Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
χοχοχο!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Απλά εσείς τα δημιουργείτε τα κόμπλεξ όσο νωρίτερα το καταλάβετε τόσο καλύτερα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να λετε ευχαριστω παιδακια σε αυτους τους ''καμμενους'' που με 19000+ (λεμε τωρα) μορια αντι να δηλωσουν τις μουρατες σας σχολες μπαινουν σε ''ταπεινες'' σχολες (ποιος ξερει αραγε γιατι?:whistle: ισως γιατι ειναι μαζοχες τι να πουμε??:( ) και σας επιτρεπουν να μπαινετε στις ΤΟΠ σχολες σας και να πουλατε μουρη:D Φανταστειτε ομως αυτοι να ακουγαν τετοιες μαλακιες στερεοτυπα που λεγονται εδω περα και να δηλωναν τις σχολες σας:( Θα σας καταδικαζαν σε δυστυχια. Οπωτε ευχαριστω να λετε πολλοι απο εσας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Να λετε ευχαριστω παιδακια σε αυτους τους ''καμμενους'' που με 19000+ (λεμε τωρα) μορια αντι να δηλωσουν τις μουρατες σας σχολες μπαινουν σε ''ταπεινες'' σχολες (ποιος ξερει αραγε γιατι?:whistle: ισως γιατι ειναι μαζοχες τι να πουμε??:( ) και σας επιτρεπουν να μπαινετε στις ΤΟΠ σχολες σας και να πουλατε μουρη:D Φανταστειτε ομως αυτοι να ακουγαν τετοιες μαλακιες στερεοτυπα που ακουγονται εδω περα και να δηλωναν τις σχολες σας:( Θα σας καταδικαζαν σε δυστυχια. Οπωτε ευχαριστω να λετε πολλοι απο εσας:)

Το να βλέπεις ατομα να εχουν 20.093 και 20.631 μορια και να μπαινουν Ιταλικη Φιλολογια ΑΠΘ και ΕΚΠΑ (με βαση καπου 6.000 και 4.000 αντιστοιχα) ειναι οντως αξιο θαυμασμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Να λετε ευχαριστω παιδακια σε αυτους τους ''καμμενους'' που με 19000+ (λεμε τωρα) μορια αντι να δηλωσουν τις μουρατες σας σχολες μπαινουν σε ''ταπεινες'' σχολες (ποιος ξερει αραγε γιατι?:whistle: ισως γιατι ειναι μαζοχες τι να πουμε??:( ) και σας επιτρεπουν να μπαινετε στις ΤΟΠ σχολες σας και να πουλατε μουρη:D Φανταστειτε ομως αυτοι να ακουγαν τετοιες μαλακιες στερεοτυπα που ακουγονται εδω περα και να δηλωναν τις σχολες σας:( Θα σας καταδικαζαν σε δυστυχια. Οπωτε ευχαριστω να λετε πολλοι απο εσας:)

Ο Δημήτρης έκανε ένα πολύ καυστικό, είναι αλήθεια, σχόλιο για κάποιους επηρμένους που πουλάνε μούρη για τη σχολή που πέρασαν.
Είπε την εξής αλήθεια, με ένα ύφος πολύ "κακό". Υπάρχουν αρκετά παιδιά με πολλά μόρια, που διαλέγουν όχι "μουράτες" σχολές. Αν όλοι αυτοί διάλεγαν αυτές τις σχολές, η βάση τους μπορεί να πήγαινε σε δυσθεώρητα ύψη και πολλοί από τους επηρμένους να μην είχαν περάσει.
Μπορεί να διαφωνεί κανείς με το ύφος (και εγώ διαφωνώ), όμως απλά επεσήμανε ένα γεγονός, καυτηριάζοντας τη στάση κάποιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχας δεν ειμαι καθηγητης πανεπιστημιου (για πλακα το εχω βαλει προφανως). Ειμαι 18 χρονων και εδωσα φετος και ενω με τα μορια μου μπορουσα να μπω σε καμποσες απο τις ''γαματες'' σας σχολες επελεξα αυτη που πραγματικα γουσταρω. Ο χρηστης schooliki ειναι ο μονος που φαινεται καταλαβε τι ενοουσα. Αυτη η εμετικη αναπαραγωγη στερεοτυπων που πραγματοποιειται σε αυτο το φορουμ μονο κακο κανει. Και οντως να λετε ευχαριστω (δνε λεω για ολους προφανως) καθως αν καποιος με 19000+ μορια αντι για φυσικο (λεμε τωρα) εβαζε την ιατρικη ξερω'γω γιατι ακουσε την μανα του η' δεν ξερω και εγω ποιον ο τελευταιος που μπηκε φετος με 18100 θα εμενε απεξω. Φανταστειτε λοιπον παιδακια να ακουγαν ολοι αυτοι οι τρελοι τον καθε μην πω που βγαζει κομπλεξ για την γαματη του σχολη (ακομα και αν πολλες φορες δεν φοιταει σε αυτη πραγμα πολυ συνηθισμενο) και να εβαζαν πχ ολοι ιατρικες , πολυτεχνεια, νομικες κτλ τι κλαμα θα επεφτε. Οτι εγραψα δεν το εγραψα με κακια αλλα με αγανακτηση σε ολους τους ψωνισμενους που πιστευουν οτι επειδη μπηκαν σε μια σχολη με πολλα μορια αξιζουν παραπανω απο τους αλλους και δεν χανουν ευκαιρια να χυνουν το δηλητηριο τους οταν τους δινετε η ευκαιρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Προσωπικά δε συμφωνώ αλλά επειδή είσαι 18 χρονών έχεις συγχωροχάρτι να έχεις άποψη και να την εκφράσεις με αυτόν τον τρόπο.(Αν το ήξερα δε θα σχολίαζα καθόλου αυτό που είπες.)
Για καθηγητη Πανεπιστημίου θα ήταν απαραδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδια για πλακα το εχω βαλει:P Ειχα και την εντυπωση οτι το εβγαλα γιατι ειχε ξαναγινει παρομοια παρεξηγηση... Παντως πιστευετε οτι ενας καθηγητης πανεπιστημιου θα εγραφε με τετοιο τροπο σε ενα μαθητικο φορουμ?

Εγραψα καπως επιθετικα γιατι με ενοχλει προσωπικα αυτη η κατασταση. Εδω ο αλλος ελεγε οτι η σχολη ΜΜΕ ειναι ασημαντη και πως αμα θελεις δημοσιογραφια πρεπει να πας νομικη. Δεν ξερω αλλα προσωπικα τετοιες αποψεις μου φαινονται εμετικες. Και γενικα απεχθανομαι που δημιουργειται ενα κλιμα συγκρισης επιστημων, καταταξης σπουδαιοτητας σχολων κτλ Ειναι περα για περα γελιο και δυστυχως επηρεζει -εστω και εμμεσα- αρκετα ατομα που διαβαζουν αυτο το τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
εγω συμφωνω με το φιλο Δημητρη...αλλα το υφος με το οποιο εκφραστηκε τον αδικει...και καλο ειναι να εχουμε αληθινα στοιχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Οι διαφορές στις βάσεις δεν δείχνουν αν μια επιστήμη ειναι ανώτερη απο την άλλη.Εκει μπερδεύονται πολλοι νομίζω.
Πολλές σχολές που δεν ανήκουν στις λεγόμενες μουράτες ειναι πολυ πιο δύσκολες και χρήσιμες επιστήμες.
Το μαθηματικο και το φυσικο για παράδειγμα είναι ίσως οι τοπ επιστήμες για μένα.
Κάθε σχολη στο ΠΡΏΤΟ έτος θα έχει μαθηματικά και φυσικη.

Αυτο που κάνει πολλούς να στρέφονται σε κάποιες σχολές ειναι η επαγγελματικη αποκατάσταση.
Πού μπορεί να βρει πιο εύκολα δουλειά?
Ειδικά σε εποχή οικονομικής κρίσης δεν νομιζω πολλοι να θέλουν να σπουδάσουν κάτι μόνο για τις γνώσεις.Οι περισσότεροι θέλουν και να ζήσουν απο αυτο.Και προσωπικά το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό.

Εμενα η άποψη μου στο θέμα ειναι αυτη.

Αυτο που έγραψε ο Δημήτρης θεωρω πως πάει,ίσως άθελα του,να υποβαθμίσει την επιτυχία κάποιων.

Κατα τ αλλα μπορει να λέμε και το ίδιο πράγμα με άλλο τρόπο ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμενα η άποψη μου στο θέμα ειναι αυτη.

Αυτο που έγραψε ο Δημήτρης θεωρω πως πάει,ίσως άθελα του,να υποβαθμίσει την επιτυχία κάποιων.

Κατα τ αλλα μπορει να λέμε και το ίδιο πράγμα με άλλο τρόπο ο καθένας.

Σε γενικες γραμμες καταδικαζω τα στερεοτυπα για σχολες κτλ και το θλιβερο γεγονος να κατηγορουνται καποιοι που επελεξαν μια σχολη με βαση το τι τους αρεσε πραγματικα και οχι τα μορια. Φυσικα δεν κατηγορω τα ατομα που επιλεγουν υψηλοβαθμες σχολες απλα δεν ειναι σωστο να πουλανε μουρη (προφανως μιλαω για ενα ποσοστο και μονο). Σε καμια περιπτωση δεν υποβαθμιζω την επιτυχια των παιδιων. Ισα ισα και μονο η προσπαθεια που κατεβαλαν ειναι αξια θαυμασμου ακομα και αν δεν ειχε τα αναμενομενα αποτελεσματα για διαφορους λογους. Ισως να το εθεσα καπως ''επιθετικα'' και ακομψα αλλα δεν παυει να ειναι γεγονος αυτο που περγραφω που πραγματι φανταζει καπως ειρωνικο. Και προφανως απευθυνεται μονο στα ατομα (τα οποια δεν ειναι μονο σπουδαστες υψηλοβαθμων σχολων αλλα και τελειως ασχετοι με τις σχολες που θεοποιουν) που δνε θα διστασουν να υποβαθμισουν καποιον που επελεξε μια σχολη με λιγοτερα μορια απο τις γνωστες υψηλοβαθμες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατανόησα τη σχέση των μορίων εισαγωγής με το αντικείμενο μιας επιστήμης. Για παράδειγμα, τα 13.000 μόρια που έχει ένα Τμήμα Γεωλογίας, υποδηλώνουν ότι η Γεωλογία ως επιστήμη είναι "χαμηλών" προσδοκιών, ανιαρή ή εύκολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατανόησα τη σχέση των μορίων εισαγωγής με το αντικείμενο μιας επιστήμης. Για παράδειγμα, τα 13.000 μόρια που έχει ένα Τμήμα Γεωλογίας, υποδηλώνουν ότι η Γεωλογία ως επιστήμη είναι "χαμηλών" προσδοκιών, ανιαρή ή εύκολη;

Εγω πιστεύω θεωρούν πως η Γεωλογια απλά δεν έχει ψωμί.Σχετικά με την επιστήμη της Γεωλογίας οι περισσότεροι στα 18 είναι παντελώς άσχετοι.

Ο καθένας παράλληλα με τις σπουδές και τη μόρφωση ψάχνει και για επαγγελματικες διεξόδους.

Νo money,no honey.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγραψα καπως επιθετικα γιατι με ενοχλει προσωπικα αυτη η κατασταση. Εδω ο αλλος ελεγε οτι η σχολη ΜΜΕ ειναι ασημαντη και πως αμα θελεις δημοσιογραφια πρεπει να πας νομικη. Δεν ξερω αλλα προσωπικα τετοιες αποψεις μου φαινονται εμετικες. Και γενικα απεχθανομαι που δημιουργειται ενα κλιμα συγκρισης επιστημων, καταταξης σπουδαιοτητας σχολων κτλ Ειναι περα για περα γελιο και δυστυχως επηρεζει -εστω και εμμεσα- αρκετα ατομα που διαβαζουν αυτο το τοπικ.
Eπειδή εγώ το έγραψα αυτό που λες, μάθε πως καθόλου κόμπλεξ δεν είναι, κάθε άλλο θα έλεγα βάσει κοινής λογικής, και πως η άποψη αυτή δεν είναι κατήχηση του στυλ πηγαίνεται νομική, αλλά αναπαράσταση των αναγκών και βασικά των προσδοκιών των αγορών εν έτει 2013. Προφανώς και πρέπει ο καθένας να ακολουθεί τα όνειρά του. Ωστόσο, επειδή ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, πρότεινα το πλέον πρόσφορο. Αν ακόμη δεν κατάλαβες τι εννοώ, σκέψου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Εγω πιστεύω θεωρούν πως η Γεωλογια απλά δεν έχει ψωμί.Σχετικά με την επιστήμη της Γεωλογίας οι περισσότεροι στα 18 είναι παντελώς άσχετοι.
Ο καθένας παράλληλα με τις σπουδές και τη μόρφωση ψάχνει και για επαγγελματικες διεξόδους.
Νo money,no honey.;)

Ρε συ, ξέρει ένας 18χρονος τι πάει να πει επαγγελματική αποκατάσταση; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ρε συ, ξέρει ένας 18χρονος τι πάει να πει επαγγελματική αποκατάσταση; :hmm:

επαγγελματικη αποκατάσταση για τον 18χρονο=να μπορω να βρω δουλεια με το πτυχίο μου και να βγάζω τόσα ώστε να μην έχω καθόλου ανάγκη τους γονείς μου.

Φυσικά επειδή δεν έχει δικες του εμπειρίες επηρεάζεται απο απόψεις των δικών του και τρίτων ως προς τις επιλογές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
επαγγελματικη αποκατάσταση για τον 18χρονο=να μπορω να βρω δουλεια με το πτυχίο μου και να βγάζω τόσα ώστε να μην έχω καθόλου ανάγκη τους γονείς μου.

Το οποίο δεν ισχύει σε καμία αγορά εργασίας. Επίσης η κάθε επιστήμη έχει διεξόδους, αρκεί να το ψάξει ο φοιτητής. Στα 18 δεν γίνεται να γνωρίζεις τις διεξόδους. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ρε συ, ξέρει ένας 18χρονος τι πάει να πει επαγγελματική αποκατάσταση; :hmm:

Κάτι πρέπει να έχει ψιλιαστεί, διαφορετικά δεν θα είχε η ΣΜΥ, για παράδειγμα, βάση γύρω στο 15, κοινώς αρκετά υψηλότερη από πληθώρα πανεπιστημιακών τμημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Στα 18 δεν γίνεται να γνωρίζεις τις διεξόδους. :hmm:

Βλέπεις τι γίνεται γύρω σου και αποφασίζεις.Κρίση έχεις στα 18,εμπειρίες δεν έχεις.
Πάντα όμως υπάρχει το ρίσκο η επιλογή σου να μη σου βγει τελικά σωστή.
Ή το αντίθετο.Να νόμιζες ότι απέτυχες μπαίνοντας σε μια σχολη και βγαίνοντας να σε βοηθήσει η τύχη και όλα να σου έρθουν βολικά επαγγελματικά.
Αν θές να σαι απόλυτα σίγουρος επαγγελματικα ο δρόμος ειναι ένας.Στρατός ή αστυνομία.

Και αυτά φυσικά εφόσον είσαι ένας μέσος φοιτητής και επαγγελματίας στη συνέχεια.Δε μπορείς στα 18 να ξεκινάς με δεδομένο ότι εσύ θα τους σκισεις όλους και δε φοβάσαι τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top