Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Εμενα πιο πολυ μου την δινουν οι επιτυχοντες στην ΣΣΕ η στην ΣΣΑΣ που τους βρισκεις στο κεντρο σε ενα club με κατι αμανικα για να δειχνουν οτι εχουν γυμναστει αλλα και οτι ειναι τωρα πια στρατιωτικοι...pfff παραλιγο την προηγουμενη φορα να σπασω μια μπουκαλα βοτκα στο κεφαλι καποιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Και για να μην ξεφύγω απο το τοπικ
μμμ
άλλοι χαίρονται
και άλλοι
νομίζουν οτι
απο εναν βιολόγο βγαίνει μονο
''καθηγητάκος''
:worry:
τραγικό άλλα ελληνικό..........΄Δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα τα ερευνητικά κέντρα κτλ.....μόνο καθηγητής δικηγόρος και γιατρός.......και στο δημόσιο φυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Εγω περασα στο Βιολογικο, και για καποιον λογο ειμαι "γιατρος" :mad: Απο νευροπαθολογος (επειδη εχω πει οτι μου αρεσει η νευροβιολογια), μεχρι και οτι θα μιλαω στα φυτα εχω ακουσει...! Γενικα εκτος και αν ειναι καποιος μεσα απο το χωρο της βιολογιας/ιατρικης οι αντιδρασεις ειναι ιδιαιτερα, οχι αρνητικης, αλλα χαζες και αδιαφορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
τραγικό άλλα ελληνικό..........΄Δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα τα ερευνητικά κέντρα κτλ.....μόνο καθηγητής δικηγόρος και γιατρός.......και στο δημόσιο φυσικά

έχεις δίκιο.
Η αλήθεια είναι οτι παραδέχομαι τη δυσκολία εύρεσης δουλειάς απο το τμήμα μου.Μη σου πω και καμία.
Ειδικά στην Ελλάδα.
υπάρχουν και άλλες χώρες όμως,που σου δίνουν πρόσφορο έδαφος για ΕΡΕΥΝΕΣ ,και οχι για καθηγητιλίκια.
αλλά μερικοί το έχουν επάγγελμα να σε τσαντίζουν με σκοπό να παραδεχτείς τελικά...''ναι,έχετε δίκιο,δεν έχω μέλλον.Πάω να αυτοκτονήσω''.
:confused:
μέχρι και απο την ιατρική προσπαθούν να σε αποτρέψουν ''Έχει τρομερή ανεργία,παιδί μου.Μην πας''
ρε στο τέλος θα μας τρελάνουν.Τι να βγούμε τελικά,αφού τίποτις δεν τους αρέσει χαχαχα:confused:

Παιδιά,θα σας πώ 1 πράγμα.
Αν αυτό που επέλεξες το αγαπάς και είσαι πρόθυμος να δημιουργήσεις στα πλαίσια του αντικειμένου που σπουδάζεις ,δεν θα πας ποτέ χαμένος.
Μπορεί να ακούγεται ρομαντικό και κάποιος να μου πει ..''α καλά ό,τι να'ναι''
αλλά αν δεν πιστεύουμε και σε αυτό,
τοτε...........ζήτω που καήκαμεεεεε:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εγω περασα στο Βιολογικο, και για καποιον λογο ειμαι "γιατρος" :mad: Απο νευροπαθολογος (επειδη εχω πει οτι μου αρεσει η νευροβιολογια), μεχρι και οτι θα μιλαω στα φυτα εχω ακουσει...! Γενικα εκτος και αν ειναι καποιος μεσα απο το χωρο της βιολογιας/ιατρικης οι αντιδρασεις ειναι ιδιαιτερα, οχι αρνητικης, αλλα χαζες και αδιαφορες...

Αυτά είναι κόμπλεξ βαθιά ριζωμένα στην θεώρηση του κόσμου του Έλληνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Εγω περασα στο Βιολογικο, και για καποιον λογο ειμαι "γιατρος" :mad: Απο νευροπαθολογος (επειδη εχω πει οτι μου αρεσει η νευροβιολογια), μεχρι και οτι θα μιλαω στα φυτα εχω ακουσει...! Γενικα εκτος και αν ειναι καποιος μεσα απο το χωρο της βιολογιας/ιατρικης οι αντιδρασεις ειναι ιδιαιτερα, οχι αρνητικης, αλλα χαζες και αδιαφορες...

Η βιολογια τι σχεση εχει με την ιατρικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Σε παρακαλώ Μαρία!Ο Σκρουτζ κάνει μόνο λιρόλουτρα! :pfff: :P
Λεπτομέρειες :whistle:

Μμμμμμμμμμμμμμμμ κρυαδες!!!!!Μην ξεχνατε και το φυσικο αεριο !!!!! :(:(:( pffff
Μπάνιο στο φυσικό αέριο γίνεται;... δε γίνεται!!! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

My last minutes

Νεοφερμένος

Η Ισμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εγώ πέρασα ψυχολογία.
Και τα πιο συχνά που ακούω είναι: Όλοι χρειαζόμαστε έναν σήμερα. Ή την καλύτερη δουλειά θα κάνεις,όλοι με ψυχολογικά είναι. Ή θα είμαι ο/η πρώτος/η σου πελάτης/Σε μένα κάνε την πρακτική σου. Και φυσικά ακολουθεί το σχόλιο του στυλ: φιλική τιμή εννοείται κλπ:Ρ

Νομίζω είναι ένα απ'τα επαγγέλματα με τα περισσότερα στερεότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Φέτος πέρασα στη σχολή της πρώτης επιλογής μου και φυσικά είμαι πολύ χαρούμενος! Πολλοί συγγενείς και φίλοι απο την πρώτη στιγμή που βγήκαν τα αποτελέσματα έσπευσαν να με ρωτήσουν που πέρασα και αμέσως ξεκίνησαν τα σχόλια για τη σχολή και τον κλάδο μου.Πολλοί μου λένε τι να την κάνεις τη φιλοσοφική;Τι το θες το ιστορικό-αρχαιολογικό;Εσυ που έβγαλες τόσα μόρια;Εκείνη την ώρα μάταια προσπαθώ να τους εξηγήσω τη ''μαγεία''των φιλολογικών-ιστορικών-αρχαιολογικών μαθημάτων.Μάλιστα,ακούω και το άλλο:μετά από αυτό τι θα κάνεις;πού θα δουλέυεις;Ούτε που ξέρουν ότι θα είμαι φιλόλογος-αρχαιολόγος...αλλά και όταν το μαθαίνουν μου λένε...ααα οι φιλόλογοι είναι όλοι άνεργοι...οι καημένοι...ΈΛΕΟΣ ΠΙΑ!!Ποιος τους είπε ότι δεν μπορώ ή δε θέλω να ασχοληθώ μελλοντικά με τον τομέα της έρευνας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ποιος τους είπε ότι δεν μπορώ ή δε θέλω να ασχοληθώ μελλοντικά με τον τομέα της έρευνας!!!
η τηλεόραση και τα περιοδικά που τόσο πολύ αγαπάνε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
εμενα μου την σπαει που οταν λεω πως περασα φυσικο το μυαλο ολων παει αποκλειστικα στην εκπαιδευση, στα φροντιστηρια ,ιδιαιτερα κ.τ.λ. ρε παιδια υπαρχουν τοσα πραγματα που μπορεις να κανεις! ενα μονο απο αυτα ειναι να γινεις εκπαιδευτικος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ε... είναι εν μέρει λογικό, όταν σχεδόν όλοι οι φυσικοί καταλήγουν εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Ε... είναι εν μέρει λογικό, όταν σχεδόν όλοι οι φυσικοί καταλήγουν εκεί...
ξερω ατομα που δεν κατεληξαν εκει αλλα ναι συμφωνω πολλοι ασχολουνται τελικα με την εκπαιδευση...βεβααι στα επομενα χρονια ολο και περισσοτεροι φυσικοι θα στραφουν αλλου πιστευω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
εγω περασα γαλλικη φιλολογια, κατι που το ηθελα απο δωδεκα χρονων και ηταν φυσικα η πρωτη μου επιλογη!! αλλα νευριαζω τοσο πολυ καθε φορα που η αντιdραση των αλλων ειναι τοσο απαξιωτικη!! ''κριμα τοσα μορια'' , ''και τι θα κανεις μετα'', και γιατι το εκανες αυτο στον εαυτο σου'' , ''δε θα παρεις ποτε πτυχιο'' και κατι τετοια!! εγω τους γραφω να μην σας πω που και ακολουθω το ονειρο μου!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo44

Νεοφερμένος

Ο theo44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ολοι ρωτανε αν ειναι μια σχολη και τους την ξαναλεω τονιζοντας το ΚΑΙ :P και επισης ρωτανε τι αντικειμενο εχει η σχολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
εμενα μου την σπαει που οταν λεω πως περασα φυσικο το μυαλο ολων παει αποκλειστικα στην εκπαιδευση, στα φροντιστηρια ,ιδιαιτερα κ.τ.λ. ρε παιδια υπαρχουν τοσα πραγματα που μπορεις να κανεις! ενα μονο απο αυτα ειναι να γινεις εκπαιδευτικος...
Για πες ποια ειναι αυτα τα πραγματα στην Ελλαδα που μπορεις να κανεις;Εκτος αν φυγεις στο εξωτερικο.
Μην κοροιδευομαστε.Το 90% των φοιτητων σε φυσικομαθηματικοχημικοβιολογικες σχολες με τον τομεα της εκπαιδευσης ασχολουνται.Στη φιλολογια το ποσοστο ειναι μεγαλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εγώ περασα Ιστορικό...
Γενικά δέχτηκα θετικά σχόλια!Ηταν η 2η επιλογή μου και μ αρέσει!
Οι περισσότεροι μου λένε ότι ειναι καλύτερο απ την Φιλολογία αλλά τι να πω...θα πω το μότο αυτών των εξετάσεων : ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
ολοι ρωτανε αν ειναι μια σχολη και τους την ξαναλεω τονιζοντας το ΚΑΙ :P και επισης ρωτανε τι αντικειμενο εχει η σχολη!
Δεν νιώθεις κι εσύ ότι βαριούνται που τους λες όλο τον τίτλο??Σαν να μπερδεύονται κάπως!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Εγώ πέρασα ψυχολογία.
Και τα πιο συχνά που ακούω είναι: Όλοι χρειαζόμαστε έναν σήμερα. Ή την καλύτερη δουλειά θα κάνεις,όλοι με ψυχολογικά είναι. Ή θα είμαι ο/η πρώτος/η σου πελάτης/Σε μένα κάνε την πρακτική σου. Και φυσικά ακολουθεί το σχόλιο του στυλ: φιλική τιμή εννοείται κλπ:Ρ

Νομίζω είναι ένα απ'τα επαγγέλματα με τα περισσότερα στερεότυπα.
Χαχαχα τα ίδια ακριβώς λένε και σε μένα! Πλέον, απλά χαμογελάω....
Επίσης, πρόσφατα μία κυρία μού είπε το εξής: "Σε μας τους ηλικιωμένους εκπτώσεις κάνετε?? Πόσο να ζήσουμε ακόμα?Ας τα γλιτώσουμε από τον ψυχίατρο"!!! :clapup: (φυσικά σχεδόν όλοι ταυτίζουν τον ψυχολόγο με τον ψυχίατρο.. Καμία σχέση κυρίες και κύριοι). :)

Φέτος πέρασα στη σχολή της πρώτης επιλογής μου και φυσικά είμαι πολύ χαρούμενος! Πολλοί συγγενείς και φίλοι απο την πρώτη στιγμή που βγήκαν τα αποτελέσματα έσπευσαν να με ρωτήσουν που πέρασα και αμέσως ξεκίνησαν τα σχόλια για τη σχολή και τον κλάδο μου.Πολλοί μου λένε τι να την κάνεις τη φιλοσοφική;Τι το θες το ιστορικό-αρχαιολογικό;Εσυ που έβγαλες τόσα μόρια;Εκείνη την ώρα μάταια προσπαθώ να τους εξηγήσω τη ''μαγεία''των φιλολογικών-ιστορικών-αρχαιολογικών μαθημάτων.Μάλιστα,ακούω και το άλλο:μετά από αυτό τι θα κάνεις;πού θα δουλέυεις;Ούτε που ξέρουν ότι θα είμαι φιλόλογος-αρχαιολόγος...αλλά και όταν το μαθαίνουν μου λένε...ααα οι φιλόλογοι είναι όλοι άνεργοι...οι καημένοι...ΈΛΕΟΣ ΠΙΑ!!Ποιος τους είπε ότι δεν μπορώ ή δε θέλω να ασχοληθώ μελλοντικά με τον τομέα της έρευνας!!!
Το ιστορικό του Ρεθύμνου είναι ο στόχος μου φέτος. Και πιο συγκεκριμένα -και χαίρομαι που το ανέφερες- ο τομέας της έρευνας.
Μόλις είπα ότι στοχεύω σε αυτό το τμήμα οι περισσότεροι διέγραψαν από τη μνήμη τους το κομμάτι "ιστορικός" και εστίασαν στο "αρχαιολόγος". Η ατάκα?? "Που πας παιδί μου στα χώματα? Ακόμα να μεγαλώσεις???" Εεεεεεε........ wtf?????:eek:

η τηλεόραση και τα περιοδικά που τόσο πολύ αγαπάνε...:whistle:
Πόσο δίκιο έχεις......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo44

Νεοφερμένος

Ο theo44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δεν νιώθεις κι εσύ ότι βαριούνται που τους λες όλο τον τίτλο??Σαν να μπερδεύονται κάπως!:P

ναι ναι :P πρεπει να εξηγεις μετα τι σχολη ειναι..εκει βαριεμαι εγω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top