[2010] - Ποια σχολή στοχεύετε;

Ποιά θα είναι η πρώτη σας επιλογή;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 325)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
να πω κ γω τον πονο μου..
ηθελα νομικη.
αλλα δυστυχως αρκει μια λαθος επιλογη μαθηματος για να μας στερησει τα ονειρα μας.
μια ερωτηση ρε παιδια.
θα ξαναδινατε αν ειχατε περασει σε μια καλη σχολη αλλα το ονειρο σας ηταν αλλο?

ανάλογα...Προσωπικά το ονειρο μου ηταν Βιολογια αλλα εμεινα Χημικο και δεν το μετανιωσα καθολου.Ισως κανω και τα 2.Οσο για τη νομικη...εισαι σιγουρη οτι ειναι αυτο που εχεις φανταστει και δει σε ταινιες...?(χωρις να θελω να σε μειωσω)απλα πηγαν δυο ξαδερφια μου και μετανιωσαν γρηγορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Το συμπλήρωσα και το έχω έτοιμο προς κατάθεση:

Τι συμπλήρωσες χωρίς να χουν βγει τα αποτελέσματα; LOL!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntidiva

Νεοφερμένος

Η ntidiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ναι εχεις δικιο. ισως ολοι το χουμε πλασει στο μυαλο μας παραδισενια.
φοβαμαι ομως μηπως παντα με τρωει αυτο:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ναι εχεις δικιο. ισως ολοι το χουμε πλασει στο μυαλο μας παραδισενια.
φοβαμαι ομως μηπως παντα με τρωει αυτο:mad:
για μενα γλιτωσες απλα αν το συνεχισω θα γινει off topic :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntidiva

Νεοφερμένος

Η ntidiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
δηλαδη θεωρεις οτι ει9ναι καλυτερη η ψυχολογια ή η φιλολογια..
πες μου τι πιστευεις θα με βοηθησει πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πάντως δεν τελειώνει η ζωή με ένα Πανεπιστήμιο. Πώς κάνετε έτσι λες και σκέφεστε να αγοράσετε BMW ή Audi; Και αν σπουδάσετε κάτι που σας "αρέσει" και δείτε ότι δεν είναι αυτό που θέλατε, θα σας πάρει κανένας το κεφάλι αν μετανιώσετε και αλλάξετε γνώμη και πορεία ή μήπως θέλετε από τα 23 να σας κολλήσουν ένσημα ΙΚΑ; :laugh:

Σήμερα ένα πτυχίο από μόνο του δεν δίνει καμία εργασιακή ευκαιρία (σχετικό πως εννοεί ο καθένας μας, τον όρο δουλειά). Θέλει και άλλα "ζαρζαβατικά" από κοντά (και δεν εννοώ τόσο την πτυχιομανία αλλά άλλα προσωπικά έμφυτα "προσόντα" που έχει ο καθένας).

Νtidiva νομίζω (χωρίς παρεξήγηση) ότι είσαι αρκετά ώριμη να αποφασίσεις για το μέλλον σου. Για άλλα θέματα θέλετε (και "βιάζεστε") να φανείτε (ή και το παίζετε) μεγάλες και ώριμες ενώ για άλλα μπεμπεκίζετε και ζουζουνομυξονιαουρίζετε...Μετά συγχωρήσεως.

Αν δεν ξέρεις εσύ τι θέλεις να σπουδάσεις, τι σου πάει, τι σου αρέσει, τι θα σου αρέσει για τα άλλα 60 χρόνια ζωής σου (κατά μέσον όρο), ποιος ξέρει; Η θεία μου η Μαριγώ μήπως; (δεν έχω τέτοια θεία, αλλά τέσπα, μου αρέσει το όνομα διότι ταιριάζει γάντι σε "θεία" :D :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
λοιπον ας πω και εγω την γνωμη μου!

προσωπικα το να επιλεξω σχολη ξταν το πιο ευκολο,μηχανολογος μηχανικος,τελος.
ηταν ο στοχος μου απο την αρχη και δεν εχω μετανιωσει καθολου.
ταιριαζε στον χαρακτηρα μου.

εαν εχετε καποιο χομπι /κλιση/επιστημονικο-ερασιτεχνικο ενδιαφερον ,τοτε θα ειναι πολυ πιο ευκολο να επιλεξετε ,κατι που μπορει κατ αναγκην να μην ειναι αυτο καθαυτο το χομπι που κανατε μεχρι τωρα ,αλλα ενα επαγγελμα πολυ κοντα στα ενδιαφεροντα σας.


αν παλι ειστε απο εκεινους που τα μονα τους ενδιαφεροντα ειναι καφες/ατελειωτο clubing και facebook και απλα επειδη σας ειπαν οτι πρεπει να δηλωσε μια σχολη προβλιματιζεστε τοοοοσο πολυ καλα κρασια ,ανθρωπος γινεσαι δεν γεννιεσαι (αν με πιανετε)


τελικα εαν καποιος ξερει τις κλισεις του και τα ενδιαφεροντα του (τα πραγματικα ετσι?οχι επειδη εχει λεφτα ο μπαμπας χομπι μου ειναι το πιανο και τα γαλλικα!:P)ειναι πολυ ευκολο να επιλεξει κατι που να τον ενδιαφερει .

και μην εμπιστευεστε τον οδηγο σπουδων των πανεπιστημιων ,συνηθως εχει χρονια να ανανεωθει και μονο μια πολυ γενικη εικονα μπορει να δωσει ,αν θελετε πληρφοριες μπορειτε να ρωτησετε ειτε εδω ειτε φοιτητες-γνωστους σας να σας πουν για καποιο τμημα,μονο αυτοι θα σας μεταφερουν το πραγματικο κλιμα.[βεβαια και αυτους μην τους πιστεψετε 100% ,αλλα θα καταλαβετε στο περιπου τι παιζει!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος να μου πει πληροφορίες για την "Μεταλλείων - Μεταλλουργών" ΕΜΠ; Και τελικά ποιο Πολυτεχνείο θεωρείται αυτή τη στιγμή το καλύτερο στην Ελλάδα; Αθήνας ή Κρήτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
δηλαδη θεωρεις οτι ει9ναι καλυτερη η ψυχολογια ή η φιλολογια..
πες μου τι πιστευεις θα με βοηθησει πολυ.
Συγγνώμη που παρεμβαίνω...αλλά περιμένοντας να ορκιστώ στο τμήμα ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης,σου μεταφέρω τις καλύτερες εντυπώσεις για το επίπεδο των προπτυχιακών σπουδών.Βέβαια,εξαρτάται από το πόσο σου αρέσουν τα φιλολογικά μαθήματα καθώς η φιλολογία από την άλλη πλευρά (ναι μεν ενδιαφέρον τμήμα) είναι πάρα πολύ απαιτητική και σίγουρα δεν έχει τόση "δράση" όσο η ψυχολογία.Προσωπικά,θα σου πρότεινα να ρωτήσεις κι άλλα άτομα και να ρίξεις επίσης και μια ματιά στους οδηγούς σπουδών των τμημάτων αυτών...Επίσης,υπάρχουν και τα τμήματα ΦΠΨ όπου αποκτάς,ουσιαστικά,πτυχίο φιλόλογου,ωστόσο,διδάσκεσαι και αρκετά μαθήματα ψυχολογίας και παιδαγωγικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ααααααααααααααααααααααααααααα δεν ειμαστε καλα...καντε αυτό που σας αρεσει και το τι θελατε παντα και αφηστε τις γνωμες των αλλων!!!! ελεος!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntidiva

Νεοφερμένος

Η ntidiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ευκολο ειναι να λετε καντε οτι θελετε. Σαφως ομως το καλυτερο ειναι να ρωτας για να μην βρεθεις απροετοιμαστος ξαφνικα.
Επιπλεον θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την ψυχολογια αν υπαρχει συγκεκριμενο πανεπιστημιο για ειδικευση στην κλινικη ψυχολογια 'η αν γινεται μετα με μεταπτυχιακο/ή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
δεν ειναι το πιο ευκολο ειναι αυτο που πρεπει να κανεις. φυσικα και να θεσεις ερωτηματα αλλα παντα σε σχεση με αυτο που σε ενδιαφερει να κανεις και οχι να ρωτας εσεις τι λετε να επιλεξω? π.χ παιδαγωγικα η ναυτιλιακα? απο τη στιγμη που εχεις θεσει το στοχο σου και ξερεις τι ειναι αυτο που θελεις υπαρχουν απειρες ευκαιριες για να διαλεξεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ευκολο ειναι να λετε καντε οτι θελετε. Σαφως ομως το καλυτερο ειναι να ρωτας για να μην βρεθεις απροετοιμαστος ξαφνικα.

..καμιά φορά οι απαντήσεις ερωτήσεων σε στέλνουν αδιάβαστο, αφού είναι "υποκειμενικές". Ότι και να πει κάποιος φοιτητής, σε έναν μαθητή για μια χ επιστήμη (από πλευράς πληροφοριών) θα είναι τελείως υποκειμενικές, «κινέζικες», ανούσιες (για την παρούσα χρονική στιγμή που ο συνομιλητής μαθητής είναι άσχετος και συνομιλεί με έναν σχετικό), προσωπικά τεκμηριωμένες...Άλλο να σου πουν κάποια σκόρπια εντελώς άχρηστα πράγματα (σε τι; για καθηγητές; για σημειώσεις; για τι; για μια άλλη καθημερινότητα που δεν καταλαβαίνει ο μαθητής;) Πολύ εξειδικευμένα πράγματα θέλετε. Ο κολιός τον Αύγουστο. Τώρα έχουμε Ιούνιο. Τώρα θα μπείτε στο 1ο έτος σαν "ψάρια". Από το 3ο έτος και μετά, θα πιάσετε τα κόλπα της σχολής...για να πάρετε καμιά φορά το πτυχίο! ;) Το διάβασμα, ας πούμε, δεν βοηθάει πάντα...:whistle:

Σημασία έχει από ποιον-α παίρνεις απαντήσεις. Υπάρχουν φοιτητές και "φοιτητές". Δεν έχουν ταμπέλα στο κούτελό τους. Επίσης στα λόγια λέγονται πολλά, που η πράξη (εξάμηνα, εξεταστικές, αγορά εργασίας) λένε άλλα...Εφόσον οι απαντήσεις προέρχονται τις περισσότερες φορές (σχεδόν όλες) από άτομα καμένα που βράζουν στο ίδιο καζάνι με όλους μας, δεν τις θεωρώ και τόσο αξιόπιστες. Υπάρχει σφάλμα αξιοπιστίας τεράστιο...Αλήθεια γιατί βιάζεστε να τα μάθετε όλα; Θα τα δείτε σε λίγους μήνες και θα τα βαρεθείτε. Όλα ένας μύθος είναι. Η περιέργεια σκότωσε την γάτα. Δεν αλλάζει κάτι. Σχολείο και το Πανεπιστήμιο, απλά άλλης φιλοσοφίας και ειδικής ωριμότητας. Ο καιρός περνάει γρήγορα. Θα επανέρθετε στα συγκαλά σας, μόλις έρθει η φοιτητική ρουτίνα με τα όλα της...Και θα μου πείτε; Τι λες ρε φίλε; Εδώ εμείς αφήσαμε τα κόκαλά μας στις πανελλήνιες για να μπούμε και εσύ μας λές φιλοσοφίες της Τατιάνας; Σας πληροφορώ ότι οι πανελλήνιες δεν είναι η ζωή, ούτε το επίκεντρο της ζωής. Σύντομα θα τις αφήσετε στο ένδοξο προσωπικό παρελθόν σας. Ο χρόνος είναι θετικά ορισμένος και "σβήνει" γεγονότα. Θα αποστασιοποιηθείτε από την λυκειακή νοοτροπία, λόγω ωριμότητας, νέων εμπειριών, νέων εικόνων,...κτλ και θα δείτε ότι τελικά, οι πανελλήνιες ήταν κάτι ασήμαντο μπροστά σε αυτό που λέγεται μάθηση και ζωή. Το Πανεπιστήμιο, θα σας "γεμίσει" με νέες πινελιές ζωής, γνωριμιών, γνώσεων,...και αντιλήψεων. Θα αναθεωρήσετε πολλές φορές στην φοιτητική ζωή σας και θα λέτε, εγώ ήμουν αυτός στο λύκειο, που έλεγα μαλακίες ή ισχυριζόμουν την ορθή "κοινωνική" γνώση; Σας περιμένουν 1.000.000 εξετάσεις πάσης φύσεως, όσο θα ζήσετε. Η ίδια η ζωή, για να επιβιώσεις μακρυά από την γυάλα των γονιών, είναι ένα εξεταστικό κέντρο από την εξεταστική ενός x μαθήματος μέχρι το να αγοράσεις ραπανάκια στην λαϊκή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mixalis-t

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
δεν ειναι το πιο ευκολο ειναι αυτο που πρεπει να κανεις. φυσικα και να θεσεις ερωτηματα αλλα παντα σε σχεση με αυτο που σε ενδιαφερει να κανεις και οχι να ρωτας εσεις τι λετε να επιλεξω? π.χ παιδαγωγικα η ναυτιλιακα? απο τη στιγμη που εχεις θεσει το στοχο σου και ξερεις τι ειναι αυτο που θελεις υπαρχουν απειρες ευκαιριες για να διαλεξεις....


Συμφωνω απολυτα. Νταξει ειπαμε οχι και να σαι μουλαρωμενος, αλλα τελικα η επιλογη πρεπει να ειναι δικη σου για να εχεις και το θαρρος να την στηριξεις μετεπειτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntidiva

Νεοφερμένος

Η ntidiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
σωστα.
ρωτας κ αποψεις ομως για να εχεις μια ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Να ρωτας αποψεις ναι, αλλα η γνωμη 10 μελων θα καθορισει την επιλογη σου, αν θα διαλεξεις δηλαδη φιλολογια η ναυτιλιακα; Ειναι πολυ κουλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Να ρωτας αποψεις ναι, αλλα η γνωμη 10 μελων θα καθορισει την επιλογη σου, αν θα διαλεξεις δηλαδη φιλολογια η ναυτιλιακα; Ειναι πολυ κουλο!
χαχα! συμφωνω μαζι σου αλλα το φιλολογια ή ναυτιλιακα το χρησιμοποιησα ως αντιπαραβολη στις επιλογες της κοπελας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntidiva

Νεοφερμένος

Η ntidiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
πραγματικα σας ευχαροστω παρα πολυ που ασχολιστε και με συμβουλευεται.
επειδη στην ηλικια μου ομως ειμαστε προστατευμενοι κατω απο την οικογενειακη εστια κ ποτε δν μας απασχολησε το οικονομικο[τουλαχιστον οσο τους γονεις μας] γι αυτο θελω να μαθω ουσιαστηκα για την επαγγελματικη αποκατασταση απο οσο βεβαια μπορειται να γνωριζεται κ σεις.
ειμαι στη φαση που τα σκεφτομαι ολα.
ας πουμε κ πολιτικες επιστημες διαβασα τα μαθηματα κ το τι γινεσαι κ μ αρεσει.
αλλα θα γινω?
η θα ειμαι μια ακομα ανεργη επιλεγοντας μια απο της πιο κορεσμενες σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ntidiva:

1). αντικειμενικά οι πολιτικές επιστήμες, προσφέρουν την ανεργία όπως και οι άλλες επιστήμες...
2). καμία επιστήμη ΔΕΝ σε εξασφαλίζει και ειδικά στην εποχή μας, που μπορεί να μην πάρουμε και σύνταξη ποτέ ή και να μην κάνουμε και οικογένεια, λόγω παγκόσμιας ανεργίας, φτώχειας, κοινωνικών-προσωπικών προβλημάτων,...:/: (στο εξωτερικό δεν είναι all fun and games)
3). οι επαγγελματικές προοπτικές εξαρτώνται και από σένα την ίδια, πως με τόσο μαζικό κοινότυπο πτυχίο (του πολιτικού επιστήμονα) θα ξεχωρίσεις στον κλάδο σου...δηλ., πόσο θα το ψάξεις, πόσο θες να επιμορφωθείς και μετά το πτυχίο, με ποια άλλη επιστήμη θα μπορούσες να το συνδυάσεις...κ.α.
4). μην σε απασχολεί από τώρα η δουλειά, εδώ δεν με απασχολεί εμένα που κοντεύω να αποφοιτήσω γιατί
5). τα πράγματα είναι τόσο ρευστά, που κάθε μέρα μαθαίνω και εγώ νέα πράγματα για την αγορά εργασίας και αναθεωρώ επαγγελματικές προτιμήσεις ή ψάχνω για τον τρόπο βελτίωσης της αποδοτικότητας του πτυχίου μου αλλά τώρα...που γνωρίζω την επιστήμη μου από μέσα..εσύ που δεν έχεις ιδέα τι ψάχνεις; :D Εδώ δεν έχουν ιδέα όσοι σπουδάζουν μια x επιστήμη...:D :laugh:

Αναφορικά με το 5, για να καταλάβεις πόσο ρευστά είναι τα πράγματα στον τομεά "εργασία", να ξέρεις ότι κάθε χρόνο γίνονται νομικές τροποποιήσεις σε εργασιακούς κλάδους αλλά και φυτρώνουν νέα μεταπτυχιακά. Πρόσφατα έμαθα, πως στην επιστήμη μου, υπάρχει ο νέος ερευνητικός κλάδος της Μαθηματικής Βιολογίας (με νεοσύστατα μεταπτυχιακά στην Ευρώπη και ΗΠΑ) και πλέον σαν συνεπής τελειόφοιτος, μέσα στις άκρες έχω μια άποψη για το τι μπορεί να είναι από άποψη θεματολογίας, λόγω τόσων χρόνων σπουδών μου. Όταν ξεκίνησα τις σπουδές δεν είχα ιδέα και δεν μπορούσα να καταλάβω τις προοπτικές της επιστήμης μου, γιατί την έβλεπα πεζά όπως και πολλοί φοιτητές, δηλ., πόσα μαθήματα περνάμε ανά εξάμηνο (ώστε να τα "ξεφορτωθούμε"). Του χρόνου για παράδειγμα, μπορεί να βγει κάτι άλλο πάνω στην επιστήμη μου, και να είμαι πάλι στον...ύπνο! Η πλειοψηφία φοιτητών και αποφοίτων δηλώνει άγνοια και αδιαφορία για τις εξελίξεις της επιστήμης τους και πώς αυτές μπορούν να συνδυαστούν με συνεχείς μετεκπαιδεύσεις με την αγορά εργασίας, εφόσον δεν το ψάχνει. Και μετά βγαίνουν σαν ανάπηρα στην αγορά εργασίας. Δοξα τω θεώ αγγλικά ξέρουμε και google έχουμε. Αρκεί ένα κλικ να κάνουμε...:P

Από μόνο του ένα πτυχίο Πανεπιστημίου είναι χαρτί για τύλιγμα σουβλακίων και πιτόγυρου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στην εποχή μας για να διακριθείς όσον αφορά τα τυπικά προσόντα (ικανότητες που πιστοποιούνται) δεν αρκεί ένα πτυχίο πανεπιστημίου και πολλές φορές δεν αρκεί ούτε και ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης. Για να ξεχωρίσεις σήμερα όσον αφορά τα τυπικά προσόντα πρέπει να ικανοποιείς ένα από τα παρακάτω ως ελάχιστη προϋπόθεση:

1) Να έχεις 2 πτυχία πανεπιστημίου (μπορεί να είναι και 2 πτυχία ΤΕΙ ή 1 ΑΕΙ και 1 ΤΕΙ σε διαφορετικούς κλάδους)
2) Να έχεις 1 πτυχίο πανεπιστημίου+2 μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης
3) Να έχεις 1 πτυχίο πανεπιστημίου+1 διδακτορικό δίπλωμα

Επιπλέον η εποχή επιτάσσει να έχεις και πιστοποίηση Η/Υ (π.χ. ECDL Core) και πιστοποίηση σε μία τουλάχιστον ξένη γλώσσα. Αυτά όσον αφορά τα τυπικά προσόντα. Δεν σημαίνει όμως πως αν κάποιος έχει διακριθεί σύμφωνα με το παραπάνω σκεπτικό ως προς τα τυπικά προσόντα, θα του ανοιχτούν φαρδιά-πλατιά όλες οι πόρτες στην αγορά εργασίας. Χρειάζονται και τα ουσιαστικά προσόντα (τι μπορείς να κάνεις πέρα από τίτλους και πτυχία) και να δραστηριοποιηθείς για να βρεις εργασία, η οποία τις περισσότερες περιπτώσεις στην Ελλάδα δεν είναι αντάξια των προσόντων σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top