Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Αυτό που σπούδαζα εγώ πριν αποφασίσω να σπουδάσω στο ΤΨΤΚ ήταν Βιολογία εντωμεταξύ. Ένας χώρος που αν δεν έχεις μία τρέλα με το αντικείμενο για να αποκτήσεις όσες περισσότερες γνώσεις μπορείς, δύσκολα επιβιώνεις.

Θα βάλω ένα quote του Jim Carrey πάνω σε αυτό το θέμα που μου αρέσει:

"So many of us choose our path out of fear disguised as practicality. What we really want seems impossibly out of reach and ridiculous to expect, so we never dare to ask the universe for it. I’m saying, I’m the proof that you can ask the universe for it — please! (applause) And if it doesn’t happen for you right away, it’s only because the universe is so busy fulfilling my order. It’s party size! (laughter)"
Σοφα τα λεει ο ανθρωπος

Πολλοί από εμάς επιλέγουμε το δρόμο μας από φόβο μεταμφιεσμένο σε πρακτικότητα.
Αυτό που πραγματικά θέλουμε φαίνεται απίστευτα απρόσιτο και γελοίο να το περιμένουμε, έτσι δεν τολμάμε ποτέ να το αναζητήσουμε.


Ενα θυμα και εγω...
Μπραβο σε σενα που το τολμησες
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Κάποια πιο πονηρεμένη από εμένα θα έλεγε να τους χρεώνεις (τουλάχιστον 50€) ή να κάνεις 2+ μήνες για να τα φτιάξεις

1697710177026.png


Κλασική φυσιογνωμία περσόνα Ελληνίδας θείας ή ευρύτερου περιβάλλοντος. :bye2:
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Mε τα χρόνια αποφάσισα να μη δίνω σημασία τι λέει ο κόσμος για το τι έχω σπουδάσει. Εξ' ορισμού υπάρχει κακοήθεια και χολή ακόμη και στις οικογένειες, πόσο μάλλον όταν ο κύκλος ανοίγει και μπαίνουν ξένα στοιχεία χωρίς απαραίτητα συγγενικό δεσμό. Ζούμε σε μια εποχή όπου ο καθένας κοιτάζει το άτομό του άσχετα αν δίνει μια ψευδαίσθηση ότι "νοιάζεται" για τον άλλο. Ίσως σε μικρές κοινωνίες και σε ανθρώπους χαμηλού νοητικού επιπέδου. Γενικά, η κοινωνία μας πλέον έχει τόσα καθημερινά προβλήματα και άχρηστες πληροφορίες με αποτέλεσμα, να μην μένει χρόνος. Όταν ξεκίνησα να σπουδάζω σαφώς και είχε δεχθεί κριτικές, περίεργα σχόλια ειδικά σε "χριστουγεννιάτικες μαζώξεις" όπου ο ξάδερφος μπορεί να μην πήγε καλά στις Πανελλαδικές ή να πήγε καλύτερα από μένα ή να επέλεξε πιο μουράτη σχολή (σύμφωνα με το μουρόμετρο του αγαπημένου @fockos). Πάντα η σύζυγος του εξ' αίματος θείου άνοιγε τέτοιες συζητήσεις η οποία έπρηζε το συκώτι τόσο του θείου όσο και του ξαδέρφου (ή ξαδέρφης) με την λογοδιάρροια.

Να σημειώσω ότι ποτέ ο συγγενικός "κύκλος" δεν είπε μια καλή κουβέντα (εκτός ελαχίστων) ή να με προτιμήσουν επαγγελματικά για τα παιδιά τους. Ή ακόμη να ζητήσουν κάποια πληροφορία επειδή ξέρω κάποια πράγματα από μέσα για την επιστήμη των Μαθηματικών και την τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Ποτέ. <3
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Όσο ήμουν στην φαρμακευτική με ρωτούσαν για χάπια και κρέμες ενώ ξέρω γω έκανα ιστορία της φαρμακευτικής και κάτι χημείες (α εξάμηνο). Α και η κλασσική ερώτηση "ιατρική ήθελες ε;". Για την ιατρική δεν είχα καμιά ιδιαίτερη αντίδραση (εκτός του τρελού χειτ που ρίχνουν οι γιατροί)
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Να σημειώσω ότι ποτέ ο συγγενικός "κύκλος" δεν είπε μια καλή κουβέντα (εκτός ελαχίστων) ή να με προτιμήσουν επαγγελματικά για τα παιδιά τους. Ή ακόμη να ζητήσουν κάποια πληροφορία επειδή ξέρω κάποια πράγματα από μέσα για την επιστήμη των Μαθηματικών
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με εμένα. Και μάλιστα κάνουν ιδιαίτερα στην ίδια πόλη με εμένα (διαφορετικά μαθήματα) και ξέρουν ότι δύσκολα τα βγάζω πέρα (είμαι σε μικρή επαρχιακή πόλη και αυτά μαθαίνονται) .
Με την διαφορά ότι τα δικά τους παιδιά δεν τα έχουν πάει καθόλου καλά στις πανελλήνιες ή πήγαν στο εξωτερικό...
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Με αυτά που διαβάζω ελπίζω να μην ακούω σε μερικά χρόνια πράγματα του τύπου "Γιώργο, πες μου καμιά καλή ταινία να δω.". Θα φρίξω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Με αυτά που διαβάζω ελπίζω να μην ακούω σε μερικά χρόνια πράγματα του τύπου "Γιώργο, πες μου καμιά καλή ταινία να δω.". Θα φρίξω.
ελα ρε γιωργακη πες καμια καλη να δουμε..κοιτα δεν θελω να εχει μεσα φονους και ιδιαιτερα κοριτσιων..ετσι με παιχνιδισματα του μυαλου,,ελα πες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με εμένα. Και μάλιστα κάνουν ιδιαίτερα στην ίδια πόλη με εμένα (διαφορετικά μαθήματα) και ξέρουν ότι δύσκολα τα βγάζω πέρα (είμαι σε μικρή επαρχιακή πόλη και αυτά μαθαίνονται) .
Με την διαφορά ότι τα δικά τους παιδιά δεν τα έχουν πάει καθόλου καλά στις πανελλήνιες ή πήγαν στο εξωτερικό...
ε αν δεν καταλαβαινουν την υπερτατη επιστημη του μυαλου ..τι να πεις?
τιποτα δεν λες ..το κεφαλι κουνας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
ελα ρε γιωργακη πες καμια καλη να δουμε..κοιτα δεν θελω να εχει μεσα φονους και ιδιαιτερα κοριτσιων..ετσι με παιχνιδισματα του μυαλου,,ελα πες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ε αν δεν καταλαβαινουν την υπερτατη επιστημη του μυαλου ..τι να πεις?
τιποτα δεν λες ..το κεφαλι κουνας.
Είναι πολύ υποκριτικό γιατί μου λένε " Άντε τώρα που τελείωσες να βρεις και κανένα παιδάκι να κάνεις μάθημα" και μετά από λίγο " έχω αύριο να πάω να κάνω μάθημα σε δύο παιδιά στην τάδε περιοχή και πως θα φτάσω εκεί πάνω " ή μου λένε για τους καθηγητές που κάνουν μαθηματικά στα παιδιά τους.

Επίσης, πολύ αστείο (στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον) είναι και το εξής: " Το Μαθηματικό είναι δύσκολο, το ξέρω. Αλλά μην νομίζεις, και ο γιος μου που πέρασε στην τάδε σχολή (με βάση 3000 μόρια) δυσκολεύεται να την τελειώσει."
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Είναι πολύ υποκριτικό γιατί μου λένε " Άντε τώρα που τελείωσες να βρεις και κανένα παιδάκι να κάνεις μάθημα" και μετά από λίγο " έχω αύριο να πάω να κάνω μάθημα σε δύο παιδιά στην τάδε περιοχή και πως θα φτάσω εκεί πάνω " ή μου λένε για τους καθηγητές που κάνουν μαθηματικά στα παιδιά τους.

Επίσης, πολύ αστείο (στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον) είναι και το εξής: " Το Μαθηματικό είναι δύσκολο, το ξέρω. Αλλά μην νομίζεις, και ο γιος μου που πέρασε στην τάδε σχολή (με βάση 3000 μόρια) δυσκολεύεται να την τελειώσει."
Μην θυμώνεις με τους boomers. Όταν στους 100 μαθηματικούς οι 80 κάνουν ιδιαίτερα εδώ, έτσι θα τους ξέρουν. Αυτοί που δεν ξέρουν προσωπικά δεν με πειράζει, κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει ακριβώς με τι ασχολείσαι ή το full potential του επαγγέλματος. Αυτοί που βγάζουν αδικαιολόγητη χολή όμως είναι ενοχλητικοί εαν και δεν πρέπει να τους δίνει κανένας σημασία γιατί δεν υπάρχει κανένα όφελος και δεν πρόκειται να αλλάξουν τις απόψεις τους.

Γενικά στην Ελλάδα είμαστε λίγο αλλεργικοί σε τέτοια θέματα. Δεν γίνεται να έχουμε επιλέξει διαφορετικά path και να είμαστε όλοι επιτυχημένοι. Χαλάει το balance στο force για μερικούς :bleh:.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
μουράτη σχολή (σύμφωνα με το μουρόμετρο του αγαπημένου @fockos)
Το μουρο-μετρο μετράει σε πόσες μονάδες tzis του S.I ιδιαιτερα-ΤΖΗΣ είσαι...

Τρομερό εργαλείο! Αυτή τη στιγμή R & Python<Μουρόμετρο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πήγαν στο εξωτερικό...
και ο ΓΑΠ εξωτερικό πήγε κ άλλα φιλντάνια...τα συμπεράσματα δικά σας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άραγε εγώ που είμαι σε οικονομική σχολή σε όρους -τζης τι είμαι...

Οικονομολογοτζης? Λογιστικοτζης? Μαρκετιτζης?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
393689021_830841905712074_3002165565739566728_n.jpg
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εμένα πιστεύουν ότι σπυοδάσα κάτι το extreme ενώ στην πραγματικότητα κάνω μπακαλοδουλεια και τυφλοσούρτα πράγματα.

Θεωρώ παιδιά λογικά η γιαγια να ρωτάει τους φοιτητές φαρμακευτιής να ρωτάει για 2 κρέμες ή ποια προτείνουν κοκ και διαφορές αυτό ειναι το αντικειμένο σας όχι η ιστορία της φαρμακευτικής
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Πριν πολλα χρόνια μια κάπως psycho κομμώτρια της αδερφής μου, με ρώταγε καθώς τη χτενιζε, αν μπορώ να χακαρω έναν facebook λογαριασμό καθως και αν μπορώ να βαλω πρόγραμμα παρακολούθησης σε smartphone ενός δεσμευμένου που γούσταρε. :look::look::look:

Τότε ήμουν στο ΙΕΚ, τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Πριν πολλα χρόνια μια κάπως psycho κομμώτρια της αδερφής μου, με ρώταγε καθώς τη χτενιζε, αν μπορώ να χακαρω έναν facebook λογαριασμό καθως και αν μπορώ να βαλω πρόγραμμα παρακολούθησης σε smartphone ενός δεσμευμένου που γούσταρε. :look::look::look:

Τότε ήμουν στο ΙΕΚ, τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής.
Τελικά μπορείς; 🤨
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Τελικά μπορείς; 🤨
Υπό συνθήκες την κατάλληλη στιγμή βγαίνει ένα zero day exploit και μπορείς.
Έκτος αν έχει 2 step verifacation :lol:
Υπάρχει και ο απλός τρόπος βρίσκεις μια έτοιμη leaked databased και αποκρυπτογραφείς το hash. Good luck with that.
Και τέλος για τους φίλους με πολύ μεράκι φτιάχνεις ένα zero click exploit και αποκτάς πλήρης πρόσβαση στο κινητό της γκόμενας/νου.:rofl:
Αν φτάσεις στο τελευταίο βήμα καλό είναι να σκεφτείς να το πουλήσεις για δεκάδες εκατομμύρια εκτός αν η απελπισία έχει πιάσει κόκκινο... :bleh:

Υ.γ. σίγουρα θα έχεις άγνωστες λέξεις αλλά μεταφράστρια είσαι οπότε δε σε φοβάμαι...
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
"Χημικός δηλαδή θα ασχολείσαι με φαϊά και make-up?"
"Βιολόγος δηλαδή κτηνίατρος"
"Ααα. Χημικός είναι δύσκολο, ασχολούνται με χρωμοσώματα και τέτοια"
"Θα σε βάλω να κάνεις μαθήματα στο ανιψάκι σου"
"Μονο η Ιατρική εχει σημασία, τίποτα άλλο"
"Τι γράμματα είναι τούτα τσόνι μ; Δε θα σε βάνουν πουθενά"
"Το πτυχίο χημείας σου θα έχει όση ισχύ οσο το μοριακής βιολογίας μου απο κολλέγιο"

Δεν σπουδάζω ακόμα αλλα εχω λάβει ηλίθιες απαντήσεις/ερωτήσεις στο τι θελω να σπουδάσω.
Θα ξαναγράψω σε 1.5 χρόνο (εαν περάσω :empathy: )
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
"Θα σε βάλω να κάνεις μαθήματα στο ανιψάκι σου
Εμένα δεν μου το έχουν πει ποτέ αυτό 😭. Παρόλο που ξέρουν ότι έχω πάρει πτυχίο και τα βγάζουμε δύσκολα πέρα καθώς πέθανε πρόσφατα ο πατέρας μου, εγώ είμαι άνεργη και η αδερφή μου φοιτήτρια προτιμούν να έχουν ξένους να κάνουν μαθήματα στα παιδιά τους...
Βέβαια από την άλλη σκέφτομαι καλύτερα γιατί τέτοιοι που είναι μάλλον δεν θα με πλήρωναν.
ασχολούνται με χρωμοσώματα και τέτοια"
Όχι χρωματοσώματα; εμένα έτσι μου τα έλεγαν 😂
"Το πτυχίο χημείας σου θα έχει όση ισχύ οσο το μοριακής βιολογίας μου απο κολλέγιο"
Εγώ είχα μια γειτόνισσα που ο γιος της σπούδαζε προπονητική σε ένα ιεκ, κολλέγιο δεν ξέρω τι ηταν και μου έλεγε ότι κάνουν τα μαθήματα που κάνουν και στην Ιατρική. Όταν πήρε "πτυχίο" της έκανε εντύπωση που δεν τον παίρνουν για δουλειά σε ομάδες και προτιμούν τα παιδιά που τελείωσαν τα ΤΕΦΑΑ ,που αυτή τα λέει "Γυμναστική Ακαδημία" .
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
τα βγάζουμε δύσκολα πέρα καθώς πέθανε πρόσφατα ο πατέρας μου, εγώ είμαι άνεργη και η αδερφή μου φοιτήτρια
Συλλυπητήρια :hug:Σου εύχομαι δύναμη και επιτυχία και σε εσενα και στην αδερφή σου...
Βέβαια από την άλλη σκέφτομαι καλύτερα γιατί τέτοιοι που είναι μάλλον δεν θα με πλήρωναν.
Αν σε ρωτάει φίλος/οικογένεια ή οικογενειακός φίλος για τέτοιες χάρες 99.99998% δεν θα πληρώσουν και θα σου τραβήξουν την κλασσική ατάκα "το κάνεις ως φίλη μου"
Εγώ είχα μια γειτόνισσα που ο γιος της σπούδαζε προπονητική σε ένα ιεκ, κολλέγιο δεν ξέρω τι ηταν και μου έλεγε ότι κάνουν τα μαθήματα που κάνουν και στην Ιατρική.
Δεν τους αντέχω αυτούς, πραγματικά... Έχω μια θεία που έλεγε οτι η κόρη της που τελείωσε ΕΠΑΛ και έγινε βοηθός φαρμακοποιού οτι θα είναι το ίδιο με εμενα που θέλω χημικό, και σε συζήτηση με την μάνα μου της είπε οτι το πτυχίο ΑΕΙ με το πτυχίο ΙΕΚ/ΕΑΠ πρέπει να είναι ίσαξιο. :crazy_pilot:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Συλλυπητήρια :hug:Σου εύχομαι δύναμη και επιτυχία και σε εσενα και στην αδερφή σου...

Αν σε ρωτάει φίλος/οικογένεια ή οικογενειακός φίλος για τέτοιες χάρες 99.99998% δεν θα πληρώσουν και θα σου τραβήξουν την κλασσική ατάκα "το κάνεις ως φίλη μου"

Δεν τους αντέχω αυτούς, πραγματικά... Έχω μια θεία που έλεγε οτι η κόρη της που τελείωσε ΕΠΑΛ και έγινε βοηθός φαρμακοποιού οτι θα είναι το ίδιο με εμενα που θέλω χημικό, και σε συζήτηση με την μάνα μου της είπε οτι το πτυχίο ΑΕΙ με το πτυχίο ΙΕΚ/ΕΑΠ πρέπει να είναι ίσαξιο. :crazy_pilot:
Μπορει ξαδελφη να ειναι και πανω απο σενα .. δικιο εχει η θεια σου ..
ασχετο... κανει καλη πιτα?
Μουρη δεν σε κανει το πτυχιο το μυαλο σου σε κανει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top