Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
μπορεις να μου πεις που το λεει αυτο οτι οι αλλοι θα καουν στην κολαση.....αυτα ειναι παραμυθακια που βγηκαν απο το μυαλο καποιων....ουτε καζανια υπαρχουν ουτε μαστιγια και βλακειες....κανενας δεν μπορει καποιον οτι εσυ που δεν εισαι χριστιανος θα πας στην κολαση αυτο θα δινει μονο την μερα της κρισης....

Πρώτη εντολή του δεκαλόγου.

Οι παιδεραστές είναι στους Καθολικούς, να με συγχωρείς...

Και στους ορθοδόξους.

Ποιες θρησκείες θεωρείτε ότι θα πρέπει να διδάσκονται στα σχολεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Όλες, γενικά πράγματα για το τι πιστεύει η κάθε θρησκεία και γιατί κτλ., όχι αυτό που μας κάνουν τώρα, δηλαδή εμείς είμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι και όλοι οι άλλοι είναι αμαρτωλοί(χωρίς πλάκα έτσι γίνεται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτη εντολή του δεκαλόγου.



Και στους ορθοδόξους.

Ποιες θρησκείες θεωρείτε ότι θα πρέπει να διδάσκονται στα σχολεία;

Έχεις στοιχεία;

Καμία άλλη εκτός από αυτή που διδάσκεται τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Aν δε με απατά η μνήμη μου, πριν από κάνα δυο μήνες είχε μια υπόθεση με έναν μοναχό στην Αττική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azzuro

Νεοφερμένος

Η azzuro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Έχεις στοιχεία;

H εθελοτυφλεις η μας δουλευεις, με το συμπαθιο...
Καμία άλλη εκτός από αυτή που διδάσκεται τώρα.
Επιχειρηματολογησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ξανά; Μπορείς να βρεις ήδη δημοσιευμένες τις απόψεις μου. Αν βαριέσαι, ελπίζω να σε καλύψει η απάντηση ότι δεν θέλω, δεν γουστάρω, δεν είναι απαραίτητο. Απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν θα επαναλαμβάνω 800 φορές το λόγο της άποψής μου. Αν βαριέσαι να ψάξεις πίσω, τότε οκ, είμαι ό,τι νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν θα επαναλαμβάνω 800 φορές το λόγο της άποψής μου. Αν βαριέσαι να ψάξεις πίσω, τότε οκ, είμαι ό,τι νομίζεις.
Βασικα,χωρις παρεξηγηση δεν εχω καταλαβει γιατι υπερασπιζεσαι τοσο πολυ τα θρησκευτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γεωργια*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Να πω κατι??? Ειμαι κι γω υπερ της αποψης να διδασκεται ο Χριστιανισμος στα σχολεια,οπως και γινεται,αλλα αν ξεφυλλισετε λιγο τα βιβλια του λυκειου,θα δειτε οτι αναφερονται σε ολες τις θρησειες και εξεταζουν καθε μια ξεχωριστα... Και στο κατω-κατω δεν σου επιβαλλουν ποια θρησκεια να ακολουθησεις,αλλα λενε καποια πραγματα χρησιμα για τη ζωη-γενικα-και παραθετουν τις αποψεις του Χριστιανισμου πανω σε αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Να πω κατι??? Ειμαι κι γω υπερ της αποψης να διδασκεται ο Χριστιανισμος στα σχολεια,οπως και γινεται,αλλα αν ξεφυλλισετε λιγο τα βιβλια του λυκειου,θα δειτε οτι αναφερονται σε ολες τις θρησειες και εξεταζουν καθε μια ξεχωριστα... Και στο κατω-κατω δεν σου επιβαλλουν ποια θρησκεια να ακολουθησεις,αλλα λενε καποια πραγματα χρησιμα για τη ζωη-γενικα-και παραθετουν τις αποψεις του Χριστιανισμου πανω σε αυτα.
Στο βιβλιο της β λυκειου αναφερεται επι λεξη:
ειναι αναγκαιο ως χριστιανοι να γνωριζουμε τι πιστευουμε
Τι μας λεει αυτο;
Mας ενημερωνει οτι ειμαστε χριστιανοι,και μαλιστα· χωρις να ξερουμε σε τι πιστευουμε.Και θα μας το μαθει αφου διαβασουμε αυτο κεφαλαιο.
Δεν επιβαλεται λοιπον ο χριστιανισμος οταν το βιβλιο εχει την ευγενη καλοσυνη να σε ενημερωσει οτι εισαι χριστιανος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γεωργια*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Στο βιβλιο της β λυκειου αναφερεται επι λεξη:
ειναι αναγκαιο ως χριστιανοι να γνωριζουμε τι πιστευουμε
Τι μας λεει αυτο;
Mας ενημερωνει οτι ειμαστε χριστιανοι,και μαλιστα· χωρις να ξερουμε σε τι πιστευουμε.Και θα μας το μαθει αφου διαβασουμε αυτο κεφαλαιο.
Δεν επιβαλεται λοιπον ο χριστιανισμος οταν το βιβλιο εχει την ευγενη καλοσυνη να σε ενημερωσει οτι εισαι χριστιανος;

Ε ωραια,το δεχομαι,δεν σε υποχρεωνει ομως να ακολουθησεις τον Χριστιανισμο. Εχει διαφορα. Κι τελος-τελος αναφερεται και σε χριστιανους. Ποιο το προβλημα σου?? Δεν αναφερεται κι σε αλλες θρησκειες που παραπονιεστε?? Δηλαδη κατσε καλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ε ωραια,το δεχομαι,δεν σε υποχρεωνει ομως να ακολουθησεις τον Χριστιανισμο. Εχει διαφορα. Κι τελος-τελος αναφερεται και σε χριστιανους. Ποιο το προβλημα σου?? Δεν αναφερεται κι σε αλλες θρησκειες που παραπονιεστε?? Δηλαδη κατσε καλα....
218 σελιδες αναφερονται στο χριστιανισμο και 102 σε αλλες θρησκειες.
Και το μαθημα οπως το καναμε εμεις μεσα στην ταξη ειχε ως σκοπο να καταλαβουμε την δηθεν ανωτεροτητα του χριστιανισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γεωργια*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
218 σελιδες αναφερονται στο χριστιανισμο και 102 σε αλλες θρησκειες.
Και το μαθημα οπως το καναμε εμεις μεσα στην ταξη ειχε ως σκοπο να καταλαβουμε την δηθεν ανωτεροτητα του χριστιανισμου.

Τι να κανουμε τωρα δηλαδη που στην πλειοψηφεια του ο ελληνικος λαος πρεσβευει τον Χριστιανισμο??? Να το αλλαξουμε κι αυτο???

Οσο για το πως κανετε εσεις το μαθημα,δεν ευθυνεται κανεις αλλος,παρα μονο ο καθηγητης. Ας ζητουσατε να αλλαζε τον τροπο. Εμεις δηλαδη ειμαστε πιο μαγκες που το ζητησαμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τι να κανουμε τωρα δηλαδη που στην πλειοψηφεια του ο ελληνικος λαος πρεσβευει τον Χριστιανισμο??? Να το αλλαξουμε κι αυτο???

Οσο για το πως κανετε εσεις το μαθημα,δεν ευθυνεται κανεις αλλος,παρα μονο ο καθηγητης. Ας ζητουσατε να αλλαζε τον τροπο. Εμεις δηλαδη ειμαστε πιο μαγκες που το ζητησαμε?
Eγω κατ αρχας εχω τσακαθει με τους μισους καθηγητες επιδη τους εχω πει πως δεν μου αρεσει ο τροπος που κανουν μαθημα.Οσο γι αυτην την κυρατζα που μας κανει θρησκευτικα,ευτυχως εχει τυχει του μηδαμηνου σεβασμου τον οποιο αξιζει.
Και το οτι οι περισσοτεροι Ελληνες ειναι χριστιανοι δεν σημαινει πως πρεπει ολοι.Με την ιδια λογικη θα επρεπε να ψηφιζουμε ολοι Νεα Δημοκρατια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ε ωραια,το δεχομαι,δεν σε υποχρεωνει ομως να ακολουθησεις τον Χριστιανισμο. Εχει διαφορα. Κι τελος-τελος αναφερεται και σε χριστιανους. Ποιο το προβλημα σου?? Δεν αναφερεται κι σε αλλες θρησκειες που παραπονιεστε?? Δηλαδη κατσε καλα....

Μπορεί μεν να επιτρέπεται αλλά για βγες εσύ στο διευθυντή ή στα άλλα παιδιά και πες ότι προτιμάς το Βούδα και θα σε βάλουν στην άκρη, δεν θα σου δίνουν σημασία, δεν θα έχεις φίλους και οι καθηγητές θα σου φέρονται σαν να είσαι σκουπίδι. Το έχω δει να το κάνουν σε συμμαθητή με τα ίδια μου τα μάτια!

Τι να κανουμε τωρα δηλαδη που στην πλειοψηφεια του ο ελληνικος λαος πρεσβευει τον Χριστιανισμο??? Να το αλλαξουμε κι αυτο???

Ναι, να το αλλάξουμε; Γιατί είναι κακό να γίνονται αλλαγές;;;

Εμ βέβαια στη συντηρητική κοινωνία που ζούμε!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γεωργια*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Eγω κατ αρχας εχω τσακαθει με τους μισους καθηγητες επιδη τους εχω πει πως δεν μου αρεσει ο τροπος που κανουν μαθημα.Οσο γι αυτην την κυρατζα που μας κανει θρησκευτικα,ευτυχως εχει τυχει του μηδαμηνου σεβασμου τον οποιο αξιζει.
Και το οτι οι περισσοτεροι Ελληνες ειναι χριστιανοι δεν σημαινει πως πρεπει ολοι.Με την ιδια λογικη θα επρεπε να ψηφιζουμε ολοι Νεα Δημοκρατια.

Δεν ειπα κατι τετοιο,αν ειναι δυνατον!! Απλα σκεψου το και με το παραδειγμα που εφερες... Τωρα ειναι η Νεα Δημοκρατια. Ολοι προσαρμοζονται στα δεδομενα αυτου του κομματος. Οσοι δεν γουσταρουν,ξεσηκωνονται και διαδηλωνουν για τον τροπο διακυβερνησης. Και οταν ερθει η ωρα των καλπεων,απλα δεν ψηφιζουν Ν.Δ. .Ετσι κι με τα Θρησκευτικα. Καποιοι εχουν επιλεξει αυτη τη θρησκεια,καποιοι οχι,και ξεσηκωνονται,αλλα εναντιων των λαθος ατομων. Γιατι δεν σκεφτεσαι εσυ τι εχεις κανει για να αλλαξεις το συστημα,μονο περιμενεις να ερθει απο μονο του?? Ξεσηκωσου και πες οτι δεν γουσταρεις να κανεις θρησκευτικα. Απλα.
*Και συγγνωμη για τον τροπο μου,απλα εχω φρικαρει λιγακι....:'(

Μπορεί μεν να επιτρέπεται αλλά για βγες εσύ στο διευθυντή ή στα άλλα παιδιά και πες ότι προτιμάς το Βούδα και θα σε βάλουν στην άκρη, δεν θα σου δίνουν σημασία, δεν θα έχεις φίλους και οι καθηγητές θα σου φέρονται σαν να είσαι σκουπίδι. Το έχω δει να το κάνουν σε συμμαθητή με τα ίδια μου τα μάτια!

Και φταιει ο χριστιανισμος για αυτο ή οι αντιληψεις που υπαρχουν?? Εγω απλα ειπα τη γνωμη και μου επιτεθηκατε ολοι. Σε πληροφορω οτι η κολλητη μου ανηκει σε αιρεση. Σημαινει κατι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δεν ειπα κατι τετοιο,αν ειναι δυνατον!! Απλα σκεψου το και με το παραδειγμα που εφερες... Τωρα ειναι η Νεα Δημοκρατια. Ολοι προσαρμοζονται στα δεδομενα αυτου του κομματος. Οσοι δεν γουσταρουν,ξεσηκωνονται και διαδηλωνουν για τον τροπο διακυβερνησης. Και οταν ερθει η ωρα των καλπεων,απλα δεν ψηφιζουν Ν.Δ. .Ετσι κι με τα Θρησκευτικα. Καποιοι εχουν επιλεξει αυτη τη θρησκεια,καποιοι οχι,και ξεσηκωνονται,αλλα εναντιων των λαθος ατομων. Γιατι δεν σκεφτεσαι εσυ τι εχεις κανει για να αλλαξεις το συστημα,μονο περιμενεις να ερθει απο μονο του?? Ξεσηκωσου και πες οτι δεν γουσταρεις να κανεις θρησκευτικα. Απλα.
*Και συγγνωμη για τον τροπο μου,απλα εχω φρικαρει λιγακι....:'(

Κάντο εσύ να σε δούμε! Και δεν είπαμε ότι δεν πιστεύουμε:nono: αλλά είπαμε ότι το σύστημα είναι σ***ά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γεωργια*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Ναι, να το αλλάξουμε; Γιατί είναι κακό να γίνονται αλλαγές;;;

Εμ βέβαια στη συντηρητική κοινωνία που ζούμε!:mad:

Και δεν ανηκω σε αυτους τους συντηριτικους που ανεφερες. Ισα-ισα. Απλα ειστε τετοιοι,που δεν δεχεστε να ακουσετε γνωμη που δεν γουσταρετε και πεφτετε να φατε τον αλλο. Συγγνωμη κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
E
Δεν ειπα κατι τετοιο,αν ειναι δυνατον!! Απλα σκεψου το και με το παραδειγμα που εφερες... Τωρα ειναι η Νεα Δημοκρατια. Ολοι προσαρμοζονται στα δεδομενα αυτου του κομματος. Οσοι δεν γουσταρουν,ξεσηκωνονται και διαδηλωνουν για τον τροπο διακυβερνησης. Και οταν ερθει η ωρα των καλπεων,απλα δεν ψηφιζουν Ν.Δ. .Ετσι κι με τα Θρησκευτικα. Καποιοι εχουν επιλεξει αυτη τη θρησκεια,καποιοι οχι,και ξεσηκωνονται,αλλα εναντιων των λαθος ατομων. Γιατι δεν σκεφτεσαι εσυ τι εχεις κανει για να αλλαξεις το συστημα,μονο περιμενεις να ερθει απο μονο του?? Ξεσηκωσου και πες οτι δεν γουσταρεις να κανεις θρησκευτικα. Απλα.
*Και συγγνωμη για τον τροπο μου,απλα εχω φρικαρει λιγακι....:'(
Δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις τι εχω κανει για να αλλαξει το συστημα.
Εννοω οτι δεν ειμαι ο τυπος ανθρωπου που αν κατι δεν το θεωρει σωστο δεν θα διαμαρτυρηθει.
Παντως δεν μπορεις να αρνηθεις πως το να αναγκαζει το κρατος τα παιδια να δεχτουν αθελα τους τον χριστιανισμο,γιατι αυτο γινεται,υπο την απειλη ενος κακου βαθμου δεν ειναι δημοκρατικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γεωργια*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Κάντο εσύ να σε δούμε! Και δεν είπαμε ότι δεν πιστεύουμε:nono: αλλά είπαμε ότι το σύστημα είναι σ***ά!



Το εχω κανει. Και στο κατω κατω δεν με ενοχλει και τοσο,γιατι ξερω τι ειμαι και που οδευω. Και οσο για το συστημα,δεν διαφωνω,αλλα μην περιμενετε να αλλαξει απο μονο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Top