Φοβάστε το θάνατο;

Φοβάστε το θάνατο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 238)
  • Φοβάμαι τον θάνατο γενικά.

    Ψήφοι: 52 21.8%
  • Φοβάμαι τον δικό μου θάνατο.

    Ψήφοι: 37 15.5%
  • Φοβάμαι τον θάνατο δικών μου προσώπων.

    Ψήφοι: 125 52.5%
  • Μου είναι αδιάφορο-Δεν μου καίγεται καρφί.:D

    Ψήφοι: 32 13.4%
  • Είμαι ο Chuck Norris, ο Θάνατος φοβάται εμένα

    Ψήφοι: 46 19.3%

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
το τι ακολουθει μετα θανατων φοβαμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lifeisgood

Νεοφερμένος

Η lifeisgood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
lifeis good...γιατι τρελλαθηκες μαυτο το θεμα τελευταια?συνεβει κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lifeisgood

Νεοφερμένος

Η lifeisgood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
lifeis good...γιατι τρελλαθηκες μαυτο το θεμα τελευταια?συνεβει κατι?

Οχι δεν συνεβει κατι..Ισως ειναι ο φοβος του "ολα να τα περιμενεις στη ζωη"..Και επειδη ξερω οτι αν συμβει κατι τετοιο δεν θα το αντεξω το φοβαμαι ολο και πιο πολυ...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
το τι ακολουθει μετα θανατων φοβαμαι...
Να μην φοβάσαι γιατί πολύ απλά δεν ακολουθεί τίποτα.Επιτέλους θα ηρεμήσουμε.Τώρα σου φαίνεται παράξενο αλλά όταν θα είσαι 80 χρονών θα το συνειδητοποιήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει πότε θα πεθάνει:(
cris@tos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει πότε θα πεθάνει:(
cris@tos

:no1:

κι ομως οι περισσοτεροι ζουν τη ζωη τους σα να "ξερουν" οτι δε θα πεθανουν ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ολοι μας καποτε 8α πε8ανουμε... αρα.... εγω δεν το πολυ φοβαμαι γτ ειναι σιγουρο... οτι μια στιγμη ( αγνωστη μου ναι προσ το παρον) 8α πε8ανω...:P ρα ζειστε το τωρα... και να χαιρεστε την κα8ε στιγμη που περναει... γτ δεν ξερει κανεισ ποτε 8α ρ8ει το τελος του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Να μην φοβάσαι γιατί πολύ απλά δεν ακολουθεί τίποτα.Επιτέλους θα ηρεμήσουμε.Τώρα σου φαίνεται παράξενο αλλά όταν θα είσαι 80 χρονών θα το συνειδητοποιήσεις.

Όταν είσαι 17 το συνειδητοποιείς το ίδιο νομίζεις;

Και να προσθέσω πως δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι θρησκείες και ούτω καθ'εξής...αλλά πρώτον δεν ξέρουμε τι υπάρχει μετά...αλλά θα ήθελα να υπήρχε....και αυτό για προσωπικούς καθαρά λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μα αυτό είπα.Πως δεν το συνειδητοποιείς το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εμένα τελευταία με εκνευρίζει, όχι με φοβίζει, η ιδέα του θανάτου. Απλά αναλογιζόμενος την ποσότητα των πραγμάτων με τα οποία μπορεί να καταπιαστεί κανείς, το πόσα πράγματα θέλει κανείς να μάθει και να ανακαλύψει και το πόσο λίγο χρόνο έχουμε ως άνθρωποι για να το κάνουμε, εκνευρίζομαι. Ουφ.

Και όχι δε με ενδιαφέρει φυσικά αν υπάρχει κάτι πριν, μετά, κατα τη διάρκεια και ούτε πρόκειται πολύ να σκεφτώ τις πιθανότητες για κάτι που ούτως ή άλλως δε θα μπορέσω ποτέ (μάλλον) να γνωρίσω με σιγουριά. Με θλίβει όμως το γεγονός του περιορισμένου χρόνου. Τα ~80 χρόνια που ευελπιστούμε να ζήσουμε όλοι, βασιζόμενοι στο μέσο όρο ζωής του είδους μας, απλά μου φαίνονται δευτερόλεπτα μπροστά στο χρόνο που θα ήθελε κανείς, μπροστά στο χρόνο που θα ήθελα εγώ.

''I wish life was not so short, he thought. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.''

J. R. R. Tolkien
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Φοβάμαι τον πρόωρο θάνατο.Θέλω να προλάβω να ζήσω στο μέγιστο τις καλές και τις κακές στιγμές.Δε με φοβίζει να φύγω πλήρης ημερών,αυτό είναι άλλωστε και το υγιές...Απλά επειδή κανείς δεν ξέρει πόσο κοντά ή μακριά είναι το τέλος,έμβλημα της ζωής μου είναι ότι πρέπει να ζω την κάθε μέρα σα να είναι η τελευταία...Ακούγεται και είναι δύσκολο,αλλά αν ο άνθρωπος αφήνει το φόβο του για το θάνατο να τον επηρεάσει,γίνεται μεμψίμοιρος και ουσιαστικά απαρνείται την ίδια τη ζωή. Carpe diem!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

falegk

Νεοφερμένος

Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Φοβάστε το θάνατο ???

Ειναι το μονο που φοβάμαι....και δεν θα ηθελα να το ζησω αν γινοταν να το αποφυγω θα εκανα τα παντα.
Βαιβεα οσο μεγαλώνεις μπορει να αλλάξει αυτο ομος δεν ξερω.

Το φοβάμαι γιατι μετα δεν εχει τιποτα....δεν πιστεύω σε σωτηρία της ψυχης και αλλα τετοια απλα πιστευω οτι οι ανθρωποι για να μην μελαγχολούν πιστεύουν σε κατι μετα-θανατο...γιατι ειναι τοσο δύσκολο να πιστέψουμε οτι..τελος δεν εχει τιποτα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Φοβάμαι τον πρόωρο θάνατο.Θέλω να προλάβω να ζήσω στο μέγιστο τις καλές και τις κακές στιγμές.Δε με φοβίζει να φύγω πλήρης ημερών,αυτό είναι άλλωστε και το υγιές...Απλά επειδή κανείς δεν ξέρει πόσο κοντά ή μακριά είναι το τέλος,έμβλημα της ζωής μου είναι ότι πρέπει να ζω την κάθε μέρα σα να είναι η τελευταία...Ακούγεται και είναι δύσκολο,αλλά αν ο άνθρωπος αφήνει το φόβο του για το θάνατο να τον επηρεάσει,γίνεται μεμψίμοιρος και ουσιαστικά απαρνείται την ίδια τη ζωή. Carpe diem!


+φωνώ απόλιτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
για την ακριβεια (αν και ποτε δεν ξερεις) ειναι λιγο νωρις να σκευτομαστε απο τωρα κατι τοσο ζοφερο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
για την ακριβεια (αν και ποτε δεν ξερεις) ειναι λιγο νωρις να σκευτομαστε απο τωρα κατι τοσο ζοφερο....

...Όπως είπες και μόνος σου, πότε δεν ξέρεις.
Για αυτό είναι καλό απλά να υπάρχει μια ιδέα...να ξέρεις...να το έχεις σκεφτεί...και χμ..ας πούμε, να το έχεις 'αποδεχτεί'. :)

Ποτέ δεν ξέρεις...απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Βασικα εχω μια ψιλοφοβια μην πεθανω νεος και δεν προλαβω να πραγματοποιησω τουλαχιστον καποια απο τα ονειρα μου (αν οχι ολα, λιγο τρελο βεβαια :xixi:). Κατα τα αλλα, εχω συμβιβαστει καπως με την ιδεα του θανατου (του δικου μου, οχι των αλλων :P) αρκει να μην ερθει νωρις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Βασικα εχω μια ψιλοφοβια μην πεθανω νεος και δεν προλαβω να πραγματοποιησω τουλαχιστον καποια απο τα ονειρα μου (αν οχι ολα, λιγο τρελο βεβαια :xixi:). Κατα τα αλλα, εχω συμβιβαστει καπως με την ιδεα του θανατου (του δικου μου, οχι των αλλων :P) αρκει να μην ερθει νωρις.

Εγώ το αντίθετο. Έχω συμβιβαστεί με τον θάνατο των άλλων. Των ανθρώπων γύρω μου. Αλλά με τον δικό μου δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη ποτέ. Ούτε να πάψω να τον φοβάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
γιαυτο πρεπει να ζουμε την καθε στιγμη και να μην ζουμε για αυτο που προσμενουμε να ερθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Με αγχώνει μόνο και μόνο η ιδέα του θανάτου,αλλά φοβάμαι περισσότερο το θάνατο αγαπημένων μου προσώπων πρίν από το δικό μου τέλος,και τη θλίψη των υπολοίπων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top