Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Και όχι. Δεν αποστηθίζει νόμους. Ή, τουλάχιστο, δεν είναι αυτό η κύρια ασχολία του.

Και μπαίνεις στον κόπο να εξηγήσεις, συνάδελφε; Οι απόψεις είναι σαν τις κ*λοτρυπίδες. Όλοι εδώ μέσα έχουν από μία, ανεξάρτητα από το ότι δεν έχουν να πουν κάτι, γιατί δε γνωρίζουν. :)

Προνόησε για εμάς ο νομοθέτης, κι άφησε γραπτή παρακαταθήκη. Έτσι, δεν κουραζόμαστε με ηλίθιες παπαγαλίες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Tι συναδελφος;; Πρωτη λυκειου ειναι το παιδι!!
To ότι δεν έχει κάνει update στο προφίλ του, δε σημαίνει ότι πηγαίνει ακόμη Α' Λυκείου.:)
Είναι συνάδελφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
To ότι δεν έχει κάνει update στο προφίλ του, δε σημαίνει ότι πηγαίνει ακόμη Α' Λυκείου.:)
Είναι συνάδελφος.

Δεν ειναι συναδελφος.... Ειναι συμφοιτητης... Δε βγηκατε ακομα απο τη σχολη...
Αλλα τελοσπαντων. Δεν ειναι αυτο το θεμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Δεν ειναι συναδελφος.... Ειναι συμφοιτητης... Δε βγηκατε ακομα απο τη σχολη...
Αλλα τελοσπαντων. Δεν ειναι αυτο το θεμα :)

So, he is. :)

[ «ως προσφώνηση ή ως προσωνυμία μεταξύ συμφοιτητών» ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει (μπορεί να λέω μαλακία), ότι αριστούχοι φοιτητές είναι λιγάκι ...εκτός πραγματικότητας. Ανίκανοι για κάποιο επάγγελμα. :hmm:

Στις θετικές γιατί είναι λιγάκι δύσκολος ο καλός βαθμός πτυχίου. Ένας καλός βαθμός πτυχίου σε θετικές επιστήμες σχετίζεται με φοιτητές που έχουν μια έφεση στην χ επιστήμη, αλλά δεν έχουν ζωή. Αυτό για μένα δεν είναι ισορροπημένο. Ένας βαθμός 6 έχει διαφορετική σημασία σε ένα Τμήμα Φυσικής από ότι σε ένα Τμήμα Νηπιαγωγών.
Εκτός πραγματικότητας. Ανίκανοι για κάποιο επάγγελμα. Ένας καλός βαθμός στις θετικές επιστήμες, σημαίνει έλλειψη ζωής.

Φίλε nPb, νομίζω ότι αδικείς τους αριστούχους. Δεν είναι σωστό να δίνεις την εικόνα ανθρώπων απροσάρμοστων, ανίκανων για οτιδήποτε άλλο. Η αφοσίωση στην επιστήμη τους, δεν σημαίνει ότι είναι εκτός κοινωνίας.
Το συστηματικό και οργανωμένο διάβασμα, όχι απαραίτητα πολύ, δε σημαίνει έλλειψη ζωής. Εκτός αν θεωρείς ότι η αρκετά συνεπής παρακολούθηση των παραδόσεων και το σχεδόν καθημερινό διάβασμα π.χ. 2 ωρών, αντί να παίζεις παιχνίδια στον υπολογιστή, και ασφαλώς πολύ πιο εντατικό την περίοδο των εξετάσεων, σε αποκόβει απ' τους φίλους και απ' τη ζωή.
Δηλαδή οι εργαζόμενοι που δουλεύουν 8-9 ώρες την ημέρα, δεν έχουν ζωή; Η φοιτητική ζωή είναι ταυτισμένη με το "δεν ασχολούμαι σοβαρά με τίποτα παραγωγικό"; Αν είναι έτσι, τότε θα συμφωνήσω ότι η αριστεία είναι έλλειψη ζωής.
Γνωρίζω παιδιά, που σχεδόν έχουν παρατήσει τις σπουδές τους και είναι μπροστά στον υπολογιστή παίζοντας παιχνίδια για 12 ώρες, ή δεν κάνουν απολύτως τίποτα όλη τη μέρα. Μάλλον γι' αυτούς θα έπρεπε να ανησυχούμε.
Ασφαλώς υπάρχουν και αριστούχοι με προβλήματα κοινωνικότητας. Το αίτιο όμως δεν είναι η με συνέπεια ενασχόληση με την επιστήμη που σπουδάζουν. Πολλοί άλλοι άνθρωποι έχουν τέτοια προβλήματα. Δεν είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα των αριστούχων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Δεν ειναι συναδελφος.... Ειναι συμφοιτητης... Δε βγηκατε ακομα απο τη σχολη...
Αλλα τελοσπαντων. Δεν ειναι αυτο το θεμα :)

Θα το συνηθισεις με τον καιρο.Σε ολους τους 1ετεις αρχικα ακουγεται περιεργο.

Αλλα και οι καθηγητες συναδελφους θα σας αποκαλουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,934 μηνύματα.
Εκτός πραγματικότητας. Ανίκανοι για κάποιο επάγγελμα. Ένας καλός βαθμός στις θετικές επιστήμες, σημαίνει έλλειψη ζωής.

Φίλε nPb, νομίζω ότι αδικείς τους αριστούχους. Δεν είναι σωστό να δίνεις την εικόνα ανθρώπων απροσάρμοστων, ανίκανων για οτιδήποτε άλλο. Η αφοσίωση στην επιστήμη τους, δεν σημαίνει ότι είναι εκτός κοινωνίας.
Το συστηματικό και οργανωμένο διάβασμα, όχι απαραίτητα πολύ, δε σημαίνει έλλειψη ζωής. Εκτός αν θεωρείς ότι η αρκετά συνεπής παρακολούθηση των παραδόσεων και το σχεδόν καθημερινό διάβασμα π.χ. 2 ωρών, αντί να παίζεις παιχνίδια στον υπολογιστή, και ασφαλώς πολύ πιο εντατικό την περίοδο των εξετάσεων, σε αποκόβει απ' τους φίλους και απ' τη ζωή.
Δηλαδή οι εργαζόμενοι που δουλεύουν 8-9 ώρες την ημέρα, δεν έχουν ζωή; Η φοιτητική ζωή είναι ταυτισμένη με το "δεν ασχολούμαι σοβαρά με τίποτα παραγωγικό"; Αν είναι έτσι, τότε θα συμφωνήσω ότι η αριστεία είναι έλλειψη ζωής.
Γνωρίζω παιδιά, που σχεδόν έχουν παρατήσει τις σπουδές τους και είναι μπροστά στον υπολογιστή παίζοντας παιχνίδια για 12 ώρες, ή δεν κάνουν απολύτως τίποτα όλη τη μέρα. Μάλλον γι' αυτούς θα έπρεπε να ανησυχούμε.
Ασφαλώς υπάρχουν και αριστούχοι με προβλήματα κοινωνικότητας. Το αίτιο όμως δεν είναι η με συνέπεια ενασχόληση με την επιστήμη που σπουδάζουν. Πολλοί άλλοι άνθρωποι έχουν τέτοια προβλήματα. Δεν είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα των αριστούχων.

Ίσως δεν το έθεσε προσδιοριστικά σωστά. Ναι έχεις δίκιο. Όμως συνήθως άτομα που έχουν πρόβλημα κοινωνικοποίησης συνήθως έχουν κάποιο "ταλέντο". Εννοώ ότι δεν συμβαδίζουν με την μέση "πραγματικότητα". Ζουν λιγάκι για συγκεκριμένα πράγματα, όχι ότι αυτό είναι κακό. Απλά ο Γ.Ρίτσος έλεγε ότι δεν είναι καλό να είμαστε παντού άριστοι, επειδή μετά δεν υπάρχει το κίνητρο για την αέναη προσπάθεια. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να κάνεις ένα πράγμα καλά. Η ψυχική ισορροπία και η προσωπική ευτυχία εύκολα χάνονται στον βωμό της πειθαρχημένης αφοσίωσης σε ένα πράγμα. Το έχω διαπιστώσει με κάποιους καθηγητές μου, οι οποίοι πέρα από το γνωσιολογικό-επιστημονικό κομμάτι, δεν ξέρουν ότι ζουν. Ότι είναι και αυτοί άνθρωποι. Δεν γνωρίζουν τις λεπτές αξίες π.χ. το έξυπνο χιούμορ, την επιβράβευση εκεί που αξίζει, την ενθάρρυνση, την απλή συνομιλία ή/και να χαιρετάνε κατάλληλα. :) Αυτά δεν διδάσκονται σε κάποιο σχολείο. Ή τα έχεις ή όχι. Θαυμάζω και σέβομαι εκείνους που συνδυάζουν την επιστήμη με την αυταξία τους σαν άνθρωποι. Δεν αλλοτριώνονται ως άνθρωποι. Ξέρουν πότε θα δουλέψουν και πότε θα ζήσουν τις καθημερινές μικροχαρές της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
[/spoiler]

Ίσως δεν το έθεσε προσδιοριστικά σωστά. Ναι έχεις δίκιο. Όμως συνήθως άτομα που έχουν πρόβλημα κοινωνικοποίησης συνήθως έχουν κάποιο "ταλέντο". Εννοώ ότι δεν συμβαδίζουν με την μέση "πραγματικότητα". Ζουν λιγάκι για συγκεκριμένα πράγματα, όχι ότι αυτό είναι κακό. Απλά ο Γ.Ρίτσος έλεγε ότι δεν είναι καλό να είμαστε παντού άριστοι, επειδή μετά δεν υπάρχει το κίνητρο για την αέναη προσπάθεια. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να κάνεις ένα πράγμα καλά. Η ψυχική ισορροπία και η προσωπική ευτυχία εύκολα χάνονται στον βωμό της πειθαρχημένης αφοσίωσης σε ένα πράγμα. Το έχω διαπιστώσει με κάποιους καθηγητές μου, οι οποίοι πέρα από το γνωσιολογικό-επιστημονικό κομμάτι, δεν ξέρουν ότι ζουν. Ότι είναι και αυτοί άνθρωποι. Δεν γνωρίζουν τις λεπτές αξίες π.χ. το έξυπνο χιούμορ, την επιβράβευση εκεί που αξίζει, την ενθάρρυνση, την απλή συνομιλία ή/και να χαιρετάνε κατάλληλα. :) Αυτά δεν διδάσκονται σε κάποιο σχολείο. Ή τα έχεις ή όχι. Θαυμάζω και σέβομαι εκείνους που συνδυάζουν την επιστήμη με την αυταξία τους σαν άνθρωποι. Δεν αλλοτριώνονται ως άνθρωποι. Ξέρουν πότε θα δουλέψουν και πότε θα ζήσουν τις καθημερινές μικροχαρές της ζωής.
Όπως έγραψες και εσύ, τα απλά καθημερινά πράγματα ή τα έχεις ή όχι. Η έλλειψή τους, δεν είναι συνέπεια της σοβαρής ενασχόλησής σου με κάτι. Οι καθηγητές που αναφέρεις, μάλλον πάσχουν από έπαρση και όχι από "πειθαρχημένη αφοσίωση" στην επιστήμη.
Από την άλλη ασφαλώς και υπάρχουν διάνοιες, που η προσωπική τους ζωή έγινε παρανάλωμα στη φωτιά που τους έκαιγε. Κάποιοι από αυτούς τους ανθρώπους, μνημονεύονται σήμερα ως μεγάλοι επιστήμονες.
Όμως η αριστεία στο πανεπιστήμιο δεν έχει να κάνει με μεγάλες και εκθαμβωτικές διάνοιες. Ο μέσος αριστούχος δεν έχει καμιά σχέση μ' αυτήν την κατηγορία. Αυτούς "υπερασπίστηκα" εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το να βλέπεις ατομα να εχουν 20.093 και 20.631 μορια και να μπαινουν Ιταλικη Φιλολογια ΑΠΘ και ΕΚΠΑ (με βαση καπου 6.000 και 4.000 αντιστοιχα) ειναι οντως αξιο θαυμασμου.

Το ενδεχόμενο να έχει πάθος με την συγκεκριμένη σχολή δεν το σκεφτόμαστε καν να φανταστώ.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ρε νικο γενικα τα γκομενακια πεφτουν οταν τους λες οτι εισαι Νομικη Αθηνας ή καταφερνουν να αντισταθουν σε εναν ελιτιστα σαν κι εσενα?
Σε αφηνω να μαντεψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Το ενδεχόμενο να έχει πάθος με την συγκεκριμένη σχολή δεν το σκεφτόμαστε καν να φανταστώ.....:hmm:

Δεν το εννούσα σαν κακία αγαπητή, το είπα αξιο σεβασμού για αυτόν τον υπερμετρο ζήλο που παρουσιασαν και δεν βαυκαλίστηκαν λεγωντας "Σιγα μωρε, περνάω ετσι και αλλιως". Προς θεου, δεν ειναι κατι κακο να πας σε σχολη με χαμηλα μορια αν την γουσταρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Οι φοιτητές του οπα,που έχω γνωρίσει (από κοντά εννοώ) με μια απαξίωση,τύπου "είστε κατώτεροι,εμείς είμαστε ασσοητες,εμάς μας βάζουν δύσκολα θέματα ,εσάς εύκολα,εμείς μπορούμε να σηκώσουμε στα χέρια μας το βάρος της αγοράς εργασίας,διότι έχουμε υπόβαθρο δυνατό και ενα μεγάλο όνομα,αυτό του οπα,εσείς δεν έχετε υπόβαθρο όπως εμείς",όλοι οι υπόλοιποι μπορώ να πω καλά. Είτε ειναι από αλλα πανεπιστήμια,ή ΤΕΙ ή ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Οι φοιτητές του οπα,που έχω γνωρίσει με μια απαξίωση,τύπου "είστε κατώτεροι,εμείς είμαστε ασσοητες,εμάς μας βάζουν δύσκολα θέματα ,εσάς εύκολα,εμείς μπορούμε να σηκώσουμε στα χέρια μας το βάρος της αγοράς εργασίας,διότι έχουμε υπόβαθρο δυνατό και ενα μεγάλο όνομα,αυτό του οπα,εσείς δεν έχετε υπόβαθρο όπως εμείς",όλοι οι υπόλοιποι μπορώ να πω καλά. Είτε ειναι από αλλα πανεπιστήμια,ή ΤΕΙ ή ΙΕΚ.

:confused:

Αν όντως σου έχουν πει έτσι,είναι προφανές που έχουν συμπλέγματα ''3ου βαθμού'' και δε πρέπει να δίνεις καν σημασία..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
:confused:

Αν όντως σου έχουν πει έτσι,είναι προφανές που έχουν συμπλέγματα ''3ου βαθμού'' και δε πρέπει να δίνεις καν σημασία..!

Πολύ χαίρομαι που ακούω συνάδελφο του οπα να το λέει αυτό και να δείχνει σεβασμο:D
Τόση ώρα διαβάζω τα σχόλια των παιδιών και τα "κουλά"που έχουν ακούσει ειναι από θειαδες,ανθρώπους χωριού ,συγγενείς,εγω τα είχα ακούσει από συναδέλφους. Μαλιστα πρόσφατα είχε πει ενας γνωστός μ,από οδε,όταν του είπα οτι θελω να πάω ιεσοελ,οτι δεν θα τα καταφέρω,και θα τα βρω σκούρα,σε αντίθεση με αυτόν,δεν έχω τα εφόδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Προσωπικα δεν πηρα 17.Μιας και μιλας για βαθμους ,ελαβα 18.046 μορια και μαζι με το ειδικο μαθημα 19.456 μορια. Επιπλεον,μην γινεσαι αγενης [πρβλ ''ρε κουκλα ''.] Επιπλεον το θεμα μας δεν ηταν τα μορια εισαγωγης . Παλι αποφευγεις να απαντησεις στις ερωτησεις μου με διαφανεια και τεκμηριωση. :clapup:

Λοιπον οποιος εγραψε 19 στις πανελληνιες και περασε σε πιασαρικη σχολη ειναι σουπερ ντουπερ wow, οσο πιο πολλα μορια τοσο πιο πολυ μουρη πουλανε γονεις και λοιποι συγγενεις, θα βγει και θα παιρνει 10,000 το μηνα. Οι υπολοιποι πολυ απλα βρειτε ενα πηγαδι, δεστε και μια πετρα στο λαιμο σας και πηδηξτε...:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Μόνο DI.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Πολύ χαίρομαι που ακούω συνάδελφο του οπα να το λέει αυτό και να δείχνει σεβασμο:D
Τόση ώρα διαβάζω τα σχόλια των παιδιών και τα "κουλά"που έχουν ακούσει ειναι από θειαδες,ανθρώπους χωριού ,συγγενείς,εγω τα είχα ακούσει από συναδέλφους. Μαλιστα πρόσφατα είχε πει ενας γνωστός μ,από οδε,όταν του είπα οτι θελω να πάω ιεσοελ,οτι δεν θα τα καταφέρω,και θα τα βρω σκούρα,σε αντίθεση με αυτόν,δεν έχω τα εφόδια.
Ειδικά όταν τα ακούς από συναδέλφους δε πρέπει να δίνεις σημασία.Γιατί αυτοί ξέρουν πως το επίπεδο του ΠΑΠΕΙ είναι εξίσου καλό,αλλά παρ'όλα αυτά θέλουν να φανούν ανώτεροι για κάποιον ανεξήγητο λόγο.Την έχω κι εγώ ακουστά αυτή τη κόντρα ΠΑΠΕΙ-ΟΠΑ αλλά δε τη περίμενα σε τέτοιο βαθμό,όπως τη περιέγραψες από αυτά που σου έχουν πει.Είναι πράγματι κρίμα να αναπαράγεται από τους ίδιους τους φοιτητές ο κομπλεξισμός των μεγάλων που υπάρχει για το ποιο είναι το καλύτερο πανεπιστημίο ή ΤΕΙ (ανάλογα με το που μπήκε ο κανακάρης τους).Εμένα το μόνο που με ρωτάνε είναι αν είναι ΑΕΙ ή ΤΕΙ.Νομίζω δε χρειάζεται να πω κάτι άλλο.Λες και στα ΤΕΙ δε κοπιάζεις για να μπεις.
Συγχαρητήρια για τη σχολή σου και μη δίνεις σημασία σε κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Εγω ειμαι ιατρικη.Οταν με ρωτησουν με τι ασχολουμαι,συνηθως λεω οτι αυτον τον καιρο καθομαι.Αν με πιεσουν και τους πω για την σχολη μου,συνηθως αλλαζουν συμπεριφορα μεσα σε δευτερολεπτα και βγαζουν εναν πιο ηπιο χαρακτηρα,η πιο καλοσυνατο που τεινει σε επιπεδα γλυψιματος.Και θεωρουν πως εχω λεφτα,σπιτι δικο μου,αμαξι κτλ.Αλλα στην πραγματικοτητα εχω μια κουρευτικη και κουρευομαι μονος μου. B-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Εγώ που είμαι Τ.Ε.Φ.Α.Α. όταν τους το λέω, όλοι την θεωρούν εύκολη σχολή και λένε: ε, σιγά μωρέ τι κάνεις εκεί; Λίγο τρέξιμο και όλα καλά!
Δεν είναι όμως έτσι, καθώς έχει μαθήματα θεωρητικά που έχουν δυσκολίες, και γενικά δεν είναι τόσο εύκολη όσο νομίζουν κάποιοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top