Γενικό -  Χρήσιμες γνώσεις για Γ' Λυκείου

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
τι θα χρειαστει στη φυσικη μαθηματικα κατευθηνσης στην γ?γενικος πια κεφαλαια ειναι τα σημαντικοτερα (καπου πρεπει να υπαρχει ενα αντιστοιχο θεμα αλλα δεν το βρηκα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Απο αλγεβρα:
τριγωνομετρικες εξισωσεις και γενικα τριγωνομετρια(για φυσικη θα σου φανουν παρα πολυ χρησιμα)
λογαριθμοι/ιδιοτητες λογαριθμων(και σε φυσικη και σε μαθηματικα θα σε βοηθησουν απειρα)

και απο μαθηματικα κατευθυνσης να ξερεις πολυ καλα πως βρισκεις αποσταση σημειου απο ευθεια και τις εξισωσεις των κωνικων τομων. Κωνικες τομες σπανια θα βαλουν, αλλα μπορει να σπασει ο διαολος το ποδαρι του και να βαλουν καμια υπερβολη ή ελλειψη. Επισης αποσταση σημειου απο ευθεια επεσε φετος(ηταν ενας απο τους τροπους με τους οποιους εβγαζες ενα ερωτημα απο το δευτερο θεμα).

Γενικα δινε προσοχη σε ο,τι μπορεις. Απο φυσικη γενικης και κατευθυνσης δεν υπαρχει κατι ιδιαιτερο να προσεξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μας πεί υπεύθυνα ποια μαθήματα με λεπτομέρεια κεφαλαίου θα χρειαστούν στην Γ Λυκείου?(Από την Β)(τεχνολογική/θετική)
Γιατι ειλικρίνα πέρασαν 2-3 εβδομάδες από την έναρξη των μαθημάτων και αυτό που όλοι έχουμε καταλάβει είναι πως πρέπει να θέσουμε προτεραιότητες...:mad::mad::mad:



ΥΣ:Μην μου απαντήσετε αν δεν είστε σίγουροι...Επίσης θα μπορούσατε να συμπληρώσετε κάποιον που του ξέφυγε κάτι...

Κατά την άποψή μου πάντα, χρειάζονται σωστές βάσεις σε όλα της κατεύθυνσης (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία), αν εξαιρέσουμε την Τ.Επικ. γιατί, κακά τα ψέματα, δεν θα χρειαστεί ιδιαίτερα για τις πανελλήνιες. Επίσης, πρέπει να προσέξεις τα αντίστοιχα μαθήματα Γενικής Παιδείας. (Άλγεβρα, Φυσική, Οργανική Χημεία, τα βασικά της Βιολογίας). Αυτά κυρίως, αναφερόμενος στην Θετική Κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
απο φυσ. κατ. ούτε εγώ έχω ακούσει ότι χρειάζεται κάτι παρα μόνο ο τρόπος δουλειάς
απο φυσ. γενικής σχεδόν τα πάντα ειδικά στην ηλεκτρολογία του χρόνου αφού είναι αυτούσια
από άλγεβρα σχεδόν όλα
μαθ. κατ. κάτι για κωνικές τομές και εξισώσεις ευθείας καθώς και για αποστάσεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Χρειάζονται οι ΠΡΟΟΔΟΙ της αλγεβρας της β λυκειου για την φυσικη ή τα μαθηματικα για την γ λυκειου??
SOS...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Tkanks:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
απο φυσ. κατ. ούτε εγώ έχω ακούσει ότι χρειάζεται κάτι παρα μόνο ο τρόπος δουλειάς
απο φυσ. γενικής σχεδόν τα πάντα ειδικά στην ηλεκτρολογία του χρόνου αφού είναι αυτούσια
από άλγεβρα σχεδόν όλα
μαθ. κατ. κάτι για κωνικές τομές και εξισώσεις ευθείας καθώς και για αποστάσεις ...

και εγώ αυτό έχω ακούσει. ηλεκτρολογία όμως τι εννοείς? μόνο σε λίγα σχολεία υπάρχει αυτό το μάθημα. Οι περισσότεροι παίρνουν επιλογή τη μαθηματικά συνήθως. η φυσική κατεύθυνσης επειδή πριν από δύο μέρες έβλεπα το βιβλίο δεν χρειάζεται σχεδόν τίποτα από την Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis mpapa

Νεοφερμένος

Ο tolis mpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα, ψάχνω site με απαντήσεις σε θέματα φυσικής κατεύθυνσης επαναληπτικών εσπερινού/ομογενών/γενικού λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καλησπέρα, ψάχνω site με απαντήσεις σε θέματα φυσικής κατεύθυνσης επαναληπτικών εσπερινού/ομογενών/γενικού λυκείου
https://www.kelafas.gr/
https://www.vakalis-fro.gr/oqa.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
λοιποοον παιδια...
επειδη τα συζητησαμε προσφατα στο φροντιστηριο..
απο α λυκειου προσεξτε τη φυσικη..
απο β τωρα... αλγεβρα. τριγωνομετρια πολυωνυμα και λογαριθμοι
γεωμετρια..τα στοιχειωδη που μπορει να ζητηθουν σε μια ασκηση.. τπτ αλλο
μαθηματικα.. διανυσματα τα βασικα,ευθεια και κυκλο πολυ καλα.. υπερβολες ελλειψεις τους τυπους και τη θεωρια..
φυσικη κατ. λιγα πραγματα κυριως για να εξασκηθειτε στον τροπο σκεψης και στην επιλυση των ασκησεων..
φυσικη γ.π. πολυ σημαντικη. δωστε βαση
τεχνολογια επικοινωνιων ΤΙΠΟΤΑ!
εκθεση...πολλα.
χημεια κατ. σχεδον τιποτα μονο το 4ο κεφαλαιο συνοπτικα.
χημεια γ.π. τα παντα περι οργανικης! σοσ!! αν δεν εχετε τις βασεις εδω τοτε σκουρα τα πραγματα. ειναι αδιανοητο να κανετε φροντιστηριο στην κατευθυνσης και οχι στη γενικη.
αλλα καλο ειναι να καλυψετε τυχον κενα ασχετα με την υλη και την ταξη...αυτα ειναι τα πιο σοβαρα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Καταρχήν έκθεση για όλους

Για Θεωρητική
1)Άγνωστο
2)Λατινικά

Για Θετική
1)Άλγεβρα
2)Μαθηματικά Κατεύθυνσης
3)Φυσική Κατεύθυνσης
4)Χημεία Κατεύθυνσης
5)Χημεία Γενικής
6)Φυσική Γενικής
7)Βιολογία Γενικής
[8 )Βιολογία Επιλογής]

Για Τεχνολογική
1)Άλγεβρα
2)Μαθηματικά Κατεύθυνσης
3)Φυσική Κατεύθυνσης
4)Φυσική Γενικής



Νομίζω πως για τους Θετικούς η Β είναι η πιο δύσκολη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
η φυσικη γενικης ειναι και για τους τεχνολογικους....και λιγοτερο η Φ.Κ. και για τις 2 κατευθυνσεις...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
η φυσικη γενικης ειναι και για τους τεχνολογικους....και λιγοτερο η Φ.Κ. και για τις 2 κατευθυνσεις...!
Το θέμα για τη φυσική δεν είναι μόνον η ύλη. Πιο βασικό είναι να μπούμε στο πνεύμα και τον τρόπο σκέψης της φυσικής. (Να μπούμε στο πετσί της φυσικής που λέει ο φυσικός μου). Να καταλάβουμε πώς αντιμετωπίζουμε γενικά τις ερωτήσεις, τις ασκήσεις και τα προβλήματα. Αυτό στην κατεύθυνση γίνεται γιατί εκεί είναι το επίπεδο πιο πάνω από τη γενική. Ακόμα μέσα από τη φυσική κατεύθυνσης της Β εγώ κατανόησα καλύτερα τις κινήσεις στις βολές και την κυκλική, πώς εφαρμόζουμε ΑΔΕ και ΘΜΚΕ. Ακόμα στο 5ο κεφάλαιο η αυτεπαγωγή μου έχουν πει καθηγητές ότι είναι απαραίτητη για τις ηλεκτρικές ταλαντώσεις και τα κύματα του χρόνου. Δηλαδή και η φυσική κατευθυνσης δεν είναι άχρηστη όπως λένε μερικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Το θέμα για τη φυσική δεν είναι μόνον η ύλη. Πιο βασικό είναι να μπούμε στο πνεύμα και τον τρόπο σκέψης της φυσικής. (Να μπούμε στο πετσί της φυσικής που λέει ο φυσικός μου). Να καταλάβουμε πώς αντιμετωπίζουμε γενικά τις ερωτήσεις, τις ασκήσεις και τα προβλήματα. Αυτό στην κατεύθυνση γίνεται γιατί εκεί είναι το επίπεδο πιο πάνω από τη γενική. Ακόμα μέσα από τη φυσική κατεύθυνσης της Β εγώ κατανόησα καλύτερα τις κινήσεις στις βολές και την κυκλική, πώς εφαρμόζουμε ΑΔΕ και ΘΜΚΕ. Ακόμα στο 5ο κεφάλαιο η αυτεπαγωγή μου έχουν πει καθηγητές ότι είναι απαραίτητη για τις ηλεκτρικές ταλαντώσεις και τα κύματα του χρόνου. Δηλαδή και η φυσική κατευθυνσης δεν είναι άχρηστη όπως λένε μερικοί.
Με τα κύματα δεν έχει καμιά σχέση πάντως η αυτεπαγωγή :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Με τα κύματα δεν έχει καμιά σχέση πάντως η αυτεπαγωγή :D
:whistle: Μάλλον τότε δεν το κατάλαβα καλά. (Μήπως με τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα?). Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τα κεφάλαια 1,2. :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
:whistle: Μάλλον τότε δεν το κατάλαβα καλά. (Μήπως με τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα?). Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τα κεφάλαια 1,2. :devil:
Όντως στα Η/Μ υπάρχει αλλα δεν χρησιμοποιείται σε καμία άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μέγα-Μπιπ

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ΣΙΓΟΥΡΑ θα σας χρειαστεί η έκθεση γιατί πολλά θέματα της Β θα τα 3αναβρείτε και στη Γ και Άλγεβρα για τα παιδιά που θα πάνε θετική/τεχνολογική και για όσους πάρουν μαθηματικά γενικής παιδείας!!!!!Η βιολογία γενικής δεν νομίζω ότι έχει κάποια ιδιαίτερη σχέση με την κατεύθυνση της Γ αλλά είναι ενδιαφέρουσα(!!!)...τα μαθηματικά κατ. της Β δεν θα σας χρειαστούν πάρα πολύ εκτός από τα βασικά των διανυσμάτων για τους μιγαδικούς και της ευθείας για κάποια κομάτια στο κεφάλαιο των παραγώγων!!!Η φυσική κατ./Γ.Π της Β δεν νομίζω ότι θα σας χρειαστούν πουθένα εκτός από το να έρθετε σ'επαφή με τον τρόπο σκέψης!!!!

Όντως στα Η/Μ υπάρχει αλλα δεν χρησιμοποιείται σε καμία άσκηση.

Γενικά νομίζω ότι ότι στα Η/Μ κύματα δεν παίζουν και πόλλοι τύποι ασκήσεων(πιο πολύ θεωρία)!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Michael2393

Νεοφερμένος

Ο Michael2393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Για θετική και τεχνολογική Μ.Κ. και Φ.Κ. .... Στις πανελλάδικές δίνουν τα περισσότερα μόρια.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Όντως στα Η/Μ υπάρχει αλλα δεν χρησιμοποιείται σε καμία άσκηση.

Χεχμ, Χαρη, οι ηλεκτρικες ταλαντωσεις που στηριζονται;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top