Φθείρει τους μαθητές το εκπαιδευτικό σύστημα;

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να χαμηλώσουμε λίγο τους τόνους; :D
Το σχολείο δεν καλύπτει γιατί το απαξιώνει ο ίδιος ο μαθητής που προτιμά να καλύπτεται απ'το φροντιστήριο. Και ναι ρε παιδιά, έλεος, δεν καλύπτει, για να δώσετε Πανελλήνιες θα έπρεπε να κάνετε 10 ώρες τη μέρα μαθήματα κατεύθυνσης σε τμήματα 10 ατόμων το πολύ. Σε ποια ακριβώς χώρα είναι εφικτό αυτό για 160 χιλιάδες υποψηφίους το χρόνο;
Δεν είναι πανάκεια το φροντιστήριο, γνωρίζω ανθρώπους που πάνε φροντιστήριο πιο βαριεστημένα κι απ'οσο πάνε σχολείο και πραγματικά αναρωτιέμαι αν δε νιώθουν μια αναστολή τουλάχιστον για τα λεφτά της οικογένειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sstefoss

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
συμφωνω με τον miv.εχεις δικιο κυριως φταιει η υποτιμηση του σχολειου απο τον μαθητη,η οποια δεν πιστευω να δημιουργηθηκε ομως στα καλα καθουμενα.οπως και να'χει το εκπαιδευτικο συστημα χρειαζεται μια ολικη αναβαθμιση σε ολους τους τομεις και βαθμιδες.
-----------------------------------------
α και kotatsuneko ειληκρινα φαυμαζω τον ξαδερφο σου.ειλικρινα.αυτο δεν παυει ομως να σημαινει οτι για ενα ποσοστο πανω απο το 80% των παιδιων τριτης λυκειου δεν χρειαζονται φροντ.δεν θα σε κανει φωστηρα αλλα θα σου δωσει περισσοτερες και πιο ποιοτικες γνωσεις προκειμενου να αντιμετωπισεις τον βαθμο δυσκολιας των πανελληνιων.θα το διαπιστωσεις σε 377 μερες απο τωρα οταν θα εχεις τελειωσει την προετοιμασια σου για τις εξετασεις....παντως σου ευχομαι καλη επιτυχια αλλα αν δοκιμασεις χωρις φροντ θα χρειαστεις πολυ περισσοτερη δουλεια και πρωτοβουλιες απο μονη σου για να φτασεις σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έγινε καθόλου στα καλά καθούμενα, αλλά δεν φταίει το κράτος. Είναι πολύ παλιά η αμαρτία και πηγάζει κυρίως απ'το γεγονός ότι κάποιοι που ήθελαν μια παραπάνω βοήθεια πηγαν φροντιστήριο και μετά πλάκωσαν όλοι. Και ειδικά μετά το 1970 που κι ο κάθε πικραμένος ήθελε πανεπιστήμιο, ήρθε και ξεφτιλίστηκε με αποτέλεσμα την πλήρη απαξίωση που υπάρχει σήμερα. Ό,τι πληρώνεις παίρνεις λένε, οπότε δε μπορείς να φωνάζεις το πρωί για δωρεάν και το βράδυ να το πετάς στα σκουπίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εμείς οι Έλληνες φταίμε.
Ο miv έχει δίκιο.
Τους τη βάρεσε να είναι όλοι πανεπιστημιακοί.
Λες και η δουλειά είναι ντροπη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εμείς οι Έλληνες φταίμε.
Ο miv έχει δίκιο.
Τους τη βάρεσε να είναι όλοι πανεπιστημιακοί.
Λες και η δουλειά είναι ντροπη....

Κατσε κατσε.
Εσυ δε θες να σπουδασεις;
Δεν ειναι ντροπη η δουλεια αλλα μεσω του πανεπιστημιου υπαρχουν ωραια αντικειμενα που μπορεις να δουλεψεις, δεν ειναι κακο να ψαχνεις για κατι που να σε γεμιζει και να σου αρεσει, ακομα και αν δεν εχεις απαραιτητα τις ικανοτητες (στα 18 μπορει να μην ξερεις καν που φτανουν οι ικανοτητες σου). Τωρα αν καποιος δεν ειναι καθολου του διαβασματος και θελει κατι πιο light το κανει και γινεται αυτο γενικα. Πανε σε ειδικες σχολες και μαθαινουν αλλα πραγματα (ΙΕΚ πχ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Κατσε κατσε.
Εσυ δε θες να σπουδασεις;
Δεν ειναι ντροπη η δουλεια αλλα μεσω του πανεπιστημιου υπαρχουν ωραια αντικειμενα που μπορεις να δουλεψεις, δεν ειναι κακο να ψαχνεις για κατι που να σε γεμιζει και να σου αρεσει, ακομα και αν δεν εχεις απαραιτητα τις ικανοτητες (στα 18 μπορει να μην ξερεις καν που φτανουν οι ικανοτητες σου). Τωρα αν καποιος δεν ειναι καθολου του διαβασματος και θελει κατι πιο light το κανει και γινεται αυτο γενικα. Πανε σε ειδικες σχολες και μαθαινουν αλλα πραγματα (ΙΕΚ πχ).
Φυσικά και θέλω να σπουδάσω.
Απλά λέω ότι αν δεν μπορέσω δεν θα είχα πρόβλημα πχ να γίνω καθαρίστρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sstefoss

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
βασικα εχουμε μαθει ετσι που οι στοχοι μας περιοριζονται στις πανεπιστημιασκες σχολες.ουτε καν στα τει και πολλοι το θεωρουν υποτιμητικο να πας οαεδ η επαλ και να ασκολουθησεις αλλη πορεια.σε αντιθεση με αλλες χωρες που δεν εχουν τετοιες προληψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Μα συγγνώμη,ονομάζεται αυτό παιδεία???Ατέλειωτες ώρες παπαγαλισμού,τρελές επίσης ώρες σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα και προσωπικός χρόνος μηδαμινός...Δεν είναι άδικο να είσαι αναγκασμένος να μαθαίνεις απίστευτες λεπτομέρειες πάνω από ένα βιβλίο αποκομμένος από τη ζωή,μόνο και μόνο για να περάσεις στην "πολυπόθητη" σχολή,που κανείς δεν εγγυάται ότι αποτελεί και σωστή επιλογή?Είμαι απόλυτα πεπεισμένη ότι περισσότερα μαθαίνει κανείς μέσα από τη λογοτεχνία,την ενασχόληση με τη μουσική,τα ταξίδια,τον κινηματογράφο,παρά μέσω της αποστήθισης που επιβάλλει η σύγχρονη εκπαίδευση...Ίσως θεωρηθώ ρομαντική,αλλά αρνούμαι να παίξω ένα ρόλο που δε μου ταιριάζει!Ας δείξουν ένα στοιχειώδες έλεος,είμαστε μόλις 17 ετών!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τώρα το κατάλαβες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ήξερα πάντα ότι το εκπαιδευτικό σύστημα είναι απαράδεκτο,αλλά ειδικά φέτος έχω απογοητευτεί απίστευτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
welcome to greece
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Μα συγγνώμη,ονομάζεται αυτό παιδεία???Ατέλειωτες ώρες παπαγαλισμού,τρελές ώρες σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα και προσωπικός χρόνος μηδαμινός...Δεν είναι άδικο να είσαι αναγκασμένος να μαθαίνεις απίστευτες λεπτομέρειες πάνω από ένα βιβλίο αποκομμένος από τη ζωή,μόνο και μόνο για να περάσεις στην "πολυπόθητη" σχολή,που κανείς δεν εγγυάται ότι αποτελεί και σωστή επιλογή?Είμαι απόλυτα πεπεισμένη ότι περισσότερα μαθαίνει κανείς μέσα από τη λογοτεχνία,την ενασχόληση με τη μουσική,τα ταξίδια,τον κινηματογράφο,παρά μέσω της αποστήθισης που επιβάλλει η σύγχρονη εκπαίδευση...Ίσως θεωρηθώ ρομαντική,αλλά αρνούμαι να παίξω ένα ρόλο που δε μου ταιριάζει!Ας δείξουν ένα στοιχειώδες έλεος,είμαστε μόλις 17 ετών!!!
σε καταλαβαινω φιλη μου εχεις δικιο σε ολα!
πραγματι δε μας λυπουνται οι αχρηστοι!!
αλλα οταν θα τελειωσουν ολα αυτα θα εισαι ικανοποιημενη, γι αυτο προσπαθησε!!
εγω που διαβασα και πετυχα το στοχο μου τωρα τα εχω σχεδον ξεχασει!!
να σκεφτεσαι τη μερα που θα τελειωσουν ολα και να αφοσιωθεις στο στοχο σου μην αντιδρας απο τωρα. καλα κουραγια και την καλυτερη επιτυχια σου ευχομαι ολοψυχα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
σε καταλαβαινω φιλη μου εχεις δικιο σε ολα!
πραγματι δε μας λυπουνται οι αχρηστοι!!
αλλα οταν θα τελειωσουν ολα αυτα θα εισαι ικανοποιημενη, γι αυτο προσπαθησε!!
εγω που διαβασα και πετυχα το στοχο μου τωρα τα εχω σχεδον ξεχασει!!
να σκεφτεσαι τη μερα που θα τελειωσουν ολα και να αφοσιωθεις στο στοχο σου μην αντιδρας απο τωρα. καλα κουραγια και την καλυτερη επιτυχια σου ευχομαι ολοψυχα!!


Πραγματικά ευχαριστώ για την ευχή σου!Δυστυχώς θα σκύψω το κεφάλι και θα περιμένω να τελειώσει το...μαρτύριο!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου πω κάτι και ίσως νιώσεις καλύτερα...δεν είσαι η μόνη που νιώθει έτσι.:P
Αλλά εντάξει κουράγιο.Κάθε φορά που νιώθεις ότι κουράζεσαι σταμάτα,χαλάρωσε,σκέψου τι ωραία θα περάσεις όταν τελειώσεις και συνέχισε.Ότι πέρασαν οι παλιοί,θα το περάσουμε κι εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου...Ίσως τα καλύτερα έρχονται,ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αμέ,υπομονή.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ήξερα πάντα ότι το εκπαιδευτικό σύστημα είναι απαράδεκτο,αλλά ειδικά φέτος έχω απογοητευτεί απίστευτα!

Το εκπαιδευτικό σύστημα προσφέρει εκπαίδευση, όχι παιδεία... Όπως εκπαιδεύεις το σκύλο να φέρνει το ξυλάκι όταν το πετάς, έτσι εκπαιδεύεις το μαθητή να παπαγαλίζει γνώμες συγγραφέων για να πιάσει μερικές χιλιάδες μόρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ούτε την εκπαίδευση καν δεν προσφέρει. Παρά μόνο αποσπασματικά και ανολοκλήρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,640 μηνύματα.
Αποσπασματικά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
ένα από τα στοιχειώδη προβλήματα αυτού του συστήματος (και των περισσότερων) είναι ότι έχει παραληλιστεί με την εισαγωγή στη 3βάθμια εκπαιδευση .Σκοπός του σχολείου είναι να πλάσει χαρακτήρες και να αναδείξει ταλέντα(αυτό τουλάχιστον λέμε στις εκθέσεις μας).

πάντως για τις πανελλήνιες ένα έχω να πω...ειναι το ΜΟΝΟ ΣΟΪΚΟ κόμμάτι του συστήματός μας αλλά κανονικά οι σχολές θα έπρεπε να καθορίζουν τα μόροια εισαγωγής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top