Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ξέρω οτι ακομα δεν εχουν βγει οι βασεις, αλλα έχω βγάλει αρκετά μόρια και θεωρώ σίγουρο οτι περνάω εκεί που θέλω και μου εχουν τύχει διάφορα ωραια περιστατικά...

-Επ, γεια σου Βασια, τι κανεις μπλα μπλα πώς τα πηγές στις εξετάσεις;
-Πολυ καλα, περνάω αρχιτεκτονικη στον Βόλο
-α, δεν πειράζει ( ; )ωραια ειναι και εδω
-οχι, εγω αποφάσισα να μείνω εδω, επειδή ειναι καλη η σχολη μπλα μπλα..
-αα, δηλαδη επιανες και θεσσαλονικη και Αθήνα,ε; Πες έτσι...
(;;; )

(Γνωστή που εχει να μας μιλήσει κανένα χρόνο,θυμήθηκε ξαφνικά να πάρει τηλέφωνο να μάθει πώς πήγα, οχι οτι ήθελε να περηφανευτει για την κόρη της...)
-Γεια σας,τι κάνετε, πώς πήγατε στις εξετάσεις; Εμεις βγάλαμε 19.999 μόρια, περνάμε νομική Αθήνας!!
(Και αφού συνέχισε να μιλάει μονη της για κανένα τέταρτο)
Εσείς πώς τα πήγατε;
-Πολυ καλα, περνάω αρχιτεκτονικη
-ααα... (Εκεί το βούλωσε, δεν ξέρω τι περίμενε να ακούσει)

Η γιαγια μου που πήρε τηλέφωνο να πει τα νέα σε μακρινές θείες:
-ναι, ναι, πέρασε σε αυτο που χτίζουν σπίτια :P

Και το πιο συνηθισμένο ειναι να με ρωτάνε με τι θέλω να ασχοληθώ αφού τελειώσω τη σχολη ή το εχουν σίγουρο οτι θα είμαι άνεργη μετα. Ακομα δεν μπήκα καλα καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,811 μηνύματα.
Ναι Βάσια. Η παράδοση έτσι συνεχίζεται. Θέλουν να ακούν ότι θα κάνεις 2-3 masters, ότι θα σπουδάζεις μια ζωή. :D Μετά στο 2ο-3ο έτος θα σε ρωτάνε αν γνώρισες κανένα αγοράκι. Τώρα η άλλη που πέρασε Νομική για να χαίρεται η οικογένειά της, όταν θα σερβίρει καφέδες στο γραφείο της άσκησης που θα κάνει, δεν ξέρω τι θα νιώθει τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
- Kαι που περνάς?
- Ηλεκτρολόγων μηχανικών, Ξάνθη ή Θεσσαλονίκη, θα δείξει! (Οκ, μάλλον δεν περνάω Θεσσαλονίκη, αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία! :P)

Και μετά απο διάφορα σχόλια περί του πόσο "χάλια" είναι η Ξάνθη κλπ...

~*ντουντουντουντουυυυυυυυυν*~
"Για αγόρια δεν είναι αυτό?" "Τι να πας να κάνεις εσύ εκεί?" "Μα καλά πως σου ήρθε αυτό?!"

Συνήθως κάθομαι και χαμογελάω αμήχανα ή δεν έχω τι να πω... Αλλά το πρώτο σχόλιο με ξεπερνάει...:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
- Kαι που περνάς?
- Ηλεκτρολόγων μηχανικών, Ξάνθη η Θεσσαλονίκη, θα δείξει! (Οκ μάλλον δεν περνάω Θεσσαλονίκη αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία! :P)

Και μετά απο διάφορα σχόλια περί του πόσο "χάλια" είναι η Ξάνθη κλπ...

Κάθε κοπέλα ευπρόσδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
-Κριμα που χαραμιζεις τα μορια σου και επιλεγεις ΤΕΙ!

-Απο τα Ανωτερα Πανεπιστημια θα πας στα ΤΕΙ...

:verymad: :mpinelik: :mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariloublublu

Νεοφερμένος

Η mariloublublu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ξέρω οτι ακομα δεν εχουν βγει οι βασεις, αλλα έχω βγάλει αρκετά μόρια και θεωρώ σίγουρο οτι περνάω εκεί που θέλω και μου εχουν τύχει διάφορα ωραια περιστατικά...

-Επ, γεια σου Βασια, τι κανεις μπλα μπλα πώς τα πηγές στις εξετάσεις;
-Πολυ καλα, περνάω αρχιτεκτονικη στον Βόλο
-α, δεν πειράζει ( ; )ωραια ειναι και εδω
-οχι, εγω αποφάσισα να μείνω εδω, επειδή ειναι καλη η σχολη μπλα μπλα..
-αα, δηλαδη επιανες και θεσσαλονικη και Αθήνα,ε; Πες έτσι...
(;;; )

(Γνωστή που εχει να μας μιλήσει κανένα χρόνο,θυμήθηκε ξαφνικά να πάρει τηλέφωνο να μάθει πώς πήγα, οχι οτι ήθελε να περηφανευτει για την κόρη της...)
-Γεια σας,τι κάνετε, πώς πήγατε στις εξετάσεις; Εμεις βγάλαμε 19.999 μόρια, περνάμε νομική Αθήνας!!
(Και αφού συνέχισε να μιλάει μονη της για κανένα τέταρτο)
Εσείς πώς τα πήγατε;
-Πολυ καλα, περνάω αρχιτεκτονικη
-ααα... (Εκεί το βούλωσε, δεν ξέρω τι περίμενε να ακούσει)

Η γιαγια μου που πήρε τηλέφωνο να πει τα νέα σε μακρινές θείες:
-ναι, ναι, πέρασε σε αυτο που χτίζουν σπίτια :P

Και το πιο συνηθισμένο ειναι να με ρωτάνε με τι θέλω να ασχοληθώ αφού τελειώσω τη σχολη ή το εχουν σίγουρο οτι θα είμαι άνεργη μετα. Ακομα δεν μπήκα καλα καλα...


και σε μενα κατι αναλογο συμβαινει οταν τους λεω οτι περναω αρχιτεκτονικη κανεισ δεν ειναι χαρουμενος μονο εγω :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
και σε μενα κατι αναλογο συμβαινει οταν τους λεω οτι περναω αρχιτεκτονικη κανεισ δεν ειναι χαρουμενος μονο εγω :clapup:

Χθες σε παρόμοια συζήτηση μου έλεγαν για κανένα μισάωρο πως όλοι οι αρχιτέκτονες και οι μηχανικοί δουλεύουν έξω για ψίχουλα. Τι αισιοδοξία που σου δίνουν :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,811 μηνύματα.
Εντάξει λίγο ρεαλισμός δεν βλάπτει. Έχουν ένα δίκιο. Η παρούσα περίοδος είναι πολύ άσχημη για πολλά επαγγέλματα. Δηλαδή, πιο εύκολα βρίσκεις δουλειά ως dj παρά ως μηχανικός. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η αγορά εργασίας θα είναι η ίδια μετά από 2-3 χρόνια. Τα πάντα εξελίσσονται και αλλάζουν. Το ζητούμενο είναι με τις επιλογές που (θα) κάνετε να είστε ευέλικτοι και να μην περιορίζεστε στη λογική «τι άλλη δουλειά θα κάνω ως μηχανικός αν δεν μπορώ να ζήσω από τις μελέτες» ή «αφού δεν διορίζουν γιατρούς δεν θα σπουδάσω γιατρός». Βέβαια σε κάθε περίπτωση να αναλάβετε την ευθύνη των επιλογών σας. Εσείς θελήσατε να σπουδάσετε άρα δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να σας έχει μια καρέκλα έτοιμη για να καθίσετε μόλις πάρετε το πτυχίο ή και τα 2-3 masters (λόγω μόδας) και να σας πληρώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariloublublu

Νεοφερμένος

Η mariloublublu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Χθες σε παρόμοια συζήτηση μου έλεγαν για κανένα μισάωρο πως όλοι οι αρχιτέκτονες και οι μηχανικοί δουλεύουν έξω για ψίχουλα. Τι αισιοδοξία που σου δίνουν :D
σε οποιον λενε οι γονεις μου οτι περνω αρχιτεκτονικη τους κοιταει με μισο ματι ....
δεν πειραζει εμεις θα τα καταφερουμε ομως :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι συνομίληκοι που δε σπουδάζουν με θεωρούν αργόσχολο. Οι μεγάλοι σε ηλικία μερικές φορές νομίζουν πως ανοίγω υπολογιστές και κάνω ""φορμάτ"".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
σε οποιον λενε οι γονεις μου οτι περνω αρχιτεκτονικη τους κοιταει με μισο ματι ....
δεν πειραζει εμεις θα τα καταφερουμε ομως :clapup:
Εγω έχω παρατηρήσει ότι κάποιοι το λένε και λόγω ζηλειας. Αλλα πιστευω ότι όταν μπούμε στη σχολή, θα δούμε τις κλίσεις μας, τι μας αρέσει, τι μας ταιριάζει και αν το κηνυγησουμε θα τα καταφέρουμε. Ούτε ο ρεαλισμός βλάπτει, ούτε όμως λίγη πίστη στον εαυτό μας,δεν ζητάμε να γίνουμε εκατομμυριουχοι, να ζούμε αξιοπρεπώς θελουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariloublublu

Νεοφερμένος

Η mariloublublu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγω έχω παρατηρήσει ότι κάποιοι το λένε και λόγω ζηλειας. Αλλα πιστευω ότι όταν μπούμε στη σχολή, θα δούμε τις κλίσεις μας, τι μας αρέσει, τι μας ταιριάζει και αν το κηνυγησουμε θα τα καταφέρουμε. Ούτε ο ρεαλισμός βλάπτει, ούτε όμως λίγη πίστη στον εαυτό μας,δεν ζητάμε να γίνουμε εκατομμυριουχοι, να ζούμε αξιοπρεπώς θελουμε.

και εγω σε αυτο ελπιζω....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoLapalooza

Νεοφερμένος

Η LoLapalooza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ον τοπικ: ευτυχως υπαρχουν ακομα ανθρωποι που εκτιμουν και θαυμαζουν τη πανεπιστημιακη μορφωση των φοιτητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Λοιπον εχω στοχο την ιατρικη και αν δεν την πιασω ειτε θα ξανα δωσω παγκυπριες ειτε θα παω κτηνιατρικη. Με το που τους λεω κτηνιατρικη αρχιζουν τα γνωστα "τι πας να κανεις;" "ΕΛΕΟΣ , μα κτηνιατρικη; " "Εισαι για καλυτερα εσυ" κλπ κλπ.. Γιατι τοσος ρατσισμος για το συγκεκριμενο επαγγελμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
εγω δεν καταλαβαινω.. γιατι ξεχωριζουν τοσο τις σχολες? ιατρικη, ψυχολογια, νομικη, πληροφορικη, παιδαγωγικα και ενα σωρο αλλες? καμια δεν ειναι πιο σημαντικη απο καμια αλλη! ο καθενας θα ακολουθησει το επαγγελμα που θελει! μπορει ενας λογιστης να βγαζει πιο πολλα και απο ενα δικηγορο! κ ομως η νομικη οπως ξερουμε εχει πιο πολυ "κυρος".. αυτα τα πραγματα δεν στεκουν. υπαρχουν εκατομυριοι γιατροι και αρχιτεκτονες! επειδη πηγε καποιος ιατρικη θα ξεχωρισει; θα γινει διασημος; θα βγαζει εκατομμυρια; ΟΧΙ. ενας απλος γιατρος απο τους τοσους που υπαρχουν θα ειναι οπως γινεται και στα αλλα επαγγελματα. οποτε αυτη η πρεμουρα πρεπει να σταματησει! ο καθενας ας κανει αυτο που θελει και του αρεσει!
ετσι κ αλλιως το αν θα πετυχει καποιος δεν εξαρταται αποκλειστικα απο το τι σπουδασε.. μπορει καποιος να μη σπουδασει τιποτα να ανοιξει ενα μαγαζι και να βγαζει πιο πολλα λεφτα απο αυτον που σπουδασε!
οι ανθρωποι δεν βλεπουν την ουσιαα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
:warn: Σημείωση Συντονιστή :warn:


Το θέμα έχει καθαριστεί από τα off-topic μηνύματα. Επειδή ο αριθμός των posts που βγήκαν ήταν αρκετά μεγάλος σας υπενθυμίζουμε ότι η συζήτηση θα πρέπει να γίνεται γύρω από το ζήτημα που αναφέρεται στον τίτλο του thread.
Καλή συνέχεια. . .

Η Ομάδα Διαχείρισης του iSchool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
(συζήτηση με τον παππού μου)

-Τι θέλεις να γίνεις όταν μεγαλώσεις?
-Μεταφραστής.
-Α,θα μεταφράζεις αυτά που λέει η Μέρκελ στην τηλεόραση?:rofl: :hehe:
-Μπορώ να μεταφράζω και βιβλία.
-Αααα,συγγραφέας θέλεις να γίνεις!!!:hehe::hehe::hehe:

(συζήτηση με μία θεία μου)

-Τι θέλεις να γίνεις όταν μεγαλώσεις?
-Μεταφραστής.
-Και τόσο διάβασμα για να γίνεις μεταφραστής? (νταξ εδώ έχει κι ένα δίκιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sher_locked

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Οι μισοί με ρωτάνε πως αντέχω, οι υπόλοιποι "α καθηγήτρια θα γίνεις;" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάσω(Μαρία)

Νεοφερμένος

Η Βάσω(Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
-Και τόσο διάβασμα για να γίνεις μεταφραστής? (νταξ εδώ έχει κι ένα δίκιο)

And I was like: wtf??? Αυτά ποιος σας τα λέει και τα πιστεύετε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Πιστεύουν οτι στην καλύτερη θα ανοίξω λογιστικό γραφείο.
Και όταν μιλήσω για κάποια οικονομική/μαθηματική θεωρία,πετάνε το cult ''είδαμε και οι πολιτικοί μας τι κάνανε,με τις θεωρίες τους''
Εκεί παύω να ασχολούμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top