[2010] - Ποια σχολή στοχεύετε;

Ποιά θα είναι η πρώτη σας επιλογή;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 325)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,847 μηνύματα.
Ναι η πίεση φταίνει. Είναι πόλλες οι ατμόσφαιρες. Όμως, αυτή η λέξη "θα κάθεσαι" του χρόνου, έχει πολλές ερμηνείες. Διαλέγεις και παίρνεις. ΑΝ είχα κάτσει, θα είχε κάτσει και η πορεία μου...μένοντας να έχω περάσει 2 μαθήματα μέχρι ώρας. :) Πολλές φορές έχω κουραστεί 3x φορές από τις πανελλήνιες ή με έχει φάει το άγχος για κάποια μαθήματα...έχοντας να κλείσω μάτι για κανέναν μήνα, διότι οι καθηγητές μας είναι απρόβλεπτοι...:/: Βέβαια, δεν λείπουν και οι ωραίες στιγμές που δεν θα ήθελα να τις χάσω. Πάντα υπάρχουν ωραία πράγματα. Τελικά, τι σημαίνει φοιτητική ζωή στο Ελλάντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ναι η πίεση φταίνει. Είναι πόλλες οι ατμόσφαιρες. Όμως, αυτή η λέξη "θα κάθεσαι" του χρόνου, έχει πολλές ερμηνείες. Διαλέγεις και παίρνεις. ΑΝ είχα κάτσει, θα είχε κάτσει και η πορεία μου...μένοντας να έχω περάσει 2 μαθήματα μέχρι ώρας. :) Πολλές φορές έχω κουραστεί 3x φορές από τις πανελλήνιες ή με έχει φάει το άγχος για κάποια μαθήματα...έχοντας να κλείσω μάτι για κανέναν μήνα, διότι οι καθηγητές μας είναι απρόβλεπτοι...:/: Βέβαια, δεν λείπουν και οι ωραίες στιγμές που δεν θα ήθελα να τις χάσω. Πάντα υπάρχουν ωραία πράγματα. Τελικά, τι σημαίνει φοιτητική ζωή στο Ελλάντα;

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς Νίκο...

'Εχω φίλους φοιτητές που έχουν περάσει Πληροφορική και Μαθηματικό και κυριολεκτικά δεν έχουν πατήσει στη σχολή.

Πιστεύω ότι θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα αν όλοι δούλευαν με τον τρόπο που δουλεύεις εσύ και η ιδιότητα "φοιτητής" δεν ήταν γι'αυτούς κάτι το διακοσμητικό.

Απλά επιμένω ότι για να αλλάξει κάτι ουσιαστικά,χρειάζεται συλλογική προσπάθεια,όχι μόνο από τους μαθητές,αλλά και από το κράτος,τους φορείς κλπ κλπ.

Θα ήθελα να ακούσω περισσότερες απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα όμως και από άλλους. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Με τις πανελλήνιες οτιδήποτε σε ΕΜΠ εκτός από Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ έτσι για να περνάει η ώρα (κατά προτίμηση Αγρονόμων-Τοπογράφων ΕΜΠ). Με κατατακτήριες Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,847 μηνύματα.
Πιστεύω ότι θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα αν όλοι δούλευαν με τον τρόπο που δουλεύεις εσύ και η ιδιότητα "φοιτητής" δεν ήταν γι'αυτούς κάτι το διακοσμητικό.

...με κάνεις και κοκκινίζω. Δεν νιώθω καλά δημοσίως. Δεν είμαι κάτι το ιδιαίτερο. Ανήκω και εγώ στην μάζα. Ούτε σπασίκλας είμαι ούτε καμμένος είμαι. Απλά φροντίζω να κάνω λίγο πιο ανώδυνη την ζωή μου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
...με κάνεις και κοκκινίζω. Δεν νιώθω καλά δημοσίως. Δεν είμαι κάτι το ιδιαίτερο. Ανήκω και εγώ στην μάζα. Ούτε σπασίκλας είμαι ούτε καμμένος είμαι. Απλά φροντίζω να κάνω λίγο πιο ανώδυνη την ζωή μου...:)
Ειδικότης μου... :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Kάτι πολύ γενικό και αόριστο, φέτος τα θέματα γενικά ακούσατε πως χαρακτηρίζονται; Εύκολα ή δύσκολα; Λέτε να πέσουν οι βάσεις; Γιατί στο τρωκτικό διάβασα ότι φέτος βρισκόμαστε σε οριακή πτώση σε σχέση με πέρυσι από τα γραπτά που έχουν διορθωθεί εως τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

182

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Εμενα μου φαινοντε λιγο πιο δυσκολα σε σχεση με περσυ
μακαρι να πεσουν...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
αν και τησ ιστοριασ ηταν πιο ευκολα αφου βεβαια μασ γαμησαν στα προηγουμενα...παιζει να πεσουν αρκετα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

182

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
αα εγω μιλαω για τεχνολογικη!! Αλλα μιλωντας για τα οικονομικα (που στοχευω) θα δειξει απο το ΑΟΘ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Και εγώ θεωρητική είμαι. Η έκθεση μου φάνηκε θέμα αναμενόμενο, αλλά έτσι όπως διατυπώθηκε μπέρδεψε αρκετά άτομα. Βιολογία μου φάνηκε ότι ζητούσαν πάρα πολύ τις λεπτομέρειες, και λογοτεχνία αν και λένε όλοι ότι ήταν εύκολα, είχε πάρα πολλά ερωτήματα (και εκείνο με την ατομική συνείδηση θα το θυμάμαι μέχρι τα τελευταία μου!!). Ιστορία όντως ήταν καλά τα θέματα, αλλά αρχαία...
Και για τα μαθηματικά γενικής άκουσα ότι υπήρξε πανωλεθρία, όπως και ότι τα μαθηματικά κατευθυνσης ήταν δύσκολα.
Μακάρι να πέσουν, γιατί πόσο να ανέβουν πια, στα ύψη έχουν φτάσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
αα εγω μιλαω για τεχνολογικη!! Αλλα μιλωντας για τα οικονομικα (που στοχευω) θα δειξει απο το ΑΟΘ!!
Μετα το μαθηματικο και εγω οικονομικα θα δηλωσω.

Λογικο ειναι να υπαρξει πτωση, οι βασεις φτασαν στο Θεο.
Απο την στιγμη που μαθηματικα γ.π. βαλαν δυσκολα κατι θα γινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka8armataki

Νεοφερμένος

Η ka8armataki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ στοχεύω σε Νομική ή Παιδαγωγικά.... Όλα πάντως για εμένα είναι πολύ ρευστά ακόμα... Δεν έχω καταλήξει... Νιώθω πως δε με ενδιαφέρει τίποτα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

182

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Μετα το μαθηματικο και εγω οικονομικα θα δηλωσω.

Λογικο ειναι να υπαρξει πτωση, οι βασεις φτασαν στο Θεο.
Απο την στιγμη που μαθηματικα γ.π. βαλαν δυσκολα κατι θα γινει

ναι κιεγω το πιστευω, δειξανε τις προθεσεις τους στα μαθηματικα γ.π., ελπιζω να τα τσιμπισουνε λιγο και στο αοθ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
ναι κιεγω το πιστευω, δειξανε τις προθεσεις τους στα μαθηματικα γ.π., ελπιζω να τα τσιμπισουνε λιγο και στο αοθ

Δεν ξερω. Απο την στιγμη που ''χτυπησαν'' Μαθηματικα Γ.Π. ειναι λιγο δυσκολο γιατι πρεπει να υπαρξει ισορροπια..

Θα δουμε, οπως λενε μπορει να βαλουν και ευκολα φυσικη κατ. διοτι τσιμπησαν μαθηματικα κατ..

Θα δουμε εντος ημερω!! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Όποιος μπορεί να απαντήσει!
Α1. Προτάσεις για 2ο/4ο πεδίο.
Β.Ποιό είναι το καλύτερο...
Β1. ...Φυσικό;
Β2. ...Βιολογικό;
Β4. ...Πολιτικό μηχανικό;
Β5. ...Χημικό μηχανικό; Επιπλέον: Τι μπορώ να γίνω από αυτό πέρα από καθηγητής; Για καθηγητής χρειάζεται ΑΣΠΑΙΤΕ;
Γ. Προτείνετε κάποιο άλλο "μηχανικό";
Δ. Ποια από τις σχολές που ανέφερα σας φαίνεται καλύτερη; (γνώμες θέλω!)

Ζητάω πολλά, ε; Ευχαριστώ όσους απαντήσουν και Καλή μας επιτυχία στους άλλους που δίνουν!

Βασικά αυτά που αναφέρεις είναι σχεδόν (αν όχι τελείως) ανόμοια για να σου πει κάποιος ποιό είναι το καλύτερο.
Πες μας πρώτα τι σε ενδιαφέρει.
(Αν ενδιαφέρεσαι για κάτι "φυσικό" μπορείς να δοκιμάσεις και τη ΣΕΜΦΕ, που δεν είναι ακριβώς "σχολή μηχανικών" αλλά κάνει καλή δουλειά κι έχει ενδιαφέροντες τομείς και επαγγελματική αποκατάσταση-στο εξωτερικό βασικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Πληροφορικη αλλα επειδη γραφω καλυτερα απο αυτα που περιμενα μεχρι στιγμης, σκεφτομαι και ΗΜΜΥ.
Αν πιασω τα μορια και μου κατσουν και οι βασεις, γιατι οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Rania μου κάνει εντύπωση το ποστ σου δεδομένων των σχολιασμών σου σε forums.gr και venus για HMMY. Τελικά τα περισσότερα μόρια μας κάνουν να δούμε κάποια σχολή που μέχρι τώρα σνομπάραμε, αλλά απλά ήταν υψηλόβαθμη, πιο ελκυστική; Typical Greek student
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εγω Γεωλογια στην Πατρα θελω (πρεπει να το χω γραψει ποσες φορες σε αυτο το θεμα) περσυ ειχε αρκετα χαμηλα μολις 12774!! Μεχρι στιγμης εχω γραψει πολυ καλα και αν γραψω κανα 12 μεθαυριο φυσικη θα βγαλω πολυυυυ παραπανω! Εχει ζητηση η Γεωλογια ξερει κανεις τιποτα?? Παιζει να ανεβει και αν ανεβει μπορει να ειναι πανω απο 2000+ μορια????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Rania μου κάνει εντύπωση το ποστ σου δεδομένων των σχολιασμών σου σε forums.gr και venus για HMMY. Τελικά τα περισσότερα μόρια μας κάνουν να δούμε κάποια σχολή που μέχρι τώρα σνομπάραμε, αλλά απλά ήταν υψηλόβαθμη, πιο ελκυστική; Typical Greek student

Ναι μωρε ειδες πραγματα, αν ημουν θετικη θα σκεφτομουν και την ιατρικη.
Απλα ετυχε να μιλησω με ατομα του τμηματος(αποφοιτους συγκεκριμενα) που μου εκαναν μια εισαγωγη στα μαθηματα μεχρι την επιλογη ροων. Δεν σταματαω να αγαπαω προγραμματισμο αλλα με εξιταρει εξ'ισου και το hardware κομματι πλεον, πως να στο πω, ο προγραμματισμος ειναι "δουλευω με τον υπολογιστη" ενω το αλλο ειναι "δουλευω τον υπολογιστη". Και δεν εννοω το γνωστο δουλεμα:P
Επισης ειπα οτι το σκεφτομαι, συνεχιζουν να με αποθαρρυνουν κατι χαζοφυσικες και τετοια στο προγραμμα σπουδων, απλα αμ γκιβινγκ ιτ α σεκοντ θοτ.

Τελος παντων ετσι οπως το εγραψα οντως δινω την εντυπωση του "τυπικαλ γκρηκ στιουντεντ" που βγαζει πολλα μορια ειναι ειναι αρκετα γαματος για να μπει πολυτεχνειο, αλλα δεν ειναι ετσι. Βασικα γινεται της τρελης στο μυαλο μου τελευταια, αρχισα να σκεφτομαι και τα οικονομικα, θελω και πληροφορικες θελω και εκατο πραγματα που λεει ο λογος. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΥΑΖΕΙ ΟΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Καθένας θα παινέψει το σπίτι του, είναι λογικό. Μακάρι να τα πιάσεις τα μόρια που λες και να μπορεσεις να μπεις ΗΜΜΥ. Έχει πιο πολλές διεξόδους, αν τελικά καταλάβεις ότι ο προγραμματισμός δεν ειναι επιστήμη. Anyway τα έχουμε χιλιοσυζητήσει για Πληροφορικές VS Πολυτεχνεία. Καθένας στο κομμάτι του, αρκεί οι αποφάσεις στη ζωή μας να μην είναι θέμα prestige
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top