Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

Depon

Νεοφερμένος

Η Depon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 84 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
πάντως όταν είπα σε μια γιαγιά ότι πέρασα αρχιτεκτονική μου είπε να σχεδιάσω :bounce: παπούτσια να μην την πονάν οι κάλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
πάντως όταν είπα σε μια γιαγιά ότι πέρασα αρχιτεκτονική μου είπε να σχεδιάσω :bounce: παπούτσια να μην την πονάν οι κάλοι

Ήμαρτον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πλάκα έχει όταν ρωτάνε έναν κολλητό μου τι σπουδάζει.
-Τι σπουδάζεις;
-Τίποτα...(σε όλους)
-Μα πως αφού εσύ ήσουν καλός μαθητής!
-Ε δεν έτυχε!!!
btw έχει τελειώσει ΣΥΔ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Φίλε και μένα μια φορά ο ψιλικατζής με ρώτησε:
-Πώς πάει το ΤΕΙ?
-Ποιο ΤΕΙ?
-Στη Φαρμακευτική δεν είσαι?
-Ναι.Αλλά δεν είναι ΤΕΙ η Φαρμακευτική.
-Α συγγνώμη,νόμιζα πως είναι στα ΤΕΙ η σχολή.

:verymad:

Α καλά , δεν γίνονται αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
- Που πέρασες
- Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας
- Μόνο που το λες ολόκληρο (συνοδευόμενο απο ένα ύφος ----> :eek:)

Η γιαγιά μου έχει την περισσότερη πλάκα. Συχνά μπερδεύεται λόγω μεγάλου ονόματος.
Μια φορά όταν τη ρώτησαν "Που πέρασε η εγγονή σου?", αυτή απάντησε "Στο Μακεδονία Παλλάς" :hehe:
Δεν ήμουν εκεί να κόψω αντιδράσεις. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
- Που πέρασες
- Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας
- Μόνο που το λες ολόκληρο (συνοδευόμενο απο ένα ύφος ----> :eek:)

Η γιαγιά μου έχει την περισσότερη πλάκα. Συχνά μπερδεύεται λόγω μεγάλου ονόματος.
Μια φορά όταν τη ρώτησαν "Που πέρασε η εγγονή σου?", αυτή απάντησε "Στο Μακεδονία Παλλάς" :hehe:
Δεν ήμουν εκεί να κόψω αντιδράσεις. 8)

Ασχετο αλλα εκει περασαν και 3 φιλοι μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Στην ελληνικη συνειδηση η ιατρικη και η νομικη εχουν την πρωτοκαθεδρια. Ειναι ,βλεπετε, βαθια ριζωμενη η πεποιθηση οτι αυτα τα 2 επαγγελματα απευθυνονται σε εξυπνα ατομα (λες και τα υπολοιπα απευθυνονται σε ντουβαρια:wall:!!!). Ολοι, η εστω οι περισσοτεροι θεωρουν οτι με το να γινεις γιατρος και δικηγορος θα πετυχεις, θα γινεις καλυτερος απο το γειτονα, θα αποκτησεις κυρος, λεφτα και γιατι οχι και ενα λαμπρο μελλον οντασ ο αυριανος επιστημονασ....Στη συνεχεια η σκιταλη περναει στα πολυτεχνεια τα οποια κατα τη γνωμη τους απευθυνονται σε λαμπρα μυαλα και ατομα με υψηλο i-Q ενω, δε ξεχνουν να προσθεσουν στη λιστα με τα επιτυχημενα επαγγελματα τισ καθηγητικες σχολες οι οποιες μεχρι προτινοσ σου εξασφαλιζαν μια σιγουρη θεση εργασιασ (εγω προσωπικα ακομα θυμαμαι τη γιαγια μου να μου λεει ν γινω δασκαλιτσα για να διοριστω γρηγορα και να εχω τ κεφαλι μου ησυχο:boxing:). Οσο για τα υπολοιπα επαγγελματα λογοσ δε γινεται:hmm:
Τελος παντων, για ν μην τα πολυλογω, οταν βγηκαν οι βασεις και περασα δημοσιογραφια (αυτο που παντα ηθελα) οι γονεισ μου συγκλονιστηκαν:crazy: και αρχισαν το κηρυγμα : -απ'ολες τισ σχολες αυτη βρηκες? -θα μεινεις ανεργη, οι εφημεριδες κλεινουν, οι δημσιογραφοι απολυονται και αλλα πικροχολα σχολια:whistle:
Τελικα, αυτο που καταλαβα ειναι οτι στην Ελλαδα τα μονα που μετρανε ειναι τα κλισε επαγγελματα καθωσ ο,τι σχετιζεται με κατι αλλο ειναι αξιοκατακριτο απο το μεγαλυτερο μελλον της κοινωνιασ. Ασ αλλαξουμε λιγο την νοοτροπια και τη κοσμοθεωρια μασ και ασ καταλαβουμε οτι το επαγγελμα το επιλεγουμε για εμασ οχι για το τι θα πει ο γειτονασ :clapup:
Aμα ειχες 19000 γιατι κατι μου λεει οτι θα εβαζες νομικη και δε θα γινοταν τωρα αυτη η συζητηση? Νταξει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Aμα ειχες 19000 γιατι κατι μου λεει οτι θα εβαζες νομικη και δε θα γινοταν τωρα αυτη η συζητηση? Νταξει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους

Μπορείς να χαλαρώσεις και λίγο, υπάρχουν κι εκείνοι που δε θέλουν να σπουδάσουν Νομική ή Ιατρική.
Και όμως υπάρχουν.
Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει. (Κακώς.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μπορείς να χαλαρώσεις και λίγο, υπάρχουν κι εκείνοι που δε θέλουν να σπουδάσουν Νομική ή Ιατρική.
Και όμως υπάρχουν.
Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει. (Κακώς.)
Mα και δημοσιογραφια να ηθελε οπως λεει το χαρτι απ τη νομικη ανοιγει πολυ περισσοτερες πορτες, και τα ΙΕΚ σε καταρτιζουν πολυ περισσοτερο αποτι το τμημα στο οποιο βλεπω οτι περασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Aμα ειχες 19000 γιατι κατι μου λεει οτι θα εβαζες νομικη και δε θα γινοταν τωρα αυτη η συζητηση? Νταξει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους

Aλλος ενας που ψωνιστηκε πριν καλα καλα μπει στη σχολη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μπορείς να χαλαρώσεις και λίγο, υπάρχουν κι εκείνοι που δε θέλουν να σπουδάσουν Νομική ή Ιατρική.
Και όμως υπάρχουν.
Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει. (Κακώς.)
στο i school δεν γίνονται αποδεκτοί:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Υποκρισία υπάρχει σε πολλούς σ αυτα τα θέματα.Δεν έχει άδικο ο Νikosxdxd
Στο σχολείο όλη τη χρονιά να λέει ο άλλος πως θέλει Πολυτεχνείο και να βρίζει την Ιατρική και μόλις γράψει 19200 ξαφνικά είναι γεννημένος για γιατρός και δηλώνει Ιατρική Θεσσαλονίκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Υποκρισία υπάρχει σε πολλούς σ αυτα τα θέματα.Δεν έχει άδικο ο Νikosxdxd
Στο σχολείο όλη τη χρονιά να λέει ο άλλος πως θέλει Πολυτεχνείο και να βρίζει την Ιατρική και μόλις γράψει 19200 ξαφνικά είναι γεννημένος για γιατρός και δηλώνει Ιατρική Θεσσαλονίκης.

Κατηγόρησε στο 90% των περιπτώσεων την κοινωνία που βάζει τις μουράτες σχολές σαν απωθημένο στα παιδιά και στο 10% το παιδί που "δεν θέλει να πάνε χαμένα τα μόρια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμείς πάλι είχαμε ένα παιδί που ήθελε να περάσει ιατρική όλη την χρονιά και τελευταία στιγμή έβαλε ναυπηγών μηχανικών ΕΜΠ (18800 είχε βγάλει περίπου). Δεν ξέρω γιατί τι έκανε, μάλλον άλλαξε γνώμη για την ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
nikosxdxd,μην είσαι τόσο σίγουρος ότι όποιος έγραφε 19000 θα δήλωνε ιατρική αν ήταν από θετική,νομική αν ήταν από θεωρητική και μια σχολή του πολυτεχνείου αν ήταν από τεχνολογική...δε λέω ότι δεν υπάρχει και αυτή η μερίδα παιδιών...υπάρχει και συνήθως είναι αυτή που δε ξέρει τί θέλει και όλες οι σχολές της είναι αδιάφορες ή αυτή που την επηρεάζουν οι γονείς της/ολόκληρο το σόι/κοινωνία σε πολύ μεγάλο βαθμό...κάποιος που είναι συνειδητοποιημένος θα επιλέξει αυτό που πάντα ήθελε και δε θα μπει τη τελευταία στιγμή σε διλήμματα λόγω μορίων...τρανή απόδειξη οι βάσεις...η βαθμολογία του πρώτου μπορεί να σε σοκάρει σε κάποιες σχολές...πχ είχα δει Μαθηματικό με 19400!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
nikosxdxd,μην είσαι τόσο σίγουρος ότι όποιος έγραφε 19000 θα δήλωνε ιατρική αν ήταν από θετική,νομική αν ήταν από θεωρητική και μια σχολή του πολυτεχνείου αν ήταν από τεχνολογική...δε λέω ότι δεν υπάρχει και αυτή η μερίδα παιδιών...υπάρχει και συνήθως είναι αυτή που δε ξέρει τί θέλει και όλες οι σχολές της είναι αδιάφορες ή αυτή που την επηρεάζουν οι γονείς της/ολόκληρο το σόι/κοινωνία σε πολύ μεγάλο βαθμό...κάποιος που είναι συνειδητοποιημένος θα επιλέξει αυτό που πάντα ήθελε και δε θα μπει τη τελευταία στιγμή σε διλήμματα λόγω μορίων...τρανή απόδειξη οι βάσεις...η βαθμολογία του πρώτου μπορεί να σε σοκάρει σε κάποιες σχολές...πχ είχα δει Μαθηματικό με 19400!
Προφανως και συμφωνω σε αυτο, και ειμαι ο πρωτος που θα πει πως ο καθενας πρεπει να ακολουθει τα ονειρα του και να μη νοιαζεται μονο για ο,τι πει η κοινωνια... αυτο που ειπα οτι το χαρτι απ την Παντειο δε πιανει μια μπροστα στο χαρτι απ τη Νομικη, οχι κατι παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
nikosxdxd,μην είσαι τόσο σίγουρος ότι όποιος έγραφε 19000 θα δήλωνε ιατρική αν ήταν από θετική,νομική αν ήταν από θεωρητική και μια σχολή του πολυτεχνείου αν ήταν από τεχνολογική...δε λέω ότι δεν υπάρχει και αυτή η μερίδα παιδιών...υπάρχει και συνήθως είναι αυτή που δε ξέρει τί θέλει και όλες οι σχολές της είναι αδιάφορες ή αυτή που την επηρεάζουν οι γονείς της/ολόκληρο το σόι/κοινωνία σε πολύ μεγάλο βαθμό...κάποιος που είναι συνειδητοποιημένος θα επιλέξει αυτό που πάντα ήθελε και δε θα μπει τη τελευταία στιγμή σε διλήμματα λόγω μορίων...τρανή απόδειξη οι βάσεις...η βαθμολογία του πρώτου μπορεί να σε σοκάρει σε κάποιες σχολές...πχ είχα δει Μαθηματικό με 19400!

Και εγώ είχα πάνω από 19 αλλά δε δήλωσα ιατρική επειδή έχουμε φαρμακείο.
Αλλά αν δεν είχαμε φαρμακείο ιατρική θα δήλωνα.Έχει περισσότερες ευκαιρίες για κάποιον νέο που μπαίνει στις επιστήμες υγείας.Και το κυριότερο είναι ότι χωρίς κεφάλαιο(μεγάλο) ανοίγεις ένα ιατρείο και δεν πρόκειται να πεινάσεις.
Δεν είναι τυχαίο που οι γονείς στρέφουν τα παιδιά τους προς τα εκεί.Δε θέλουν το κακό τους.
Και στην τελική το ¨παιδί¨ αν δε θέλει δε του βάζουν το πιστόλι στον κρόταφο.Ας δηλώσει μια άλλη σχολή που του αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Και εγώ είχα πάνω από 19 αλλά δε δήλωσα ιατρική επειδή έχουμε φαρμακείο.
Αλλά αν δεν είχαμε φαρμακείο ιατρική θα δήλωνα.Έχει περισσότερες ευκαιρίες για κάποιον νέο που μπαίνει στις επιστήμες υγείας.Και το κυριότερο είναι ότι χωρίς κεφάλαιο(μεγάλο) ανοίγεις ένα ιατρείο και δεν πρόκειται να πεινάσεις.
Δεν είναι τυχαίο που οι γονείς στρέφουν τα παιδιά τους προς τα εκεί.Δε θέλουν το κακό τους.
Και στην τελική το ¨παιδί¨ αν δε θέλει δε του βάζουν το πιστόλι στον κρόταφο.Ας δηλώσει μια άλλη σχολή που του αρέσει.
Δεν έχεις άδικο,αλλά πολλοί δε θα την άντεχαν την ιατρική...πολλά χρόνια,πολύ διάβασμα,πολλή κούραση...και αν δε σου αρέσει η σχολή όλα αυτά δεν παλεύονται...μετά φτάνεις σε σημείο να τρελένεσαι!Αν σου αρέσει κι έχεις τη ψυχική δύναμη να τα περάσεις όλα αυτά,καμία αντίρρηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top