Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τα ζώα, είτε ομιλούντα είτε όχι, αξίζουν αυτό ακριβώς που παίρνουν. Αν θέλεις να διεκδικήσεις αυτά που λες, τράβα βρες τους μισούς μαθητές Δευτεροβάθμιας (περίπου 350 χιλιάδες) και κάντε κόμμα, τι να σου πω, προς το παρόν οι Χριστιανοί είναι περισσότεροι. Δε μ'ενδιαφέρει αν είναι εξαναγκασμένοι ή όχι, προβληματάκι δικό τους και των σπιτιών τους, όχι δικό μου.
Αφού μου λες ότι ένας φιλάνθρωπος είναι Χριστιανός, τότε ένας μη Χριστιανός δεν είναι και φιλάνθρωπος, αυτά είναι θέματα κοινής λογικής, αν σε πειράζει να ακούς τη λέξη Μαθηματικά, την αφαιρώ, αλλά δεν αλλάζει κάτι.
Επιπλέον, επειδή μάλλον έχεις ζήτημα κατανόησης, εγώ δεν υποστηρίζω κανενός είδους ανωτερότητα θρησκείας, αυτό ακριβώς στηλιτεύω, αυτό ακριβώς όμως βγαίνει απ'τον εντελώς άκυρο συλλογισμό σου και της κοπέλα. Δεν είναι ζήτημα ανωτερότητας της θρησκείας το γεγονός ότι οι προτεστάντες δεν είναι Χριστιανοί (χέστηκα τι κάνουν οι ιστοριογράφοι, είμαι χριστιανός κι έχω δική μου άποψη) είναι ότι αν η Ορθοδοξία περιλαμβάνει όσα δίδαξε ο Χριστός και δέκα παραπάνω, ο Λουθηρανισμός δεν περιέχει τίποτα απ'οσα δίδαξε ο Χριστός, είναι καθαρός ηθικισμός, χωρίς κανένα πνεύμα, χωρίς καμία συναδελφοσύνη, στην εποχή του Χριστού αυτοί θα ήταν οι Φαρισαίοι.

δεισιδαιμονία, όχι δυσειδαιμονία
εσυ ο ιδιος αναιρεις τα λεγομενα σου, εφοσον θεωρεις οτι εχεις τη δικια σου αποψη περι λουθηρανισμου, κατι που και η επισημη αρχη διαφωνει μαζι σου, τοτε αυτοματα, συμφωνα με τα δικα σου επιχειρηματα, εισαι αιρετικος. προσωπικα, δεν με ενδιαφερει πραγματικα αν θελεις να αποκαλεισαι χριστιανος ή οχι. αφου λατρευεις τοσο τους τυπους και εισαι τοσο κολλημενος για να δεχτεις οτι πολλοι θεωρουν οτι μπορουν να φτασουν στον χριστιανικο θεο τους με αλλους τροπους, το προβλημα δε το εχω εγω

ο Λουθηρανισμός δεν περιέχει τίποτα απ'οσα δίδαξε ο Χριστός, είναι καθαρός ηθικισμός, χωρίς κανένα πνεύμα, χωρίς καμία συναδελφοσύνη, στην εποχή του Χριστού αυτοί θα ήταν οι Φαρισαίοι.
προσωπικα σχολια, καθαρα. γιατι δε μπορω να διακρινω ουτε την συναδελφοσυνη στην Ελληνικη Ορθοδοξια σου.

Επιπλέον, επειδή μάλλον έχεις ζήτημα κατανόησης, εγώ δεν υποστηρίζω κανενός είδους ανωτερότητα θρησκείας, αυτό ακριβώς στηλιτεύω, αυτό ακριβώς όμως βγαίνει απ'τον εντελώς άκυρο συλλογισμό σου και της κοπέλα.
εσυ μιλησες για περισσοτερα δικαιωματα των χριστιανων στην ελλαδα.
ειναι αντιφατικο να μην υποστηριζεις οτι η θρησκεια σου δεν ειναι ανωτερη, απο τη στιγμη που τη θεωρεις τη μοναδικη αληθινη. για εμενα, ως ανθρωπος που δεν ανηκω σε καποια θρησκεια, πραγματικα δε με ενδιαφερουν οι θρησκειες, αρκει να σεβονται το δικαιωμα μου για ανεξιθρησκεια και για την προστασια μου απο προσπαθειες προσυλητισμου. ασφαλως το μαθημα των θρησκευτικων με τον τροπο που γινετα, το θεωρω μια προσπαθεια προσυλητισμου.
και δε μπορω να καταλαβω, πως προεκυψε το συμπερασμα οτι θεωρω τον χριστιανισμο ανωτερο απο τις υπολοιπες θρησκειες

Τα ζώα, είτε ομιλούντα είτε όχι, αξίζουν αυτό ακριβώς που παίρνουν
ζωο, κατι που δεν ειναι προσβλητικο, εισαι και εσυ.
εν παση περιπτωσει, δεν ειναι απαραιτητο ολοι οι ανθρωποι, ευτυχως, να συμφωνουν με τις δικες σου αποψεις.
-----------------------------------------
Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνεις όσα πιστεύω κι εγώ. Δημιουργία εντυπώσεων;
Η αποχή είναι παράδοση του δημοκρατικού δικαιώματος, κάποιος που απέχει απ'τις εκλογές δεν θα πρέπει να έχει ούτε καν δικαίωμα διαμαρτυρίας.

λαθος, η αποχη μπορει να ειναι (ασφαλως, μπορει και οχι) εκφραση διαφωνιας για το πολιτευμα. σε ενα δημοκρατικο πολιτευμα, οτιδηποτε και να μας λενε στο σχολειο η ψηφος δεν ειναι ο μονος τροπος να συμμετεχεις. το συνταγμα κατοχυρωνει το δικαιωμα του συναθροιζεσθαι και του συνερχαισθε και ειναι εντελως αντιδημοκρατικη η αποψη περι απαγορευσης της διαμαρτυριας.

συμφωνησα καπου μαζι σου;


Ναι, σαφώς και όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, γι'αυτό θα σε συμβούλευα να περνάς από λίγο περισσότερο κριτικό κόσκινο όσα λες γιατί τα μισά είναι λαικισμός και θα συνεχίσω να το λέω ασχέτως αν σου αρέσει ή όχι.
περιεργο, ακριβως το ιδιο θεωρω για σενα. ιδιαιτερα οταν αποφευγεις να απαντησεις σε συγκεκριμενα σημεια.
Ευθύνη του καθενός είναι φιλαράκο μου, ναι. Ο λαός έχει πάντα αυτό που αξίζει. Αν και προσωπικά αδιαφορώ για το παρελθόν του Μακαριστού. Εγώ και τον αγάπησα και τον τίμησα τις τελευταίες ώρες, αυτό που κοίταξα ήταν η προσφορά του, δεν ήταν τι έκανε πριν 100 χρόνια.
Ναι, σαφώς και όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, γι'αυτό θα σε συμβούλευα να περνάς από λίγο περισσότερο κριτικό κόσκινο όσα λες γιατί τα μισά είναι λαικισμός και θα συνεχίσω να το λέω ασχέτως αν σου αρέσει ή όχι.
εκτος απο την ατομικη ευθυνη του καθε ανθρωπου ξεχωριστα, υπαρχει και η συλλογικη. και απο τη στιγμη, που προσπαθεις να ριξεις ολες τις ευθυνες στο λαο (παντα εχει το μεριδιο του) με τον τοσο ατοπο συλλογισμο σου, βοηθας στη διαινωνιση της καταστασης.
για ποιο λογο ομως; για να δικαιολογισεις τις πραξεις του αρχηγου της εκκλησιας σου;


μεσα στο εργο του συμπεριλαμβανεται και η συνεργασια με τη χουντα, ομως, και αν οντως θυμαμαι καλα ξεκινησε στις 21 απριλιου του 1967 και οχι του 1909.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συνεχίζεις να αραδιάζεις γενικόλογες αηδίες που φαντασιώνεσαι τις οποίες δεν είπα ποτέ και με τις οποίες δεν συμφωνώ. Απαντάς πραγματικά σε ό,τι να'ναι. Δεν θα κάτσω να σε πείσω για ανυπόστατα ή προφανή, ειλικρινά αν έχεις το στοιχειώδες βάθος μπορείς να καταλάβεις τι ανακρίβειες λες και να λάβεις απάντηση απ'τον εαυτό σου, πραγματικά έλεος. Δε φτάνει που αξιώνεις απ'τους ανθρώπους να λογοδοτήσουν για όσα πιστεύουν, θα απαιτήσεις να λογοδοτήσουν και για όσα θα ήθελες να είχαν πει αλλά, τι κρίμα, ποτέ δεν είπαν. Καληνύχτα, τι άλλο να πω...

*ανεξιθρησκία


Ps: Και το 1980 να ήταν το ίδιο μου κάνει. Κριτήριο για την αξία ενός ανθρώπου είναι μόνο η προσφορά του. Το "εγώ έχω κάνει στη Μακρόνησο" μερικών δε μετράει καθόλου αν ο άλλος είναι άχρηστος, συμφεροντολόγος κι αγωνιστής που ξόφλησε. Είτε στη Μύκονο είτε στη Μακρόνησο, από κει και πέρα, αν είχε κάνει, είναι το ίδιο πράγμα.
Δεν έχω μεταπολιτευτικά σύνδρομα, η πολιτική άποψη είναι δικαίωμα του καθενός. Τους collaborators να πάτε να τους ψάξετε στα κόμματα που ψηφίζετε, όχι στους παπάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Συνεχίζεις να αραδιάζεις γενικόλογες αηδίες που φαντασιώνεσαι τις οποίες δεν είπα ποτέ και με τις οποίες δεν συμφωνώ. Απαντάς πραγματικά σε ό,τι να'ναι. Δεν θα κάτσω να σε πείσω για ανυπόστατα ή προφανή, ειλικρινά αν έχεις το στοιχειώδες βάθος μπορείς να καταλάβεις τι ανακρίβειες λες και να λάβεις απάντηση απ'τον εαυτό σου, πραγματικά έλεος. Δε φτάνει που αξιώνεις απ'τους ανθρώπους να λογοδοτήσουν για όσα πιστεύουν, θα απαιτήσεις να λογοδοτήσουν και για όσα θα ήθελες να είχαν πει αλλά, τι κρίμα, ποτέ δεν είπαν. Καληνύχτα, τι άλλο να πω...

*ανεξιθρησκία


Ps: Και το 1980 να ήταν το ίδιο μου κάνει. Κριτήριο για την αξία ενός ανθρώπου είναι μόνο η προσφορά του. Το "εγώ έχω κάνει στη Μακρόνησο" μερικών δε μετράει καθόλου αν ο άλλος είναι άχρηστος, συμφεροντολόγος κι αγωνιστής που ξόφλησε. Είτε στη Μύκονο είτε στη Μακρόνησο, από κει και πέρα, αν είχε κάνει, είναι το ίδιο πράγμα.
Δεν έχω μεταπολιτευτικά σύνδρομα, η πολιτική άποψη είναι δικαίωμα του καθενός. Τους collaborators να πάτε να τους ψάξετε στα κόμματα που ψηφίζετε, όχι στους παπάδες.

με κατηγορεις για λαϊκισμο, κατι το οποιο κανεις και εσυ. με κατηγορεις οτι φανταζομαι πραγματα που ειπες, ενω εσυ ο ιδιος αρχισες να βαζεις λογια. χρησιμοποιεις αναλογιες που πραγματικα ειναι ακυρες. ωραια λοιπον, ασε με να λεω τις "γενικολογες αηδιες μου" και να μη βλεπω τη δικια σου προσωπικη αληθεια ως "Δεδομενη" και προφανη

τους collaborators που "ψηφιζουμε" θα τους στηριξεις εσυ, στις ευρωεκλογες, οχι εγω.


PS κομματι του εργου του ειναι η εξορια ή η στηριξη της χουντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
με κατηγορεις για λαϊκισμο, κατι το οποιο κανεις και εσυ. με κατηγορεις οτι φανταζομαι πραγματα που ειπες, ενω εσυ ο ιδιος αρχισες να βαζεις λογια. χρησιμοποιεις αναλογιες που πραγματικα ειναι ακυρες. ωραια λοιπον, ασε με να λεω τις "γενικολογες αηδιες μου" και να μη βλεπω τη δικια σου προσωπικη αληθεια ως "Δεδομενη" και προφανη

τους collaborators που "ψηφιζουμε" θα τους στηριξεις εσυ, στις ευρωεκλογες, οχι εγω.

Η πολιτική μου συνείδηση είναι σε αρκετά ανεβασμένο επίπεδο ώστε να ψηφίζω βουλευτές κι όχι κόμματα ούτε μιντιακή προπαγάνδα.
Η τακτική του "το μη χείρον βέλτιστον" είναι καθοριστικής σημασίας σε έναν ηλίθιο κι ανούσιο θεσμό όπως το Ευρωκοινοβούλιο. Απ'το να τους πω "είμαι μαλάκας, δεν έχω άποψη, κάντε ό,τι θέλετε", προτιμώ να ψηφίσω έτσι.
Κάποτε είχες πει ότι αν σου πει ένας φασίστας ότι ο ήλιος ανατέλλει απ'την Ανατολή δεν θα τον πιστέψεις επειδή είναι φασίστας; Στο επιστρέφω. Δε με αφορούν οι πολιτικές πεποιθήσεις του Χριστοδούλου, το έργο του ως Μητροπολίτης Δημητριάδος κι Αρχιεπίσκοπος Ελλάδος δεν έχει καμία σχέση μ'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
παλι ομως, στηριζεις τους collaborators.

ετσι και αλλιως υπαρχουν σιγουρα διαφορετικες λυσεις απο τη τακτικη του "μη χειρον βελτιστον" που στηριζει παλι το συστημα. το ευρωκοινοβουλιο ως ενα βαθμο μπορει να επηρεασει αμεσα τη ζωη μας και ετσι δεν ειναι ανουσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καμία καλύτερη πολιτική λύση απ'τους συγκεκριμένους βουλευτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αν ειναι ειναι αυτη η αποψη σου, καλως!


καλη νυχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ευθύνη του καθενός είναι φιλαράκο μου, ναι. Ο λαός έχει πάντα αυτό που αξίζει. Αν και προσωπικά αδιαφορώ για το παρελθόν του Μακαριστού. Εγώ και τον αγάπησα και τον τίμησα τις τελευταίες ώρες, αυτό που κοίταξα ήταν η προσφορά του, δεν ήταν τι έκανε πριν 100 χρόνια.
Ναι, σαφώς και όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, γι'αυτό θα σε συμβούλευα να περνάς από λίγο περισσότερο κριτικό κόσκινο όσα λες γιατί τα μισά είναι λαικισμός και θα συνεχίσω να το λέω ασχέτως αν σου αρέσει ή όχι.
-----------------------------------------


Δες ποιος ηταν ο ανθρωπος που θαυμασες την προσφορα του
Ο Μακαριστος Αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος κατα κοσμον Χρηστος
Παρασκευιαδης.Αυτος ο αγιος[?]ανθρωπος.
1969 μ.Χ. μετά χούντας και Χριστόδουλου

Οι αλησμόνητες εμπειρίες του κ. Χριστόδουλου Παρασκευαΐδη


1 ΜΑΡΤΙΟΥ 1969: Ο δικτάτορας Γ. Παπαδόπουλος σε πανηγυρική τελετή στη Μητρόπολη παραδίδει στον εκλεκτό του ,αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο, έναν κόκκινο δερμάτινο τόμο. Πρόκειται για το νέο Καταστατικό Χάρτη της Εκκλησίας της Ελλάδος, το νόμο 126/69, ο οποίος επισημοποιεί τον απόλυτο έλεγχο της Εκκλησίας από το κράτος. Η χουντοποίηση της εκκλησιαστικής ιεραρχίας έχει ολοκληρωθεί. Οι σχέσεις με το Οικουμενικό Πατριαρχείο και ιδιαίτερα με το Παγκόσμιο Συμβούλιο Εκκλησιών, το οποίο καταδικάζει τα βασανιστήρια και τα άλλα ανδραγαθήματα της χούντας, είναι στο χειρότερο σημείο τους. Η Ελλάς των Ελλήνων Χριστιανών έχει επιβληθεί πλήρως. Ο ανερχόμενος, μέσα σ' αυτές τις συνθήκες, Χριστόδουλος Παρασκευαΐδης κατέχει την αξιοζήλευτη θέση του αρχιγραμματέα της Ιεράς Συνόδου. Είναι στα μέσα και στα έξω. Ποζάρει μόνος του, πίσω από τον «αντιβασιλέα» Γ. Ζωιτάκη και μεταξύ της «πολιτικής» (Παπαδόπουλος, Παττακός, Μακαρέζος κ.λπ.) και στρατιωτικής (Αγγελής, κ.λπ.) ηγεσίας του τόπου. Σε λίγο θα ακούσει, συγκινημένος μάλλον, την ιστορική ελληνοχριστιανική ομιλία του δικτάτορα, που θα επιβεβαιώσει για άλλη μια φορά τους άρρηκτους δεσμούς Εκκλησίας-κράτους για το καλό του γένους και της «εθνικής επαναστάσεως της 21ης Απριλίου». «Είναι ιστορική αλήθεια -έλεγε εκείνη τη μέρα ο Παπαδόπουλος- ότι η εκκλησία δια την Ελλάδα, δια το ελληνικόν έθνος, απετέλεσε την κοιτίδα της ευγνωμοσύνης του και αποτελεί την κοιτίδα των ελπίδων του (...) Σήμερον, περισσότερον από κάθε άλλην περίοδον της ζωής μας, έχομεν ανάγκην της βακτηρίας, την οποία απετέλεσε η Εκκλησία δι' ημάς ως λαόν. Το άγχος της καθημερινής ζωής διασπά την προσωπικότητα και δημιουργεί ψυχοπαθείς πελάτας δια τα νοσηλευτικά ιδρύματα. Η τοιαύτη κατάστασις μόνον με πλήρωσιν της ψυχής δια των απαιτουμένων ηθικών αξιών και ιδανικών είναι δυνατόν να αντιμετωπισθεί. Σήμερον, κλυδωνιζόμεθα όλοι ως άτομα υπό την ροπήν των ανέμων του πλήθους των γνώσεων λόγω της προόδου των επιστημών. Ο άνθρωπος γνωρίζει πολλά και ίσως αυτό αποτελεί κίνδυνον δια την ψυχική του ισορροπίαν».

Την επόμενη μέρα (2/3/1969), Κυριακή της Ορθοδοξίας, ο νεαρός αρχιγραμματέας θα ακούσει τον προϊστάμενό του, αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο -κατά τη διάρκεια προγεύματος που παρέθεσε ο «αντιβασιλεύς» προς τιμήν της ιεραρχίας- να ευχαριστεί την «εθνικήν κυβέρνησιν»: «Συγκινούμεθα ιδιαιτέρως, διότι εφέτος ο πανηγυρισμός της Ορθοδοξίας συμπίπτει μετά μιας ειρηνικής κατακτήσεως της Εκκλησίας, εν τη χώρα μας, η οποία οφείλεται εις την Επανάστασιν της 21ης Απριλίου. Εννοώ την δια του νέου Καταστατικού Χάρτου αποδέσμευσιν της Εκκλησίας από των περισσοτέρων εμποδίων, τα οποία ετίθεντο εις την δράσιν της υπό των πολιτειακών περιορισμών και την παροχήν εις αυτήν της δυνατότητος, όπως χρησιμοποιήση όλας αυτής τας δυνάμεις εις το σωτήριον έργον της».

Με αυτά γαλουχήθηκε ο κ. Παρασκευαΐδης, αγωνιζόμενος πάντοτε για το καλό του γένους και τον πρωτεύοντα ρόλο της Ιεραρχίας στα πράγματα. Τα ίδια πιστεύει και σήμερα, καταδικάζοντας τους «φωταδιστές», που απειλούν τα «ελληνοχριστιανικά ιδεώδη», που μειώνουν το ειδικό βάρος του στη διεύθυνση της χώρας. Νοσταλγεί, καθώς φαίνεται, εκείνες τις εποχές που οι κυβερνώντες «τιμούσαν» την Εκκλησία και δεν παρέλειπαν να αναφέρονται -όπως έκανε ο Παπαδόπουλος σε κάθε ευκαιρία- στον «μεγάλο Θεό της Ελλάδος» που «βοηθά πάντας Υμάς (δηλαδή τα μέλη της Ιεράς Συνόδου, την οποία είχαν προηγουμένως διορίσει) εις την τόσον δύσκολον και υψηλήν αποστολήν σας».
-----------------------------------------
Το οτι υπερασπιζεσαι τετοιους ανθρωπους δειχνει το ποιον σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Αυτό το άρθρο μπορούμε να μάθουμε από που είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τα ζώα, είτε ομιλούντα είτε όχι, αξίζουν αυτό ακριβώς που παίρνουν. Αν θέλεις να διεκδικήσεις αυτά που λες, τράβα βρες τους μισούς μαθητές Δευτεροβάθμιας (περίπου 350 χιλιάδες) και κάντε κόμμα, τι να σου πω, προς το παρόν οι Χριστιανοί είναι περισσότεροι. Δε μ'ενδιαφέρει αν είναι εξαναγκασμένοι ή όχι, προβληματάκι δικό τους και των σπιτιών τους, όχι δικό μου.
Αφού μου λες ότι ένας φιλάνθρωπος είναι Χριστιανός, τότε ένας μη Χριστιανός δεν είναι και φιλάνθρωπος, αυτά είναι θέματα κοινής λογικής, αν σε πειράζει να ακούς τη λέξη Μαθηματικά, την αφαιρώ, αλλά δεν αλλάζει κάτι.
Επιπλέον, επειδή μάλλον έχεις ζήτημα κατανόησης, εγώ δεν υποστηρίζω κανενός είδους ανωτερότητα θρησκείας, αυτό ακριβώς στηλιτεύω, αυτό ακριβώς όμως βγαίνει απ'τον εντελώς άκυρο συλλογισμό σου και της κοπέλα. Δεν είναι ζήτημα ανωτερότητας της θρησκείας το γεγονός ότι οι προτεστάντες δεν είναι Χριστιανοί (χέστηκα τι κάνουν οι ιστοριογράφοι, είμαι χριστιανός κι έχω δική μου άποψη) είναι ότι αν η Ορθοδοξία περιλαμβάνει όσα δίδαξε ο Χριστός και δέκα παραπάνω, ο Λουθηρανισμός δεν περιέχει τίποτα απ'οσα δίδαξε ο Χριστός, είναι καθαρός ηθικισμός, χωρίς κανένα πνεύμα, χωρίς καμία συναδελφοσύνη, στην εποχή του Χριστού αυτοί θα ήταν οι Φαρισαίοι.

δεισιδαιμονία, όχι δυσειδαιμονία

Α, ε, τότε και οι παπάδες αξίζουν όλη αυτή την κριτική που παίρνουν για τα σκάνδαλα κ.λπ.... Και οι συνταξιούχοι αξίζουν τις πενιχρές τους συντάξεις... Και οι μαθητές αξίζουν να έχουν κάτι καθηγητές που αργούν ένα τέταρτο να μπουν στην τάξη...

Το ότι κάποιοι είναι περισσότεροι δε λέει τίποτα. Εδώ μιλάμε για δικαιώματα, και τα δικαιώματα δεν ορίζονται σε πλειοψηφική βάση, αλλά ατομική.

Χριστιανοί έγιναν με μη θεμιτούς τρόπους. Εκτός αυτού, δε δίνεται και το περιθώριο να δουν και κάποια άλλη άποψη σοβαρά.

Ναι, ένας φιλάνθρωπος είναι κοινωνικά, όχι θρησκευτικά, χριστιανός.

Κι εγώ αναρωτιέμαι πώς από τη μια δεν υποστηρίζει κανενός είδους ανωτερότητα θρησκείας, ενώ η ίδια η λέξη "επικρατούσα" εμπεριέχει τον όρο "ανώτερη", και ενώ, όπως είπε ο Φάνης, θεωρείς πως έχεις περισσότερα δικαιώματα επειδή είσαι χριστιανός. Αν ίσχυε αυτό (που σε ορισμένο βαθμό ισχύει στην πράξη), θα είχαμε ένα θεοκρατικό, στην ουσία, κράτος.

Τότε φαντάζομαι πως "χέστηκες" και για το τί κάνει η Εκκλησία, αφού η ίδια αναγνωρίζει τους διαμαρτυρόμενους ως χριστιανούς.
Μοναδική πηγή (τουλάχιστον επίσημη) για τα λεγόμενα του χριστού είναι η Α. Γραφή. Ο προτεσταντισμός θεωρεί ως μοναδική πηγή για τις θρησκευτικές δοξασίες την Α. Γραφή. Επομένως ναι, περιέχει πολλά από όσα δίδαξε ο Χριστός. Είναι πολύ πιο πιθανό να διαστρέβλωσαν οι διάφοροι ορθόδοξοι πατέρες της Εκκλησίας τη διδασκαλία του χριστού ή να πρόσθεσαν διάφορα στοιχεία τα οποία ουδέποτε ανέφεραν*, παρά να μην περιέχει ο Λουθηρανισμός τίποτα από όσα δίδαξε ο Χριστός.

Ακόμη θα ήθελα να μάθω τί εννοείς με τον όρο "πνευματικότητα".

Ευθύνη του καθενός είναι φιλαράκο μου, ναι. Ο λαός έχει πάντα αυτό που αξίζει. Αν και προσωπικά αδιαφορώ για το παρελθόν του Μακαριστού. Εγώ και τον αγάπησα και τον τίμησα τις τελευταίες ώρες, αυτό που κοίταξα ήταν η προσφορά του, δεν ήταν τι έκανε πριν 100 χρόνια.
Ναι, σαφώς και όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, γι'αυτό θα σε συμβούλευα να περνάς από λίγο περισσότερο κριτικό κόσκινο όσα λες γιατί τα μισά είναι λαικισμός και θα συνεχίσω να το λέω ασχέτως αν σου αρέσει ή όχι.
-----------------------------------------


Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνεις όσα πιστεύω κι εγώ. Δημιουργία εντυπώσεων;
Η αποχή είναι παράδοση του δημοκρατικού δικαιώματος, κάποιος που απέχει απ'τις εκλογές δεν θα πρέπει να έχει ούτε καν δικαίωμα διαμαρτυρίας.

Τέτοια δημοκρατικότητα...

Κι εγώ είμαι Χριστιανή και έχω δική μου άποψη (όπως είπε και το αγόρι.)

Ακριβώς!

προσωπικα σχολια, καθαρα. γιατι δε μπορω να διακρινω ουτε την συναδελφοσυνη στην Ελληνικη Ορθοδοξια σου.

Ούτε κι εγώ. Αντιθέτως, διακρίνω πως ο ένας προσπαθεί να φάει τον άλλο.

Συνεχίζεις να αραδιάζεις γενικόλογες αηδίες που φαντασιώνεσαι τις οποίες δεν είπα ποτέ και με τις οποίες δεν συμφωνώ. Απαντάς πραγματικά σε ό,τι να'ναι. Δεν θα κάτσω να σε πείσω για ανυπόστατα ή προφανή, ειλικρινά αν έχεις το στοιχειώδες βάθος μπορείς να καταλάβεις τι ανακρίβειες λες και να λάβεις απάντηση απ'τον εαυτό σου, πραγματικά έλεος. Δε φτάνει που αξιώνεις απ'τους ανθρώπους να λογοδοτήσουν για όσα πιστεύουν, θα απαιτήσεις να λογοδοτήσουν και για όσα θα ήθελες να είχαν πει αλλά, τι κρίμα, ποτέ δεν είπαν. Καληνύχτα, τι άλλο να πω...

*ανεξιθρησκία


Ps: Και το 1980 να ήταν το ίδιο μου κάνει. Κριτήριο για την αξία ενός ανθρώπου είναι μόνο η προσφορά του. Το "εγώ έχω κάνει στη Μακρόνησο" μερικών δε μετράει καθόλου αν ο άλλος είναι άχρηστος, συμφεροντολόγος κι αγωνιστής που ξόφλησε. Είτε στη Μύκονο είτε στη Μακρόνησο, από κει και πέρα, αν είχε κάνει, είναι το ίδιο πράγμα.
Δεν έχω μεταπολιτευτικά σύνδρομα, η πολιτική άποψη είναι δικαίωμα του καθενός. Τους collaborators να πάτε να τους ψάξετε στα κόμματα που ψηφίζετε, όχι στους παπάδες.

Το ότι μια άποψη είναι αντίθετη με σένα δε σημαίνει πως είναι αηδία.

Η πολιτική μου συνείδηση είναι σε αρκετά ανεβασμένο επίπεδο ώστε να ψηφίζω βουλευτές κι όχι κόμματα ούτε μιντιακή προπαγάνδα.
Η τακτική του "το μη χείρον βέλτιστον" είναι καθοριστικής σημασίας σε έναν ηλίθιο κι ανούσιο θεσμό όπως το Ευρωκοινοβούλιο. Απ'το να τους πω "είμαι μαλάκας, δεν έχω άποψη, κάντε ό,τι θέλετε", προτιμώ να ψηφίσω έτσι.
Κάποτε είχες πει ότι αν σου πει ένας φασίστας ότι ο ήλιος ανατέλλει απ'την Ανατολή δεν θα τον πιστέψεις επειδή είναι φασίστας; Στο επιστρέφω. Δε με αφορούν οι πολιτικές πεποιθήσεις του Χριστοδούλου, το έργο του ως Μητροπολίτης Δημητριάδος κι Αρχιεπίσκοπος Ελλάδος δεν έχει καμία σχέση μ'αυτό.

Ότι είναι το Ευρωκοινοβούλιο, είναι και η δική μας η Βουλή. Το ότι κάτι δε σου αρέσει δε σου δίνει αυτομάτως το δικαίωμα να το χαρακτηρίζεις "ηλίθιο".

Και ρωτώ για πολλοστή φορά: Πού είναι το πρόβλημα στο να γίνεται το μάθημα των θρησκευτικών με τις θρησκείες να παρουσιάζονται ισότιμα; Αφού η ορθοδοξία χαρακτηρίζεται από πνευματικότητα και αφού είναι η μία αλήθεια, τί φοβάστε, ότι θα χαθεί;

*εδιτ: ανέφερε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κάτσε ρε φίλε. Ο καθένας εκλαμβάνεται διαφορετικά τη θρησκεία. Εγώ μπορεί να μην πάω καθόλου εκκλησία επειδή έτσι θέλω, άλλος μπορεί να πάει 10 λεπτά, άλλος 5 ώρες. Πού είναι το πρόβλημα δηλαδή; Ο καθένας όπως αισθάνεται πράττει στο θέμα της θρησκείας και κανεις δεν πρέπει να επεμβαίνει σε αυτό.

εγω δεν μιλησα για το ποσο πηγαινει εκκλησια αλλα η αδιαφορια που εχει...
ονομαζεται χριστιανος και απλως μερικοι λεω οχι πολλοι δεν νιωθουν και απλως τυπικα και για το εθιμο παει στην εκκλησια μια στις τοσες.....λεω αυτο το πραμα ειναι πολυ χειροτερο στο να μην πιστευεις σε τιποτα........
-----------------------------------------
Ποιο πολύ θα συμφωνούσα αν το παιδί απλά βαπτιζόταν και δεν του δίνανε κάποια θρησκεία.
Μλεχρι την ηλικία των 18 στο σχολείο να μάθαινε για τις διάφορες θρησκείες και τις ιδιαιτερότητες τους και ας αποφάσιζε.
τι? ? ? αν το βαφτισεις τι θα το βαφτισεις δεν καταλαβα?χριστιανο βουδιστη κατι αλλο το βαφτισμα ξερεις τι ειναι? ?
-----------------------------------------
Άμα θέλετε πήγαιντε και κατασκηνώτε και απέξω.Εγώ πάω για 10 λέπτα,ανάβω την λαμπάδα μου και δεν το παίζω,είμαι Χριστιανή.Είμαι χίλιες φορές περισσότερο Χριστιανή από κάτι γιαγιάδες που κάνουν μετάνοιες στο πάτωμα και μετά κάθονται στις καρεκλίτσες και κουτσομπολεύουν κάθε μύγα που περνάει.Αν νομίζετε όλοι εσείς οι ενάρετοι ότι μπορείτε έτσι αυθαίρετα να κρίνετε τον καθένα και να λέτε εσύ είσαι χριαστιανός,εσύ δεν είσαι τότε κάνετε μεγάλο λάθος.
Πάω για 10 λεπτα στην Ανάσταση
Δεν νηστεύω όταν πρέπει
Δεν εξομολογούμαι
Δεν κάνω προσευχή πριν πάω για ύπνο
Αλλα είμαι Χριαστιανή και το πώς αισθάνομαι εγώ γι'αυτόν που λέτε εσείς Θεό,Χριστό,Αγίους κτλ δεν μπορεί κανένας να το ξέρει.Γι'αυτό σταματήστε το κήρυγμα όλοι εσείς που ξέρετε 5 φράσεις του Αγίου Ιωάννη απέξω και κάντε μου τη χάρη να κοιτάτε τη δουλειά σας αντί να βγάζετε βιαστικά συμπεράσματα για τον καθένα.Μου γίνατε όλοι άγιοι.Πάτε στις εκκλησίες σας κάντε ότι θέλετε και τον συνάνθρωπο όταν θέλει βοήθεια φτύστε τον και μετα εξομολογηθείτε.
δεν σε ειπει κανενας πως δεν εισαι χριστιανη ουτε και κανεναν αλλον.....μπορει να αισθανεσε να πηγαινεις μονο 10 λεπτα εκκλησια....και μπραβο σου....αλλα εγω μιλησα γι αυτους που πανε για να τσουγκρισουν αυγα να κατσουν λιγο εξ απο την εκκλησια να πουν χριστος ανεστη χωρις να ξερουν την σημασια της φρασης και υστερα να πανε να φανε την μαγειριτσα στο σπιτακι τους.....( δεν σχολιααζω την μαγειριτσα )....λεω γι αυτους που ερχονται μονο για να ρθουν χωρις καν να πουν μια προσευχη.....εχεις ενα παραπρα πολυ μεγαλο δικιο για τι θειτσες...που τις βλεπω και εγω καθε κυριακη να το παιζουν και καλα θρησκευομενες αλλα
το θεμα ειναι να το αισθανεσε για να παε να νιωσεις την αναγκη ανδε την νιωσεις μην παε καθολου ποιοι το νοημα? ?
-----------------------------------------
και εσυ ομως στηριζεσαι σε αυθαιρεσιες.

δε σε κανει χριστιανο η εκκλησια,
δε σε κανει χριστιανο η προσευχη,
δε σε κανει χριστιανο το μυστηριο.

οι πραξεις σε κανουν χριστιανο.


ακριβως οι πραξεις και μεσα σε αυτες τις πραξεις συγκαταλεγεται και το να πας στην εκκλησια....να συμμετεχεις στα μυστηρια οπως θεια κοινωνια εξομολογηση και πολλα αλλα και το να κανεις προσευχη ειναι πραξη......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω το θεωρω απλα τυπικο ζητημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Τι θα πει ειμαστε αναγκαστικα χριστιανοι?Ο καθενας επιλεγει μονος του τα θρησκευτικα του πιστευω.Η μηπως κανω λαθος?
H χριστιανικη εκκλησσια απο τοτε που δημιουργηθηκε εοιδιωκει την αποχαυνωση μας με σκοπο να προσηλητιστουμε και να επωφεληθουν με οσα οφελη αυτο συνεπαγεται.Αν εσυ θελεις να υποστηριζεις μια θρησκεια η οποια εχει συνεργαστει με ολα τα μοναρχικα καθεστοτα και εκπρωσωπειται απο λαμογια και επικυνδινους κομπιναδορους [βλεπε Εφραιμ] κανεις δεν προκειται να στο απαγορευσει.
Αλλα μη με ενημαρωνεις οτι αναγκαστικα οφειλω να ειμαι χριστιανος.

εγω πιστευω στον χριστιανισμο με τους ΣΥΓΧΡΟΝΟΥΣ αγιους πατερες ΒΛΕΠΕ
πατηρ παισιο......επειδη υπαρχουν μερικοι δεν πρεπει να τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι,,,,,,γιατι δεν κανεις αναφορα σε αυτους τους αγιους ε ? εσενα σε προσιλυτησαν δηλαδη.....μαλιστα γιατι εγω δεν ειδα με το μαθημα των θρησκευτικων κανενα προσυλιτισμο ουτε κανενας συμμαθητης μου τωρα πως ειδες εσυ δεν ξερω.......προσυλιτισμο κανουν σε εμας τους καβαλιωτες οι προτεσταντες που μαζευονται στην πλατεια και λενε πως ειναι η εκκλησια του θεου και κατι τετιεε ψυετιες και δεν λενε ποιοι πραγματικα ειναι.....
-----------------------------------------
εγω το θεωρω απλα τυπικο ζητημα

πιο θεωρεις τυπικο ζητημα? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τα δηθεν "μυστηρια"
μηπως οι ορθοδοξοι ειναι οι ψευτες και οχι οι προτεσταντες;
δε νομιζω να μπορεις να το αιτιολογησεις καπως. ετσι και αλλιως ειναι βαρυς χαρακτηρισμος
-----------------------------------------
μαλιστα γιατι εγω δεν ειδα με το μαθημα των θρησκευτικων κανενα προσυλιτισμο ουτε κανενας συμμαθητης μου τωρα πως ειδες εσυ δεν ξερω
open your eyes, look up to the sky and see...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
https://www.oodegr.com/oode/protestant/protestant.htm για να δεις τι εστι προτεσταντισμος ειναι τοσα πολλα που δεν χωρανε να α γραψω

εγω φιλε μια χαρουλα βλεπω δοξα το θεο.......αν ερχονται οι θεολογοι σας εκει και σας λενε οτι να ναι μην με λες τιποτα δικο τους σφαλμα.....αντι να κοιταξετε τα καλα του χριστιανισμου κοιτατε τα κακα της "δοιηκησης" της εκκλησιας που οπως ειναι φυσικο κανει λαθη.....γιατι ασκειται απο ανθρωπους που δεν ειναι αλαθητοι
-----------------------------------------
τα δηθεν "μυστηρια"
μηπως οι ορθοδοξοι ειναι οι ψευτες και οχι οι προτεσταντες;
δε νομιζω να μπορεις να το αιτιολογησεις καπως. ετσι και αλλιως ειναι βαρυς χαρακτηρισμος
-----------------------------------------
open your eyes, look up to the sky and see...


τα μυστηρια δεν ειναι καθολου δηθεν εσυ που δεν πιστευεις τα λες ετσι και προσβαλλεις με αυτο τα πιστευω μου.......δεν ειραωνευτικα και εκρινα χωρις επιχειρηματα τον αθεισμο σου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Α, ε, τότε και οι παπάδες αξίζουν όλη αυτή την κριτική που παίρνουν για τα σκάνδαλα κ.λπ.... Και οι συνταξιούχοι αξίζουν τις πενιχρές τους συντάξεις... Και οι μαθητές αξίζουν να έχουν κάτι καθηγητές που αργούν ένα τέταρτο να μπουν στην τάξη...

Το ότι κάποιοι είναι περισσότεροι δε λέει τίποτα. Εδώ μιλάμε για δικαιώματα, και τα δικαιώματα δεν ορίζονται σε πλειοψηφική βάση, αλλά ατομική.

Χριστιανοί έγιναν με μη θεμιτούς τρόπους. Εκτός αυτού, δε δίνεται και το περιθώριο να δουν και κάποια άλλη άποψη σοβαρά.

Ναι, ένας φιλάνθρωπος είναι κοινωνικά, όχι θρησκευτικά, χριστιανός.

Κι εγώ αναρωτιέμαι πώς από τη μια δεν υποστηρίζει κανενός είδους ανωτερότητα θρησκείας, ενώ η ίδια η λέξη "επικρατούσα" εμπεριέχει τον όρο "ανώτερη", και ενώ, όπως είπε ο Φάνης, θεωρείς πως έχεις περισσότερα δικαιώματα επειδή είσαι χριστιανός. Αν ίσχυε αυτό (που σε ορισμένο βαθμό ισχύει στην πράξη), θα είχαμε ένα θεοκρατικό, στην ουσία, κράτος.

Τότε φαντάζομαι πως "χέστηκες" και για το τί κάνει η Εκκλησία, αφού η ίδια αναγνωρίζει τους διαμαρτυρόμενους ως χριστιανούς.
Μοναδική πηγή (τουλάχιστον επίσημη) για τα λεγόμενα του χριστού είναι η Α. Γραφή. Ο προτεσταντισμός θεωρεί ως μοναδική πηγή για τις θρησκευτικές δοξασίες την Α. Γραφή. Επομένως ναι, περιέχει πολλά από όσα δίδαξε ο Χριστός. Είναι πολύ πιο πιθανό να διαστρέβλωσαν οι διάφοροι ορθόδοξοι πατέρες της Εκκλησίας τη διδασκαλία του χριστού ή να πρόσθεσαν διάφορα στοιχεία τα οποία ουδέποτε ανέφεραν*, παρά να μην περιέχει ο Λουθηρανισμός τίποτα από όσα δίδαξε ο Χριστός.

Ακόμη θα ήθελα να μάθω τί εννοείς με τον όρο "πνευματικότητα".



Τέτοια δημοκρατικότητα...



Ακριβώς!



Ούτε κι εγώ. Αντιθέτως, διακρίνω πως ο ένας προσπαθεί να φάει τον άλλο.



Το ότι μια άποψη είναι αντίθετη με σένα δε σημαίνει πως είναι αηδία.



Ότι είναι το Ευρωκοινοβούλιο, είναι και η δική μας η Βουλή. Το ότι κάτι δε σου αρέσει δε σου δίνει αυτομάτως το δικαίωμα να το χαρακτηρίζεις "ηλίθιο".

Και ρωτώ για πολλοστή φορά: Πού είναι το πρόβλημα στο να γίνεται το μάθημα των θρησκευτικών με τις θρησκείες να παρουσιάζονται ισότιμα; Αφού η ορθοδοξία χαρακτηρίζεται από πνευματικότητα και αφού είναι η μία αλήθεια, τί φοβάστε, ότι θα χαθεί;

*εδιτ: ανέφερε


Καμία σχέση. Η Βουλή βγάζεις νόμους της ανεξάρτητης και κυρίαρχης χώρας μου, οι ευρωπαικοί κανονισμοί κι οι ντιρεκτίβες δεν θεωρούνται ούτε καν νόμοι και εκδίδονται απ'τα φασιστικά εκτελεστικά όργανα που δεν εκλέγονται από καμία λαική βάση, το Ευρωκοινοβούλιο είναι ένας πολύ όμορφος τρόπος για να δείχνει η Ευρωπαική Ένωση θεσμική δημοκρατία ενώ δεν είναι. Και τέλος πάντων, τη σημασία κάθε θεσμού νομίζω έγω δικαίωμα να την κρίνω προσωπικά, είναι εμφανές ότι ο θεσμός δεν απασχολεί και πολύ κόσμο στην Ευρώπη και τέλος πάντων, έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω όπως γουστάρω γιατί προς το παρόν η δική μου ψήφος μιλάει, η δική σου το 2014. Αν νιώθεις θιγμένος επειδή προσέβαλα την Ευρωπαική Ένωση και τους κατ'επίφαση δημοκρατικούς θεσμούς της, πρόβλημά σου. Δεν είμαι ο μόνος στην Ευρώπη, άλλωστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οσο φασιστικο ειναι το εκτελεστικο οργανο που οι κυβερνησεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (που σημφωνα με τη δικια σου λογικη, ηταν οι αντιπροσωποι του λαου) επελεξαν να συμμετασχουν, αλλο τοσο φασιστικη και η καθε κυβερνηση που χρησιμοποιει ως προσχημα οτι ειναι "οδηγια της Ε.Ε." καθε φασιστηκο και αντιδημοκρατικο μετρο τους βολεψει. αυτο δειχνει οτι οι αποφασεις τις Ε.Ε. μας επηρεαζουν ΑΜΕΣΑ, ειτε δεν απασχολει πολλους στην ευρωπη (ειτε διαφωνουν ειτε οχι με το θεσμο, κακως) ειτε αποασχολει.
ετσι και αλλιως, δε νομιζω οτι καποιος στηριξε την Ε.Ε. ισα ισα. νομιζω οτι την εχουμε κατακρινει.


p.s η ψηφος μας δυστυχως ψυθιριζει δε μιλαει..


τα μυστηρια δεν ειναι καθολου δηθεν εσυ που δεν πιστευεις τα λες ετσι και προσβαλλεις με αυτο τα πιστευω μου.......δεν ειραωνευτικα και εκρινα χωρις επιχειρηματα τον αθεισμο σου.....
ουτε εγω σε ειρωνευτικα. απλα δε μπορεις να καταλαβεις οτι η δικια σου αληθεια ειναι κατι πολυ υποκειμενικο και δε συμμεριζονται ολοι. αλλωστε τα επιχειρηματα μου εχουν ηδη αναφερθει στο αναλογο θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
οσο φασιστικο ειναι το εκτελεστικο οργανο που οι κυβερνησεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (που σημφωνα με τη δικια σου λογικη, ηταν οι αντιπροσωποι του λαου) επελεξαν να συμμετασχουν, αλλο τοσο φασιστικη και η καθε κυβερνηση που χρησιμοποιει ως προσχημα οτι ειναι "οδηγια της Ε.Ε." καθε φασιστηκο και αντιδημοκρατικο μετρο τους βολεψει. αυτο δειχνει οτι οι αποφασεις τις Ε.Ε. μας επηρεαζουν ΑΜΕΣΑ, ειτε δεν απασχολει πολλους στην ευρωπη (ειτε διαφωνουν ειτε οχι με το θεσμο, κακως) ειτε αποασχολει.
ετσι και αλλιως, δε νομιζω οτι καποιος στηριξε την Ε.Ε. ισα ισα. νομιζω οτι την εχουμε κατακρινει.


p.s η ψηφος μας δυστυχως ψυθιριζει δε μιλαει..


ουτε εγω σε ειρωνευτικα. απλα δε μπορεις να καταλαβεις οτι η δικια σου αληθεια ειναι κατι πολυ υποκειμενικο και δε συμμεριζονται ολοι. αλλωστε τα επιχειρηματα μου εχουν ηδη αναφερθει στο αναλογο θεμα


Μόνο που οι εν λόγω οδηγίες δεν υπαγορεύονται από τους βουλευτές, αλλά από την επιτροπή που δεν εκλέγεται, αντίθετα με το ελληνικό σύστημα που τουλάχιστον όλοι οι υπουργοί είναι απαραιτήτως εκλεγμένοι βουλευτές.
Ποιες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ επέλεξαν, Ιστορία γνωρίζεις; Προφανώς όχι και τέλος πάντων, η δική μου αντίθεση δεν αναφέρεται στην ένταξη και συμμετοχή, αναφέρεται στη συνθήκη της Λισαβόνας που προωθεί περαιτέρω νταβατζιλίκι, το οποίο πολύ απλά δεν γουστάρω. Καλά ήταν μέχρι εδώ, οι ανεξάρτητες χώρες δεν υποκαθίστανται από καμία επιτροπή κανένα μπαροζάκι, κανένα αλμουνάκι. Αν μη τι άλλο δεν θα δεχόμουν ποτέ να με κυβερνήσει κάποιος που δε μιλάει ελληνικά, αυτό είναι δεδομένο.
Σαφώς και οι εκλεγμένες κυβερνήσεις είναι αντιπρόσωποι του λαού, η Ευρωπαική Επιτροπή δεν εκλέγεται, διορίζεται. O Κωνσταντίνος Καραμανλής το 1977 εξελέγη με 42% και είχε κάθε δικαίωμα να προωθήσει το ευρωπαικό πρόγραμμα για το οποίο είχε παλέψει 20 χρόνια, ούτως ή άλλως δεν υπήρχε αξιότερος να κυβερνήσει τότε. Η διαφορά είναι πως ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ήθελε πλήρη και ισότιμη ένταξη, τον Καραμανλή τον σέβονταν σε όλες τις γωνιές της Ευρώπης και στα δικά του χρόνια δεν τόλμησε κανένας Ευρωπαίος να μιλήσει για επικυριαρχία επί της Ελλάδας ή άλλης χώρας, στο κάτω-κάτω η οικονομική ένωση επιδιώχθηκε μόνο και μόνο για να ξεφύγει η χώρα απ'τον αμερικάνικο κλοιό.

PS: Δεν είναι δεσμευτικές οι ευρωπαικές οδηγίες, είναι επιθυμητές καταστάσεις προς επίτευξη. Δεν υπάρχει νομικό έρεισμα σε οτιδήποτε άλλο πέραν πολύ σοβαρών παραβάσεων στην οικονομία και τα ανθρώπινα δικαιώματα, με το οποίο η Ελλάδα μπορεί να εξαναγκαστεί σε ευθυγράμμιση, δεν είναι και δεν θα γίνει Ομοσπονδία η Ευρώπη. Και για να γυρίσουμε και λίγο στο θέμα μας, από τη στιγμή που υπάρχει, εδώ και 6 χρόνια βασικά, η δυνατότητα απαλλαγής απ'τα Θρησκευτικά, κανένας, επιπλέον, δε μπορεί να μιλάει για δήθεν παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Πριν το 2003 υπήρχε γιατί ήταν μάθημα που απευθυνόταν στο θρησκευτικό αίσθημα, μέχρι πέρυσι υπήρχε επίσης, λιγότερο σοβαρό, επειδή για να πάρεις απαλλαγή έπρεπε να δηλώσεις ότι δεν είσαι Ορθόδοξος, πράγμα που θα σήμαινε δήλωση περί προσωπικού δεδομένου, τώρα, που μπορείς να πάρεις δήλωση χωρίς καμία αιτιολόγηση, δεν υπάρχει κανένα πιάσιμο να μιλάμε δήθεν για παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Για τους Χριστιανούς είναι αυτονόητη Παιδεία, οι άλλοι μπορούν ν'απαλλαχτούν ή, αν δεν προσβάλλονται, να παρακολουθήσουν. Δεν υπάρχει κανενός είδους ανθρώπινο δικαίωμα που να λέει ότι κάθε μέλος θρησκείας πρέπει να έχει τη δυνατότητα να λαμβάνει σχετική θρησκευτική παιδεία. Ούτως ή άλλως, επειδή δεν σκέφτεστε πριν μιλήσετε, αυτό θα σήμαινε ότι ο καθένας θα έπρεπε να δηλώνει ποιας θρησκείας το μάθημα θα επιλέξει κι αυτό ασφαλώς θα ήταν παραβίαση προσωπικού δεδομένου. Ανθρώπινο δικαίωμα επίσης δεν είναι ότι το μάθημα των Θρησκευτικών πρέπει να μιλάει για όλες τις θρησκείες. Το τι είναι ανθρώπινο δικαίωμα έχει διαφορά απ'το τι νομίζετε ότι είναι. Το ιδεολόγημα του καθενός δε μπορεί να καταχράζεται αυθαίρετα τον τίτλο. Από τη στιγμή που στην ουσία είναι προαιρετικό μάθημα, ο καθένας κρίνει αν θα το επιλέξει ή όχι. Προφανώς εμείς που το επιλέγουμε δε νιώθουμε ότι παραβιάζονται τα ανθρώπινα δικαιώματά μας και απορώ γιατί τόση προσπάθεια να μας πείσετε για το αντίθετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Καμία σχέση. Η Βουλή βγάζεις νόμους της ανεξάρτητης και κυρίαρχης χώρας μου, οι ευρωπαικοί κανονισμοί κι οι ντιρεκτίβες δεν θεωρούνται ούτε καν νόμοι και εκδίδονται απ'τα φασιστικά εκτελεστικά όργανα που δεν εκλέγονται από καμία λαική βάση, το Ευρωκοινοβούλιο είναι ένας πολύ όμορφος τρόπος για να δείχνει η Ευρωπαική Ένωση θεσμική δημοκρατία ενώ δεν είναι. Και τέλος πάντων, τη σημασία κάθε θεσμού νομίζω έγω δικαίωμα να την κρίνω προσωπικά, είναι εμφανές ότι ο θεσμός δεν απασχολεί και πολύ κόσμο στην Ευρώπη και τέλος πάντων, έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω όπως γουστάρω γιατί προς το παρόν η δική μου ψήφος μιλάει, η δική σου το 2014. Αν νιώθεις θιγμένος επειδή προσέβαλα την Ευρωπαική Ένωση και τους κατ'επίφαση δημοκρατικούς θεσμούς της, πρόβλημά σου. Δεν είμαι ο μόνος στην Ευρώπη, άλλωστε...

Δε νιώθω θιγμένος επειδή προσέβαλες την Ε.Ε., νιώθω θιγμένος επειδή την προσέβαλες με αναιδή τρόπο. Σαφώς και όλοι έχουμε δικαίωμα να την κρίνουμε προσωπικά. Αλλά με κοσμιότητα. Το να χαρακτηρίζεις οτιδήποτε ηλίθιο, απλώς δεν έχει νόημα, και καταστρέφει την καλή διάθεση των συνομιλητών.
Δεν έχει σημασία ποιανού η ψήφος μετράει. Το ότι δεν έχω δικαίωμα ψήφου -ακόμη-, σημαίνει πως δεν έχω δικαίωμα να κρίνω το θεσμό; Ας μην τρελαθούμε...
Κατά τ' άλλα, δε θέλουμε τη συνθήκη της Λισσαβόνας, αλλά αυτή δίνει περισσότερες αρμοδιότητες στο Ευρωκοινοβούλιο.
Κι εδώ κατ' επίφαση είναι δημοκρατικοί οι θεσμοί.

Δεν είναι δεσμευτικές οι ευρωπαικές οδηγίες, είναι επιθυμητές καταστάσεις προς επίτευξη. Δεν υπάρχει νομικό έρεισμα σε οτιδήποτε άλλο πέραν πολύ σοβαρών παραβάσεων στην οικονομία και τα ανθρώπινα δικαιώματα, με το οποίο η Ελλάδα μπορεί να εξαναγκαστεί σε ευθυγράμμιση, δεν είναι και δεν θα γίνει Ομοσπονδία η Ευρώπη. Και για να γυρίσουμε και λίγο στο θέμα μας, από τη στιγμή που υπάρχει, εδώ και 6 χρόνια βασικά, η δυνατότητα απαλλαγής απ'τα Θρησκευτικά, κανένας, επιπλέον, δε μπορεί να μιλάει για δήθεν παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Πριν το 2003 υπήρχε γιατί ήταν μάθημα που απευθυνόταν στο θρησκευτικό αίσθημα, μέχρι πέρυσι υπήρχε επίσης, λιγότερο σοβαρό, επειδή για να πάρεις απαλλαγή έπρεπε να δηλώσεις ότι δεν είσαι Ορθόδοξος, πράγμα που θα σήμαινε δήλωση περί προσωπικού δεδομένου, τώρα, που μπορείς να πάρεις δήλωση χωρίς καμία αιτιολόγηση, δεν υπάρχει κανένα πιάσιμο να μιλάμε δήθεν για παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Για τους Χριστιανούς είναι αυτονόητη Παιδεία, οι άλλοι μπορούν ν'απαλλαχτούν ή, αν δεν προσβάλλονται, να παρακολουθήσουν. Δεν υπάρχει κανενός είδους ανθρώπινο δικαίωμα που να λέει ότι κάθε μέλος θρησκείας πρέπει να έχει τη δυνατότητα να λαμβάνει σχετική θρησκευτική παιδεία. Ούτως ή άλλως, επειδή δεν σκέφτεστε πριν μιλήσετε, αυτό θα σήμαινε ότι ο καθένας θα έπρεπε να δηλώνει ποιας θρησκείας το μάθημα θα επιλέξει κι αυτό ασφαλώς θα ήταν παραβίαση προσωπικού δεδομένου. Ανθρώπινο δικαίωμα επίσης δεν είναι ότι το μάθημα των Θρησκευτικών πρέπει να μιλάει για όλες τις θρησκείες. Το τι είναι ανθρώπινο δικαίωμα έχει διαφορά απ'το τι νομίζετε ότι είναι. Το ιδεολόγημα του καθενός δε μπορεί να καταχράζεται αυθαίρετα τον τίτλο. Από τη στιγμή που στην ουσία είναι προαιρετικό μάθημα, ο καθένας κρίνει αν θα το επιλέξει ή όχι. Προφανώς εμείς που το επιλέγουμε δε νιώθουμε ότι παραβιάζονται τα ανθρώπινα δικαιώματά μας και απορώ γιατί τόση προσπάθεια να μας πείσετε για το αντίθετο...

Α, εμείς καταχραζόμαστε αυθαίρετα διάφορους τίτλους, εσύ όχι... Ίσως θα μπορούσες να εστιάσεις στα επιχειρήματα -στα οποία δεν απαντάς-, και όχι να απευθύνεις κατηγορίες που δε συμβάλλουν με τη συζήτηση. Έχω εξηγήσει γιατί ο τρόπος με τον οποίο γίνεται το μάθημα των Θρησκευτικών είναι παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, έχουμε εξηγήσει και γιατί δεν είναι αρκετή η απαλλαγή.

Εννοείται πως δε το νιώθετε, διότι δεν είναι τα δικά σας δικαιώματα που παραβιάζονται. Και εν πάσει περιπτώσει, ούτε και αν γινόταν το μάθημα πιο αντικειμενικά θα παραβιάζονταν.

Ποιος είπε να διαλέγεις συγκεκριμένη θρησκεία για να διδαχθείς (όχι, δε σκέφτομαι καθόλου...);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top