Γενικό -  Χρήσιμες γνώσεις για Γ' Λυκείου

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ναι, το 100 ειναι η θερμοτητα (εντελως κουλο ε; :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Θεόκουλο...Ε, εκεί ή θα σου' ρθει αυτό ή θα χάσεις τζάμπα και βερεσέ 25 μόρια. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas93

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μας πεί υπεύθυνα ποια μαθήματα με λεπτομέρεια κεφαλαίου θα χρειαστούν στην Γ Λυκείου?(Από την Β)(τεχνολογική/θετική)
Γιατι ειλικρίνα πέρασαν 2-3 εβδομάδες από την έναρξη των μαθημάτων και αυτό που όλοι έχουμε καταλάβει είναι πως πρέπει να θέσουμε προτεραιότητες...:mad::mad::mad:



ΥΣ:Μην μου απαντήσετε αν δεν είστε σίγουροι...Επίσης θα μπορούσατε να συμπληρώσετε κάποιον που του ξέφυγε κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
σε ποιο μαθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas93

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Για τα όλα τα μαθήματα της Β,για μαθητές που θα συνεχίσουν και στην Γ σε θετικές επιστήμες...είμαι πολύ συγκεκριμένος πιστεύω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
δηλαδη θες καποιος να σου αναλυσει ολη τη φυσικη και τα μαθηματικα και τη χημεια?
χαχαχχχα
no way
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
λογικα θα θελει μαθηματικα κατ&γπ , φυσικη κατ&γπ , χημεια θετικης και γπ και βιολογια.
εγω δεν ξερω τι χρειαζεται γτ ειμαι θεωρητικη γι αυτο δε λεω τιποτα:D
-----------------------------------------
δηλαδη θες καποιος να σου αναλυσει ολη τη φυσικη και τα μαθηματικα και τη χημεια?
χαχαχχχα
no way
οχι βρε συαπλα να του πει ποια κεφαλαι θα του χρειαστουν στη Γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
λιγη αναλυση θελουν αυτα νομιζεις?
λειπει και ο cris@tos που ασχολειται με αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas93

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Είναι πολλά αυτά που ζητάω?Χμμ,ίσως κάποιος δε βαριέται και μας πει για κάποιο μάθημα έστω για ένα...Εγώ κυρίως για τα μαθηματικά ενδιαφέρομαι που δεν είμαι και τόσο αποδοτικός θα έλεγα...Ε δεν είπα να γράψει ένας για όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
οι βασικες γνωσεις,δηλαδη να χεις μια ιδεα,αντιληψη αμα καποια ασκηση λυνετε πχ με διανυσματα χρειαζονται
απο κει και περα οι ευθειες-εξισωσεις κυριως ειναι καλες και οι γεωμετρικοι τοποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μας πεί υπεύθυνα ποια μαθήματα με λεπτομέρεια κεφαλαίου θα χρειαστούν στην Γ Λυκείου?(Από την Β)(τεχνολογική/θετική)
Γιατι ειλικρίνα πέρασαν 2-3 εβδομάδες από την έναρξη των μαθημάτων και αυτό που όλοι έχουμε καταλάβει είναι πως πρέπει να θέσουμε προτεραιότητες...:mad::mad::mad:



ΥΣ:Μην μου απαντήσετε αν δεν είστε σίγουροι...Επίσης θα μπορούσατε να συμπληρώσετε κάποιον που του ξέφυγε κάτι...


Για Τεχνολογική:
Γεωμετρία:Σχεδόν τίποτα
Αλγεβρα: Τριγωνομετρια τα περισσότερα, όχι ομως εξεζητημένα. Πολυώνυμα τα πάντα. Λογαριθμοι/Εκθετικές τα πάντα. Πρόοδοι μονο η αριθμητική κι αυτή προαιρετικά.
Φυσική Γεν: Μόνο οι τύποι του ηλεκτρισμού και τα βασικά.
Φυσική Κατ: Τιποτα
Μαθηματικα Κατ: Διανύσματα τα βασικά. Ευθεία-Κύκλος τα πάντα. Κωνικές τομές μόνο τα βασικά. Θεωρία Αριθμών τίποτα.
Έκθεση: Να διαβάζετε τη θεωρία, γραμματειακά είδη και τέτοια.

Για τη θετική γνωριζω οτι ειναι σημαντική η Χημεια γενικης αλλα δεν ξερω λεπτομέρειες. Σημαντικοτερη απ'την κατευθυνσης, όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas93

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Miv σε ευχαριστώ...όσο για την Χημεία που λες ξέρω ότι στην Γ εξετάζεσαι και σε οργανική και σε ανόργανη οπότε φαντάζομαι κάποιος που δε θέλει να τρέχει τελευταία στιγμή πρέπει να ασχοληθεί στην Β...Ε εγώ κάνω μάθημα στην Χημεία κατεύθυνσης αλλά στης Γενικής όχι...διαβάζω από το βοήθημα του Σαλτερή το οποίο προετοιμάζει για Γ Λυκείου...Καμία άλλη συμβουλή για τα μαθηματικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Απο Χημεια Κατ/σης δεν χρειαζεσαι τιποτα απολυτως. Απο την οργανικη της γενικης τα βασικα (ομολογες σειρες κλπ) χρειαζονται.

Επισης ουτε η Βιολογια θα σου χρειαστει σε περιπτωση που ακολουθησεις θετικη. Η Βιολογια κατ. εχει εντελως καινουργια πραγματα που τα ξεκινατε απο το μηδεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Απο Χημεια Κατ/σης δεν χρειαζεσαι τιποτα απολυτως. Απο την οργανικη της γενικης τα βασικα (ομολογες σειρες κλπ) χρειαζονται.

Επισης ουτε η Βιολογια θα σου χρειαστει σε περιπτωση που ακολουθησεις θετικη. Η Βιολογια κατ. εχει εντελως καινουργια πραγματα που τα ξεκινατε απο το μηδεν...
ουτε καν χημικη ισορροπια απο χημικη κατ.?μου εχουν πει οτι ειναι βασικο για γ λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στην κατευθυνση της Γ' εχει ιοντικη ισορροπια, που ειναι καπως διαφορετικη απο τη χημικη. Δεν θεωρειται τιποτα δεδομενο σ'αυτο το κεφαλαιο, ολα τα ξεκινατε απο το μηδεν.

Στο κεφαλαιο της οργανικης παλι, θεωρειται δεδομενο οτι ξερετε τις βασικες κατηγοριες οργανικων ενωσεων (και μονο αυτο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Στην κατευθυνση της Γ' εχει ιοντικη ισορροπια, που ειναι καπως διαφορετικη απο τη χημικη. Δεν θεωρειται τιποτα δεδομενο σ'αυτο το κεφαλαιο, ολα τα ξεκινατε απο το μηδεν.

Στο κεφαλαιο της οργανικης παλι, θεωρειται δεδομενο οτι ξερετε τις βασικες κατηγοριες οργανικων ενωσεων (και μονο αυτο).
ευχαριστω για τις πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λίγο πολύ αυτά που είπε ο ιω.H χημεία γενικής είναι ένα καφάλαιο της κατελυθυνσης της γ σε απλούστερη μορφή,οπότε όποιος έχει βάσεις εκεί θα τα βρει πολύ εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
muchas gracias, είμαι τεχνολογικένια και με βοηθήσατε και εμένα! Ευχαριστώώώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
παιδια εχω προβλημα με την αλγεβρα(μαθημαυικα γενικης παιδειας).. προσπαθω να τα καταλαβω.ξερει κανεις αν και σε ποιο μαθημα χρειαζεται η αλγεβρα στην 3η λυκείου????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
H τριγωνομετρία χρειάζεται πολύ για τη φυσική και λιγότερο για τα μαθηματικά.Το σχήμα horner στο 2ο κεφάλαιο είναι απαραίτητο,τό ίδιο και οι λογάριθμοι(4ο).Μόνο το 3ο,οι ακολουθίες δε χρειάζονται ιδιαίτερα.Οπότε πρέπει να στρωθεις στο διάβασμα,λύσε όσες περισσότερες ασκήσεις μπορείς ξεκινώντας από απλές για να ανέβει αρχικά το ηθικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top