Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Πιστεύουν οτι στην καλύτερη θα ανοίξω λογιστικό γραφείο.
Και όταν μιλήσω για κάποια οικονομική/μαθηματική θεωρία,πετάνε το cult ''είδαμε και οι πολιτικοί μας τι κάνανε,με τις θεωρίες τους''
Εκεί παύω να ασχολούμαι.
Ούτε καν λογιστικό γραφείο, για βοηθό λογιστή μας έχουν στην καλύτερη, γενικώς το τμήμα μας υποτιμάται πολύ. Το κλισεδάκι το έχω βαρεθεί και εγώ να το ακούω, συνήθως το λένε άτομα με μηδαμινές γνώσεις οικονομικής θεωρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Ούτε καν λογιστικό γραφείο, για βοηθό λογιστή μας έχουν στην καλύτερη, γενικώς το τμήμα μας υποτιμάται πολύ. Το κλισεδάκι το έχω βαρεθεί και εγώ να το ακούω, συνήθως το λένε άτομα με μηδαμινές γνώσεις οικονομικής θεωρίας.
Ναι γιατί στους έξω όλες οι σχολές του 5ου πεδίου,''οικονομικά'' είναι.
Οι περισσότεροι νομίζουν οτι διδασκόμαστε λογιστική,μάρκετινγκ κ.λ,ενώ πραγματικά καμία σχέση.
Ας είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pikos

Νεοφερμένος

Ο Pikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
σπουδάζω ιατρική μόλις το λέω αυτό οι γιαγιάδες κάνουν αυτό :O και με λένε καλό παιδί., τα παιδιά γυμνασίου λυκείου αυτό και οι συνομιλικοι με παρομοιάζουν με φυτό.

Ελεος δεν είναι οι φοιτητές ιατρκής φυτά απλα ήταν φυτά στο Λύκειο....
ελεος
ούτε η ιατρική δεν έχει τόσο διάβασμα ώστε να μην έχουμε προσωπική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ που είμαι απόφοιτος ιέκ "Προσχολικής Αγωγής ΑΜΕΑ" όταν το λέω, κάπου χαμηλώνει το βλέμα και ο ενθουσιασμός κόβεται χωρίς να έχουν καταλάβει περί τίνος πρόκειται ή μισοι κρατάνε μόνο το προσχολικης αγωγης μιας και το ΑΜΕΑ λίγοι ξέρουν τι θα πει ενώ άλλοι κρατάνε την λέξη ιέκ. (Τραγικό σου λέει σε ιέκ και όχι σε πανεπιστημιο).Αν τους πεις τει πάλι θα στραβομουτσουνιάσουν.
Υπάρχουν και άλλοι που μου λένε μπράβο, χαρά στο κουράγιο σου, θέλει μεγάλη υπομονή και δύναμη και με αντιμετωπίζουν με θαυμασμό.
Άλλοι μου λένε μήπως να το ξανα σκεφτώ και να βρω κάποιο πιο ευχάριστο επάγγελμα.
Εγώ όμως όχι μόνο δεν πρόκειται να το ξανα σκεφτώ αλλά έχω αποφασίσει να εξελιχθώ πάνω σε αυτό. Ήδη είμαι σε Ιέκ παρόμοιο της ειδικότητας μου και δίνω φέτος πανελλήνιες με στόχο τα τμήματα Ειδικής Αγωγής Παμακ ή Βόλο αλλοιώς κάποιο παιδαγωγικό και μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή. Μακάρι να πετύχω και να εξελιχθω πανω σαυτό που αγαπώ.
Κάντε το ίδιο κι εσείς μην ακούτε τρίτους, ούτε τέταρτους κτλ. Ο καθένας ξέρει μέσα του τι τον γεμίζει πραγματικά και με τι θα είναι ευτυχισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Με ρωτάνε "Πού πέρασες;;"
Τους απαντάω "Αγρονόμων-Τοπογράφων στο ΕΜΠ"
Πιθανή απάντηση 1: "Και τι κάνεις δηλαδή;"
Πιθανή απάντηση 2: "Και τι θα βρεις στην Ελλάδα;"
Πιθανή απάντηση 3: "Δηλαδή μετράς οικόπεδα;"
Πιθανή απάντηση 4: "Και θα ασχοληθείς με κτηματολόγια και πολεοδομίες; Θα μπορούσες να επιλέξεις καλύτερη σχολή"
Πιθανή απάντηση 5: "Α, μπράβο, πολύ καλή επιλογή" (και να το πιστεύουν :p)
Συνήθως η πρώτη αντίδραση είναι η 5, μετά ακολουθεί μία από τις 1,2,3,4...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Με ρωτάνε "Πού πέρασες;;" Τους απαντάω "Αγρονόμων-Τοπογράφων στο ΕΜΠ"
Πιθανή απάντηση ...
Γνωστός μου που πέρασε στη σχολή σου, δέχθηκε την ερώτηση: "Μα καλά, δεν καταργήθηκε η αγροφυλακή;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Γνωστός μου που πέρασε στη σχολή σου, δέχθηκε την ερώτηση: "Μα καλά, δεν καταργήθηκε η αγροφυλακή;


:fool:
Για να αποφύγω τέτοιες ερωτήσεις, συνήθως κι εγώ παραλείπω το "Αγρονόμων" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η γιαγιά μου είπε το θεϊκό στο τηλέφωνο για τον αδερφό μου.
Παίρνει λοιπόν μια φίλη της και λέει "έλα Πίτσα? Ναι ναι, ο Σ. (ο αδερφός μου), εκεί που ήθελε πέρασε, Χημικός Πολιτικός μηχανικός, ναι ναι, για να γίνει αρχιτέκτονας! Μεγάλες χαρές, να έρθεις να σε κεράσω!"

Χημικός μηχανικός πέρασε ο αδερφός μου αλλά η γιαγιά μου είπε να κοτσάρει και τις άλλες σχολές από δίπλα να το κάνει πιο πλούσιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε εγω λεω ΗΜΜΥ και οι πιο πολλοι δεν εχουν ιδεα τι ειναι(ακομα και παιδια της τεχνολογικης που δωσαν πανελληνιες)...με κοιτανε με μια φατσα σαν να μου λενε ''αφου εσυ διαβαζες γιατι πηγες εκει...''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εμένα κάτι γριές μου λένε "ολόκληρη κοπέλα θα φτιάχνεις υπολογιστές; Αυτά είναι για τα αγόρια, γιατί δεν γινόσουν καθηγήτρια;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτες οι γιαγιαδες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarilynSt

Νεοφερμένος

Η MarilynSt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Γενικά δεν έχω ακούσει αρνητικά σχόλια για την επιλογή μου αυτή καθεαυτή, ίσως με βλέπουν τόσο ενθουσιασμένη που δεν θέλουν να με ρίξουν από το συννεφάκι μου.:P
Ωστόσο, θυμήθηκα κάτι:
Λίγες μέρες μετά τις Πανελλήνιες μας επισκέφθηκε μια γνωστή των γονιών μου, με την οποία δεν είχανε συχνές επαφές. Άρχισε να με ρωτάει πώς τα πήγα στις εξετάσεις και όταν της απάντησα "καλά" (γιατί όντως θεωρούσα ότι για τον στόχο που είχα θέσει τα πήγα καλά) είδα το πρόσωπό της να φωτίζεται και στα αυτιά μου ήχησαν οι παρακάτω λεξούλες, συνοδευόμενες από ένα τεράστιο χαμόγελο:
-Νομική, έτσι;
Μόλις της απάντησα "Όχι, Αγγλική φιλολογία θέλω", περιττό να πω ότι το χαμόγελο εξαφανίστηκε μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου. :P
-Α, μάλιστα. :/:
Κι εκεί άρχισα να νιώθω την ευγένειά μου να εξαντλείται, οπότε έφυγα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Έχουν πλακα πολλοι συμφοιτητες μου που ηθελαν νομικη και αρνουνται να πιστεψουν ο,τι υπαρχουμε και εμεις που την ειχαμε σαν πρωτη επιλογη.Πιστεουν οτι ολοι στην πραγματικοτητα συμβιβαστηκαμε:P
Απο μεγαλυτερους δεν εχω παραπονο .Δινουν συγχαριτηρια και δεν νιωθω να θεωρουν την φιλοσοφικη κατι κατωτερο.Τουλαχιστον με οσους συναναστρεφομαιλ.
Γενικοτερα περισσοτερο οι μικροτερες/συνομιληκες ηλικιες ειναι αυτες που σου λενε ευθεως ¨θα βγεις ανεργος":mad:
Το καταλαβαινω οτι στις μερες μας ολοι φοβομαστε για την επαγγελματικη αποκατασταση αλλα αρνουμαι να σκεφτομαι ετσι.Θα το παλεψω.Αμα στα 19 δεν εχεις ονειρα τοτε το εχεις χασει το παιχνιδι.Ορεξη για δουλεια να εχεις και ολα γινονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Οταν λεω γερμανικη φιλολογια μια μεγαλη μεριδα μου λεει οτι σιχαινεται τη γλωσσα. Μια μικροτερη οτι ειμαι υποχειριο της Μερκελ :hehe: . Και καποιοι οτι ειναι μια πολυ σημαντικη γλωσσα, που σου ανοιγει πορτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Eμενα μου λενε οτι θα βγω ανεργη και οτι που θα βρω να χτιζω σπιτια ως πολιτικος μηχανικος και εκει ειναι που θυμωνω και λεω οτι ''ο πολιτικος μηχανικος δεν χτιζει μονο σπιτια κανει και αλλα πραγματα οπως δρομους,γεφυρες κτλ'' και ερχεται η απαντηση ''καλα κοριτσι εισαι νομιζεις οτι θα κανεις τετοια;'':worry:Το γενικο συμπερασμα ειναι οτι ο καθενας λεει οτι του καπνισει χωρις να γνωριζει και πολλα πραγματα για το αντικειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Καθηγητής...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Ξεθαβω το θέμα γιατί μου φαίνεται ενδιαφέρον 😜

Όταν έλεγα σε αγνώστους ότι σπουδάζω στο Μαθηματικό η απάντηση ήταν :
" Δεν μου άρεσαν καθόλου τα μαθηματικά, έπαιρνα 8/10/12 "

Οι συγγενείς μου λένε "η καθηγήτρια" και μερικοί ρωτάνε ποτέ θα διοριστώ- δεν είμαι καν στους πίνακες αναπληρωτών 😂😂😂
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,916 μηνύματα.
Εγώ δεν αντέχω με τίποτα να μου φορτώνουν τους υπολογιστές τους για αλλαγές hardware και προβλήματα, windows formats, laptops με προβληματικά βύσματα τροφοδοτικού ή που δεν εκκινούν κτλ...

Εντάξει τα έκανα στην εφηβεία τα παραπάνω και βοηθούσα όλο το σόι, τώρα το βαριέμαι απίστευτα, ξεπεράστε το!! :help::help::help:
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Εγώ δεν αντέχω με τίποτα να μου φορτώνουν τους υπολογιστές τους για αλλαγές hardware και προβλήματα, windows formats, laptops με προβληματικά βύσματα τροφοδοτικού ή που δεν εκκινούν κτλ...

Εντάξει τα έκανα στην εφηβεία τα παραπάνω και βοηθούσα όλο το σόι, τώρα το βαριέμαι απίστευτα, ξεπεράστε το!! :help::help::help:
Κάποια πιο πονηρεμένη από εμένα θα έλεγε να τους χρεώνεις (τουλάχιστον 50€) ή να κάνεις 2+ μήνες για να τα φτιάξεις
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,916 μηνύματα.
Κάποια πιο πονηρεμένη από εμένα θα έλεγε να τους χρεώνεις (τουλάχιστον 50€) ή να κάνεις 2+ μήνες για να τα φτιάξεις
Κατά τα τελειώματα αυτής της κακιάς συνήθειας αργούσα πολύ να "παραδώσω" μέχρι που μου στέλνανε αυτοί μη μπορώντας άλλο να περιμένουν :P
Πάντα μου δίνανε κάτι (από 20 μέχρι 40 ευρώ), αλλά εγώ δε θέλω να ασχοληθώ, το θεωρώ πληκτική ασχολία.
Οι πιο πολλοί σταματήσανε να στέλνουν, ευτυχώς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top