Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όλοι σε κάποια στιγμή της ζωής μας έχουμε ερωτηθεί για το τι σπουδάζουμε. Ως εδώ καλά.
Τι γίνεται όμως όταν δεν είμαστε στο κλασικό "Δάσκαλος - Γιατρός - Δικηγόρος", που και η κουτσή Μαρία στο πιο απόμερο χωριό ξέρει τι είναι;

Όταν σας ρωτάνε τι σπουδάζετε, εσείς τι απαντάτε;
Και τι σχόλια κάνουν οι υπόλοιποι και ειδικά όσοι δεν ξέρουν τι σπουδάζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα!!!:clapup:

Εμένα δεν καταλαβαίνουν ούτε την ηλεκτρονική διακυβέρνηση, ούτε το συμμετοχικό διαδίκτυο. Πόσο μάλλον την ηλεκτρονική διακυβέρνηση 2.0...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Γιώργο τι σπουδάζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
απαντάω "Αγγλική Φιλολογία" και μου λένε "α, ωραία".


lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα όταν με ρώτανε τι σπουδάζω. Το πρόβλημα προκύπτει μετά:
"Ααα ιατρική ε; Μπράβο. Τι γιατρός θες να γίνεις;"
"Εμμ...Καλός;"
"Όχι βρε, εννοώ τι ειδικότητα!"
"Ναι το κατάλαβα...Δεν ξέρω ακόμη. Ίσως [και εδώ βάζω την ειδικότητα που ξέρω ότι προτιμά ο κάθε συγγενής/γνωστός]"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
το χω λοιπον απορια!ποια ειναι η γρηγορη γνωμη που εχουν οι αλλοι οταν μαθαινουν σε ποια σχολη φοιτατε??θα σας φερω εγω ενα παραδειγμα.περασα λοιπον ιστορια αρχαιολογια στην θεσσαλονικη και η παρακαω συζητηση ειναι η κλασικη που γινεται οταν με ρωτανε που περασα:
-ποια σχολη περασες?
(εγω):ιστορικο αρχαιολογικο
-ααα τελεια!!ηταν παντα το ονειρο μου να γινω αρχαιολογος να ταξιδευω να ζησω την περιπετεια να μελεταω τα αρχαια!αχχ σε ζηλευω θα εισαι σαν τον ιντιανα τζοουνς!!

:xtipao: :xtipao: :xtipao: :xtipao: :P:P :rofl: δεν τους κατηγορω που δεν ξερουν αλλα δεν μπορω να μη γελαω με αυτην την ουτοπικη εντυπωση που εχουν!!πρωτα απο ολα απο τη σχολη μου γινεσαι και φιλολογος και οχι μονο αρχαιολογος και οσοι επιλεγουν τον κλαδο της αρχαιολογιας δουλευουν στην καλυτερη περιπτωση με συμβασεις 9μηνες ή 6μηνες αααντε και αν ειναι τυχεροι και τους παρουν στην αρχαιλογικη υπηρεσια οοοταν γινονται εξετασεις.:/ και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει περιπετεια αλλα κουραση και επιμονη πανω στο αγγειο που θα βρεις!σκεφτηκα λοιπον να μοιραστω αυτο το περιστατικο που ειναι πολυυυ συχνο και μου φανηκε περιεργο!πειτε μου και δικα σας περιστατικα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εμένα μου λένε: Δημοσιογράφος θα γίνεις;; (Με ανάλογη φάτσα αηδίας...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Εμένα μου λένε: Δημοσιογράφος θα γίνεις;; (Με ανάλογη φάτσα αηδίας...)

Γιατι αηδια?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αλήτες ρουφιάνοι δημοσιογράφοι....
(σαν το μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι υποθέτω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Αλήτες ρουφιάνοι δημοσιογράφοι....
(σαν το μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι υποθέτω...)

καταραμενα στερεοτυπα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να ήμουν και δημοσιογράφος, κομμάτια να γίνει!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βetty

Δραστήριο μέλος

Η Βetty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 726 μηνύματα.
Το λατρεύω αυτό το θέμα και το μισώ ταυτόχρονα!
Λοιπόν, υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις :
α) Όταν απαντώ εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής με κοιτάνε και χαμογελάνε.(στην καλύτερη να κάνουν και ένα αχα)
Προφανώς δεν έχουν καταλάβει τίποτα :)
β)Όταν διευκρίνιζω ''δασκάλα για παιδάκια με ειδικές ανάγκες'' γουρλώνουν τα μάτια και ή δε λένε τίποτε
ή με ρωτάνε : καλά με τόσες χιλιάδες μόρια πήγες εκεί????????? :mad:
:(
Ευτυχώς υπάρχουν και αυτοί οι ελάχιστοι που μου χαμογελάνε(κι όχι επειδή δεν κατάλαβαν!)
και μου λένε μπράβο,και πως έκανα εξαιρετική επιλογή..ελάχιστοι όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Το λατρεύω αυτό το θέμα και το μισώ ταυτόχρονα!
Λοιπόν, υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις :
α) Όταν απαντώ εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής με κοιτάνε και χαμογελάνε.(στην καλύτερη να κάνουν και ένα αχα)
Προφανώς δεν έχουν καταλάβει τίποτα :)
β)Όταν διευκρίνιζω ''δασκάλα για παιδάκια με ειδικές ανάγκες'' γουρλώνουν τα μάτια και ή δε λένε τίποτε
ή με ρωτάνε : καλά με τόσες χιλιάδες μόρια πήγες εκεί????????? :mad: :(
Ευτυχώς υπάρχουν και αυτοί οι ελάχιστοι που μου χαμογελάνε(κι όχι επειδή δεν κατάλαβαν!)
και μου λένε μπράβο,και πως έκανα εξαιρετική επιλογή..ελάχιστοι όμως

εε δεν το πιστευω!!!εκανα με το 10% για να ρθω εκει!!!! :D:D:D μακαρι να περασωω!!!(σορυ για το οφτοπικ:/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σε όσους ξέρουν τι εστί ΗΜΜΥ δημιουργώ εντύπωση Alien. Σαν να βλέπουν ένα μέλος κάποιας σκοτεινής φυλής που ζει σε υπόγειες κατακόμβες.
Όσοι δεν ξέρουν τι εστί ΗΜΜΥ νομίζουν ότι θα αλλάζω λάμπες. :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Σε όσους ξέρουν τι εστί ΗΜΜΥ δημιουργώ εντύπωση Alien. Σαν να βλέπουν ένα μέλος κάποιας σκοτεινής φυλής που ζει σε υπόγειες κατακόμβες.
Όσοι δεν ξέρουν τι εστί ΗΜΜΥ νομίζουν ότι θα αλλάζω λάμπες. :loltooth:
χωρις να θελω να προσβλαλω εσενα πρωσοπικα..και για να μπω στο θεμα..η σχολη ΗΜΜΥ μου δινει την εντυπωση πως εκει φυτουν ατομα που εχουν μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους (ψοναρες).. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
καταραμενα στερεοτυπα:/:

Κρατάω τη διαπίστωση της Θρυαλλίδας και απαντώ:

"Νομική ε? Εκεί σας μαθαίνουν να λέτε ψέμματα ε?"

Ανά τα έτη έχω ακούσει και άλλα πολλά και πιο εγκωμιαστικά και εντελώς κοντόφθαλμα αλλά το συγκεκριμένο μου έκανε περισσότερο εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κρατάω τη διαπίστωση της Θρυαλλίδας και απαντώ:

"Νομική ε? Εκεί σας μαθαίνουν να λέτε ψέμματα ε?"

Ανά τα έτη έχω ακούσει και άλλα πολλά και πιο εγκωμιαστικά και εντελώς κοντόφθαλμα αλλά το συγκεκριμένο μου έκανε περισσότερο εντύπωση.
Εγώ πιστεύω ότι ο καλός δικηγόρος είναι αυτός που θα υπερασπίσει με επιτυχία άτομα που ξέρει ο ίδιος ότι δεν είναι αθώα. Δε το θεωρώ κακό αλλά ως ένα παιχνίδι που ανταγωνίζεσαι το αντίπαλο δικηγόρο (φυσικά τα αποτελέσματα αυτού του παιχνιδιού έχουν σοβαρές επιπτώσεις για κάποιος ανθρώπους αλλά anyway)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 541500

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγώ έδωσα φέτος πανελλαδικές. όταν με ρωτάνε σε ποια σχολή πιστεύω πως θα περάσω και τους απαντάω ΤΕΙ αισθητικής και κοσμετολογίας με κοιτάνε με ένα ύφος σαν να λυπούνται για μένα... :( :verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eμένα μου συμπεριφέρονται σαν να έχω κάνει 10 διδακτορικά και να έχω πάρει νόμπελ και είναι κάτι που με εκνευρίζει γιατί στην προηγούμενη σχολή μου μόνο αμόρφωτο δε με λέγανε.
(φυσικό είναι να ψωνίζονται τα 18χρονα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Eμένα μου συμπεριφέρονται σαν να έχω κάνει 10 διδακτορικά και να έχω πάρει νόμπελ και είναι κάτι που με εκνευρίζει γιατί στην προηγούμενη σχολή μου μόνο αμόρφωτο δε με λέγανε.
(φυσικό είναι να ψωνίζονται τα 18χρονα)

Ακριβώς! Πολλοί νομίζουν ότι μπαίνοντας Ιατρική γίνεσαι κατευθείαν "μεγάλος" επιστήμονας και έχεις εξασφαλίσει τη ζωή σου. Ταυτόχρονα υπάρχει μεγάλη χαρά στο οικογενειακό/συγγενικό περιβάλλον και μια δόση ζήλιας στις άλλες οικογένειες με συνομήλικα παιδιά.

Πολλοί άνθρωποι βρίσκονται νοητικά 100 χρόνια πίσω, όπου μοναδικά επαγγέλματα θεωρούνταν αυτά του γιατρού και του δικηγόρου (αν υπάρχει κάποιο ακόμα, διορθώστε με).

Οι καιροί έχουν αλλάξει, η τεχνολογία έχει εξελιχθεί και υπάρχουν τόσες άλλες σχολές που αν κάποιος γουστάρει πραγματικά να ασχοληθεί με το αντικείμενό τους θα έχει πολλές προοπτικές κυρίως στο εξωτερικό (γιατί Ελλάδα δεεεν...).

ΥΓ. Εγώ Ιατρική επέλεξα ακριβώς για το λόγο που μόλις ανέφερα. Ναι, έχω όνειρα, ναι, έχω ελπίδες αλλά σε καμία περίπτωση η είσοδος στη σχολή δε μου εξασφάλισε τίποτα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top