Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,823 μηνύματα.
Θέλω να βρώ το "ο ξένος" του καμύ αλλα δε μπορω να το βρω πουθενα the search continues

Bruh

 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Bruh

Δεν με αφήνουν οι δικοί μου να πάρω τίποτα απο το διαδίκτυο το ψαχνω σε μαγαζια δεν υπαρχει θεμα λολ
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,823 μηνύματα.
Δεν με αφήνουν οι δικοί μου να πάρω τίποτα απο το διαδίκτυο το ψαχνω σε μαγαζια δεν υπαρχει θεμα λολ
Bruh.... Γιατί;

Καταρχάς η Πολιτεία έχει βιβλιοπωλείο στην Αθήνα. Αν είσαι Αθηναίος τσέκαρε το. Αν όχι τότε έχω και καλά νέα. Η Πολιτεία υποστηρίζει την μέθοδο της πληρωμής με αντικαταβολή. Οπότε απλά ζητάς στα σχόλια της παραγγελίας να πας εσύ να το παραλάβεις από το υποκατάστημα μεταφορικής της περιοχής σου και να μην στο φέρει διανομέας (για να μη το καταλάβουν) και όλα καλά. Πας με την ταυτότητα σου σε υποκατάστημα ACS δίνεις τον κωδικό, δίνεις τα λεφτά και έτοιμη η παραγγελία.

Είναι η δική μου στρατηγική για να αποφεύγω περιττές εξηγήσεις για το γιατί αγόρασα πάλι βιβλία :P
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Bruh.... Γιατί;
Mεσήλικες γονείς που δεν εχουν ίχνος ιδεας απο τεχνολογία που φοβούνται οτι αν αγοράσεις το οτιδήποτε υπάρχει 101% πιθανότητα οι κακοί χακερς με την κουκούλα και τα πράσινα γράμματα στο cmd να σου κλέψουν οτι έχεις και δεν έχεις. Ya cant do anything about it just smile and wave
Καταρχάς η Πολιτεία έχει βιβλιοπωλείο στην Αθήνα. Αν είσαι Αθηναίος τσέκαρε το.
ΩΩωω, δεν το ήξερα νόμιζα οτι ήταν διαδικτυακό κατάστημα :worry:Όποτε έχω την ευκαιρία θα περάσω απο 'κει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,823 μηνύματα.
ΩΩωω, δεν το ήξερα νόμιζα οτι ήταν διαδικτυακό κατάστημα :worry:Όποτε έχω την ευκαιρία θα περάσω απο 'κει.
Screenshot_19.png


Ελπίζω να βοήθησα.

Mεσήλικες γονείς που δεν εχουν ίχνος ιδεας απο τεχνολογία που φοβούνται οτι αν αγοράσεις το οτιδήποτε υπάρχει 101% πιθανότητα οι κακοί χακερς με την κουκούλα και τα πράσινα γράμματα στο cmd να σου κλέψουν οτι έχεις και δεν έχεις. Ya cant do anything about it just smile and wave
Oh my god.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
45721787z.jpg

Έχω ακούσει αρκετά λόγια για αυτό το βιβλίο και το πήρα στα Γερμανικά για εξάσκηση.
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Θέλω να βρώ το "ο ξένος" του καμύ αλλα δε μπορω να το βρω πουθενα the search continues
Φίλε δεν ξέρω τι φαση. Σήμερα ψαχούλευα τη βιβλιοθήκη του παππου μου και βρήκα ακριβώς αυτό το βιβλίο. Με τι το ανταλλάξεις;
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Φίλε δεν ξέρω τι φαση. Σήμερα ψαχούλευα τη βιβλιοθήκη του παππου μου και βρήκα ακριβώς αυτό το βιβλίο. Με τι το ανταλλάξεις;
Xαχαχαχα, δεν εχω πολλά, η μεταμόρφωση ειναι το πρωτο βιβλίο που εχω διαβάσει εξωσχολικό μετά απο το ημερολόγιο ενος σπασίκλα
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Με μεγάλη χαρά ανακοινώνω οτι αρχισα να διαβάζω τον ξένο του Καμύ και σε λίγο θα αρχίσω τον μύθο του Σίσυφου
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Το "Μαντάμ Μποβαρί" του Φλομπέρ αλλά επειδή η ανάγνωσή του με βασανίζει, διαβάζω παράλληλα και κάτι ελαφρύ, το δεύτερο βιβλίο από το hunger games.
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Τι αφορά?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το "Μαντάμ Μποβαρί" του Φλομπέρ αλλά επειδή η ανάγνωσή του με βασανίζει, διαβάζω παράλληλα και κάτι ελαφρύ, το δεύτερο βιβλίο από το hunger games.
Κι εγώ έτσι κάνω. Χόρχε μπουκάι που έχει πολύ βάθος, μαζί με το "10" του καραγάτση που έχει περισσότερη ροή.

Θυμίζει φάση Οπενχάιμερ και Μπάρμπι
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Η δεκαεξάχρονη Άζα δε θα σκεφτόταν ποτέ να λύσει το μυστήριο του εξαφανισμένου δισεκατομμυριούχου Ράσελ Πίκετ. Αλλά η αμοιβή είναι εκατό χιλιάδες δολάρια, και η Καλύτερη και Πλέον Ατρόμητη φίλη της, η Ντέιζι, θέλει οπωσδήποτε να προσπαθήσει.
 

Guest 109811

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μολις τελειωσα την Κιρκη, και σκεφτομαι να παρω οτο Τραγουδι του Αχιλλεα; Το εχει διαβασει κανεις να μου πει εντυπωσεις;
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Μολις τελειωσα την Κιρκη, και σκεφτομαι να παρω οτο Τραγουδι του Αχιλλεα; Το εχει διαβασει κανεις να μου πει εντυπωσεις;
Είναι από τα βιβλία που θέλω να διαβάσω στο μέλλον! Αρκετά καλό απ ότι έχω ακούσει
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,823 μηνύματα.
Διαβάζω τα Εμφύλια Πάθη. Ένα άκρως ενδιαφέρον βιβλίο για τον εμφύλιο πόλεμο που αποδομεί και τα αντικομμουνιστικά επιχειρήματα της μετεμφυλιακής Ελλάδας αλλά και τα κομμουνιστικά επιχειρήματα της μεταπολιτευτικής Ελλάδας. Η Αριστερά προσπαθεί να ξαναγράψει την ιστορία χτίζοντας ένα δικό της παραμύθι για τον εμφύλιο ενάντια στον «μοναρχοφασισμό». Αυτή είναι και η μαγεία αυτού του βιβλίου. Δεν χαρίζει σε καμμία μεριά και σίγουρα μοιράζει αρκετό πόνο στους φανατισμένους και των δύο παρατάξεων (αριστεράς-δεξιάς).

Δεν συνίσταται η ψύχραιμη ανάγνωση της ιστορίας μακριά από ιδεολογικές παρωπίδες, επιβάλλεται!

Screenshot_34.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top