο το Β (στο 4ο ερωτημα βεβαια, αλλά δεν εχει σημασια, απαντηση επιστημονικα τεκμηριωμενη ειναι αποδεκτη λενε)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είναι ελαφρώς κρίσεως αυτή η ερώτηση, εξαρτάται εν μέρει η απάντηση απο το πόση σημασία θα δώσεις στο κάθε ένα απο τα δεδομένα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε ξερω, μου φαινεται πολυ ακραιο για λυση, του στυλ παγιδα, εξαλλου το ανακοινωσαν και στην τιβι οτι ηταν το Β... ιδωμεν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σορυ διαμεσος εννοουσα παραπανω οχι διασπορα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Στον ορισμό του συντελεστή μεταβολής CV, ok έγραψα όπως έπρεπε τις δύο περιπτώσεις για x<0 και x>0 (απόλυτο κτλ), αλλά σε καθέναν από αυτούς έβαλα και ένα *100% :(:(

Λέτε να το πιάσουν λάθος ή να μου μειώσουν έστω και 1 μονάδα; :!:

(γμτ θυμώμουν πολύ καλά ότι κάπου τον είχα πετύχει με *100% και το έβαλα για να είναι πιο πλήρες - αν δείτε στη σελίδα 96 στο σχολικό, κάτω κάτω τον μετατρέπει αμέσως σε επι τοις εκατό μονάδες πάντως! )

Ελπίζω να μη μου το πιάσουν λάθος :(

(έχω χάσει και δύο Σ-Λ και δε θέλω να χαθούν κι άλλες μονάδες διότι 5 μονάδες= 1 βαθμός στα 20! )

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Πέτρο που θες να περάσεις και πόσο μόρια θέλει περίπου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω στο 3β εδωσα μια τελειως διαφορετικη εξηγηση που βασιστηκε πανω στην κανονικη κατανομη του δειγματος Α, και στη μη κανονικη του Β. Ειπα εν ολιγοις οτι η μεση τιμη ΔΕΝ ειναι αξιοπιστο μετρο στην περιπτωση αυτη (αφου επηρεαζεται απο ακραιες τιμες, οπως πχ το 32 του Β),[στο σημειο αυτο απερριψα την αναγωγη στη μοναδα (ή στη χιλιαδα αν προτιματε) {ΑΦΟΥ Η ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ} οπως κανουν τα φροντιστηρια που ειδα τις λυσεις] οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να το μελετησουμε με μετρα διασπορας. Ετσι εβγαλα οτι η Sα<Sβ, αρα η μπαταρια τυπου Α ειναι πιο "αξιοπιστη" απο την Β (μικροτερη αποκλιση), και αφου ειναι και πιο φθηνη η καθε μοναδα του τυπου Α, συμφερει η αγορα αυτης..


Η ασκηση μοιαζει μεν με την ασκηση 5 στη σελ 127 του βιβλιου, ωστοσο, στην ασκηση του βιβλιου, και τα 2 δειγματα δεν εχουν κανονικες κατανομες (εχουν ακραιες παρατηρησεις!). Αντιθετα με το σημερινο που το Α εχει κανονικη!! Σαν φιλοσοφια, οι ασκησεις ειναι ιδιες, αλλά εγω βασιστηκα σε αυτην την λεπτομερεια που μολις ανεφερα!

Αυτα!:D


Βασικα τι εννοεις με το "κανονικη κατανομη"? δεν μας ελεγε πουθενα οτι ειναι οποτε πως το συμπερανες? επειδη στο Α εβγαινε δ=χ μεσο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ulysses21

Νεοφερμένος

Ο ulysses21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Στον ορισμό του συντελεστή μεταβολής CV, ok έγραψα όπως έπρεπε τις δύο περιπτώσεις για x<0 και x>0 (απόλυτο κτλ), αλλά σε καθέναν από αυτούς έβαλα και ένα *100% :(:(

Λέτε να το πιάσουν λάθος ή να μου μειώσουν έστω και 1 μονάδα; :!:

(γμτ θυμώμουν πολύ καλά ότι κάπου τον είχα πετύχει με *100% και το έβαλα για να είναι πιο πλήρες - αν δείτε στη σελίδα 96 στο σχολικό, κάτω κάτω τον μετατρέπει αμέσως σε επι τοις εκατό μονάδες πάντως! )

Ελπίζω να μη μου το πιάσουν λάθος :(

(έχω χάσει και δύο Σ-Λ και δε θέλω να χαθούν κι άλλες μονάδες διότι 5 μονάδες= 1 βαθμός στα 20! )

-petros
κ εγω αστα δυο ΣΛ λαθος ειμαι για σφαλιαρες ομως..
εχασα κ τισ μπατ β ερωτ αλλ ειμαι οκ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Πέτρο που θες να περάσεις και πόσο μόρια θέλει περίπου ;
15.500 στο 5ο το ΛΙΓΟΤΕΡΟ. :)

Γενικά, το διάβασμά μου είναι επαρκέστατο για φέτος αλλά δυστυχώς ποτέ δεν ξέρεις...
Αν πέσουν τίποτα ολοκληρώματα σε 2ο-3ο θέμα ως βάση τους στα μαθηματικά κατεύθυνσης κάηκα (ίσα που τα έχω διαβάσει - για 4ο δε λέω τίποτα γιατί οκ, οι ελπίδες να το γράψω είναι ανέκαθεν λίγες :D αλλά μπορώ να πιάσω μονάδες).
Αν πέσει στερεό σε 3ο θέμα φυσική τότε επίσης θα χάσω πολλά...

Θα δείξει. Όταν γράφουμε εξετάσεις μόνο αυτά δε σκεφτόμαστε :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Βασικα τι εννοεις με το "κανονικη κατανομη"? δεν μας ελεγε πουθενα οτι ειναι οποτε πως το συμπερανες? επειδη στο Α εβγαινε δ=χ μεσο?


Yeap!:no1: Ισως η σκεψη που εκανα να ειναι πιο ακραια, αλλά την αναγωγη την ειχα αποκλεισει απο την αρχη σαν τροπο λυσης αφου η μεση τιμη δεν ειναι αξιοπιστο μετρο σε αυτην την περιπτωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
15.500 στο 5ο το ΛΙΓΟΤΕΡΟ. :)

Γενικά, το διάβασμά μου είναι επαρκέστατο για φέτος αλλά δυστυχώς ποτέ δεν ξέρεις...
Αν πέσουν τίποτα ολοκληρώματα σε 2ο-3ο θέμα ως βάση τους στα μαθηματικά κατεύθυνσης κάηκα (ίσα που τα έχω διαβάσει - για 4ο δε λέω τίποτα γιατί οκ, οι ελπίδες να το γράψω είναι ανέκαθεν λίγες :D αλλά μπορώ να πιάσω μονάδες).
Αν πέσει στερεό σε 3ο θέμα φυσική τότε επίσης θα χάσω πολλά...

Θα δείξει. Όταν γράφουμε εξετάσεις μόνο αυτά δε σκεφτόμαστε :)

-petros

Ολοκληρωματα στο 2ο θεμα αποκλειεται βρε! Αν κανουν κατι τετοιο θα ειναι πολυ ακραιο πιστευω... εκτος αν βαλουν κατι τελειιιιως απλο, το πιο απλο ολοκληρωμα να υπολογισουμε ξερωγω. Που δε νομιζω να χαραμισουν ολοκληρωματα στο θεμα 2 εδω που τα λεμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Yeap!:no1: Ισως η σκεψη που εκανα να ειναι πιο ακραια, αλλά την αναγωγη την ειχα αποκλεισει απο την αρχη σαν τροπο λυσης αφου η μεση τιμη δεν ειναι αξιοπιστο μετρο σε αυτην την περιπτωση!
Ε αυτό μπορεί να ισχύει και για δείγματα που προέρχονται απο ομοιόμορφη κατανομή ή απο οποιαδήποτε άλλη συμμετρική κατανομή.
Το συμπέρασμα οτι είναι κανονική η κατανομή μου φαίνεται λίγο αυθαίρετο (αν και η κανονική κατανομή εμφανίζεται πολύ συχνά στη φύση, το κεντρικό οριακό θεώρημα εξηγεί και τον λόγο ;) ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
βασικά Nick εγώ βασίστηκα στην μέση τιμή του Α δείγματος και απο εκεί έδωσα μία απάντηση πιο πολύπλοκη απο αυτή των φροντιστηρίων.
Συνοπτικά είπα οτι για τις μπαταρίες τύπου Α, ανα 1000 ώρες το κόστος είναι 38/22 > 1
Δίνοντας 2 ευρώ παραπάνω παίρνουμε 2000 ώρες extra αρα οι 1000 ώρες κοστίζουν 1 ευρώ και οχι 38/22>1 αρα ουσιαστικά μας συμφέρει να δώσουμε τα 2 ευρώ και να φτάσουμε τις 24.000 ώρες του Β.

Πάνω κάτω αυτό είπα απο οτι μου είπαν οι μαθηματικοί είναι σωστό.

Και εγώ όταν το είδα είπα οτι θα πρέπει να βρω το S και μετά το CV (γιατί το s δεν αρκεί) αλλά ήταν τα 2 επόμενα ερωτήματα... οπότε έκανα την πάπια και έδωσα αυτή την κάπως πιο πολύπλοκη λύση (που στο μυαλό μου εκείνη τι στιγμή ήταν πολύ πρακτική, όπως όταν πηγαίνεις στο super-market και αγοράζεις 1 μπαταρία πληρώνεις 1 ευρώ π.χ στις 2 έχει προσφορά και πληρώνεις 1.5)

Γενικά συμφωνώ με εσένα αλλά θεωρώ οτι έπρεπε να στηριχτείς στο CV και όχι στο s.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Yeap!:no1: Ισως η σκεψη που εκανα να ειναι πιο ακραια, αλλά την αναγωγη την ειχα αποκλεισει απο την αρχη σαν τροπο λυσης αφου η μεση τιμη δεν ειναι αξιοπιστο μετρο σε αυτην την περιπτωση!
είναι δεν είναι θεωρείς όλες τους χρόνους ζωής ισότιμους...Για να διευκολυνθείς...το οτι επηρεάζεται απο ακραίες τιμές δεν σε ενοχλεί σε αυτή τη περίπτωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ε αυτό μπορεί να ισχύει και για δείγματα που προέρχονται απο ομοιόμορφη κατανομή ή απο οποιαδήποτε άλλη συμμετρική κατανομή.
Το συμπέρασμα οτι είναι κανονική η κατανομή μου φαίνεται λίγο αυθαίρετο (αν και η κανονική κατανομή εμφανίζεται πολύ συχνά στη φύση, το κεντρικό οριακό θεώρημα εξηγεί και τον λόγο ;) ).


Αλεξη εγω μιλησα με βαση την κατανομη των παρατηρησεων του Α και του Β! Δηλαδη με λιγα λογια, το Β ειχε την ακραια τιμη η οποια επηρεαζε και τη μεση τιμη! Τελος παντων, ας μην το κουρασω αλλο, σε λιγοτερο απο 1 μηνα θα μαθουμε τι εγινε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οπότε έκανα την πάπια και έδωσα αυτή την κάπως πιο πολύπλοκη λύση (που στο μυαλό μου εκείνη τι στιγμή ήταν πολύ πρακτική, όπως όταν πηγαίνεις στο super-market και αγοράζεις 1 μπαταρία πληρώνεις 1 ευρώ π.χ στις 2 έχει προσφορά και πληρώνεις 1.5)

Ακριβως ετσι, πρακτικη κρισεως, μονο που δε μου ηρθε να την αιτιολογησω με μαθηματικα, αλλα οπως ακριβως θα το σκεφτομουν αν ηταν να την αγορασω οντως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekatsas

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πάντα θα υπάρχει και κάποιος που θα του φανούν δύσκολα.

ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. ΑΣΤΕΙΑ θέματα που ακυρώνουν τρομακτική προσπάθεια και κόπο από μέρους μας...

Φίλε δεν είπα ότι μου φάνηκαν δύσκολα..είπα ότι δεν έγραψα καλά(με αυτό εννοώ κάτι κοντα στο 20)..
Όσον αφορά το" ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. ΑΣΤΕΙΑ θέματα που ακυρώνουν τρομακτική προσπάθεια και κόπο από μέρους μας..." σκέψου ότι είναι μάθημα γενικής παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
@ Πέτρο για το *100% δε νομίζω να σου κόψουν μονάδες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
ομοιόμορφη κατανομή δεν ήταν αφού είχε διαφορετικές τιμές...αλλά το οτι το δ ειναι ισο με το χ δεν σημαίνει οτι ειναι κανονική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι δε λέω, έχει λογική και αυτό που λες, απλά η παραδοχή οτι οι κατανομή είναι κανονική μου φαίνεται αυθαίρετη.

Τελος παντων, ας μην το κουρασω αλλο, σε λιγοτερο απο 1 μηνα θα μαθουμε τι εγινε!:P
Αυτό, πρόσω ολοταχώς για το επόμενο μάθημα τώρα :P .

ομοιόμορφη κατανομή δεν ήταν αφού είχε διαφορετικές τιμές...
Ήταν αόριστη η παρατήρησή μου, απλά για να εξηγήσω γιατί θεωρώ αυθαίρετο το συμπέρασμα "Αφού x = δ => κανονική κατανομή" :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top