Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ναι αλλα μη μου συγκρινεις τις διεξοδους της νομικης με αυτες πχ της φιλολογιας ή του βιολογικου. Τα τμηματα αυτα ειναι μονοδρομος, αυτο προσπαθω να εξηγησω.

Λίγα τα λόγια σου για τη φιλολογία... :P:P:slourp::slourp::slourp::strong:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Και πολυ εφικτοι. Η περιφημη ερευνα ας πουμε.

Και ξαναλεω.Οποιος ψαχνεται δεν χανεται.Το οτι ερευνα στην Ελλαδα δεν υπαρχει δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει εξω.Επισης δεν ειναι ερευνα η μονη διεξοδος υπαρχουν πολλες βιομηχανιες/φαρμακοβιομηχανιες/πανεπιστημια που μπορει να δουλεψει καποιος θετικος επιστημονας. Το οτι ο νεο βλαχοελληναρας δεν θελει να ψαχτει και του αρκει το βολεμα ,δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν διεξοδοι
Το αν ειναι κατι εφικτο η οχι ,δεν μπορεις να το κρινεις, οταν ζεις σε ενα μπουρδελο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Νίκο συμφωνώ ότι ο τομέας της έρευνας δεν απευθύνεται σε όλους...Αν κάποιος φοιτητής δεν υπερ-αγαπάει αυτό που σδουδάζει,δεν ψάχνεται συνεχώς,δεν απομακρυνθεί από τα τερτιμμένα και συνηθισμένα,δεν θυσιάσει ώρες από την προσωπική του ελευθερία,δεν ενημερώνεται για τις τελευταίες εξελίξεις πάνω στην επιστήμη του,δεν συμμετέχει σε επιστημονικά συνέδρια-σεμινάρια δεν θα καταφέρει να ασχοληθεί με τον τομέα της επιστημονικής έρευνας! Όμως,υπάρχουν άνθρωποι που το προσπαθούν έστω και αν τελικά δεν το πετύχουν.:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Well , δυο ειναι οι εμπειριες μου γυρω απο αυτο το θεμα.Οταν ελεγα τει λογιστικης περσι , οι πιο ψαγμενοι γνωστοι μου ( που δουλευανε στον οικονομικο τομεα κτλ. ) , μου λεγανε πολυ καλη σχολη και να μη ξαναδωσω.....οι "αλλοι" με παρηγορουσαν λεγοντας μου καλη ειναι η σχολη μωρε κτλ. (και φυσικα ακουσα και κατι κορυφαια απο 1-2 ατομα οπως δεν μπορουνε να γινουνε κι ολοι επιστημονες , η οταν ειπα οτι θα ξαναδωσω-και ναι εγω το θελησα , κανεις δεν μου το επεβαλλε , καποιοι λεγανε στους γονεις μου "γιατι το πιεζετε το παιδι με το ζορι να ξαναδωσει κτλ.".:/:

Πλεον οταν λεω ναυτιλιακες σπουδες πειραια , ολοι (και αυτοι των οποιων σχολια ανεφερα απο πανω) μου λενε συγχαρητηρια , ποσο χαρηκαν για εμενα , οτι ειναι τομεας με πολλα λεφτα κτλ. (βεβαια η χαρα μερικων βγαζει ξινιλα ;)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NtinaDes

Νεοφερμένος

Η NtinaDes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
τρελό αλλά και εγώ σε όσους λέω ηλεκτρονική με ρωτάνε ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ--ΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ??

Και η αδερφη μου πέρασε λογοθεραπεία πρέπει να εξηγεί σε όλους γιατί χαράμισε τόσα μόρια για να δηλώσει τει, αφού η πρώτη αντίδραση τους είναι αυτή........Λες και δεν έχει ζήτηση η λογοθεραπεία.............

Και να σκεφτείς ότι η λογοθεραπεία είναι ατέι, δηλαδή ανώτερο τει! Πολύ καλή επιλογή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 565231

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Well , δυο ειναι οι εμπειριες μου γυρω απο αυτο το θεμα.Οταν ελεγα τει λογιστικης περσι , οι πιο ψαγμενοι γνωστοι μου ( που δουλευανε στον οικονομικο τομεα κτλ. ) , μου λεγανε πολυ καλη σχολη και να μη ξαναδωσω.....οι "αλλοι" με παρηγορουσαν λεγοντας μου καλη ειναι η σχολη μωρε κτλ. (και φυσικα ακουσα και κατι κορυφαια απο 1-2 ατομα οπως δεν μπορουνε να γινουνε κι ολοι επιστημονες , η οταν ειπα οτι θα ξαναδωσω-και ναι εγω το θελησα , κανεις δεν μου το επεβαλλε , καποιοι λεγανε στους γονεις μου "γιατι το πιεζετε το παιδι με το ζορι να ξαναδωσει κτλ.".:/:

Πλεον οταν λεω ναυτιλιακες σπουδες πειραια , ολοι (και αυτοι των οποιων σχολια ανεφερα απο πανω) μου λενε συγχαρητηρια , ποσο χαρηκαν για εμενα , οτι ειναι τομεας με πολλα λεφτα κτλ. (βεβαια η χαρα μερικων βγαζει ξινιλα ;)).

Αυτο με το “δε μπορουν ολοι να γινουν επιστημονες“ ειναι ελεεινο.Σαν να σου λεει εσυ εισαι ηλιθιος,αλλα δε πειραζει κ δσας σας χρειαζομαστε. Λες κ η επιτυχια στην καριερα ειναι που θα περασεις....Μπραβο που τ ξαναπροσπαθησες κ τα καταφερες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Αυτο με το “δε μπορουν ολοι να γινουν επιστημονες“ ειναι ελεεινο.Σαν να σου λεει εσυ εισαι ηλιθιος,αλλα δε πειραζει κ δσας σας χρειαζομαστε. Λες κ η επιτυχια στην καριερα ειναι που θα περασεις....Μπραβο που τ ξαναπροσπαθησες κ τα καταφερες. :)

Kosti , συνηθως αυτη ειναι η ατακα για να σου δειξει καποιος οτι το δικο του το παιδι , η ο ιδιος , ειναι "καλυτερο" , πιο εξυπνο απο εσενα....Αυτοι οι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν οτι η επιτυχια δεν εξασφαλιζεται με ενα πτυχιο , που χιλιαδες Ελληνες/ιδες πλεον εχουν.....θελει μια πληθωρα στοιχειων που δεν εχουν ολοι , καλως η κακως.:/:
Σ'ευχαριστω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρακι139

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι στην Ελλαδα ενθουσιαζονται με γιατρους και δικηγορους μονο απο αποψη prestige. Υπαρχουν πολυ πιο πρακτικοι λογοι, ας πουμε το γεγονος οτι ειναι ακριβοπληρωμενοι ενω οι δασκαλοι τρωνε ψιχουλα? Σορυ που τα λεω καπως ωμα αλλα βλεπετε το θεμα πολυ μονοπλευρα.
μονο που αν εισαι γιατρος θα δουλεψεις μετα απο κπ χρονια μεχρι να τελειωσεις με το θεμα της σχολης και μετα για να γινεις ακριβοπληρωμενος θα κοπιασεις και ισως περασουν και ακομα περισσοτερα χρονια.. ενας ανθρωπος για να ακολουθησει τα επαγγελματα που ειπες πρεπει εκτος απο το να του αρεσουν πολυ να εχει και μια ακρη οταν τελειωσει ωστε να κανει τα πρωτα του βηματα.. π.χ. εγω εχω ενα γνωστο που ο πατερας του ειναι καλος οδοντιατρος και με μεγαλη πελατια.. αυτος λοιπον ηθελε οδοντιατρικη για να συνεχισει τη δουλεια του πατερα του και την πρωτη χρονια δεν τα καταφερε αλλα τη δευτερη μπηκε στη σχολη.. εν παση περιπτωση αυτα τα λεω επειδη το επαγγελμα του γιατρου δε σημαινει οτι θα σε εξασφαλισει αμεσως για ολη σου τη ζωη.. ενω αν βγεις καθηγητης που ολοι το θεωρουν υποτιμητικο, καπως θα μπορεσεις να βγαλεις λεφτα ειτε με ιδιαιτερα ειτε σε φροντηστηρια μεχρι να διοριστεις.. αν και κατα τη γνωμη μου ενας καθηγητης πρεπει να παραμενει σε φροντιστηριο και οχι σε σχολειο... αυτα ειναι τα λεγομενα ''κλειστα'' επαγγελματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παραλογικός

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Όταν λέω ότι πέρασα πληροφορική όλοι απαντάνε "ΑΑΑ κομπιουτεράκιας δηλαδή" και για κάποιο λόγο πιστεύουν ότι θα τους κάνω format τα pc τους...ΑΑΑ επίσης μου τη λένε συνεχως ότι δεν θα βρω κοπέλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ΑΑΑ επίσης μου τη λένε συνεχως ότι δεν θα βρω κοπέλα :P
Nαι για καποιο λογο υπαρχει αυτο το στερεοτυπο.Εμενα παλι για αυτο το θεμα στη σχολη ολοι μου λενε "Θα καλοπερασεις".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όταν λέω ότι πέρασα πληροφορική όλοι απαντάνε "ΑΑΑ κομπιουτεράκιας δηλαδή" και για κάποιο λόγο πιστεύουν ότι θα τους κάνω format τα pc τους...ΑΑΑ επίσης μου τη λένε συνεχως ότι δεν θα βρω κοπέλα :P

Μπορείς να απαντάς ως εξής: "cyber sex. Το σεξ του μέλλοντος". :P

Nαι για καποιο λογο υπαρχει αυτο το στερεοτυπο.Εμενα παλι για αυτο το θεμα στη σχολη ολοι μου λενε "Θα καλοπερασεις".:P
Οι οποίες έχουν γραμμένους τους συμφοιτητές τους στα παλαιότερα των υποδημάτων τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Οι οποίες έχουν γραμμένους τους συμφοιτητές τους στα παλαιότερα των υποδημάτων τους.
χαχαχα.Ωρα ν αλλαξει αυτο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
και η τρελα συνεχιζεται..ημουν με τη μητερα μου και συνανταμε ενα ζευγαρι ηλικιωμενων γνωστων μας.Αρχικα μιλησαμε στον αντρα με ρωτησε που περασα κλπ και που ημουν περσυ του ειπα οτι περασα φετος ιατρικη και περσυ ημουν στη μοριακη βιολογια.Λεει στη γυναικα του
ακους?το κοριτσι περασε ιατρικη!
η γυναικα : -αα συγχαρητηρια!εδω?
απανταει η μανα μου: -οχι,στη Λαρισα
-αα,δεν πειραζει!
-ναι ειναι πολυ κοντα η λαρισα ευτυχως
-δυσκολα ομως.και πολυ δυσκολη σχολη ειδικα για γυναικα!
-ναι,αλλα αυτο της αρεσει
-και γιατι αφησε τη μοριακη βιολογια?
-γιατι ηθελε να γινει γιατρος
-αα,εε ενταξει θα το μετανιωσει αργοτερα,τωρα ειναι νωρις!:devil:
:wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
εγω ειπα σε ενα καθηγητη μου(μαθηματικος) οτι περασα φυσικο και αυτος μου ειπε καλο κουραγιο:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρακι139

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
εγω ειπα σε ενα καθηγητη μου(μαθηματικος) οτι περασα φυσικο και αυτος μου ειπε καλο κουραγιο:whistle:
μαλλον επειδη ειναι πολυ δυσκολη σχολη το φυσικο :/ ασε ξερω και εμενα κατι τετοια μου ελεγαν..

ενας βλακας συμμαθητης μου που ηθελε και αυτος οικονομικο και μολις του ελεγα οτι θελω οικονομικο ελεγε με τι μυαλο θα πας εκει :devil: και εγραψα πολυ καλυτερα απο αυτον! και μολις βγηκαν τα αποτελεσματα ερχεται και λεει μπραβο μαρια συγχαρητηρια! ΠΑΝΤΑ πιστευα οτι αυτη η σχολη σου ταιριαζει....... τι να πει κανεις :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
μαλλον επειδη ειναι πολυ δυσκολη σχολη το φυσικο :/ ασε ξερω και εμενα κατι τετοια μου ελεγαν..
το ξερω:D...εγω πιστευω πως γενικα δεν πρεπει να ακους τι θα πει ο κοσμος κνε εσυ αυτο που σου αρεσει κ ακου μονο τα ατομα πυ σε ξερουν κ εμπιστευεσαι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 565231

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kosti , συνηθως αυτη ειναι η ατακα για να σου δειξει καποιος οτι το δικο του το παιδι , η ο ιδιος , ειναι "καλυτερο" , πιο εξυπνο απο εσενα....Αυτοι οι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν οτι η επιτυχια δεν εξασφαλιζεται με ενα πτυχιο , που χιλιαδες Ελληνες/ιδες πλεον εχουν.....θελει μια πληθωρα στοιχειων που δεν εχουν ολοι , καλως η κακως.:/:
Σ'ευχαριστω.:)

Με εκνευριζουν κατι τετοια.Εμενα ο γιος μου,εμενα η κορη μου.
Ο ελυτης ειχε πει οτι τα 3 Τ της επιτυχιας ειναι ταλεντο,τυχη,τολμη.
Η παπαγαλια (στο αοδε,στην ιστορια,βιολογια,για καποιους ακομα κ στις μεθοδολογιες μαθηματικων κ φυσικης) δεν ειναι ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ.

Παρακαλω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Με εκνευριζουν κατι τετοια.Εμενα ο γιος μου,εμενα η κορη μου.
Ο ελυτης ειχε πει οτι τα 3 Τ της επιτυχιας ειναι ταλεντο,τυχη,τολμη.
Η παπαγαλια (στο αοδε,στην ιστορια,βιολογια,για καποιους ακομα κ στις μεθοδολογιες μαθηματικων κ φυσικης) δεν ειναι ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ.

Παρακαλω :)
Καλα δε θελει μονο παπαγαλια, μη τα ισοπεδωνουμε ολα.Την παπαγαλια και ο πιο βλακας την πετυχαινει.Γιατι δε γραφουν ολοι 18+? Btw αυτο με τον ελυτη που κολλουσε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
ηταν η 2η επιλογη μ...απλα με κερδισε η ιατρικη..κ οταν τς το ελεγα στην 3η Λυκειου με κοιτουσαν καπως ετσι ..σε νιωθω!!:/:
Κοπέλα μου,αν σε κέρδισε η ιατρική γιατί δεν πήγες θετική?Φορτώνω τώρα!:mad:Τί στο καλό οι άλλοι βλάκες ήταν που πέρασαν από τα δύσκολα και τα βαριά?Για όνομα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top