Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.

κατhy-κi

Νεοφερμένος

Η Kατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ρε παιδια η θρησκεια έιναι κάτι το τελείως υποκειμενικό! δεν θα σε πάνε φυλακή επειδή δεν πας στην εκκλησία και ούτε διευρίνεις τις γνώσεις σου όταν έχεις να μάθεις στο λύκειο 100 σελίδες ιστορία,λογοτεχνία,λατινικά,αρχαία + θρησκευτικά. είναι αυτονόητο πως ο μαθητής θα προτιμήσει την ιστορια κτλ (μη με παρεξηγησει η τεχνολογικη,ετσι το ανέφερα:P)διότι αυτή θα του προσφέρει μία θέση σε κάποιο πανεπιστήμιο καλώς ή κακως με αυτό το τρέχον χαζό(συγνώμη)σύστημα.η παραμέληση του μαθήματος έχει ως αποτέλεσμα και να μην διδάσκεται και σωστά. ο καθένας έχει δική του αποψη για τη θρησκεία. το μαθημα στα σχολεία πιστευω δεν πρέπει να είναι υποχρεωτικό διότι υπάρχουν και μαθητες οι οποίοι καλώς ή κακώς είναι και από άλλες εθνικότητες διότι είμαστε στο 2009 και έχουμε αναμειχθεί και με άλλους λαούς για διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης. Το μάθημα μπορεί να υπάρχει ώς προαιρετικό για όποιον θέλει να ενημερωθεί για την θρησκεία του ή για άλλες αλλά από ανθρώπους οι οποιοι υποδεικνύουν και μία σοβαρότητα για παράδειγμα έναν ηγούμενο.
πάντως το ότι πρέπει να μάθεις μια θρησκεία για να πάρεις έναν βαθμό για μένα είναι απαράδεκτο. και επιπλέον οπως προαναφέρθηκε καταργείται η διαφορετικότητα.
Ας πει κάποιος στο Υπουργείο οτι είμαστε στο 2009 και όχι στο 1900:P έλεος
επίσης πιστευω ότι περισσότερο φταίει το σύστημα και όχι τόσο ο καθηγητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αν το βάλεις σε ένα ψυγείο, σίγουρα θα διατηρηθεί καλύτερα η στεγανότητα της προσωπικότητάς του. Επειδή έχετε παρανοήσει ορισμένα πράγματα, η ελευθερία της άποψης δεν σημαίνει κατάργηση της επιρροης και της κοινωνικοποίησης πάνω στο παιδί του καθενός, το οποίο ανατρέφει ο καθένας σύμφωνα με τη δική του κοσμοθεωρία. Αυτό πέρα από αδύνατο είναι και αντικοινωνικό. Ελευθερία της άποψης σημαίνει, όταν το παιδί φτάσει σε ώριμη ηλικία, να νιώθει την ελευθερία ν'αυτοπροσδιορίζεται και να σκέφτεται. Αν αυτό εσύ το μπερδεύεις με τις αρχές που εγώ γουστάρω να μεταδόσω στο δημιούργημά μου (το παιδί), τότε έχεις παρανοήσει ορισμένα πράγματα.
To παιδι ειναι ανθρωπος,δεν ειναι αντικειμενο για να το ελεγχεις και να το κανεις οτι θες.Αν εσυ του επιβαλεις τις δικες σου ιδεες,μετα αυτο θελοντας και μη θα τις δεχτει.Αλλο να του μεταδωσεις καποιες αρχες κι αλλο να διαμορφωσεις την προσωπικοτητα του οπως θες εσυ γιατι ετσι σε βολευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να καταργηθούν γιατί ο τρόπος που γίνεται το μάθημα προβάλλει την ιδέα ότι χριστιανισμός είναι ανώτερη θρησκεία και οι χριστιανοί άγιοι ενώ οι αλλόθρησκοι βάρβαροι που θα καούν στην κόλαση! Δημιουργεί μια αίσθηση θεοφοβίας στα παιδιά. Εγώ στο δημοτικό νόμιζα ότι αν δεν έκανα προσευχή το βράδυ ο θεός θα με τιμωρούσε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N@D!@

Νεοφερμένος

Η N@D!@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να καταργηθούν γιατί ο τρόπος που γίνεται το μάθημα προβάλλει την ιδέα ότι χριστιανισμός είναι ανώτερη θρησκεία και οι χριστιανοί άγιοι ενώ οι αλλόθρησκοι βάρβαροι που θα καούν στην κόλαση! Δημιουργεί μια αίσθηση θεοφοβίας στα παιδιά. Εγώ στο δημοτικό νόμιζα ότι αν δεν έκανα προσευχή το βράδυ ο θεός θα με τιμωρούσε!


φωνω!..εμας στο δημοτικο μας ελεγε (η τρελη....αλλα ειναι αλλη ιστορια αυτη...) οτι ο Χριστιανισμος ειναι η πιο σωστη θρησκεια:nono::nono::nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
To παιδι ειναι ανθρωπος,δεν ειναι αντικειμενο για να το ελεγχεις και να το κανεις οτι θες.Αν εσυ του επιβαλεις τις δικες σου ιδεες,μετα αυτο θελοντας και μη θα τις δεχτει.Αλλο να του μεταδωσεις καποιες αρχες κι αλλο να διαμορφωσεις την προσωπικοτητα του οπως θες εσυ γιατι ετσι σε βολευει.

Και η θρησκεία αρχές είναι. Κι επειδή καταλαβαίνω τη δυσκολία στο να το αντιληφθείς, μπορώ ταυτόχρονα να του μεταδόσω μια θρησκεία και την ελευθερία, όταν πάει 20 χρονών κι έχει μυαλουδάκι, να την απορρίψει. Τουλάχιστον εγώ θεωρώ ότι έχω αυτή την ικανότητα. Τώρα, αν εσύ μπορείς να δεις μόνο άσπρο-μαύρο τι να πω, οκ, πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Άθεος δεν υπάρχει. Άθρησκος μόνο. Μπορεί κάποιος να μην το γνωρίζει, αλλά ποιος είπε οτι ο κάθε άνθρωπος γνωρίζει στο ακέραιο τον εαυτό του?


δεν νομιζω οτι εισαι εσυ η οποιοσδηποτε αλλος αρμοδιος να κρινει τι υπαρχει και τι οχι
επιτρεψε μου να υποστηριζω οτι υπαρχω
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Και η θρησκεία αρχές είναι. Κι επειδή καταλαβαίνω τη δυσκολία στο να το αντιληφθείς, μπορώ ταυτόχρονα να του μεταδόσω μια θρησκεία και την ελευθερία, όταν πάει 20 χρονών κι έχει μυαλουδάκι, να την απορρίψει. Τουλάχιστον εγώ θεωρώ ότι έχω αυτή την ικανότητα. Τώρα, αν εσύ μπορείς να δεις μόνο άσπρο-μαύρο τι να πω, οκ, πάω πάσο.
Δηλαδή εμείς που δεν έχουμε θρησκεία και δεν πιστευουμε (όχι δεν πιστεύουμε στο θεό, στο ότι υπάρχει θεός δεν πιστεύουμε), δεν έχουμε αρχές;;; Εφόσον όσο είναι μικρό το παιδί, αποδέχεται ΟΛΑ όσα του λένε σαν τη μόνη αλήθεια. ΟΥΤΕ που διανοείται να απορρίψει κάτι που του έμαθες εσύ, ως πατέρας του και ως κάποιος που σέβεται και έχει για πρότυπο από τότε που ήταν τεσσάρων. Άσπρο μαύρο δεν το βλέπουμε εμείς, αλλά εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δηλαδή εμείς που δεν έχουμε θρησκεία και δεν πιστευουμε (όχι δεν πιστεύουμε στο θεό, στο ότι υπάρχει θεός δεν πιστεύουμε), δεν έχουμε αρχές;;; Εφόσον όσο είναι μικρό το παιδί, αποδέχεται ΟΛΑ όσα του λένε σαν τη μόνη αλήθεια. ΟΥΤΕ που διανοείται να απορρίψει κάτι που του έμαθες εσύ, ως πατέρας του και ως κάποιος που σέβεται και έχει για πρότυπο από τότε που ήταν τεσσάρων. Άσπρο μαύρο δεν το βλέπουμε εμείς, αλλά εσύ.

δεν ισχυριστηκε κατι τετοιο ο miv. το γεγονος οτι μια θρησκεια ειναι αρχες δε συνεπαγεται οτι οσοι δεν πιστευουν στις θρησκειες και σε θεια γενικοτερα δεν εχουν αρχες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εκείνο το μέρος δεν πήγαινε στον miv. Το έχουνε πει πολλές φορές διάφοροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Η θρησκεία δεν είναι αμιγώς αποτελούμενη από αρχές, αλλά και από συγκεκριμένους τρόπους σκέψης, κοσμοθεωρίες, αντιλήψεις και ιστοριούλες που κάθε φορά πασάρονται ως αληθινές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Η θρησκεία δεν είναι αμιγώς αποτελούμενη από αρχές, αλλά και από συγκεκριμένους τρόπους σκέψης, κοσμοθεωρίες, αντιλήψεις και ιστοριούλες που κάθε φορά πασάρονται ως αληθινές.
ακριβως.αλλιως δεν εξηγουνται οι τοσες ομοιοτητες μεταξυ των θρησκειων...γενικα οι ιερες θεωριες διεπονται απο παραλογο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azzuro

Νεοφερμένος

Η azzuro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Και η θρησκεία αρχές είναι. Κι επειδή καταλαβαίνω τη δυσκολία στο να το αντιληφθείς, μπορώ ταυτόχρονα να του μεταδόσω μια θρησκεία και την ελευθερία, όταν πάει 20 χρονών κι έχει μυαλουδάκι, να την απορρίψει. Τουλάχιστον εγώ θεωρώ ότι έχω αυτή την ικανότητα. Τώρα, αν εσύ μπορείς να δεις μόνο άσπρο-μαύρο τι να πω, οκ, πάω πάσο.

Nαι, αλλα για να μπορεσει να κρινει στα 20 οποιαδηποτε ιδεα και αρχη, προϋποθετει σε μικροτερες ηλικιες να εχει αναπτυχθει η κριση του. Πραγμα το οποιο σαφως και ΔΕΝ γινεται στο σχολειο, και συγκεκριμενα στα θρησκευτικα γινεται το αντιθετο. Δεν ξυπναει ξαφνικα το μυαλουδακι ετοιμο να κρινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jewish Boy

Νεοφερμένος

Ο Ανθρωπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Να καταργηθούν τελείως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Να καταργηθούν τελείως
Άποψη έχουμε?
Επιπλέον δεν μπορώ να καταλάβω.
Γενικά μιλώντας βαριόμαστε το μάθημα και λέμε δεν είναι σημαντικό ώστε να καταργηθεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Άποψη έχουμε?
Επιπλέον δεν μπορώ να καταλάβω.
Γενικά μιλώντας βαριόμαστε το μάθημα και λέμε δεν είναι σημαντικό ώστε να καταργηθεί?
Δεν λεμε οτι βαριομαστε το μαθημα,λεμε οτι διδασκεται για καθαρα προπαγανδιστικους λογους και δεν εχει καμια απολυτως χρησιμοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για μένα έχει χρησιμότητα. Δε μπορεί, λοιπόν, κανένας να μου στερήσει αυτό το δικαίωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diavasma!!!

Νεοφερμένος

Ο diavasma!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να διδάσκεται στα σχολεία!!!
Τα Θρησκευτικά μας βοηθούν για να μην ξεφεύγουμε από το δρόμο του Χριστού...
δεν περιμένω απάντηση στο μήνυμά μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί στο να γίνει γενικά το μάθημα περί διαφόρων θρησκειών εκτός από την εκκλησία που έχει τρελά συμφέροντα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προσωπικά δεν διαφωνώ, αλλά δεν βρίσκω και καμία αναγκαιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top