Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
IMG_20230627_011617.jpg
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Τα εις εαυτόν του Μάρκου Αυρήλιου. Για να κάνεις το μέσα σου ατσάλινο και να μη νιώθεις τίποτα ( αρνητικό ).
 

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ο θάνατος του Ιβάν Ίλιτς
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
Το ξύλινο παλτό - Κατερίνα Γώγου.
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Το σοφό παιδί - Χ.Α. Χωμενίδης

Βιβλίο το οποίο ρέπει από κεφάλαιο σε κεφάλαιο προς τη φάρσα, μετά στο βαρύ δράμα, στην ιλαροτραγωδία, και, κινούμενο πάνω στον υπερρεαλισμό (τον οποίο στην ουσία ποτέ δεν απεκδύεται), επιστρέφει στη φάρσα, εξακολουθώντας-μέχρι τέλους-να κάνει αυτήν την κυκλική διαδρομή. Δεν μπορώ να πω περισσότερα για το συγκεκριμένο βιβλίο, γιατί πολύ απλά δεν ξέρω αν πραγματικά μου αρέσει ή αν έχει το σύνδρομο του pageturner (χωρίς να θέλω να το αποκαλέσω με κάποιον τρόπο "ελαφρύ ανάγνωσμα"). Σίγουρα πάντως, στο μέλλον, το εγγύς ή το μακρινό θα το ξανατιμήσω για να έχω μια καλύτερη (βασικά, για να έχω απλά) άποψη.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Μαρτύρων και Ηρώων αίμα. Βιβλίο που έγραψε ο αείμνηστος Ίωνας Δραγούμης το 1907. Ένας από τους ήρωες του Μακεδονικού Αγώνος (1904-1908). Ο ήρωας της Μακεδονίας, Παύλος Μελάς, ήτο γαμβρός του καθώς είχε νυμφευθεί την αδελφή του, Ναταλία Δραγούμη. Το βιβλίο αρχίζει με τις γενικές εντυπώσεις που απεκόμισε από την τουρκοκρατούμενη Μακεδονία ο Δραγούμης (υποπρόξενος του Μοναστηρίου, σημερινή Μπιτόλα στη Βόρεια Μακεδονία). Αναφέρεται στις θηριωδίες των Βουλγάρων κομιτατζήδων σε βάρος των Ελλήνων υπό την ανοχή των Οθωμανών και εν συνεχεία αρχίζει μία εισαγωγή στο έργο και στη δράση του Παύλου του Μελά στην κατεχόμενη Μακεδονία.

Κάθε σελίδα σε βγάζει ένα δάκρυ. Α ρε Έλληνα/Ελληνίδα να ξέρατε τι ιστορία κουβαλάτε στις πλάτες σας.... Κρίμα που οι σημερινοί νέοι αφήνουμε την φλόγα του πατριωτισμού να σβήνει.

IMG_20230630_170143.jpg
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
images.jpeg


Καταπληκτικό βιβλίο. Το διάβασα μέσα σε αυτές τις δυο μέρες έπειτα από ταξίδι 14 ωρών και μπορώ να πω ότι δεν κατάλαβα πότε πέρασε η ώρα.

Η ιστορία διαδραματίζεται μια Πολωνική οικογένεια όπου η μητέρα από μια αριστοκρατική οικογένεια της Ρωσίας και ο πατέρας που είναι άφαντος στην Αγγλία όπου δουλεύει στην κρυφή κυβέρνηση της Πολωνίας προσπαθεί να επιβιώσει μαζί με τα τέσσερα παιδιά κάτω από τους ναζί/φασισμό.

Οι οικογένεια μεταβαίνει στη Σιβηρία, έπειτα στην Σουηδία και στο τέλος πίσω στη Πολωνία όπου θα πρέπει να αντιμετωπίσουν τους Ναζί και στο τέλος τον Κόκκινο στρατό.

Αν θέλετε να μάθετε πως ήταν η ζωή κάτω από εθνικιστικές/φασιστικές κυβερνήσεις δείτε αυτό το βιβλίο.

9/10
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εγώ αυτό το διάστημα διαβάζω αυτό εδώ το κλασσικό βιβλίο. Είναι δώρο συναδέλφου μου που το διδάσκονταν το βιβλίο αυτό στο σχολείο στην Αγγλία.

Η οικογένεια μου...και άλλα ζώα του Τζέραλντ Ντάρελ. Αφορά τις περιπέτειες που βιώνει η οικογένεια Ντάρελ στην μετάβαση τους από την Αγγλία στη Κέρκυρα.

Έχει γίνει και φοβερή σειρά το συγκεκριμένο βιβλίο. Συστήνω να τα δείτε και τα 2.

IMG_20230630_182236.jpg
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Το λάθος αστέρι του John Green

Έχω ακούσει μόνο καλά λόγια και ότι είναι πολύ συγκινητικό
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Αγόρασα αυτό το βιβλίο.
Θα μου πάρει λίγο καιρό αλλά αξίζει θεωρώ 😋
IMG_20230709_201130.jpg
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
image.jpg
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Μεταμόρφωση του Κάφκα. Δεν το άξιζε αυτο ο Γκρέγκορ
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Θέλω να βρώ το "ο ξένος" του καμύ αλλα δε μπορω να το βρω πουθενα the search continues
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top