Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

azzuro

Νεοφερμένος

Η azzuro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Προσωπικά δεν διαφωνώ, αλλά δεν βρίσκω και καμία αναγκαιότητα.
Για μένα έχει χρησιμότητα. Δε μπορεί, λοιπόν, κανένας να μου στερήσει αυτό το δικαίωμα.
Κατσε, μισο τωρα... Δεν μπορεις να κρινεις με βαση τα υποκειμενικα σου πιστευω τι πρεπει και τι οχι. Για μενα εχει χρησιμοτητα να διδασκονται ολες οι θρησκειες, γιατι να μου στερηθει αυτο το δικαιωμα λοιπον;.. Ελα σε επαφη μεσω του σχολειου με διαφορες θρησκειες, μαθε να ΚΡΙΝΕΙΣ μεσα απο αυτο, και αφου καταληξεις προσωπικα στο χριστιανισμο, οι πηγες για να το ψαξεις μονος σου ειναι αφθονες...

τη μέρα που θα μπορώ να σκεφτώ

Ορισε το σε παρακαλω αυτο, γιατι δεν καταλαβαινω πως αντιλαμβανεσαι τη διαδικασια της αναπτυξης κριτικης σκεψης.


Επισης δεν ειμαστε (λογω των ποστ που βλεπω βαζω πληθυντικο) κατα της διδασκαλιας των βασικων αρχων του χριστιανισμου αλλα κατα του κατοιχητικου χαρακτηρα του μαθηματος. Αν διαφωνεις μπορω να αναφερω τεκμηρια, αν και εχουν χιλιοειπωθει σε προηγουμενες σελιδες.

+1 με cris@tos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Οταν ομως το παιδι βομβαρδιζεται επι 18 χρονια απο τις φιλοχριστιανικες αποψεις τοτε θα ειναι θετικα προκατειλειμενο προς αυτην τη θρησκεια.Αρα δεν ειναι τελειως ελευθερη επιλογη.
Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ, γι'αυτό πιστεύω ότι στο δημοτικό αφού γνωρίσει τη θρησκεία του(όχι πως μπορεί να κάνει κι αλλιώς),στο γυμνάσιο και στο λύκειο πρέπει να είναι το μάθημα πιο ελεύθερο και πολυποίκιλο,γιατί καταλήγει να γίνεται μια αναρή ετήσια επανάληψη των ίδιων πραγμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ, γι'αυτό πιστεύω ότι στο δημοτικό αφού γνωρίσει τη θρησκεία του(όχι πως μπορεί να κάνει κι αλλιώς),στο γυμνάσιο και στο λύκειο πρέπει να είναι το μάθημα πιο ελεύθερο και πολυποίκιλο,γιατί καταλήγει να γίνεται μια αναρή ετήσια επανάληψη των ίδιων πραγμάτων.
Τη θρησκεια των γωνιων του θες να πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ, γι'αυτό πιστεύω ότι στο δημοτικό αφού γνωρίσει τη θρησκεία του(όχι πως μπορεί να κάνει κι αλλιώς),στο γυμνάσιο και στο λύκειο πρέπει να είναι το μάθημα πιο ελεύθερο και πολυποίκιλο,γιατί καταλήγει να γίνεται μια αναρή ετήσια επανάληψη των ίδιων πραγμάτων.
Πώς δεν μπορεί?????Αυτό από μόνο του όχι εμείς ναι.Μπορούμε να το αλλάξουμε.Είναι αντιδημοκρατικό αυτό που γίνετε.Δες το στην δημοσκόπηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Τη θρησκεια των γωνιων του θες να πεις.
Ακριβώς.Δεν μπορεί όμως σε μικρή ηλικία να επιλέξει μόνος του.Είναι αναγκασμένος να το κάνει αφού ανεξαρτοποιηθεί,δυστυχώς.Οι γονείς του θα επιλέξουν για αυτόν,κάτι το οποίο δεν λέω πώς είναι απαραίτητα καλό.
-----------------------------------------
Πώς δεν μπορεί?????Αυτό από μόνο του όχι εμείς ναι.Μπορούμε να το αλλάξουμε.Είναι αντιδημοκρατικό αυτό που γίνετε.Δες το στην δημοσκόπηση!
Στη δημοσκόπηση δεν συμμετείχαν άτομα κάτω των 12 ετών.Και επιπλέον είναι υπόλογα στους γονείς τους,δυστυχώς ή ευτυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πολιτισμικό στοιχείο είναι η θρησκεία και έχει σχέση με την πνευματική ανάπτυξη. Σε έναν πολιτισμό γεννιέσαι, δεν τον επιλέγεις. Όταν γίνεις άνθρωπος που να μπορεί να αυτοτρέφεται, τότε μπορείς να επιλέξεις κάτι διαφορετικό.

Εκτός από πολιτισμικό στοιχείο, η θρησκεία είναι και στοιχείο της προσωπικότητας του κάθε ατόμου... :fss:

Υπάρχουν ορισμένες οικογένειες, όπως η δική μου, που κατάφεραν να με αναθρέψουν με τη δική τους πολιτισμική θεώρηση δίνοντάς μου όμως όλη την απαραίτητη ελευθερία για να κάνω αυτό που γουστάρω, τη μέρα που θα μπορώ να σκεφτώ. Δεν αναιρεί το ένα το άλλο λοιπόν, εκτός κι αν είσαι μέτριος ή χαμηλής ποιότητας γονέας, οπότε πάω πάσο.

Δε νομίζω ότι κανένας από μας είναι σε θέση να κρίνει αν είναι όντως ελεύθερος. Μπορεί κάλλιστα να θεωρεί ότι είναι πολύ ελεύθερος, αλλά να είναι μια αυταπάτη.

Όταν είσαι σε μικρή ηλικία,δεν έχεις τη δυνατότητα της ανορίωτης ελεύθερης βούλησης.(@dreamer)

Και γι' αυτό πρέπει να προστατεύεσαι από προπαγανδιστικές δράσεις.

Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ, γι'αυτό πιστεύω ότι στο δημοτικό αφού γνωρίσει τη θρησκεία του(όχι πως μπορεί να κάνει κι αλλιώς),στο γυμνάσιο και στο λύκειο πρέπει να είναι το μάθημα πιο ελεύθερο και πολυποίκιλο,γιατί καταλήγει να γίνεται μια αναρή ετήσια επανάληψη των ίδιων πραγμάτων.

Μα δεν είναι το ίδιο, όταν για τρία χρόνια διδάσκεσαι μια θρησκεία ως μοναδική αλήθεια, και μετά μαθαίνεις και για άλλες. Ειδικά ένα παιδί, θα έχει προκαταληφθεί υπέρ της θρησκείας που διδάχθηκε νωρίτερα.

Τη θρησκεια των γωνιων του θες να πεις.

Ακριβώς. Ας βαπτίσουμε τα μικρά παιδιά, 2, 3, 6, 9 χρονών άθεους, χριστιανούς, κομμουνιστές, χρυσαυγίτες, ΚΚΕτζίδες, οικολόγους, ιδεαλιστές, υλιστές, φιλελεύθερους, όπως νομίζουμε εμείς...

Ακριβώς.Δεν μπορεί όμως σε μικρή ηλικία να επιλέξει μόνος του.Είναι αναγκασμένος να το κάνει αφού ανεξαρτοποιηθεί,δυστυχώς.Οι γονείς του θα επιλέξουν για αυτόν,κάτι το οποίο δεν λέω πώς είναι απαραίτητα καλό.
-----------------------------------------

Στη δημοσκόπηση δεν συμμετείχαν άτομα κάτω των 12 ετών.Και επιπλέον είναι υπόλογα στους γονείς τους,δυστυχώς ή ευτυχώς.

Ποιος λέει ότι είναι αναγκασμένος να το κάνει αφού ανεξαρτητοποιηθεί; Μπορεί να μη βρίσκεται στο χέρι της Πολιτείας να ελέγξει την επίδραση των γονέων στη συνείδηση ενός παιδιού όσον αφορά τη θρησκεία, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει το ίδιο να ισχύει και για το σχολείο. Άλλο το τί γίνεται, και άλλο το τί δε θέλουν κάποιοι να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Και γι' αυτό πρέπει να προστατεύεσαι από προπαγανδιστικές δράσεις.
Συμφωνούμε.
Μα δεν είναι το ίδιο, όταν για τρία χρόνια διδάσκεσαι μια θρησκεία ως μοναδική αλήθεια, και μετά μαθαίνεις και για άλλες. Ειδικά ένα παιδί, θα έχει προκαταληφθεί υπέρ της θρησκείας που διδάχθηκε νωρίτερα.
Ακριβώς. Ας βαπτίσουμε τα μικρά παιδιά, 2, 3, 6, 9 χρονών άθεους, χριστιανούς, κομμουνιστές, χρυσαυγίτες, ΚΚΕτζίδες, οικολόγους, ιδεαλιστές, υλιστές, φιλελεύθερους, όπως νομίζουμε εμείς...
Όλα είναι επιλογή των γονέων σε τέτοιες ηλικίες.Δεν λέω ότι αυτό είναι καλό.
Ποιος λέει ότι είναι αναγκασμένος να το κάνει αφού ανεξαρτητοποιηθεί; Μπορεί να μη βρίσκεται στο χέρι της Πολιτείας να ελέγξει την επίδραση των γονέων στη συνείδηση ενός παιδιού όσον αφορά τη θρησκεία, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει το ίδιο να ισχύει και για το σχολείο. Άλλο το τί γίνεται, και άλλο το τί δε θέλουν κάποιοι να γίνεται.
Πολύ δύσκολα το σχολείο θα αντιταχθεί στις επιθυμίες των γονέων παιδιών μικρής ηλικίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Εμένα το μάθημα των θρησκευτικών όχι μόνο δεν με κάνει φανατική χριστιανή αλλά αντίθετα με έκανε να μισήσω την εκκλησία και να μην θέλω ούτε απʼ έξω να περάσω… Δε λέω, διδάσκει κάποιες αρετές όπως η αγάπη προς τον συνάνθρωπο αλλά έμμεσα το αναιρεί αυτό λέγοντας ότι όσοι δεν είναι χριστιανοί θα καούν στην κόλαση…. Μη λέμε και ξελέμε…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_marillia1

Νεοφερμένος

Η Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εμένα το μάθημα των θρησκευτικών όχι μόνο δεν με κάνει φανατική χριστιανή αλλά αντίθετα με έκανε να μισήσω την εκκλησία και να μην θέλω ούτε απʼ έξω να περάσω… Δε λέω, διδάσκει κάποιες αρετές όπως η αγάπη προς τον συνάνθρωπο αλλά έμμεσα το αναιρεί αυτό λέγοντας ότι όσοι δεν είναι χριστιανοί θα καούν στην κόλαση…. Μη λέμε και ξελέμε…
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.ωστόσο εμένα δεν με έχουν κάνει να μισώ την θρησκεία τα θρησκευτικά{αυτό το έχουν κάνει άλλοι}δεν το βρίσκω καθόλου ενδιαφέρον μάθημα και πιστεύω ότι δεν μας προσφέρει τίποτα.για να μάθουμε εμείς για την θρησκεία μας πρέπει να μας μιλήσει η οικογένειά μας και όχι ένας οποιοσδήποτε καθηγητής.είναι ένα καθαρά προσωπικό θέμα.τα θρησκευτικά έπρεπε να είναι ένα μάθημα το οποίο θα ενημερώνει τα παιδιά για ΟΛΕΣ τις θρησκείες,θα λέει τι υποστηρίζει η κάθε μία και την ιστορία τους.
βέβαια πάντα οι απόψεις διαφέρουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εμένα το μάθημα των θρησκευτικών όχι μόνο δεν με κάνει φανατική χριστιανή αλλά αντίθετα με έκανε να μισήσω την εκκλησία και να μην θέλω ούτε απʼ έξω να περάσω… Δε λέω, διδάσκει κάποιες αρετές όπως η αγάπη προς τον συνάνθρωπο αλλά έμμεσα το αναιρεί αυτό λέγοντας ότι όσοι δεν είναι χριστιανοί θα καούν στην κόλαση…. Μη λέμε και ξελέμε…


μπορεις να μου πεις που το λεει αυτο οτι οι αλλοι θα καουν στην κολαση.....αυτα ειναι παραμυθακια που βγηκαν απο το μυαλο καποιων....ουτε καζανια υπαρχουν ουτε μαστιγια και βλακειες....κανενας δεν μπορει καποιον οτι εσυ που δεν εισαι χριστιανος θα πας στην κολαση αυτο θα δινει μονο την μερα της κρισης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
μπορεις να μου πεις που το λεει αυτο οτι οι αλλοι θα καουν στην κολαση.....αυτα ειναι παραμυθακια που βγηκαν απο το μυαλο καποιων....ουτε καζανια υπαρχουν ουτε μαστιγια και βλακειες....κανενας δεν μπορει καποιον οτι εσυ που δεν εισαι χριστιανος θα πας στην κολαση αυτο θα δινει μονο την μερα της κρισης....
A δηλαδη τη μερα της κρισης οσοι ειναι δεν ειναι χριστιανοι θα πανε στην κολαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ι εσυ που δεν εισαι χριστιανος θα πας στην κολαση αυτο θα γινει μονο την μερα της κρισης....

Μα καλά, πιστεύετε στ' αλήθεια τέτοια πράγματα;:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Γιατί τι έχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μα καλά, πιστεύετε στ' αλήθεια τέτοια πράγματα;:lol::lol::lol:

Εγώ ξέρω ότι λέει για όσους κερδίσουν τη Βασιλεία του Θεού, δεν λέει για όσους είναι Χριστιανοί....
Τώρα εντάξει, συχνά συμβαίνει η φαντασία του καθενός να ανάγεται σε θρησκευτικό δόγμα, χωρίς όμως να είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Στη δημοσκόπηση δεν συμμετείχαν άτομα κάτω των 12 ετών.

Γκουχ...:D

Γιατί τι έχουν;
Υπάρχουν και δεν είναι Χριστιανοί ενώ έχουν γνωρίσει τη θρησκεία. Αυτό φτάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Πολλοί άθεοι μαζεύτηκαν στο φόρουμ.Αλητεία:D:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Πολλοί άθεοι μαζεύτηκαν στο φόρουμ.Αλητεία:D:D:P

να μας αφορισετε
τα κοριτσια καψτε μας ως μαγισσες τα αγορια ευνουχιστε τα


μουαχαχα:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
[μπορεις να μου πεις που το λεει αυτο οτι οι αλλοι θα καουν στην κολαση.....αυτα ειναι παραμυθακια που βγηκαν απο το μυαλο καποιων....ουτε καζανια υπαρχουν ουτε μαστιγια και βλακειες....κανενας δεν μπορει καποιον οτι εσυ που δεν εισαι χριστιανος θα πας στην κολαση αυτο θα δινει μονο την μερα της κρισης]




Και φυσικά δεν πιστεύω τις βλακείες για καζάνια που βράζουν και τέτοια αλλά το μάθημα διδάσκεται και σε μικρότερα παιδιά που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την υπερβολή από την πραγματικότητα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diavasma!!!

Νεοφερμένος

Ο diavasma!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Θα την εχεις ομως.:D
Που ειναι το κακο με το να ξεφυγει καποιος απο τον χριστιανισμο;
Περιμενω απαντηση στο μηνυμα μου.:P
Απο εσενα τον ιδιο.


δεν μπορώ να πω ότι αν κάποιος θέλει να πιστέψει σε κάποια άλλη θρησκεία δεν του το επιτρέπουν...
Εννοώ ότι όσοι είναι πραγματικά χριστιανοί δεν πρέπει μετά να <<ξεφύγουν>> από το δρόμο του Χριστού...το σέβομαι ότι ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει...και αυτό που βγήκε τώρα , ότι τα Θρησκευτικά είναι μάθημα επιλογής, είναι κάποια παιδιά από το τμήμα μου και έχουν πάρει απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών επειδή όπως λένε : <<Τα βαριόμαστε!!!>>...ενώ είναι χριστιανοί και το παραδέχονται!!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
[μπορεις να μου πεις που το λεει αυτο οτι οι αλλοι θα καουν στην κολαση.....αυτα ειναι παραμυθακια που βγηκαν απο το μυαλο καποιων....ουτε καζανια υπαρχουν ουτε μαστιγια και βλακειες....κανενας δεν μπορει καποιον οτι εσυ που δεν εισαι χριστιανος θα πας στην κολαση αυτο θα δινει μονο την μερα της κρισης]




Και φυσικά δεν πιστεύω τις βλακείες για καζάνια που βράζουν και τέτοια αλλά το μάθημα διδάσκεται και σε μικρότερα παιδιά που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την υπερβολή από την πραγματικότητα…
:!:ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΦΥΓΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!:lol::lol: Θα καείςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς.Μπορεί να σε αγαπάει ο θεός αλλά δεν μπορεί να τον αμφισβητούν!:lol:Και έτσι η τιμωρία σου θα είναι απλή.Αιώνια βασανιστήρια.Αλλά μην το ξεχνάς ....σε αγαπάει...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top