Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Σε μια εποχή όπου τα πτυχία δεν μετράνε και τόσο για την προσωπική επιτυχία και ευτυχία, κάποιοι εμμένουν σ' αυτή την αστεία λογική. Ο καθένας ορίζει με δικά του κριτήρια την επιτυχία, γιατί είναι λιγάκι υποκειμενικό το θέμα. Το ίδιο ισχύει και στο Πανεπιστήμιο. Γνωρίζω άτομα που ενδεχόμενα έβγαλαν μεγάλο βαθμό πτυχίου και δεν προχώρησαν. Σταμάτησαν εκεί. Άλλα άτομα που έβγαλαν πολύ "κακό" βαθμό πτυχίου, συνέχισαν, προσπάθησαν πολύ και κάποιοι μάλιστα αρίστευσαν! Νομίζω ότι έχει σχέση, με το τι επιδιώκει ο καθένας από τη ζωή του. Από τη στιγμή που ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, λογικό είναι να έχει και διαφορετική πορεία ζωής, διαφορετικές προτιμήσεις, διαφορετικές δυνατότητες,...κλπ. Μήπως υπάρχει κάποια "λίστα" που να περιγράφει τα βήματα της επιτυχημένης ζωής; :hmm:
Θα συμφωνήσω. Τα πάντα μπορούν να συμβούν στη ζωή. Ένα τέλειο ξεκίνημα μπορεί να καταλήξει σε μια κατάρρευση αργότερα. Μια απογοητευτική αρχική πορεία μπορεί να συνδυαστεί με μια σπουδαία συνέχεια.
Πάντα μπορείς να κάνεις μια καινούργια αρχή.
Φίλος του πατέρα μου, απλά καλός μαθητής, για κάποιους λόγους έφθασε στο σημείο σχεδόν να εγκαταλείψει τις σπουδές του. Τώρα είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο.
Κάποιος άλλος, μάλλον κακός μαθητής (έχασε και χρονιά), αφού δούλεψε για πολλά χρόνια εδώ και στο εξωτερικό σε διάφορες δουλειές, αποφάσισε να σπουδάσει στο εξωτερικό, όπου ζούσε, λίγο πριν τα τριάντα του. Έγινε επιστήμονας, και μάλιστα καλός.
Το ιδανικό βεβαίως θα ήταν να αρχίσεις και να συνεχίσεις καλά.

Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι τόσο η ιεραρχία που έχει καθιερωθεί στις διάφορες επιστήμες (Ιατρική, Πολυτεχνείο, Νομική κ.λ.π.). Κάπως έτσι είναι και στο εξωτερικό. Το πρόβλημα έγκειται κυρίως στην απαξίωση που υπάρχει για τις θετικές επιστήμες.
Στη Βρετανία, στα απολύτως κορυφαία πανεπιστήμια, τα Μαθηματικά και η Φυσική είναι πάνω από την Ιατρική και το Πολυτεχνείο, όσον αφορά στα entry standards, στις απαιτήσεις δηλαδή που έχουν τα πανεπιστήμια για να σε δεχθούν. Ακόμα και στο κατ' εξοχήν τεχνολογικό ίδρυμα, το Imperial.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
σαφως και καποιος που εγραψε 1000 μορια παραπανω, ειναι καλυτερος τη δεδομενη χρονικη στιγμη, στο χερι μου ειναι να γινω μετα εγω καλυτερος με την αξια μου, οχι προσβαλλοντας τον

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω μαζί σου εδώ. Τα μόρια δεν υποδηλώνουν το ποιος είναι καλύτερος. Σε καμία περίπτωση. Απλά δεν το δέχομαι. Οι παράγοντες του αποτελέσματος της Πανελλαδικής εξέτασης είναι ποικίλοι και διαμορφώνονται από τις διάφορες συνθήκες. Και σε αυτό δεν παίζει ρόλο μόνο η προετοιμασία των υποψηφίων στον τομέα των μαθημάτων, ώστε να φτάσουμε στο πόρισμα πως ο Α με 17.000 μόρια ( λόγου χάρη) είναι χειρότερος από τον Β με 18.000. Η τύχη, η ψυχολογική κατάσταση και η ψυχραιμία, ο χαρακτήρας, προβλήματα υγείας που μπορεί να υφίστανται και να δυσκολέψουν τον εξεταζόμενο, είναι απλά λίγοι από τους παράγοντες που μπορούν να διαμορφώσουν αυτό το χάσμα των 1000 μορίων στο οποίο αναφέρεσαι( και το οποίο μπορεί και να είναι ακόμα μεγαλύτερο ). Ο Α, μπορεί να ήταν καλύτερος μαθητής στην 12ετή "θητεία" του και να είχε πολύ περισσότερες γνώσεις σε περισσότερους τομείς από τον Β. Ακόμη ο Α μπορεί να λογίζονταν από το σύνολο των διδασκόντων και από το γενικό περιβάλλον του, "αξιότερος" από τον Β, πιο "γνώστης",πιο ώριμος, εν τέλει όπως το θέτεις καλύτερος. Συνεπώς πως μπορεί η συγκομιδή των μορίων να αποτελέσει κριτήριο για την αξία του υποψηφίου; Το σύστημα Πανελλαδικές δεν είναι το καταλληλότερο για να δηλώνεις πως ο Τάδε με τα X μόρια είναι καλύτερος από τον Δείνα με τα Χ - κάτι.

Είναι σαν να μου λες ότι ένας πρωτοετής φοιτητής Ιατρικής φερηπήν, με το που περνάει στη σχολή ,είναι αυτόματα καλύτερος ( έστω προσωρινά ) από έναν φοιτητή κάποιας άλλης σχολής που απαιτεί λιγότερα μόρια για την εισαγωγή του σε αυτήν. :)
Για σκέψου το.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
[ Μπέρδεψες τα φρούτα με τα μόρια. :D
Φερ' ειπείν* ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
[ Μπέρδεψες τα φρούτα με τα μόρια. :D
Φερ' ειπείν* ]

Και εγώ έτσι το έγραψα, αλλά ο ορθογραφικός έλεγχος του υπολογιστή μου μου το έβγαλε λάθος:D
Και δεν νομίζω να μπέρδεψα τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω μαζί σου εδώ. Τα μόρια δεν υποδηλώνουν το ποιος είναι καλύτερος. Σε καμία περίπτωση. Απλά δεν το δέχομαι. Οι παράγοντες του αποτελέσματος της Πανελλαδικής εξέτασης είναι ποικίλοι και διαμορφώνονται από τις διάφορες συνθήκες. Και σε αυτό δεν παίζει ρόλο μόνο η προετοιμασία των υποψηφίων στον τομέα των μαθημάτων, ώστε να φτάσουμε στο πόρισμα πως ο Α με 17.000 μόρια ( λόγου χάρη) είναι χειρότερος από τον Β με 18.000. Η τύχη, η ψυχολογική κατάσταση και η ψυχραιμία, ο χαρακτήρας, προβλήματα υγείας που μπορεί να υφίστανται και να δυσκολέψουν τον εξεταζόμενο, είναι απλά λίγοι από τους παράγοντες που μπορούν να διαμορφώσουν αυτό το χάσμα των 1000 μορίων στο οποίο αναφέρεσαι( και το οποίο μπορεί και να είναι ακόμα μεγαλύτερο ). Ο Α, μπορεί να ήταν καλύτερος μαθητής στην 12ετή "θητεία" του και να είχε πολύ περισσότερες γνώσεις σε περισσότερους τομείς από τον Β. Ακόμη ο Α μπορεί να λογίζονταν από το σύνολο των διδασκόντων και από το γενικό περιβάλλον του, "αξιότερος" από τον Β, πιο "γνώστης",πιο ώριμος, εν τέλει όπως το θέτεις καλύτερος. Συνεπώς πως μπορεί η συγκομιδή των μορίων να αποτελέσει κριτήριο για την αξία του υποψηφίου; Το σύστημα Πανελλαδικές δεν είναι το καταλληλότερο για να δηλώνεις πως ο Τάδε με τα X μόρια είναι καλύτερος από τον Δείνα με τα Χ - κάτι.

Είναι σαν να μου λες ότι ένας πρωτοετής φοιτητής Ιατρικής φερηπήν, με το που περνάει στη σχολή ,είναι αυτόματα καλύτερος ( έστω προσωρινά ) από έναν φοιτητή κάποιας άλλης σχολής που απαιτεί λιγότερα μόρια για την εισαγωγή του σε αυτήν. :)
Για σκέψου το.;)


το δεχεσαι δεν το δεχεσαι ειναι μια αληθεια

δεν σου λεω αν θα προκοψει στη ζωη του, αν θα γινει πιο καλος επαγγελματιας, πιο καλος ανθρωπος, πιο καλος πολιτης

οταν μπαινεις στο πανεπιστημιο...το μοναδικο ακαδημαικο κριτηριο ειναι η βαθμολογια σου στις εξετασεις

σαφως ενας αξιωτερος (συνολικα) μπορει να γραψει χειρωτερα απο εναν αλλον
αλλα για την διασταση του θεματος που λεμε, το μονο κριτηριο ειναι η βαθμολογια

το εκπαιδευτικο μας συστημα, ουτε το ενδιαφερει ποιος ειναι πιο εξυπνος, ουτε πιο εργατικος, ουτε πιο ηθικος
το ενδιαφερει μονο ενα νουμερο για να σε βαλλει πανεπιστημιο, (πλην λεπτομεριων για κοινωνικα κριτηρια) ο "βαθμος"
και αυτο σου επιτρεπει να εχεις απολυτη προτεραιοτητα απο ολους οσους εχουν λιγοτερο

δεν γινομαι κυνικος, αλλα ρεαλιστης

εγω πχ την πρωτη χρονια που εδωσα πανελληνιες, ημουν αρρωστος και εριξα εναμιση χιλιαρικο κατω απο οσο περιμεναμε ολοι
απλα αποδεχεσαι το αποτελεσμα οτι με τις οποιες δυσκολιες ή ευκολιες, καποιοι σε ξεπερνουν και θα σε ξεπερνουν (οπως και εσυ θα προσπερνας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
το δεχεσαι δεν το δεχεσαι ειναι μια αληθεια

δεν σου λεω αν θα προκοψει στη ζωη του, αν θα γινει πιο καλος επαγγελματιας, πιο καλος ανθρωπος, πιο καλος πολιτης
οταν μπαινεις στο πανεπιστημιο...το μοναδικο ακαδημαικο κριτηριο ειναι η βαθμολογια σου στις εξετασεις
σαφως ενας αξιωτερος (συνολικα) μπορει να γραψει χειρωτερα απο εναν αλλον
αλλα για την διασταση του θεματος που λεμε, το μονο κριτηριο ειναι η βαθμολογια
το εκπαιδευτικο μας συστημα, ουτε το ενδιαφερει ποιος ειναι πιο εξυπνος, ουτε πιο εργατικος, ουτε πιο ηθικος
το ενδιαφερει μονο ενα νουμερο για να σε βαλλει πανεπιστημιο, (πλην λεπτομεριων για κοινωνικα κριτηρια) ο "βαθμος"
και αυτο σου επιτρεπει να εχεις απολυτη προτεραιοτητα απο ολους οσους εχουν λιγοτερο

δεν γινομαι κυνικος, αλλα ρεαλιστης
εγω πχ την πρωτη χρονια που εδωσα πανελληνιες, ημουν αρρωστος και εριξα εναμιση χιλιαρικο κατω απο οσο περιμεναμε ολοι
απλα αποδεχεσαι το αποτελεσμα οτι με τις οποιες δυσκολιες ή ευκολιες, καποιοι σε ξεπερνουν και θα σε ξεπερνουν (οπως και εσυ θα προσπερνας)
Συμφωνώ σε αυτό το κομμάτι που έκανα bolt απλά η διαφωνία μου έγκειται μόνο και μόνο στη φράση σου: "σαφως και καποιος που εγραψε 1000 μορια παραπανω, ειναι καλυτερος τη δεδομενη χρονικη στιγμη"


Για μένα δεν είναι αλήθεια, όπως και για πολλούς άλλους. Το ότι ένα νούμερο είναι το μοναδικό κριτήριο για την εισαγωγή σου στην τριτοβάθμια ,είναι κατά γενική ομολογία λάθος. Πώς να το κάνουμε δηλαδή; Εσύ ήσουν άρρωστος λίγες μέρες και έχασες 1500 μόρια όπως λες. Εγώ που το σύνδρομο μου αποδεδειγμένα δεν μου επιτρέπει σε συνθήκες πίεσης να αποδώσω πάνω από το 50% του νοητικού μου επιπέδου και που στην Ελλάδα με απορρίπτουν για αυτό και για άλλα χαρακτηριστικά του μετωπιαίου λοβού του εγκεφάλου μου, ενώ στο εξωτερικό όλες οι μεγάλες εταιρίες ψάχνουν τέτοια άτομα, πως να μην αισθάνομαι αδικημένη από το ίδιο το σύστημα; Όταν επιβάλλει ο νόμος κατά τη διάρκεια της εξέτασης να είναι παρών γιατρός συγκεκριμένης ειδικότητας και δεν υλοποιείται αυτό παρά μόνο στα λόγια, τι θες να σου πω;; Ναι, αυτός που έγραψε 1000 μόρια παραπάνω είναι καλύτερος από μένα και από άλλους στη θέση μου; Ναι, έχουν άδικο όσοι εκπαιδευτικοί πίστευαν ( και δεν γνώριζαν για το θέμα μου) ότι το λιγότερο που μπορώ να γράψω σε κακή μέρα είναι 19; Ναι, ότι οι γνώσεις που έχω και πολλοί άλλοι στη θέση μου, δεν αναγνωρίζονται για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια; Γιατί εγώ δεν έδωσα δύο χρονιές και μου απαγορεύτηκε να ξαναδώσω; Το παιδί που πάσχει από καρκίνο και είναι μια ζωή άριστος στο σχολείο και στους μαθητικούς διαγωνισμούς, αλλά δεν μπορεί να αποδώσει για λόγους υγείας, γιατί να τον λέμε έστω και παροδικά χειρότερο από τον μαθητή των 1000 μορίων περισσότερο; Αν νομίζεις ότι το γεγονός πως αρρώστησες στις μέρες των Πανελλαδικών και αυτό το προβάλλεις ως δυσκολία ( που φυσικά δεν την αναιρώ και την κατανοώ πλήρως ) που σου στέρησε 1500 μόρια, τι να πουν όσοι αντιμετωπίζουν σοβαρότερα προβλήματα; Ναι είμαστε χειρότεροι και καταδικασμένοι επειδή είμαστε διαφορετικοί; Ε, αυτό δεν το δέχομαι.
Φιλικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
πιστευω οτι συμφωνουμε απολυτα

το διευκρινησα στο πρωτο μηνυμα

καλυτερος ακαδημαικα και μονο

δυστυχως ή ευτυχως οι πανελληνιες αγνοουν τις προοπτικες σου και την εσωτερικη προσπαθεια σου και βλεπουν μονο το αποτελεσμα

εννοω δες το σαν ενα αγωνα δρομο
αν τρεξω εγω και εσυ
και με περασεις
τη δεδομενη στιγμη ησουν καλυτερος απο εμενα

μπορει να ειχα χτυπησει να ημουν ντεφορμε, μπορει πολλα
στην τελικη ομως τα πηγες καλυτερα απο εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
ο καθενας σπουδαζει αυτο που του αρεσει και εγω περναγα ημμυ ,τελειωνεται με τα κομπλεξ

Βασικα κομπλεξ ειναι που αναφερεις οτι περναγες ημμυ.... Δε χρειαζοταν καν να το πεις...Γιατι τι ειναι το ημμυ;; Υποχρεωτικη επιλογη στο μηχανογραφικο σε περιπτωση που εχεις τα μορια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Χεστήκαμε τι λένε οι άλλοι, σημασία έχει να μας αρέσει...

Το κακό είναι ότι τα μηχανογραφικά γίνονται, στο πλήθος των περιπτώσεων, λόγω κοινωνικής επίδρασης και όχι λόγω προσωπικής επιλογής καήκαμε! Σκεφτείτε ότι αυτό που σπουδάσατε θα το ασκείτε για μισό αιώνα.

Απλώς κλασσικές 'μουράτες' σχολές είναι οι Ιατρικές, Νομικές και Οικονομικές (Δεν βάζω το πολυτεχνείο γιατί δεν θεωρώ ότι ένας Πολιτικός/Μηχανολόγος κτλ Μηχανικός πχ εχει καλύτερη αποκατασταση από εναν Ιατρό παρά το γεγονός οτι η λέξη 'πολυτεχνείο' ακούγεται κάπως).

Υπάρχουν άτομα που γράφουν 19 και βάλε και επιλέγουν φυσικομαθηματικές , φιλολογία κτλ και καλά κάνουν! Αν και οι περισσότεροι βλάκες θα τους χαρακτηρίζουν γιατι δεν επέλεξαν πολυτεχνείο ή Ιατρική!

Το γεγονός είναι οτι στα 17 ένα παιδί δεν μπορεί να επιλέξει με σαφήνεια τι θέλει να κάνει στη ζωή του διότι απλά η 3η λυκείου παγιδεύει τον μαθητή στα μαθήματά του και δεν του επιτρέπει να διευρύνει και να εντοπίσει τις κλίσεις του. Συμμαθήτρια ήθελε να περάσει ΗΜΜΥ και δεν ήξερε καν περι τίνος πρόκειται η σχολή...κλάιν μάιν κουκουρούκου οπως λέει και ο καπουτσίνος από πάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
ρε αντε αφηστε αυτες τις μαλακιες με τα κομπλεξ περι σχολων και κοιταξτε να κανετε ο καθενας ο,τι καλυτερο σε αυτο που εχει επιλεξει...εδω τα πανεπιστημια πανε κατα διαολου και αυτο μας παιρνει ολους σβαρνα ειτε σπουδαζουμε νομικοιατρικη εμπ, ειτε μαθηματικοφυσικοφιλοσοφικη...ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Το πιο αστείο ξέρετε πιο είναι;Που συμβαινει κάθε χρόνο μάλιστα.
Να βλέπεις το εξής:
¨Έχω 18200 για 2ο-4ο πεδίο
και 18550 στο 3ο πεδίο (αλλά δε με νοιάζει)¨

Και τον Αύγουστο:
-Πού πέρασες?
-Ιατρική Θράκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Το πιο αστείο ξέρετε πιο είναι;Που συμβανει κάθε χρόνο μάλιστα.
Να βλέπεις το εξής:
¨Έχω 18200 για 2ο-4ο πεδίο
και 18550 στο 3ο πεδίο (αλλά δε με νοιάζει)¨

Και τον Αύγουστο:
-Πού πέρασες?
-Ιατρική Θράκης.

Αυτό (ω ναι λοιπόν, ήρθε η ώρα να συμφωνήσουμε!) είναι πράγματι ανόητο εκ μέρους τους, και μάλιστα πολύ.
Αλλά δεν μπορείς να ξέρεις με 100% βεβαιότητα τις επιθυμίες του κάθε παιδιού.
Ενδεχομένως, η Ιατρική να ήταν το δικό του όνειρο, αλλά να το θεωρούσε ακατόρθωτο (άρα και να φοβόταν να το πει, ότι τη θέλει ή ότι τη δήλωσε, αν τελικά δεν την πιάσει). Δεν ξέρεις πώς αμύνεται ο καθένας στην πιθανή αποτυχία!

(Φέτος, με 18.550 θα περνούσε Πάτρα! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Aμα δεν τον ενοιαζε , δε θα ανεφερε καν ποσα ειχε στο 3ο... Συνηθως λες ποσο εβγαλες στο πεδιο που σε ενδιαφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,849 μηνύματα.
ρε αντε αφηστε αυτες τις μαλακιες με τα κομπλεξ περι σχολων και κοιταξτε να κανετε ο καθενας ο,τι καλυτερο σε αυτο που εχει επιλεξει...εδω τα πανεπιστημια πανε κατα διαολου και αυτο μας παιρνει ολους σβαρνα ειτε σπουδαζουμε νομικοιατρικη εμπ, ειτε μαθηματικοφυσικοφιλοσοφικη...ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ...

...όπως να πηδήξουμε καμία φοιτήτρια ε; :P
Το συγκεκριμένο θέμα νομίζω ότι προσφέρεται για τρολλιές με το κιλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
...όπως να πηδήξουμε καμία φοιτήτρια ε; :P
Το συγκεκριμένο θέμα νομίζω ότι προσφέρεται για τρολλιές με το κιλό.

αυτο απο που το συμπερανες και γιατι το λες αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,849 μηνύματα.
αυτο απο που το συμπερανες και γιατι το λες αυτο?

Ε μωρέ, οι ανησυχίες της Ελληνικής φοιτητικής κοινότητας γύρω από αυτό είναι. Δεν είναι κάτι κακό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
μαααλιστα....ευστοχο δεν θα το χαρακτηριζα το σχολιο σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
οταν ακουνε οικονομικο ή οτιδηποτε αλλο σχετικο με οικονομικα..
με τη μια:λογιστης βγαινεις απο κει;;
κατσε βρε παιδακι μου,,,:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Το πιο αστείο ξέρετε πιο είναι;Που συμβαινει κάθε χρόνο μάλιστα.
Να βλέπεις το εξής:
¨Έχω 18200 για 2ο-4ο πεδίο
και 18550 στο 3ο πεδίο (αλλά δε με νοιάζει)¨

Και τον Αύγουστο:
-Πού πέρασες?
-Ιατρική Θράκης.

Ονόματα δεν θίγουμε βεβαίως βεβαίως ;)!!!
Όντως! Δεν υπάρχει βλακωδέστερο παράδειγμα που δυστυχώς αντικατοπτρίζει την ελληνική (το τονίζω :P) πραγματικότητα.
Δεν νομίζω (όπως και πολλοί που το έχω συζητήσει) πως είναι αναποφασιστικότητα ή αβεβαιότητα. Άλλοι είναι οι παράγοντες και τους γνωρίζουμε καλά όλοι μας. Βλέπε Dr.House, 'κύρος' , χρηματικές απολαβές (που λέει ο λόγος) κλπ. Η ουσία είναι μία: ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ αυτό που θέλετε ανεξάρτητα από τάσεις και λόγια τρίτων! Είναι προσωπικό ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betazoid

Νεοφερμένος

Η betazoid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
-Πού πέρασες?
-Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών.
(Μετά από ένα λεπτό......)
-Και τι ακριβώς βγαίνεις από τη Σλαβικών Σπουδών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top