Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Καλό αυτό 😁
Πιθανόν να το πήραν το μήνυμα
Ναι, τότε ήμουν στη συνειδητοποίηση.
Πλέον τους λέω ότι "δεν ασχολούμαι πια με τεχνικά υπολογιστών", αν και σπάνια θα το πω, οι πελάτες χάθηκαν ήδη! :queen: :clover:

Μόνο σε πολύ κοντινούς προσφέρω βοήθεια όπως η αδελφή μου ή η κολλητή μου.
Όχι σε θείους, συναδέλφους των γονιών μου κτλ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Αργοπορημενο αλλα πραγματικο

Η γιαγια: γιε μου περασες πανεπιστημιο? μπραβω μπραβω
ναι γιαγια περασα ηλετρολογος
Ηλετρολογος ? και τι θα αλλάζεις λαμπες...?
ναι γιαγια λαμπες και ασφαλειες.
Α εγω δεν μπορω να το πω αυτο ...θα λεω μηχανολογος ηλεκτρολογος?
ενταξει γιαγια πες οτι θε...παλιο ειναι αυτο... αλλα οκ πες οτι θες
Ναι αλλα δεν θα εινα ολο σωστο ? εμεις ετσι τα ξεραμε
μην ανησυχείς γιαγια θα κανω μεταπτυχιακο μηχατρονικη να εισαι σωστη
Α τι ειναι αυτο..?
αστο γιαγια δεν μαγειρευεται
Α...μακρονια με κιμα θα κανω ...θα φας?
ναι γιαγια θα φαω..λιγο αλατι να βαλεις.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Νομίζω αυτό το thread δεν είναι καλό για εμένα... :dance3:
 

Guest 203117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με 3 τρόπους αντιμετωπίζονται οι φοιτητές πληροφορικής:
Α) Είσαι η τύπισσα που κάνει φορματ υπολογιστές, διορθώνει προβλήματα, ξέρει τα πάντα για κάρτες γραφικών κτλπ και μπορεί να φτιάξει υπολογιστές από το μηδέν
Β) Είσαι η τύπισσα που πληκτρολογεί πολύ γρήγορα στο command line και χακάρει την κυβέρνηση
Γ) Είσαι η τύπισσα που μπορεί να διορθώσει κυριολεκτικά τα πάντα, από υπολογιστές μέχρι εκτυπωτές και προτζέκτορες

Όσοι ήξερα πριν γίνω φοιτήτρια με αντιμετωπίζουν με τον ίδιο τρόπο ανεξάρτητα από το αν σπουδάζουν ή όχι. Δεν νομίζω το αν σπουδάζει κάποιος να επηρεάζει ιδιαίτερα το κοινωνικό του status και στην πράξη μόνο κάτι κομπλεξικοί κάθονται και ασχολούνται με αυτά.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παρόμοια με γιαγιάδες:

- Πέρασα στους υπολογιστές!
- Μμμμ ούτε καν στους λογιστές;

- Πέρασα στη σχολή ιχθυοκαλλιέργειας
- Τι; Θα φυτεύεις ψάρια;

- Πέρασα στους αγρονόμους - τοπογράφους
- Μα δεν καταργήθηκαν οι αγροφύλακες;


1697626609595.png
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
"Ξέρεις αυτό που κάνεις έναι χρήσιμο, χρειάζομαστε κατασκευαστές ιστοσελίδων."

Και το άλλο:

-Πέρασα Επικοινωνίας και Ψηφιακών Μέσων

-Τηλεπικοινωνίας;
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Εγώ ήμουν θεωρητική και η γιαγιά μου μέχρι να δώσω πανελλήνιες με ρωτούσε αν θα γίνω γιατρός.

Τέλος πάντων, όταν τους λέω ότι είμαι στο μεταφραστικό όλοι λένε πάνω κάτω το ίδιο πράγμα. Δηλαδή αν θέλω να γίνω μεταφράστρια ή διερμηνέας. Είναι αρκετά ξεκάθαρο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.

AstrayCat

Νεοφερμένος

Η AstrayCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ που σπουδασα Φαρμακευτική και όλοι καταλάβαιναν τι σπουδάζω:

- Αα ήθελες να περάσεις γιατρός και δεν πέρασες ε;;
- Θα ανοίξεις φαρμακείο;
- Για πες ποια από τις δυο κρέμες είναι καλύτερη να πάρω; ( σε φάση ούτε που ήξερα οτι υπάρχουν ως brand)
- Για δες εγγόνα μου αυτά τα χάπια για το τι είναι; (με ημερομηνία λήξης του προηγούμενου αιώνα)
- Έβγαλα κάτι στο χέρι, να στο δείξω;

Και εγω μέσα σε όλα αυτα να διαβάζω για το "πώς να συνθέσεις τη Χ ένωση απο ακετυλένιο ή βενζόλιο " και να κοιτάω σα μπούφος...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτό το καταπληκτικό θρεντ. Κυριολεκτικά διαβιάστε το όνομα της σχολής μου.

Όταν με ρωτάνε λέω διάφορα ανάλογα τον άνθρωπο που έχω απέναντί μου οπότε το χωρίζω στα εξής επίπεδα:

1. Άνθρωπος που δεν θα μπορεί να καταλάβει --> μπορώ να δουλέψω σε μουσεία και φορείς όπως το Νιάρχος
2. Άνθρωπος που δεν θέλει να καταλάβει --> ψηφιακά μέσα στον πολιτισμό, καλλιτεχνική παραγωγή και δημιουργική εκπαίδευση (λατρεύω να τους μπερδεύω)
3. Άνθρωπος που ενδιαφέρεται πραγματικά --> πολιτισμικές σπουδές και σύγχρονη τέχνη (συνήθως τους προσθέτω ενδεικτικά 2-3 μαθήματα που θεωρώ ότι μπορεί να καταλάβουν ανάλογα το ιστορικό τους)
4. Άνθρωπος παντελώς άγνωστος --> παιδαγωγικό δημοτικής (λολ μου αρέσει να λέω ψέματα)
5. Άνθρωπος που μπορεί να καταλάβει --> *αναλυτική περιγραφή του περιεχομένου του τμήματος*
6. Άνθρωπος που γνωρίζει ήδη --> συνήθως εξηγώ τις 2 επαγγελματικές διεξόδους που με ενδιαφέρουν κ δεν αναφέρομαι σχεδόν καθόλου στο τμήμα

Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Ηλεκτρολόγος μηχανικός ->
1)Αα πολύ ωραίο, είναι το μέλλον(Αλλά δεν έχουν απολύτως καμία ιδέα με τι ασχολούμαστε).
2)Σπιτιών ή αυτοκινήτων; (Που να εξηγείς τώρα...) :russian_roulette:
3)Ξέρεις να μου φτιάξεις τον υπολογιστή ;
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Όταν τους λέω ότι σπουδάζω οικονομικά οι περισσότεροι νομίζουν ότι σπουδάζω λογιστική ή ότι το μόνο που μπορώ να κάνω σε επαγγελματικό επίπεδο είναι να γίνω λογίστρια και συγκεκριμένα σε κάνα συνοικιακό λογιστήριο,οχι σε κάποιο λογιστήριο εταιρίας.Το καλύτερο,όμως,που μου λένε είναι ότι εγώ στην θέση σου θα ντρεπόμουν να πω ότι σπουδάζω οικονομικά.Λες και με ανάγκασε κάποιος ξέρω γω ή λες και δεν το ήθελα🤷
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εγώ που σπουδασα Φαρμακευτική και όλοι καταλάβαιναν τι σπουδάζω:

- Αα ήθελες να περάσεις γιατρός και δεν πέρασες ε;;
- Θα ανοίξεις φαρμακείο;
- Για πες ποια από τις δυο κρέμες είναι καλύτερη να πάρω; ( σε φάση ούτε που ήξερα οτι υπάρχουν ως brand)
- Για δες εγγόνα μου αυτά τα χάπια για το τι είναι; (με ημερομηνία λήξης του προηγούμενου αιώνα)
- Έβγαλα κάτι στο χέρι, να στο δείξω;

Και εγω μέσα σε όλα αυτα να διαβάζω για το "πώς να συνθέσεις τη Χ ένωση απο ακετυλένιο ή βενζόλιο " και να κοιτάω σα μπούφος...
Χαχαχα ακριβώς!
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
ε πως δεν ειναι?
ειναι κανεις επι γης που δεν ξερει την λεξη κινηματογραφος?
Ε εκεί είναι το πρόβλημα, ότι ξέρουν τι είναι ο κινηματογράφος.

Είσαι σινεφίλ ή ηθοποιός; :hmm: :P
Ψηφιακοτεχνοφίλ I guess. Αν και μου αρέσουν οι ταινίες, δεν ψάχνομαι πολύ. Τις βλέπω πιο πολύ ψυχαγωγικά παρά αναλυτικά.

Οι γονείς μου αν και υποστηρικτικοί προς την επιλογή μου, δεν λένε πως σπουδάζω ψηφιακές τέχνες και κινηματογράφο. Λένε πως σπουδάζω πληροφορική, το οποίο δεν είναι σε καμία περίπτωση αληθές. Οι γιαγιάδες είναι proud όμως. Προτείνουν και καμιά ελληνική ταινία να δω. :)

Τώρα άλλοι συγγενείς, λένε τα κλασσικά τύπου "Ναι, αλλά ο James Cameron σπούδασε κινηματογράφο για να βγάλει τον Τιτανικό;" ή "Γιατί δεν σπουδάζεις χχχ και να κάνεις μοντάζ/3Δ μοντέλα/animation σαν hobby;". Τα οποία είναι εύλογα ερωτήματα και δεν πιστεύω πως είναι από κακία, αλλά την έχουν υποβαθμίσει αρκετά την σχολή και κακώς θα πω εγώ.

Ξέρω υπάρχει ένα thread που κάνουμε review σχολές και σκοπεύω όταν τελειώσω πρώτο εξάμηνο ή έτος να γράψω σε αυτό για την σχολή και γενικότερα για τα Ψαχνά. Γιατί υπάρχει αρκετό misinformation όσο τα αφορά. Δεν είναι όσο άσχημα τα πράγματα όσο αυτά που διάβαζα στο ίντερνετ. Έχει πέσει πολλή δουλειά και στο τμήμα μου και στα υπόλοιπα του Ευρίπου. Και είναι κρίμα που έχω συγγενείς να νομίζουν ότι είναι ακόμα το ΤΕΙ Χαλκίδας.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Ε εκεί είναι το πρόβλημα, ότι ξέρουν τι είναι ο κινηματογράφος.
Θυμάμαι όταν έκανα ηλεκτρακουστική, ο καθηγητής είχε αναφέρει οτι το πεδίο είναι δύσκολο γιατί όλοι έχουν αφτιά και όσο άσχετοι και εαν είναι μπορούν να εκφράσουν την γνώμη τους και να κρίνουν την δουλειά σου. It's both a curse and a gift όταν πολύς κόσμος είναι familiar με το τι κάνεις:P .
Τώρα άλλοι συγγενείς, λένε τα κλασσικά τύπου "Ναι, αλλά ο James Cameron σπούδασε κινηματογράφο για να βγάλει τον Τιτανικό;" ή "Γιατί δεν σπουδάζεις χχχ και να κάνεις μοντάζ/3Δ μοντέλα/animation σαν hobby;". Τα οποία είναι εύλογα ερωτήματα και δεν πιστεύω πως είναι από κακία, αλλά την έχουν υποβαθμίσει αρκετά την σχολή και κακώς θα πω εγώ.
Όσες φορές κάποιος σπούδασε το χ για ασφάλεια ενώ έκανε το y γιατί του άρεσε, έφτυσε αίμα, ιδίως σε δύσκολη σχολή. Το αστείο ταυτόχρονα δε είναι οτι έχω αρκετούς φίλους που βγάζουν περισσότερα λεφτά ως μουσικοί λόγου χάρη παρά απο την πληροφορική που σπουδάζουν.

Anyways my point is εαν το γουστάρεις μην ακούς τίποτα. Όρεξη να έχεις και μπορείς να βγάλεις πολλά $ και ταυτόχρονα να είσαι και φουλ δημιουργικός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
-σπουδάζω φαρμακευτική
-α τέλεια! σε ποιό ιεκ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
-σπουδάζω φαρμακευτική
-α τέλεια! σε ποιό ιεκ;
Ειναι γεγονος παντως οτι τα κοριτσια που εργαζονται στα φαρμακεια εχουν δωσει μια αλλη ευγενεια και ταχυτητα εκει... και ειναι συμπαθητικά τις γιαγιαδες
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Όσες φορές κάποιος σπούδασε το χ για ασφάλεια ενώ έκανε το y γιατί του άρεσε, έφτυσε αίμα, ιδίως σε δύσκολη σχολή. Το αστείο ταυτόχρονα δε είναι οτι έχω αρκετούς φίλους που βγάζουν περισσότερα λεφτά ως μουσικοί λόγου χάρη παρά απο την πληροφορική που σπουδάζουν.

Anyways my point is εαν το γουστάρεις μην ακούς τίποτα. Όρεξη να έχεις και μπορείς να βγάλεις πολλά $ και ταυτόχρονα να είσαι και φουλ δημιουργικός.
Αυτό που σπούδαζα εγώ πριν αποφασίσω να σπουδάσω στο ΤΨΤΚ ήταν Βιολογία εντωμεταξύ. Ένας χώρος που αν δεν έχεις μία τρέλα με το αντικείμενο για να αποκτήσεις όσες περισσότερες γνώσεις μπορείς, δύσκολα επιβιώνεις.

Θα βάλω ένα quote του Jim Carrey πάνω σε αυτό το θέμα που μου αρέσει:

"So many of us choose our path out of fear disguised as practicality. What we really want seems impossibly out of reach and ridiculous to expect, so we never dare to ask the universe for it. I’m saying, I’m the proof that you can ask the universe for it — please! (applause) And if it doesn’t happen for you right away, it’s only because the universe is so busy fulfilling my order. It’s party size! (laughter)"
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top