[2010] - Ποια σχολή στοχεύετε;

Ποιά θα είναι η πρώτη σας επιλογή;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 325)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Ποιο ισχυει και στο γραμμικο????? Οτι το διορθωνουν καλλοτεχνιτες?? Ε εκει ελεος ειναι στανταρ τα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ποιο ισχυει και στο γραμμικο????? Οτι το διορθωνουν καλλοτεχνιτες?? Ε εκει ελεος ειναι στανταρ τα πραγματα...

Φυσικά, εκεί δεν σε παίρνει και πολύ να πεις "μ'αρέσει-δεν μ'αρέσει" αλλά αν δεν έχεις τις γνώσεις που απαιτούνται...:whistle:
Οι αρχιτέκτονες που προσλαμβάνονται δεν επαρκούν.
Παρ' όλα αυτά, τα πράγματα είναι πιο standard.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Ωριστε!!! Καπου υπαρχει ζητηση και για τους αρχιτεκτονες! :P
Οσο για τους "ασχετους" (μην τη φοβασαι τη λεξη...) ελπιζω απλα να ειναι μηδαμινο το ποσοστο.
Και ΜΗΝ με απογοητευεις πριν καν να δωσωωωωω! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mpam_Mpam

Νεοφερμένος

Ο Mpam_Mpam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Βασικά αυτά που αναφέρεις είναι σχεδόν (αν όχι τελείως) ανόμοια για να σου πει κάποιος ποιό είναι το καλύτερο.
Πες μας πρώτα τι σε ενδιαφέρει.
(Αν ενδιαφέρεσαι για κάτι "φυσικό" μπορείς να δοκιμάσεις και τη ΣΕΜΦΕ, που δεν είναι ακριβώς "σχολή μηχανικών" αλλά κάνει καλή δουλειά κι έχει ενδιαφέροντες τομείς και επαγγελματική αποκατάσταση-στο εξωτερικό βασικά)

Κατ'αρχάς, Όποιος έκανε Thumbs down, να κόψει τους αντίχειρες του!lol :P :kill: :whatever:
Με ενδιαφέρουν όλα αυτα αλλά ιδιαίτερα με ενδιαφέρει η έρευνα(:hmm:) και γι'αυτο σκέφτομαι πρώτα απ'όλα φυσικό και βιολογικό.
Όσο για την ΣΕΜΦΕ, έχω ακούσει ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή(από πλευρά επαγγελματικών δικαιωμάτων).:(

Θέλω όμως περισσότερο να μου προτείνετε σχολές γιατί δεν αποκλείω ΤΙΠΟΤΑ! :redface: :D
Και θέλω και κάποιον από το χημικό μηχανικό καλύτερα να μου δώσει κάποιες λεπτομέρειες για την σχολή. (Π.χ. όπως ρώτησα πριν, Τι μπορώ να γίνω από αυτό πέρα από καθηγητής; Για καθηγητής χρειάζεται ΑΣΠΑΙΤΕ; ) :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsixlofouska

Νεοφερμένος

Η Όλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Κατ'αρχάς, Όποιος έκανε Thumbs down, να κόψει τους αντίχειρες του!lol :P :kill: :whatever:
Με ενδιαφέρουν όλα αυτα αλλά ιδιαίτερα με ενδιαφέρει η έρευνα(:hmm:) και γι'αυτο σκέφτομαι πρώτα απ'όλα φυσικό και βιολογικό.
Όσο για την ΣΕΜΦΕ, έχω ακούσει ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή(από πλευρά επαγγελματικών δικαιωμάτων).:(

Θέλω όμως περισσότερο να μου προτείνετε σχολές γιατί δεν αποκλείω ΤΙΠΟΤΑ! :redface: :D
Και θέλω και κάποιον από το χημικό μηχανικό καλύτερα να μου δώσει κάποιες λεπτομέρειες για την σχολή. (Π.χ. όπως ρώτησα πριν, Τι μπορώ να γίνω από αυτό πέρα από καθηγητής; Για καθηγητής χρειάζεται ΑΣΠΑΙΤΕ; ) :crazy:

Κοίτα, εγώ σπουδάζω στο πρώτο έτος χημικών μηχανικών εμπ οπότε δεν έχω ακόμα εμπεριστατωμένη άποψη αλλά θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω.:P Καταρχάς στο τέταρτο έτος στην σχολή μας οι φοιτητές χωρίζονται σε κατευθύνσεις(περιβάλλον και τρόφιμα είναι αυτές που επιλέγουν οι περισσότεροι αλλά υπάρχουν και άλλες 2 που δεν τις θυμάμαι τώρα). Τώρα το κύριο αντικείμενο του χημικού μηχανικού είναι όπως μας λένε να "μεταφέρει το χημικό εργαστήριο σε βιομηχανική κλίμακα", δηλαδή μπορεί να εργαστεί σε βιομηχανίες(ανάλογα με την κατεύθυνση που έχει επιλέξει από την σχολή ή το μεταπτυχιακό που έχει ενδεχομένως κάνει, υπάρχει πληθώρα επιλογών)και να οργανώνει την παραγωγή, να την ελέγχει και να την κάνει βέλτιστη. Όσον αφορά την προοπτική του καθηγητή δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει, απλά να σου πω ότι υπάρχει μάθημα επιλογής Παιδαγωγικά στο β' εξάμηνο. Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως:D. Πάντως είναι μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα σχολή, που ωστόσο παρουσιάζει μεγάλα ποσοστά ανεργίας και ετεροαπασχόλησης(45 % !!!!)μετά την απόκτηση του πτυχίου. Αυτά από μένα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Titos Kap

Νεοφερμένος

Ο Titos Kap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κανεις για ΑΣΠΑΙΤΕ ηλεκτρολογιας υπαρχει?? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Κατ'αρχάς, Όποιος έκανε Thumbs down, να κόψει τους αντίχειρες του!lol :P :kill: :whatever:
Με ενδιαφέρουν όλα αυτα αλλά ιδιαίτερα με ενδιαφέρει η έρευνα(:hmm:) και γι'αυτο σκέφτομαι πρώτα απ'όλα φυσικό και βιολογικό.
Όσο για την ΣΕΜΦΕ, έχω ακούσει ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή(από πλευρά επαγγελματικών δικαιωμάτων).:(

Θέλω όμως περισσότερο να μου προτείνετε σχολές γιατί δεν αποκλείω ΤΙΠΟΤΑ! :redface: :D
Και θέλω και κάποιον από το χημικό μηχανικό καλύτερα να μου δώσει κάποιες λεπτομέρειες για την σχολή. (Π.χ. όπως ρώτησα πριν, Τι μπορώ να γίνω από αυτό πέρα από καθηγητής; Για καθηγητής χρειάζεται ΑΣΠΑΙΤΕ; ) :crazy:

:P
Το πρόβλημα της ΣΕΜΦΕ απ' όσο γνωρίζω, είναι ότι δημιουργήθηκε για να καλυφθούν κυρίως κάποιες ανάγκες του ΕΜΠ (αν και αντίστοιχα τμήματα υπάρχουν από καιρό στο εξωτερικό) χωρίς να προβλεφθεί ποιά θα είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα των διπλωματούχων. Βέβαια, ο απόφοιτος της σχολής έχει πιο πολλές ευκαιρίες στο εξωτερικό, για μεταπτυχιακά και εργασιακή αποκατάσταση, μιας και στην Ελλάδα δεν υπάρχει ζήτηση για το αντικείμενο της ΣΕΜΦΕ, ή δεν έχουν δοθεί τα εργασιακά δικαιώματα για τομείς που θα μπορούσαν να απασχολήσουν τους διπλωματούχους της σχολής.

Για τις άλλες σχολές (φυσικό-βιολογικό δεν γνωρίζω πολλά να σου πω. Δοκίμασε να κοιτάξεις το πρόγραμμα σπουδών κάποιων τμημάτων (πχ φυσικό Αθήνας ή Κρήτης και βιολογικό αντίστοιχα) και να δεις αν σε ελκύει το αντικείμενο.;)
Προτείνονται οι σχολές του Πανεπιστημίου Κρήτης που παράγουν ενδιαφέρουσα δουλειά και είναι ανερχόμενα.:P
Αυτά βέβαια αφού τελειώσουν οι πανελλήνιες. Μην σε απασχολούν οι σχολές τώρα, κοίτα να γράψεις καλά, και θα έχεις μετά αρκετό χρόνο να σκεφτείς για το μηχανογραφικό.

Κοίτα, εγώ σπουδάζω στο πρώτο έτος χημικών μηχανικών εμπ οπότε δεν έχω ακόμα εμπεριστατωμένη άποψη αλλά θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω.:P Καταρχάς στο τέταρτο έτος στην σχολή μας οι φοιτητές χωρίζονται σε κατευθύνσεις(περιβάλλον και τρόφιμα είναι αυτές που επιλέγουν οι περισσότεροι αλλά υπάρχουν και άλλες 2 που δεν τις θυμάμαι τώρα). Τώρα το κύριο αντικείμενο του χημικού μηχανικού είναι όπως μας λένε να "μεταφέρει το χημικό εργαστήριο σε βιομηχανική κλίμακα", δηλαδή μπορεί να εργαστεί σε βιομηχανίες(ανάλογα με την κατεύθυνση που έχει επιλέξει από την σχολή ή το μεταπτυχιακό που έχει ενδεχομένως κάνει, υπάρχει πληθώρα επιλογών)και να οργανώνει την παραγωγή, να την ελέγχει και να την κάνει βέλτιστη. Όσον αφορά την προοπτική του καθηγητή δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει, απλά να σου πω ότι υπάρχει μάθημα επιλογής Παιδαγωγικά στο β' εξάμηνο. Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως:D. Πάντως είναι μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα σχολή, που ωστόσο παρουσιάζει μεγάλα ποσοστά ανεργίας και ετεροαπασχόλησης(45 % !!!!)μετά την απόκτηση του πτυχίου. Αυτά από μένα.;)

Δεν ξέρω ακριβώς πως, αλλά από τη σχολή σας γίνεται να απασχοληθείς ως καθηγητής στην Δευτεροβάθμια. Στο λύκειό μας, είχαμε χημικό απόφοιτο χημικών μηχανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανάσης Χανιά

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης Χανιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Aν σας έλεγα (ΑΕΡΟ)ΝΑΥΠΗΓΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ / ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΜΠ τι θα διαλέγατε? Ανάμεσα σ΄αυτά είμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Εμείς θα διαλέξουμε ή εσύ; Εντελώς υποκειμενικά και προσωπικά κριτήρια. Έτσι σκέφτονται πολύ μαθητές που μπαίνουν Μπανεπιστήμιο (Μπολυτεχνείο, Ιατρικές,...κτλ) και μετά ψάχνουν να δουν σε ποιο εξάμηνο είναι ή γιατί πέρασαν 1 μάθημα το εξάμηνο. Φίλε όπου και να μπεις Μπανεπιστήμιο είναι. Το θέμα είναι να σου αρέσει αυτό που κάνεις. Όλα τα άλλα, λόγια του Τράγκα και του Μάκη. Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό της ξενέρας. Ο κίνδυνος αυτός είναι ύπουλος. Πολλοί μπήκαν Μπανεπιστήμιο αλλά δεν βγήκαν. Όλα τα βάζουμε κάτω και κοιτάμε σε τι ταιριάζουμε. Η επιλογή σχολής δεν είναι Άρσεναλ-Μπαρτσελόνα. Στην ζωή σου μόνος σου θα επιλέγεις. Οπότε μάθε να επιλέγεις μόνος σου και να αναλαμβάνεις τις ευθύνες σωστού ή λάθους. Κανείς δεν ξέρει αν πράττει σωστά ή όχι. Όλοι ρισκάρουμε. Βλέποντας και κάνοντας. Έτσι έχει νόημα η ζωή. Με το ρίσκο. Κανείς δεν ξέρει αν υπάρχει τέλεια ή άχρηστη σχολή. Η αποτίμηση των επιλογών του καθενός γίνεται στα χρόνια της σύνταξης. Άρα έχεις καιρό. Στο Ελλάντα μόνο, έχουμε "κατασκευάσει" άχρηστες και χρήσιμες σχολές...για να μπερδεύουμε τον κόσμο. Αν γνωρίσεις δυο γυναίκες εμάς θα ρωτήσεις ποια να κρατήσεις;

Ένας άλλος ύπουλος εχθρός είναι ότι σπουδάζουμε στην Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται, δηλ., τα Μπανεπιστήμια είναι Ελληνικά. Αυτός ο κίνδυνος (αν με πιάνετε) είναι ο χειρότερος...

Φιλικά,
nPb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εγώ στοχεύω πληροφορική και μάλλον το τμήμα του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Καλή επιλογή.μετακομιζετε η φετος η του χρονου σε νεο κτηριο,απο την Κνωσσο στις Βουτες.ΑΛΛΑ ΨΑΞΕ ΤΟ ΑΠΟ ΤΩΡΑ!!ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ :PΤο καινουριο σας κτηριο ειναι διπλα στο δικο μας τα λεμε με το καλο απο κοντα :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Επισης, μπαινοντας στην τυχη σε μια σχολη Πολυτεχνειου επειδη εβγαλες πολλα μορια, στερεις την θεση απο καποιον που, οκ εβγαλε λιγοτερα μορια αλλα ειναι πορωμενος για αυτη τη σχολη. Γι αυτο το καημενο το μηχανογραφικο λεει επανω "επιλεξτε τη σχολη που επιθυμειτε ασχετα με τη βαθμολογια σας". Αυτο επρεπε να γινεται κανονικα. Ας σταματησουν για ΜΙΑ μονο χρονια οι αριστουχοι να πιεζονται (γονεις? γοητρο? ανασφαλεια?) της θεωρητικης να πηγαινουν Νομικη, της Θετικης Ιατρικη, της τεχνολογικης Πολυτεχνειο, και απο του χρονου θα εχουν γινει οι βασεις ετσι που δεν θα καταλαβαινεις ποια ειναι πλεον η "σχολη των αριστουχων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Εμείς θα διαλέξουμε ή εσύ; Εντελώς υποκειμενικά και προσωπικά κριτήρια. Έτσι σκέφτονται πολύ μαθητές που μπαίνουν Μπανεπιστήμιο (Μπολυτεχνείο, Ιατρικές,...κτλ) και μετά ψάχνουν να δουν σε ποιο εξάμηνο είναι ή γιατί πέρασαν 1 μάθημα το εξάμηνο. Φίλε όπου και να μπεις Μπανεπιστήμιο είναι. Το θέμα είναι να σου αρέσει αυτό που κάνεις. Όλα τα άλλα, λόγια του Τράγκα και του Μάκη. Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό της ξενέρας. Ο κίνδυνος αυτός είναι ύπουλος. Πολλοί μπήκαν Μπανεπιστήμιο αλλά δεν βγήκαν. Όλα τα βάζουμε κάτω και κοιτάμε σε τι ταιριάζουμε. Η επιλογή σχολής δεν είναι Άρσεναλ-Μπαρτσελόνα. Στην ζωή σου μόνος σου θα επιλέγεις. Οπότε μάθε να επιλέγεις μόνος σου και να αναλαμβάνεις τις ευθύνες σωστού ή λάθους. Κανείς δεν ξέρει αν πράττει σωστά ή όχι. Όλοι ρισκάρουμε. Βλέποντας και κάνοντας. Έτσι έχει νόημα η ζωή. Με το ρίσκο. Κανείς δεν ξέρει αν υπάρχει τέλεια ή άχρηστη σχολή. Η αποτίμηση των επιλογών του καθενός γίνεται στα χρόνια της σύνταξης. Άρα έχεις καιρό. Στο Ελλάντα μόνο, έχουμε "κατασκευάσει" άχρηστες και χρήσιμες σχολές...για να μπερδεύουμε τον κόσμο. Αν γνωρίσεις δυο γυναίκες εμάς θα ρωτήσεις ποια να κρατήσεις;

Ένας άλλος ύπουλος εχθρός είναι ότι σπουδάζουμε στην Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται, δηλ., τα Μπανεπιστήμια είναι Ελληνικά. Αυτός ο κίνδυνος (αν με πιάνετε) είναι ο χειρότερος...

Φιλικά,
nPb
συμφωνω απολυτα... εξαρταται απο την ''ορεξη'' και την '΄διαθεση'' που εχει ο καθενας πανω σε κατι..μπορει να δωσουν σε καποιον την ευκαιρια να μπει σε ενα απο τις ''καλυτερες'' σχολες με καλη επαγγελματικη αποκατααση κτλ κτλ και να μην καταφερει τπτ στην τελικη ενω ενας αλλος να μπει σε μια ''κατωτερη'' σχολη (που δν υπαρχουν τετοιες κατα τη γνωμη μ) και αυριο μεθαυριο να τον κοιτας και να λες..''μα αυτος ειναι που χε παει σαυτη τη σχολη κτλ''??
Γιαυτο μην κοιτατε τι προτεινουν οι γυρω σας συνεχως...
να βρειτε αυτο πανω στο οποιο πιστευετε οτι μπορειτε να εξελιχθειτε και να προσφερετε κατι παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ας πούμε το χημικό ή το φυσικό ή το μαθηματικό ή το γεωλογικό κτλ δεν έχουν γόητρο; Τι σημαίνει "γόητρο";

Όταν περάσει η πρώτη ή η δεύτερη εξεταστική, ας έρθει το γόητρο να σου "μειώσει" τα χρωστούμενα μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανάσης Χανιά

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης Χανιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Φίλε nPb η μηχανολογία για μένα είναι μονόδρομος, έχω καιρό αποφασίσει. Η επίλογη πήγαινε για τις προοπτικές του επαγγέλματος, αλλά μάλλον δεν το έθεσα σωστά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω ως προς τις προσωπικές σου επιλογές και προτιμήσεις. Βασικά το έθεσα γενικά, γιατί ξέρω πολλούς συμμαθητές μου που επέλεξαν δαγκωτό Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής στην Πάτρα επειδή γουστάριζαν λογισμικά και έτσι (από παιδάκια) και τώρα έχουν ψιλομετανιώσει διότι άλλα είδαν στην πορεία. Αναρωτιούνται αν αξίζει το αγγούρι. Αν αξίζει η αβεβαιότητα επιτυχίας ανά εξάμηνο...κτλ. Αυτό που με λυπεί, από το οποίο πέρασα και εγώ ως φοιτητής, είναι η πλήρης έλλειψη σωστής ενημέρωσης για την δυσκολία μαθημάτων και εξεταστικών ανά εξάμηνο από το ίδιο το Μπανεπιστήμιο όπως και η διαφορετική "διάσταση" της επιστήμης που έχουν οι μαθητές (λανθασμένη προσέγγιση) και αυτοί που την σπουδάζουν μετά. Δηλ., δεν μου άρεσε που αναθεώρησα με άσχημο τρόπο πολλά πράγματα (ανώμαλη προσγείωση). Δεν ξέρω τι φταίει σε αυτό. Δεν μου αρέσουν οι αρνητικές εκπλήξεις του Μπανεπιστημίου που είναι και πολλές. Πολλά πράγματα αλλιώς τα είχα φανταστεί με τον αφελή "ενθουσιασμό" του εφήβου...και έμειναν "όνειρα"! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Όταν περάσει η πρώτη ή η δεύτερη εξεταστική, ας έρθει το γόητρο να σου "μειώσει" τα χρωστούμενα μαθήματα...

Μεχρι να ερθει η εξεταστικη η ζημια εχει γινει. Εχεις στερησει, οπως ειπα, τη θεση απο καποιον που ειχε παθος του να σπουδασει αυτο το αντικειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανάσης Χανιά

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης Χανιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Πολλά πράγματα αλλιώς τα είχα φανταστεί με τον αφελή "ενθουσιασμό" του εφήβου...και έμειναν "όνειρα"! :/:
Ωστόσο συνεχίζεις ακάθεκτος έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ναι. Βασικά έχω "καταπιεί" πολλές "πικρίες" αλλά υπήρξαν και οι καλές στιγμές. Ωστόσο ναι, συνεχίζω ακάθεκτος. Είμαι στις "πόρτες" αποφοίτησης εντός χρονικών ορίων (δεν χτυπήσαμε αιωνιότητες). :D:clapup:

Το Ελληνικό Μπανεπιστήμιο έχει ένα καλό, το οποίο είναι χρήσιμο για την μετέπειτα ζωή ενός ανθρώπου. Όσοι σπουδάζουν με καταλαβαίνουν τι λέω. Σου σπάει τον τσαμπουκά με ότι αυτό συνεπάγεται. Δηλ., σε κάνουν υπεύθυνο άτομο που να μην ζητάς το "μασημένο" και να μην "μυξοκλαίς" για τις αποτυχίες, αλλά να παίρνεις δύναμη και να συνεχίζεις προσπαθώντας. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
μεγαλε τι ειπες τωρα...

οντως ετσι ειναι ,γ αυτου που τουλαχιστον θελουν να τελειωσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ναι. Βασικά έχω "καταπιεί" πολλές "πικρίες" αλλά υπήρξαν και οι καλές στιγμές. Ωστόσο ναι, συνεχίζω ακάθεκτος. Είμαι στις "πόρτες" αποφοίτησης εντός χρονικών ορίων (δεν χτυπήσαμε αιωνιότητες). :D:clapup:

Το Ελληνικό Μπανεπιστήμιο έχει ένα καλό, το οποίο είναι χρήσιμο για την μετέπειτα ζωή ενός ανθρώπου. Όσοι σπουδάζουν με καταλαβαίνουν τι λέω. Σου σπάει τον τσαμπουκά με ότι αυτό συνεπάγεται. Δηλ., σε κάνουν υπεύθυνο άτομο που να μην ζητάς το "μασημένο" και να μην "μυξοκλαίς" για τις αποτυχίες, αλλά να παίρνεις δύναμη και να συνεχίζεις προσπαθώντας. :whistle:

:thumbup:

Συμφωνώ και επαυξάνω. Βέβαια υπάρχει και ο αντίλογος. Κάποιοι που δεν μπορούν να περάσουν τα μαθήματα για οποιονδήποτε λόγο μπλέκουν με τα συνδικαλιστικά και τα κάνουν πλακάκια με κάποιους καθηγητές με ανταλλάγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top