Φθείρει τους μαθητές το εκπαιδευτικό σύστημα;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
Συγχνώμη, για το ξένο αναφέρεσαι;
-----------------------------------------
Ο πρώτος μισθός, νομικού απο το Harvard είναι 150.000$ το χρόνο

μα...τώρα υπάρχει οικονομική ύφεση...:)
κλείνουν πολλές δουλειές και οι νέοι μετανιώνουν που τελείωσαν οικονομικά ή διοίκηση επιχειρήσεων...αφού το Χρηματιστήριο είναι μια ωρολογιακή βόμβα-φούσκα...με αποτέλεσμα οι επιπτώσεις σε τράπεζες, ιδιωτικές μεγαλοεπιχειρήσεις, ασφαλιστικές εταιρείες, βιομηχανίες...κτλ να είναι δραματικά αρνητικές...:D

...μου τα είπε γνωστός μου, που ζει στις ΗΠΑ...:)

ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα...στα επόμενα χρόνια θα αποκαλυφθεί ο μύθος ή αλλιώς, η οικονομική κατάσταση της παγκόσμιας υπερδύναμης που λέγεται ΗΠΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Από πλευράς μαθημάτων πάντως, εδώ θα βρεις καλύτερη εκπαίδευση στο σχολείο από τα αμερικανάκια...

Παιδεία δεν είναι, και τολμώ να πω ότι παιδεία δεν βρίσκουμε σε κανένα εκπαιδευτικό σύστημα... (στη σχολή μας πάντως κάτι κάνουμε)

Καλα καλα. Ξέρεις τι κάνουν εκεί; Κάνουν πιο λίγα από εμάς στο Λύκειο, πάνε πιο χαλαρά, μπαίνουν στο πανεπιστήμιο και ξεσκίζονται. Εμείς μπαίνουμε και αρχίζουμε τους φραπέδες
Και σου λένε, μπες ωραία, αλλά αν σε ένα εξάμηνο χάσεις ένα μάθημα (πάρεις κάτω από 3/5), έχεις άλλο ένα να το αναπληρώσεις. Όχι όσα γουστάρεις. Αν δεν τα καταφέρεις, περνάς επιτροπή και ίσως να αποβληθείς. Είναι σοβαροί άνθρωποι, όχι σαν εμάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ελληνικό Εκπαιδευτικό Σύστημα?
Χαχα...μόνο σύστημα δεν είναι αυτό!Μια κουράδα είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω εν μέρει...

αφού διαφωνείς πλήρως, γιατί δεν το λες; δεν είναι κακό..:D

Θα συμφωνήσω..Επίσης στην Αμερική κάνουν ύλη η οποία δεν την διδασκόμαστε στην Ελλάδα..Οι καθηγητές εκεί κάνουν μάθημα και δεν κάθονται όπως παρατηρείται συχνά εδώ...και φυσικά για να μπεις στο πανεπιστήμιο τα πράγματα είναι διαφορετικά και πιο αντικειμενικά..

Στο τμήμα που έχουμε εφαρμοσει Αμερικάνικο μοντέλο προπτυχιακών σπουδών λόγω πολλών "αμερικανόφερτων" ερευνητών-καθηγητών, κάνουμε πολλά προπτυχιακά μαθήματα που σε ανάλογα Τμήματα Αμερικάνικων Πανεπιστημίων, διδάσκονται στα μεταπτυχιακά. Γι' αυτό και δεν βρίσκω βοήθηματα σε πολλά μαθήματά μου και ψάχνω να βρω την ύλη που διδάσκομαι σε κάθε εξάμηνο (στο κλάδο των applied mathematics) σε ξενόγλωσσα βιβλία μεταπτυχιακών σπουδών Πανεπιστημίων των ΗΠΑ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Επισης εψαχνα θεματα μαθηματικων στο ιντερνετ και επεσα σε σελιδα με μαθηματα μαθηματικων σε βιντεο μεχρι και απο το ΜΙΤ.
Τους εκαναν ολοκληρωση κατα παραγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
Επισης εψαχνα θεματα μαθηματικων στο ιντερνετ και επεσα σε σελιδα με μαθηματα μαθηματικων σε βιντεο μεχρι και απο το ΜΙΤ.
Τους εκαναν ολοκληρωση κατα παραγοντες.

γιατί δεν κάνουν τα ίδια ολοκληρώματα συναρτήσεων μιας μεταβλητής, σε Μαθηματικά ή Φυσικά (theroretical physics major) Τμήματα στο Πανεπιστήμιο σε μαθήματα Λογισμού 2 (Real Calculus 2); :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δηλαδη είναι σαν να μας δίνουν 2άρι "δωρεάν" και η Βίλα δίπλα στη θάλασσα με μπάτλερ, μας κοστίζει λίγο παραπανω.

Τι λιγο παραπανω, τα διπλα ειναι και παραπανω γιατι 1000Ε ειναι συνηθως πολλα για φοιτητες, εγω με 800 τη βγαζω συνηθως και υπαρχουν αλλοι που τη βγαζουν με λιγοτερα ή καθολου αν σπουδαζουν στην ιδια πολη. Και επισης το θεμα ειναι για το συστημα παιδειας της χωρας, δε γινεται να μεταναστευσουμε ολοι για να σπουδασουμε Αμερικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Επειδη λεει ο μμπφ πανω για την υλη. ;)
Επισης δεν φταιει μονο το συστημα για τη γενικοτερη νοοτροπια του Ελληνα. Facebook και φραπες, και τα μαθηματα "απο Δευτερα".
"Τι; Σχολη το πρωι; Δεν πας καλα μου φαινεται. Θα παω "απο Δευτερα". "
Κλπ.
Φταιει και το συστημα που στην τελευταια ταξη πριν την εισαγωγη σου κανει το μυαλο μαρμελαδα με τοσες πληροφοριες και τοσα δυσκολα ομολογουμενως μαθηματα, αλλα οχι ΜΟΝΟ αυτο.
Οποτε απο τις επιλογες του μμπφ, εγω διαλεγω το δ).
Οι πολίτες δεν ενδιαφέρονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
Και τι σήμαινει αυτό???

Επικεντρωθείτε στην ουσία....Δες πως βγαίνεις από το ΜΙΤ και δες πως βγαίνεις από ελληνικό πανεπιστήμιο,συμπεριλαμβανομένου και του μισθού...

Ένας καθηγητής μου, μίλαγε με έναν Αμερικανό καθηγητή στατιστικής φυσικής του ΜΙΤ, σε ένα συνέδριο μη γραμμικής δυναμικής και ο αμερικάνος του είπε: στείλε μας κανέναν απόφοιτο φυσικό από το ΑΠΘ, διότι οι απόφοιτοί σας Έλληνες φυσικοί, έχουν τρομερές προπτυχιακές γνώσεις για μεταδιδακτορική έρευνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τα 2 τελευταια ισχυουν μαζι. (@ Rania)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κρου συμφωνω. Αλλα αν δεν αλλαξει το δ, δεν θα αλλαξει και το γ.

γιατί δεν κάνουν τα ίδια ολοκληρώματα συναρτήσεων μιας μεταβλητής, σε Μαθηματικά ή Φυσικά (theroretical physics major) Τμήματα στο Πανεπιστήμιο σε μαθήματα Λογισμού 2 (Real Calculus 2); :)

Δεν ξερω, αλλα για να το λες κατι ξερεις :P
Επισης ενας γνωστος που εχει PhD στην κβαντομηχανικη, οταν εκανε το διδακτορικο του αναμεσα σε ρωσους αγγλους γαλλους πορτογαλους, μου ειπε οτι ηταν ο μονος με αλλον εναν που ειχαν τοσες πολλες γνωσεις, λογω της σχολης που τελειωσαν ο καθενας στη χωρα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το επιπεδο γνωσης που προσφερει το ελληνικο πανεπιστημιο ειναι πολυ υψηλο αυτο ισχυει. Αν ενδιαφερεται καποιος για το αντικειμενο σπουδων του το ελληνικο πανεπιστημιο μπορει να του ανοιξει πολλους οριζοντες γνωσης. Απλως υπαρχουν αλλα προβληματα τα οποια εχουμε ξαναπει... καθηγητες, συμφεροντα,ανοργανωσια και φυσικα το συστημα της δευτεροβαθμιας που σε πιεζει παρα πολυ και μετα στο πανεπιστημιο θελεις να εισαι αραχτος και τρως τα μουτρα σου, κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
Δεν ξερω, αλλα για να το λες κατι ξερεις :P
Επισης ενας γνωστος που εχει PhD στην κβαντομηχανικη, οταν εκανε το διδακτορικο του αναμεσα σε ρωσους αγγλους γαλλους πορτογαλους, μου ειπε οτι ηταν ο μονος με αλλον εναν που ειχαν τοσες πολλες γνωσεις, λογω της σχολης που τελειωσαν ο καθενας στη χωρα του.

Το Πανεπιστήμιο σε θέματα βασικής φυσικής, χημείας και μαθηματικών δεν είναι αποκομμένο από το λύκειο. Ένας γνωστός μου (συμφοιτητής μου, μαθηματικός) έγινε δεκτός στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα εφαρμοσμένης στατιστικής στο κορυφαίο Πανεπιστήμιο ΕΤΗ της Ζυρίχης (Ομοσπονδιακό Πολυτεχνείο)...και οι προπτυχιακές γνώσεις του στην συνέντευξη εισαγωγής ήταν πολύ υψηλού επιπέδου σε σχέση με άλλους υποψηφίους της Ε.Ε.. Ιδιαίτερα εξίσου καλοί σε γνώσεις μαθηματικών και στατιστικής ήταν και όσοι φοιτητές προέρχονταν από Κορέα, Κίνα και Ιαπωνία. Μάλιστα, οι Ελβετοί, τον συγκεκριμένο, τον απάλλαξαν και από κάποια μεταπτυχιακά μαθήματα, διότι είδαν ότι υπήρχε επαρκής γνωσιακή συνάφεια καλυμμένη από το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος αποφοίτησης της Ελλάδας...
-----------------------------------------
Δεν κοιτάνε τι διδάχθηκες και τι ξέρεις,αλλά πολύ πιο σημαντικά..

Σαφώς και κοιτάνε το προφίλ σου εκτός σπουδών...αλλά νομίζω ότι στις ΗΠΑ σε θέλουν για δουλειά (θέληση, όρεξη, ψάξιμο, διάβασμα, εργασίες) όταν γίνεις δεκτός για μεταπτυχιακές σπουδές. Όμως η δουλειά για να έρθει σε πέρας (όπως ένα επιχειρησιακό μοντέλο) θέλει καλές αφομοιωμένες ευρείς γνώσεις που υποτίθεται ότι τις κατέχεις από ένα άλλο επίπεδο, το προπτυχιακό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
Και όσο για το μεταπτυχιακό,γνωστή μου που τέλειωσε Ελλάδα ήθελε να μπει Harvard είχε εξαιρετικό βιογραφικό και επειδή έγραψε λίγο χαμηλά στις εξετάσεις GRE δεν την δέχτηκαν και μπήκε σε άλλο...

Επειδή το έχω ψάξει μέσω ενός καθηγητή μου, ο οποίος δίδασκε σαν μόνιμος καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Michigan για 15 χρόνια, μου είπε ότι είναι λίγο περίεργο να σε κόψουν μόνο από το GRE όταν κατέχεις την επιστήμη σου και γενικότερα, έχεις καλό προφίλ (π.χ. σεμινάρια, πρωτότυπη διπλωματική εργασία, συστατικές επιστολές από εργοδότη και κορυφαίους καθηγητές, σειρά αποφοίτησης, βαθμός πτυχίου, τίμιος χαρακτήρας, θετική προσωπικότητα,...κτλ)! Εξάλλου η γλώσσα μαθαίνεται και τελειοποιείται με εντατικά σεμινάρια στο Πανεπιστήμιο υποδοχής (Τμ.Φιλολογίας) και μέσα σε ένα 3μηνο, έχεις και proficiency και GRE με πιθανότητα επιτυχίας 99%. :)

Πάντως προσωπικά, δεν έχω άποψη...κρατάω μια επιφύλαξη για την γνώμη σου.
-----------------------------------------
Δεν τους νοιάζει τι διδάσκεσαι...

...και τότε πώς γίνεται και σου χρεώνουν επιπλέον μαθήματα από προπτυχιακό επίπεδο, όταν διαπιστώσουν ότι έχεις επιστημονικά "κενά" με σκοπό να κάνουν την ένταξή σου στις μεταπτυχιακές σπουδές πιο ομαλή; Τυχαία, αναγράφεται η επαρκής βασική επιστημονική συνάφεια σε βασικά μαθήματα των προπτυχιακών σπουδών με το επιστημονικό αντικείμενο των μεταπτυχιακών σπουδών, ως προϋπόθεση εισαγωγής στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Εξάλλου η γλώσσα μαθαίνεται και τελειοποιείται με εντατικά σεμινάρια στο Πανεπιστήμιο υποδοχής (Τμ.Φιλολογίας) και μέσα σε ένα 3μηνο, έχεις και proficiency και GRE με πιθανότητα επιτυχίας 99%. :)
ar

Έχεις δώσει ποτέ GRE; Ένας φίλος κάνει διδακτορικό στο MIT στην ωκεανογραφία. Του ζήτησαν λοιπόν GRE. Ο συγκεκριμένος σπούδαζε περίπου 8 χρόνια στις ΗΠΑ. Μου έλεγε λοιπόν, ότι στο GRE, στο verbal, μια ερώτηση, είχε 14 λέξει, και από αυτές ήξερε τις 3 και μάλιστα επειδή ήταν ελληνικής ρίζας.. Το proficiency δεν μετράει πουθενά. Του cambridge μετράει μόνο για προπτυχιακούς σε χώρες της βρετανικής κοινοπολιτείας, ούτε καν στην αγγλία σε σοβαρά πανεπιστήμια, και του michigan (που έχω κι εγώ) πουθενά

Άρα, αυτά για τα περι ευκολίας δεν ισχύουν
-----------------------------------------
Και φυσικά ελέγχουν τις γνώσεις σου με το SAT Reasoning και τα SAT Subject test ή με το ACT
-----------------------------------------
Και όσο για το μεταπτυχιακό,γνωστή μου που τέλειωσε Ελλάδα ήθελε να μπει Harvard είχε εξαιρετικό βιογραφικό και επειδή έγραψε λίγο χαμηλά στις εξετάσεις GRE δεν την δέχτηκαν και μπήκε σε άλλο...

Δεν τους νοιάζει τι διδάσκεσαι...και φυσικά υπάρχουν φοιτήτες με πιο κατάλληλο υπόβαθρο...

Για το harvard καλό είναι να έχεις και συστατικές, ειδικά για μεταπτυχιακό. Δεν ξέρω τι διέθετε η φίλη σου, αλλά για το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό, θες κοννέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ε κοίτα, είναι και να σου κάτσει λίγο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Καλα καλα. Ξέρεις τι κάνουν εκεί; Κάνουν πιο λίγα από εμάς στο Λύκειο, πάνε πιο χαλαρά, μπαίνουν στο πανεπιστήμιο και ξεσκίζονται. Εμείς μπαίνουμε και αρχίζουμε τους φραπέδες
Και σου λένε, μπες ωραία, αλλά αν σε ένα εξάμηνο χάσεις ένα μάθημα (πάρεις κάτω από 3/5), έχεις άλλο ένα να το αναπληρώσεις. Όχι όσα γουστάρεις. Αν δεν τα καταφέρεις, περνάς επιτροπή και ίσως να αποβληθείς. Είναι σοβαροί άνθρωποι, όχι σαν εμάς

Ναι, νομίζω ήταν σαφές ότι μιλούσα για το σχολείο. Στο λύκειο τα αμερικανάκια είναι ελεύθερα να επιλέγουν τα μαθήματα που θεωρούν καλά για τους ίδιους, λες και είναι σε θέση να κρίνουν ποιά θα τους χρειαστούν...:down:
Τώρα για το άλλο με τα πανεπιστήμια, νομίζω ότι η σύγκρισή σου είναι λίγο άκυρη. Κι εδώ μπορείς να ξεσκιστείς αν το θες. Οκ, το ελληνικό πανεπιστήμιο δεν παρέχει τα ίδια με τα καλά αμερικανικά. Αλλά σκέψου και το άλλο: στην αμερική για να σπουδάσεις πρέπει να πληρώσεις τα κέρατά σου. Αυτό σημαίνει πως πολλοί αμερικανοί δεν μπορούν να σπουδάσουν αυτό που θέλουν...
Επίσης, εκτός από τα πολύ μεγάλα και κάποια καλά, τα αμερικάνικα κολλέγια δεν θα έλεγα ότι παρέχουν καλύτερη εκπαίδευση από τα -συγκροτημένα- ελληνικά.
Τέλος, για το σύστημα κρίσης. Μπορεί να παρέχει ένα μέτρο για το επίπεδο των φοιτητών, αλλά παραείναι απόλυτο. Δηλαδή αν κάποιος καλός φοιτητής είχε κάποια προβλήματα, δικά του, και δεν πέρασε κάποια μαθήματα, πρέπει να αποβληθεί? Θα μπορούσε να είναι πιο ελαστικό το μέτρο.
πχ:
Ένας φίλος μου που σπουδάζει στην Αγγλία, μπήκανε 90 άτομα στο 1ο έτος, στο δεύτερο μείνανε 60 και του χρόνου θα είναι 45. Αν κοπείς όμως, έχεις δικαίωμα να ξαναπροσπαθήσεις. Κι αυτό είναι λιγάκι αυστηρό, αλλά είναι κατιτίς καλύτερο από αυτό που περιγράφεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Tα αμερικάνικα πανεπιστήμια δίνουν financial aid για τις low income οικογένειες και υποτροφίες....

Ας πάψει ο μύθος ότι πρέπει να πληρώνεις τα δίδακτρα στην Αμερική..αυτό παραπληροφορεί κάποιους...

Εμ, το financial aid και οι υποτροφίες καλύπτουν όλους τους φοιτητές? Δύσκολο και περίεργο μου ακούγεται...
Γιατί όπως και να το κάνουμε, η πλειοψηφεία των αμερικάνων δεν είναι και εύποροι...

Sorry, εγώ αυτό που είπα, το λέω γιατί κοπέλα που μένει στην αμερική και θέλει να σπουδάσει εκεί μου είπε πως για το τριτοτέταρτο κολλέγιο που θέλει να μπει ζητάνε περί τα 40000 δολλάρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Φυσικά και η πλειοψηφία των Αμερικάνων δεν έχει τα χρήματα,αλλά επίσης δεν θεωρούνται και οι κατάλληλοι υποψήφιοι για να εισαχθούν στα μεγάλα πανεπιστήμια τουλάχιστον..

Το financial aid δίνεται ανάλογα με το εισόδημα των γονέων του παιδιού...

Αν το εισόδημα είναι<=30.000$ τότε δεν πληρώνει τίποτα...

Αν το εισόδημα ειναι >30.000$ πληρώνει κάποιο ποσό..

Προφανώς το εισόδημα των γονέων της κοπέλας είναι >30.000$ και το financial aid θα το δώσουν σε ένα φοιτήτη που το έχει πραγματικά ανάγκη..

Σίγουρα, ούτως η άλλως δεν νομίζω ότι το αξίζει.;)

Το θέμα όμως είναι ότι το αμερικανικό πανεπιστήμιο παρέχει εκπαίδευση επί πληρωμή.
Και φυσικά, το να βγάζεις 30000 δολλάρια στην Αμερική δεν είναι τίποτα όταν τα πάντα χρεώνονται.... είναι σαν να βγάζεις περίπου 1500 ευρώ το μήνα στην Ελλάδα.... Μπορεί και λιγότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
...δεν πειράζει εγώ θέλω να βγω άνεργος με άχρηστο πτυχίο από μάπα Ελληνικό Πανεπιστήμιο! δεν θέλω να εργαστώ... :fss:
οι γονείς μου δεν έχουν να μου διαθέσουν 30.000 ?/ έτος...για να σπουδάσω στα καλύτερα, γι' αυτό έμεινα εδώ στα δωρεάν μαζικά "χειρότερα"...όπως λέτε :fss: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top