Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ρεπό σήμερα, πηγα και πήρα για τα γενέθλια μου,μια σειρά από βιβλία.
Το πρώτο που πήρα και το είχα παραγγείλει, είναι αυτό. Είναι ένα βιβλίο που το έχει γράψει μια γυναίκα που πραγματικά μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον όταν διάβαζα τα κείμενα της στο διαδίκτυο και πήρα την απόφαση να δω τον τρόπο γραφής της. Και ξεκινάω με το πιο γνωστό της βιβλίο.
IMG_20230727_212308.jpg
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
αρχαία φάκελος υλικού γ γενικού λυκείου :lol:
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Πολύ βαριά βιβλία διαβάζετε μπράβο
Εγώ μετά από τόσο διάβασμα στην σχολή προτιμώ ανάλαφρα βιβλία
IMG_20230727_214246.jpg
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Το βιβλίο που διαβάζω αυτή τη στιγμή.
FB_IMG_166909562612140871.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Περηφάνια και προκατάληψη της Jane Austen
 

Steliosgkougkou

Νεοφερμένος

Ο Steliosgkougkou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Δυτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 539 μηνύματα.
Η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ , αλλά απ ότι διάβασα δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με το βιβλίο. Ξέρεις αν ισχύει ;
Για μένα το βιβλίο είναι ανώτερο από κάθε κινηματογραφική του μεταφορά ακόμη και από την ομώνυμη σειρά του bbc με τον Colin firth, την οποία αγαπώ. Λογικό γιατί για τη μεταφορά ενός βιβλίου 400 σελίδων σε μια ταινία δύο ωρών απαιτούνται αρκετές αλλαγές και περικοπές. Βέβαια αυτά είναι υποκειμενικά και προσωπικά λατρεύω την Jane Austen και τον τρόπο γραφής της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.
Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέι,

Τρομερό βιβλίο , κάθε πρόταση εγείρει την αμφισβήτηση σε αξίες και αρχές οι οποίες θεωρούνται οικουμενικά θεμελιωμένες.

" Μου αρέσουν οι άνθρωποι, όχι οι απρόσωπες αρχές. Και οι άνθρωποι που δεν έχουν αρχές μου αρέσουν πιο πολύ από το καθετί στον κόσμο. "
Η φράση αυτή αναγράφεται πίσω από το βιβλίο ( μάλλον ανήκει στον Oscar Wilde ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Η Θέση 7Α του Sebastian Fitzek
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
εικόνα_2023-08-19_233918930.png
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Πολύ ωραίο βιβλίο αν και λίγο κουραστικό το ύφος του Μπαλζάκ με τις μεγάλες περιγραφές αλλά σε δικαιώνει η πλοκή και η αφήγηση. Το συστήνω για όσους θέλουν να γνωρίσουν τους χαρακτήρες του Μπαλζάκ που συνθέτουν ένα μεγαλύτερο έργο αυτό της Ανθρώπινης Κωμωδίας. Στο συγκεκριμένο έργο γίνεται ανάλυση της διαφθοράς και της δύναμης που κατέχει ο Τύπος στις αρχές του 19ου αιώνα στη Γαλλία.
1692554018679283151529007893009.jpg
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Το κορίτσι της στάχτης του Μένιου Σακελλαρόπουλου
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
D2B80BCA-6C1F-4013-B188-87C3219AA7B4.jpeg

Λεβιάθαν του Τομας Χομπς
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα το 1984
Λίγο την αρχή έχω διαβάσει μόνο και μου φάνηκε κάπως βαρετό λόγω υπερβολικής περιγραφής. Θα του δώσω μια ευκαιρία γιατί θεωρείται must βιβλίο
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ξεκίνησα το 1984
Λίγο την αρχή έχω διαβάσει μόνο και μου φάνηκε κάπως βαρετό λόγω υπερβολικής περιγραφής. Θα του δώσω μια ευκαιρία γιατί θεωρείται must βιβλίο
Ούτε εμένα μου άρεσε αισθητικά το πώς πραγματοποιείται η διήγηση.
Το διάβασα μόνο και μόνο επειδή επιθυμούσα να αντιληφθώ εναργέστερα τι σημαίνει "Οργουελιανός" και γιατί το επικαλούνται πολλοί όταν αναφέρονται σε δυστοπίες. Πακέτο με το 1984 πηγαίνει Η Φάρμα των Ζώων.
 

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ούτε εμένα μου άρεσε αισθητικά το πώς πραγματοποιείται η διήγηση.
Το διάβασα μόνο και μόνο επειδή επιθυμούσα να αντιληφθώ εναργέστερα τι σημαίνει "Οργουελιανός" και γιατί το επικαλούνται πολλοί όταν αναφέρονται σε δυστοπίες. Πακέτο με το 1984 πηγαίνει Η Φάρμα των Ζώων.
1984 και το η φάρμα των ζώων θεωρώ είναι κορυφαία βιβλία. Και τα δυο σίγουρα top10 με τα κορυφαία που έχω διαβάσει. Μου άρεσε περισσότερο η φάρμα των ζώων, αλλά και το 1984 δεν πάει πίσω. Ανεμοδαρμένα ύψη, Δράκουλας (του Μπραμ Στόκερ), το σκυλί των Μπάσκερβιλ (σερ Άρθουρ Κόναν Ντόιλ) και το όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια (Χάρπερ λι) μονάχα αυτά τα 4 ξεπερνούν ίσως τα δυο που προανέφερα.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Το πέμπτο παιδί της Ντόρις Λέσινγκ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top