Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Πραγματι npb , o ντορος γινεται μεχρι να περασει καποιος στο Πανεπιστημιο.Ετσι ειναι ανεκαθεν διαμορφωμενη η ελληνικη κοινωνια ... Γιατι αραγε σπουδαζουμε , αφου το εργασιακο μας μελλον ειναι ζοφερο και οι περισσοτεροι απο εμας ,το γνωριζουμε αυτο ?

Απάντηση:

ομως παρόλαυτα υπάρχουν απειροι φοιτητες που ενω τελειωσαν την σχολή τους γνωρίζοντας πολύ καλα το αντικείμενο τους είδαν οτι τα πράγματα δεν έχουν καμια σχέση με το θεωρητικό κομμάτι.. το επίπεδο των γνώσεων που λαμβάνει ένας φοιτητής στη ελλάδα είναι ανεβασμένο αλλά όταν βγει στον εργασιακό χώρο τα πράγματα μοιάζουν ασύνδετα.. απο μεμονωμένες περιπτώσεις που γνωρίζω η ιδια.. ίσως σε άλλους τα πραγματα να ειναι διαφορετικα!

και η άποψή μου:

Κανείς δεν αμφισβητεί την επιστημονική επάρκεια των Ελλήνων πτυχιούχων. Σε θεωρητικό επίπεδο έχουμε καλά προγράμματα σπουδών. Ακόμη και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών. Αρκεί να κοιτάξουμε την ενδεικτική βιβλιογραφία, που παρέχουν. Το πρόβλημα της ανεργίας, έχει να κάνει με τον υπερπληθυσμό πτυχιούχων κατ' αναλογία πληθυσμού. Είμαστε μια μικρή χώρα με πολλούς απόφοιτους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Η Ελληνική αγορά εργασίας από την άλλη, δεν είναι φτιαγμένη για πτυχιούχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Βλέπω τη σχολη μου σε σύγκριση με το φαρμακείο.

Ένα σωρό χημεία,φαρμακολογία και φαρμακευτική τεχνολογια μαθαίνουμε λες και θα πάμε όλοι σε φαρμακοβιομηχανίες να συνθετουμε Φάρμακα.Αλλα η σχολη απο την πλευρά της σου λέει δε πρέπει να σε περιορισω.Στα μαθαίνω όλα εγω και μετα διάλεξε τι θα κάνεις επαγγελματικά.

Και ένα μάθημα σχετικό με τη λειτουργία του φαρμακείου δεν υπάρχει.Όταν πηγαίνω και βοηθαω στο φαρμακείο μόνο η φαρμακολογία ειναι χρήσιμη τις περισσότερες φορές.
Καλα,όσον αφορά το εμπορικό κομμάτι η σχολη δε προσφέρει καμια γνώση.Εκει πρέπει να μάθεις τα κόλπα του ιδιωτικού τομέα.
συγνωμη για το οφ τοπικ αλλά επειδη με ενδιαφερει η σχολή σου θες να μου πεις δυο τρια πραγματακια για το πως την βλέπεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
συγνωμη για το οφ τοπικ αλλά επειδη με ενδιαφερει η σχολή σου θες να μου πεις δυο τρια πραγματακια για το πως την βλέπεις:)

Επαγγελματικά ή σαν σπουδές?

Σαν σπουδές είναι δύσκολη σχολη αλλα αν διαβάζεις δεν έχεις πρόβλημα.Το επίπεδο σπουδών ειναι πολυ καλό.

Το φαρμακείο σαν επάγγελμα πάει πολύ καλά.Το θέμα ειναι,έχεις φαρμακείο?
Και αν δεν έχεις,έχεις λεφτά να αγοράζεις μια άδεια.
Αν διαθέτεις τα λεφτά και σ αρέσει και η σχολη φυγε με 1000 για φαρμακευτική.
Το επαγγελματικο μη το φοβάσαι.Δεν υπάρχει άνεργος φαρμακοποιός να ξέρεις.Φαρμακείο δεν έχουν όλοι αλλα άνεργοι δεν ειναι.

Κάτι ακόμα.Όταν ακούς για τιμες άδειας 300.000 ευρώ μην τρομαζεις.Σε μια πενταετία αν το δουλέψεις καλα μπορει στα βγάλει.Το θέμα ειναι πού θα βρεις το αρχικό κεφάλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου , εαν μονο με πτυχιο νομικης μπορουσες να γινεις δημοσιογραφος,τοτε δεν θα υπηρχε πανεπιστημιακο τμημα για σπουδες δημοσιογραφιας. :hmm:
Δε νομιζω οτι αφησα καποια απορια σου αναπαντητη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Επαγγελματικά ή σαν σπουδές?

Σαν σπουδές είναι δύσκολη σχολη αλλα αν διαβάζεις δεν έχεις πρόβλημα.Το επίπεδο σπουδών ειναι πολυ καλό.

Το φαρμακείο σαν επάγγελμα πάει πολύ καλά.Το θέμα ειναι,έχεις φαρμακείο?
Και αν δεν έχεις,έχεις λεφτά να αγοράζεις μια άδεια.
Αν διαθέτεις τα λεφτά και σ αρέσει και η σχολη φυγε με 1000 για φαρμακευτική.
Το επαγγελματικο μη το φοβάσαι.Δεν υπάρχει άνεργος φαρμακοποιός να ξέρεις.Φαρμακείο δεν έχουν όλοι αλλα άνεργοι δεν ειναι.
δυστυχώς δεν τα διαθετω τα λεφτα για αυτο φοβάμαι.. μου αρέσει παρα πολύ .. δεν με προβληματιζει αν θέλει πολύ διαβασμα! απλά μπορείς να βρεις δουλεια μονο σαν φαρμακοποιος? γιατι αν δεν εχεις αυτη τη δυνατοτητα τοτε μενεις με το χαρτι στο χερι:( υπαρχουν αλλες προοπτικες? στον τομεα της ερευνας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
δυστυχώς δεν τα διαθετω τα λεφτα για αυτο φοβάμαι.. μου αρέσει παρα πολύ .. δεν με προβληματιζει αν θέλει πολύ διαβασμα! απλά μπορείς να βρεις δουλεια μονο σαν φαρμακοποιος? γιατι αν δεν εχεις αυτη τη δυνατοτητα τοτε μενεις με το χαρτι στο χερι:( υπαρχουν αλλες προοπτικες? στον τομεα της ερευνας?

Πολλοι δουλεύουν και σε φαρμακευτικές εταιρίες στην Ελλάδα ή στα νοσοκομεια και σε ασφαλιστικούς οργανισμούς και στον ΕΟΦ.
Υπάρχουν κενές θέσεις στο δημόσιο γιατι πολλοι μόλις μαζέψουν χρήματα φεύγουν και ανοίγουν φαρμακείο.

Αλλα όπως σου είπα,όταν ακούς 300.000 για μια άδεια δε πρέπει να τρομαζεις.
Αν βρεις το αρχικό κεφάλαιο,με ένα δάνειο ας πούμε,το φαρμακείο θα στο ξεχρεωσει σε μια πενταετία το πολυ.Μπορει και πιο σύντομα.
Ασε που το κράτος δίνει δωρεάν άδειες φαρμακείων στην επαρχία.
Επισης όταν γίνεται απογραφή,όπως πρόσφατα,δίνονται άδειες δωρεάν σε πόλεις που αυξάνεται ο πληθυσμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Tην πρωτη ερωτηση τη θεωρω λιγο ανουσια, γιατι παρερμηνευσες προφανως αυτο το οποιο ειπα. Και αυτο ειναι, πως προφανως θεωρω το χαρτι απο Νομικη πολυ δυνατοτερο απο το χαρτι των ΜΜΕ, σε περιπτωση που θες να ασχοληθεις αμιγως με τη δημοσιογραφια. Και αν κανεις μια ερευνα διαδικτυακα στο ιδιο συμπερασμα θα καταληξεις κι εσυ. Και "δυνατοτερο", επειδη λογικα θα ρωτησεις, προφανως οχι απο την αποψη της καταρτισης, η οποια και εν πολλοις δεν αποκταται προπτυχιακα, αλλα απο την αποψη του μετεπειτα αντικρισματος.
Οσο για τη δευτερη ερωτηση σου, η απαντηση εγκειται στο οτι στα ΙΕΚ καταρτιζεσαι. Δεν αναλωνεσαι σε 4 ετη ιστοριας, λογοτεχνιας και λοιπων μαθηματων που εχετε εσεις στο προγραμμα σπουδων σας, αλλα εξαρχης δουλευεις σε εργαστηρια, εκπονεις εργασιες και ερχεσαι πιο κοντα στο αντικειμενο με το οποιο θα ασχοληθεις μετεπειτα. Και αυτο μου φαινεται σωστοτερο υπο το πρισμα οτι στο πανεπιστημιο εξειδικευεσαι σε μια επιστημη, δε σε ενδιαφερει πια σε τοσο μεγαλο βαθμο η γενικη σου παιδεια, για την οποια πλεον φροντιζεις μονος σου. Κακα τα ψεμματα, ζουμε σε τεχνοκρατικη εποχη, οπου η εννοια της επιστημης αποτελει συχνα ευφημισμο. Συνεπως, αυτος ειναι ο λογος που θεωρω πως το ΙΕΚ σε προετοιμαζει αποτελεσματικοτερα για την αγορα εργασιας του 21ου αιωνα σε σχεση με την πανεπιστημιακη σχολη ΜΜΕ.
Η τριτη σου ερωτηση θα θεωρησω πως ειναι ρητορικη, αλλα να εισαι σιγουρη πως εχω αρκετα συγκεκριμενο πλανο στο νου μου.
Ελπιζω να σε καλυψα.;)
Διαφωνω με την αποψη σου ,καθως δημοσιογραφια δε σημαινει μονο εργαστηρια.Απαιτειται ορθη χρηση του λογου ,η οποια αποκταται με καθημερινη καλλιεργεια.Οι γνωσεις της Ιστοριας,της Λογοτεχνιας ,της Ρητορικης και των λοιπων μαθηματων μας συντελουν αποτελεσματικα στη γλωσσικη καλλιεργεια,εφοσον βεβαια εχεις και το αντιστοιχο γλωσσικο υποβαθρο. Οι πτυχιουχοι των ΙΕΚ με δυσκολια εκφραζονται στην ελληνικη γλωσσα. Η αυθεντικη δημοσιογραφια ειναι πολυ πιο δυσκολη απο τη στειρα αποστηθιση νομων, σε μια χωρα μαλιστα οπου οι νομοι καταστρατηγουνται καταφωρα. :verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Πολλοι δουλεύουν και σε φαρμακευτικές εταιρίες στην Ελλάδα ή στα νοσοκομεια και σε ασφαλιστικούς οργανισμούς και στον ΕΟΦ.
Υπάρχουν κενές θέσεις στο δημόσιο γιατι πολλοι μόλις μαζέψουν χρήματα φεύγουν και ανοίγουν φαρμακείο.

Αλλα όπως σου είπα,όταν ακούς 300.000 για μια άδεια δε πρέπει να τρομαζεις.
Αν βρεις το αρχικό κεφάλαιο,με ένα δάνειο ας πούμε,το φαρμακείο θα στο ξεχρεωσει σε μια πενταετία το πολυ.Μπορει και πιο σύντομα.
Ασε που το κράτος δίνει δωρεάν άδειες φαρμακείων στην επαρχία.
Επισης όταν γίνεται απογραφή,όπως πρόσφατα,δίνονται άδειες δωρεάν σε πόλεις που αυξάνεται ο πληθυσμός.
καταλαβα.. σε ευχαριστω πολύ για τις πηροφοριες.. οπως φαινεται θα την δηλωσω την σχολή και μπορει του χρόνου να ειμαστε και συμφοιτητες.. θεσσαλονικια κι εγω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
δυστυχώς δεν τα διαθετω τα λεφτα για αυτο φοβάμαι.. μου αρέσει παρα πολύ .. δεν με προβληματιζει αν θέλει πολύ διαβασμα! απλά μπορείς να βρεις δουλεια μονο σαν φαρμακοποιος? γιατι αν δεν εχεις αυτη τη δυνατοτητα τοτε μενεις με το χαρτι στο χερι:( υπαρχουν αλλες προοπτικες? στον τομεα της ερευνας?

Αυτήν την στιγμή, η μόνη βιομηχανία στην Ελλάδα ( με εξαίρεση τον τουρισμό φυσικά), πού αντέχει ως ένα βαθμό στα τωρινά οικονομικά δεδομένα, είναι αυτή του φαρμάκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
καταλαβα.. σε ευχαριστω πολύ για τις πηροφοριες.. οπως φαινεται θα την δηλωσω την σχολή και μπορει του χρόνου να ειμαστε και συμφοιτητες.. θεσσαλονικια κι εγω:P

Εύχομαι να ακολουθήσεις ό,τι σ αρέσει και νομίζεις πως σου ταιριάζει.
Άντε με το καλό να μας έρθεις αν το αποφασίσεις τελικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Διαφωνω με την αποψη σου ,καθως δημοσιογραφια δε σημαινει μονο εργαστηρια.Απαιτειται ορθη χρηση του λογου ,η οποια αποκταται με καθημερινη καλλιεργεια.Οι γνωσεις της Ιστοριας,της Λογοτεχνιας ,της Ρητορικης και των λοιπων μαθηματων μας συντελουν αποτελεσματικα στη γλωσσικη καλλιεργεια,εφοσον βεβαια εχεις και το αντιστοιχο γλωσσικο υποβαθρο. Οι πτυχιουχοι των ΙΕΚ με δυσκολια εκφραζονται στην ελληνικη γλωσσα. Η αυθεντικη δημοσιογραφια ειναι πολυ πιο δυσκολη απο τη στειρα αποστηθιση νομων, σε μια χωρα μαλιστα οπου οι νομοι καταστρατηγουνται καταφωρα. :verymad:
Μονη σου λοιπον κατεληξες οτι ενας αποφοιτος Νομικης ειναι καταλληλοτερος απο εναν αποφοιτο ΜΜΕ. my job here is done.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μονη σου λοιπον κατεληξες οτι ενας αποφοιτος Νομικης ειναι καταλληλοτερος απο εναν αποφοιτο ΜΜΕ. my job here is done.
Απο ποιο χωριο του κειμενου μου, συμπερανες κατι τετοιο ? Και ως προς τι ενας αποφοιτος της Νομικης ειναι καταλληλοτερος απο εναν των ΜΜΕ ? Επιπλεον ,δεν ειναι πρεπον να αναμειγνυεις δυο γλωσσες ,τωρα μιλαμε ελληνικα.Γενικα ,το μηνυμα σου περιεχει ασαφειες. Επιπροσθετως, τι εχεις να πεις για το οτι το ελληνικο δικαιο παραβιαζεται σε συστηματικη βαση ? Παρεμπιπτοντως , με ποσα μορια εξασφαλισες την εισαγωγη σου στη σχολη και τι βαθμο ειχες στην Εκθεση στις Πανελληνιες ? Αν θελεις μου απαντας.Δεν σε πιεζω. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Απο ποιο χωριο του κειμενου μου, συμπερανες κατι τετοιο ? Και ως προς τι ενας αποφοιτος της Νομικης ειναι καταλληλοτερος απο εναν των ΜΜΕ ? Επιπλεον ,δεν ειναι πρεπον να αναμειγνυεις δυο γλωσσες ,τωρα μιλαμε ελληνικα.Γενικα ,το μηνυμα σου περιεχει ασαφειες. Επιπροσθετως, τι εχεις να πεις για το οτι το ελληνικο δικαιο παραβιαζεται σε συστηματικη βαση ? Παρεμπιπτοντως , με ποσα μορια εξασφαλισες την εισαγωγη σου στη σχολη και τι βαθμο ειχες στην Εκθεση στις Πανελληνιες ? Αν θελεις μου απαντας.Δεν σε πιεζω. :whistle:
Aπο το οτι συμφωνεις πως για να γινει καποιος δημοσιογραφος χρειαζεται ευρεια και γενικοτερη μορφωση...;) Συμφωνω στο οτι το δικαιο παραβιαζεται, ωστοσο δε καταλαβαινω που κολλαει. Οσο για τους βαθμους μου, δεν καταλαβαινω γιατι ρωτας αλλα ημουν 500+ μορια πανω απ τη βαση, οποτε δεν εμπιπτω στην κατηγορια αυτων που υπο αλλες συνθηκες δε θα ηταν στη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Απο ποιο χωριο του κειμενου μου, συμπερανες κατι τετοιο ? Και ως προς τι ενας αποφοιτος της Νομικης ειναι καταλληλοτερος απο εναν των ΜΜΕ ? Επιπλεον ,δεν ειναι πρεπον να αναμειγνυεις δυο γλωσσες ,τωρα μιλαμε ελληνικα.Γενικα ,το μηνυμα σου περιεχει ασαφειες. Επιπροσθετως, τι εχεις να πεις για το οτι το ελληνικο δικαιο παραβιαζεται σε συστηματικη βαση ? Παρεμπιπτοντως , με ποσα μορια εξασφαλισες την εισαγωγη σου στη σχολη και τι βαθμο ειχες στην Εκθεση στις Πανελληνιες ? Αν θελεις μου απαντας.Δεν σε πιεζω. :whistle:

τι ψαχνεις να βρεις τωρα ,κλασικη περιπτωση ελληναρα με συνδρομο του θεου. Παιζει και το σεναριο να ηθελε να μπει στο τμημα σου αλλα λογω μοριων να μη τον αφησαν οι δικοι του να το δηλωσει :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
τι ψαχνεις να βρεις τωρα ,κλασικη περιπτωση ελληναρα με συνδρομο του θεου. Παιζει και το σεναριο να ηθελε να μπει στο τμημα σου αλλα λογω μοριων να μη τον αφησαν οι δικοι του να το δηλωσει :whistle:
Ο ερωτας, ο βηχας και τα ΚΟΜΠΛΕΞ φιλε δεν κρυβονται. Ο νοων νοειτω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Aπο το οτι συμφωνεις πως για να γινει καποιος δημοσιογραφος χρειαζεται ευρεια και γενικοτερη μορφωση...;) Συμφωνω στο οτι το δικαιο παραβιαζεται, ωστοσο δε καταλαβαινω που κολλαει. Οσο για τους βαθμους μου, δεν καταλαβαινω γιατι ρωτας αλλα ημουν 500+ μορια πανω απ τη βαση, οποτε δεν εμπιπτω στην κατηγορια αυτων που υπο αλλες συνθηκες δε θα ηταν στη σχολη.
Και η ευρεια και γενικοτερη μορφωση ,που προανεφερες αποκταται μονο μεσω των νομικων σπουδων ? Θα σε παρακαλουσα να μην αοριστολογεις και να απαντας σαφεστερα.Αυτο που σε ρωτησα ''κολλαει '', εφοσον υποχρεουσαι να αποστηθιζεις ελληνικους νομους ,οι οποιοι ειναι ανεφαρμοστοι,αρκετοι απο αυτους.Δεν σε απογοητευει αυτο το φαινομενο εν ολιγοις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Και η ευρεια και γενικοτερη μορφωση ,που προανεφερες αποκταται μονο μεσω των νομικων σπουδων ? Θα σε παρακαλουσα να μην αοριστολογεις και να απαντας σαφεστερα.Αυτο που σε ρωτησα ''κολλαει '', εφοσον υποχρεουσαι να αποστηθιζεις ελληνικους νομους ,οι οποιοι ειναι ανεφαρμοστοι,αρκετοι απο αυτους.Δεν σε απογοητευει αυτο το φαινομενο εν ολιγοις ?
Οχι, αλλα συγκρινοντας τις 2 επιστημες η νομικη κρατει ευκολα οσον αφορα τη μορφωση που παρεχει. Σου απανταω στο ιδιο πραγμα με διαφορετικο τροπο σε καθε μηνυμα αλλα δε θελεις να καταλαβεις. Και αποτι φαινεται απο τις 2 τελευταιες προτασεις σου νομιζεις πως το αντικειμενο της σχολης μου ειναι αυτο που εβλεπες στο Ακρως Οικογενειακον. Και επειδη θεωρω πως η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απ την αμαθεια, προτεινω να διαβασεις εκ νεου τα μηνυματα μου και μετα να τα σκεφτεις κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Αυτός που θέλει να γίνει δημοσιογράφος και το έχει όνειρο εννοείται πως θα πάει στη σχολη της Ροβερτας.ΜΜΕ θα σπουδάσει.

Ο πτυχιούχος της νομικής συνήθως ασχολείται με τη δημοσιογραφία από σπόντα.Για άλλα πράγματα προορίζεται κανονικά.
Και σε καμια περίπτωση δεν έχω σκοπό να υποτιμήσω τη νομικη.Ειναι δυνατό πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Οφ: Πραγματικά απολαμβάνω τις συζητήσεις μεταξύ δυο θεωρητιτικών :P :popcorn: :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Αυτός που θέλει να γίνει δημοσιογράφος και το έχει όνειρο εννοείται πως θα πάει στη σχολη της Ροβερτας.ΜΜΕ θα σπουδάσει.

Ο πτυχιούχος της νομικής συνήθως ασχολείται με τη δημοσιογραφία από σπόντα.Για άλλα πράγματα προορίζεται κανονικά.
Και σε καμια περίπτωση δεν έχω σκοπό να υποτιμήσω τη νομικη.Ειναι δυνατό πτυχίο.
Μα προφανως τα ΜΜΕ εχουν μεγαλυτερη σχεση με τη δημοσιογραφια...εγω μιλαω για αντικρισμα πτυχιου. Προφανως και το θεωρω ηλιθιο να μπει καποιος στη νομικη(πολυ περισσοτερος κοπος απ το να μπει στα ΜΜΕ) και να τελειωσει τη σχολη (παρομοιως) με απωτερο σκοπο να δουλεψει ως δημοσιογραφος. Εγω για τη διαμορφωθεισα πραγματικοτητα μιλαω, και για αναγνωρισιμοτητα και δυναμη πτυχιου. Ουτε κατι περισσοτερο, ουτε κατι λιγοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top