Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
Η βιομηχανικη κοινωνια και το μελλον της του Τεντ Καζινσκι
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Μου ήρθε πριν λίγες μέρες. Δε το έχω ξεκινήσει ακόμα, όμως θα το κάνω σύντομα.
Thanks στους @Nihilist και @Aspiring Lawyer που μου το πρότειναν!! <3
16994509682121688802979829264474.jpg
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Μου ήρθε πριν λίγες μέρες. Δε το έχω ξεκινήσει ακόμα, όμως θα το κάνω σύντομα.
Thanks στους @Nihilist και @Aspiring Lawyer που μου το πρότειναν!! <3
View attachment 125186
Καλή ανάγνωση! Άντε αν ενθουσιαστείς έχω αλλά δυο του ίδιου συγγραφέως για αυτό το εξάμηνο να σου δανείσω :lol:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Καλή ανάγνωση! Άντε αν ενθουσιαστείς έχω αλλά δυο του ίδιου συγγραφέως για αυτό το εξάμηνο να σου δανείσω :lol:
Χαχαχα Εγώ διαβάζω λίγο από όλα άρα δεν νομίζω να ασχοληθώ περαιτέρω με νομική επιστήμη:beachball:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Την διαθήκη που συνέταξε ο Αδόλφος Χίτλερ κλεισμένος στο Führerbunker λίγους μήνες πριν την αυτοκτονία. Σπουδαίο βιβλίο θα έλεγα με ενδιαφέρουσες ιδέες. Μια πρωτογενής πηγή.

IMG_20231108_204107.jpg
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
1700226506071.png
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Βλέπω έπεσαν οι ρυθμοί. Τι έγινε παιδιά; Πλησιάζουν οι εξετάσεις και αφήσαμε τα βιβλία μας; :P

Διαβάζω το βιβλίο 550 σελίδων που έγραψε ο αξιωματικός των Ες Ες Όττο Σκορτσένυ, ο οποίος δικαίως αναφέρθηκε μεταπολεμικά ως ο πιο επικίνδυνος άντρας. Είναι μια απίστευτη μαρτυρία των τολμηρών καταδρομικών επιχειρήσεων του Β' Παγκόσμιου Πολέμου στις οποίες πήρε μέρος με τη Μεραρχία Φρίντενταλ. Με πιο γνωστή από όλες να είναι η επιχείρηση απελευθέρωσης του αιχμαλώτου Μουσσολίνι στο Γκραν Σάσσο όπου με ανεμόπτερα σε απίστευτο υψόμετρο εισέβαλε στη βίλα με όλους να το θεωρούν σίγουρη αποτυχία.

IMG_20231205_182813.jpg
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
Γιάννη φοβάμαι την βιβλιοθήκη σου... :bleh:

Θα πάρω (τώρα στις γιορτές) το Γκέμμα του Λιαντίνη ή κάποιο του Αλμπέρ Καμύ.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
Δεν μπορώ να διαβάσω παράλληλα με την σχολή εξωσχολικά , τουλάχιστον μέχρι στιγμής. Κουράζει το πολλή βιβλίο, προτιμώ να κάνω κάτι άλλο όταν έχω χρόνο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως η επίδοση έπεσε το τελευταίο καιρό λόγω εξεταστικής. Βρήκα το ρυθμό μου αλλά τώρα ξαναπέφτουμε λίγο λόγω εξεταστικής ξανά.

IMG_20240219_224258.jpg

Έβγαλα το βιβλίο του Julius Evola στο οποίο αποδομεί τον νορδικό φυλετικό μύθο του Χίτλερ και δείχνει πως οι ιδέες των εθνικοσοσιαλιστών ήταν επηρεασμένες από προηγούμενους φυλετιστές.

IMG_20240219_224343.jpg

Πριν λίγες ημέρες τελείωσα το βιβλίο του Περικλή Γιαννόπουλου "Ξενομανία", μιας ρομαντικής λογοτεχνικής ψυχής που ονειρεύονταν να δει τον Ρωμιό της εποχής του να γίνεται Έλληνας με όλη τη σημασία της λέξης. Κατακρίνει την ξενομανία και την δυτικολατρία των συγκαιρινών του που φτάνουν στα όρια της απαξίωσης κάθε τι δικού τους, ντόπιου. Ο ευαίσθητος αυτός άνθρωπος ονειρεύονταν μια πνευματική αναγέννηση των Ελλήνων σε όλους τους τομείς. Αντισυμβατικός για την εποχή του που δεν διστάζει να κράξει τις παγιωμένες δομές εξουσίας. Όμως η απογοήτευση του τον οδηγεί σε αυτοκτονία το 1910 σε ηλικία 39 ετών. Ένα βιβλίο που πρέπει να διαβάσουν όλοι/ες που θέλουν να αποκαλούν τους εαυτούς τους Έλληνες/Ελληνίδες.

IMG_20240219_224848.jpg

Και φτάνουμε στο σήμερα όπου είμαι στα μισά αυτού του βιβλίου. Ο ελληνικός πολιτισμός του μακεδονομάχου Ίωνος Δραγούμη. Ένα επίσης υπέροχο βιβλίο μιας μεγάλης προσωπικότητας του 20ου αιώνος. Παρόμοιας θεματικής με το προηγούμενο (άλλως τε υπήρξε αμοιβαίος θαυμασμός των δύο ανδρών). Πάλι καλεί τους Έλληνες να προσέξουν τα ζητήματα πολιτισμού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
IMG_4465.png


Αδριανου Απομνημονεύματα
ποίηση, ιστορία, έρωτας, φιλοσοφία αλλά και τραγωδία. Ένας συνδυασμός που μέχρι και σήμερα προκαλεί αρκετά συναισθήματα στο κοινό που το διαβάζει. Είναι ένα βιβλίο που η συγγραφέας αφιέρωσε όλη της την ζωή για να το δημιουργήσει. Καθημερινά φανταζόταν τον εαυτό της ως τον αυτοκράτορα Αδριανο και μετά από αρκετά χρόνια κατάφερε να δημιουργήσει αυτό το αριστούργημα όπως αποκαλείται και δικαίως κατατάσσεται ως ένα από τα καλύτερα Βιβλία όλων των εποχών.

Η συγγραφέας το ξεκίνησε στα είκοσι της χρόνια και χρειάστηκαν 30 χρόνια μέχρι να το εκδώσει

Ο βίος ενος «Έλληνα» αυτοκράτορα
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top