Σχολή επιθυμίας ή σχολή με προοπτικές;

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
τι εννοείς?

Μας εξήγησες πως το κακό κεφάλαιο δε σε αφήνει να έχεις προοπτικές. Επίσης καταφέρθηκες στην προσωπική αξία του ατόμου. Σε ερωτώ. Τι έκανες για να μη βράζεις στο ίδιο καζάνι με τους λοιπούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Χάουζ, πάτα στον πλανήτη γη. Πάτα.
Ως -αυτοαποκαλούμενος- κοινωνικός παρατηρητής, θα πρέπει να γνωρίζεις και τις δύο όψεις του νομίσματος.
Υπάρχουν και άνθρωποι, οι οποίοι αδιαφορούν για την καθ' εαυτήν ποσότητα των μορίων, και μόνο την εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο τρόπο.

Και, ναι, ισχύει αυτό που λες σε μεγάλο βαθμό. Πρέπει, όμως, να κοιτάζεις πίσω από το πρόβλημα.
Δε θα επαναληφθώ.

Μίλησα για πλειοψηφία ,όχι για μια καθολικότητα.
Διαφωνείς με αυτό που λέω,ότι ισχύει στην πλειοψηφία? Δεν νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν διάβασα σωστά, έγραψες προηγουμένως ότι σχολές όπως πολυτεχνείο, ιατρική, νομική, είναι υπερκορεσμένες και σε χειρότερη μοίρα από τα υπόλοιπα πανεπιστήμια.
Σου έθεσα, λοιπόν, ένα παράδειγμα, πάνω στο οποίο να με διαφωτίσεις, ή, τέλος πάντων, να καταλάβω πού στηρίχτηκες για να βγάλεις αυτό το συμπέρασμα.

Σχετικά με τη Νομική, συγγνώμη, αλλά δεν εθελοτυφλώ. Η νομική ήταν μια σχολή που ποτέ δεν αποτελούσε για εμένα όνειρο ζωής. Λες να είμαι τόσο βλάκας, και να κάνω έτσι για μια σχολή, η οποία θεωρητικά πηγαίνει δεύτερη στη σειρά προτιμήσεών μου;
Επιπροσθέτως, έχω κι εγώ πολλούς γνωστούς Φιλολόγους, ένας εκ των οποίων εργάζεται ως εποχιακός σε ξενοδοχεία, γιατί δεν τον παίρνουν ΠΟΥΘΕΝΑ.

Ακόμη, δυστυχώς, ενισχύεις την άποψη ότι η Νομική επιλέγεται για το "κύρος" της, με το να την πιστεύεις.

Too bad_

Δεν αναφερθηκα προσωπικα σε εσενα ουτε ειπα οτι ΟΛΟΙ που πανε νομικη πανε μονο για το κυρος της. Αυτος ομως ειναι ο γενικος κανονας κατα την γνωμη μου και δεν αλλαζω αποψη. Στα περισσοτερα σχολεια της Ελλαδας επαγγελματικος προσανατολισμος δεν πραγματοποιειτε, ουτε οι περισσοτεροι υποψηφιοι ψαχνουν αναλυτικα το προγραμμα σπουδων ολων των τμηματων αρα πως ολοι κατευθυνονται εκει? (οταν φυσικα διαθετουν τα μορια που τους εξασφαλιζουν την εισοδο σε αυτα τα τμηματα). Εσενα σου φαινεται οτι οι περισσοτεροι γνωστοι και φιλοι σου στον κοινωνικο σου περιγυρο που στοχευαν νομικη ειχαν πραγματι τοσο μεγαλη αγαπη για την νομικη επιστημη? Εγω πχ ειχα ρωτησει εναν φιλο μου γιατι θελει νομικη και μου ειπε ''γιατι μου αρεσουν οι νομοι'':P. Αυτο με την αποκατασταση ειναι ''μπαρμουτσαλα'' γιατι ενα παιδι 17 χρονων δεν μπορει να γνωριζει απο τωρα τι θελει ,τις περισσοτερες φορες, και που θα τον οδηγησει η ζωη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μας εξήγησες πως το κακό κεφάλαιο δε σε αφήνει να έχεις προοπτικές. Επίσης καταφέρθηκες στην προσωπική αξία του ατόμου. Σε ερωτώ. Τι έκανες για να μη βράζεις στο ίδιο καζάνι με τους λοιπούς;

Δε λειτουργώ ανταγωνιστικά και ατομικά στη ζωή μου και ούτε σκοπός μου είναι να μη βράζω στο ίδιο καζάνι με τους υπόλοιπους. Αλλά να μη βράζει κανείς σε αυτό το καζάνι. Όσο για το ειρωνικό υφάκι σου ,απλά δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μιλησα για πλειοψηφια ,οχι για μια καθολικοτητα.
Διαφωνεις με αυτο που λεω,οτι ισχυει στην πλειοψηφια? Δεν νομιζω.

Aν εννοείς την πλειονότητα, τι να σου πω, δεν ξέρω, δεν είμαι στο μυαλό των άλλων.

Σχετικά με την πλειοψηφία, πάλι δεν ξέρω, γιατί δεν έχω κάνει στατιστική έρευνα.

Εν τούτοις, πιστεύω ότι ένας άνθρωπος 18 χρόνων, αν θέλει πραγματικά, μπορεί να αποφασίσει σωστά, μαζεύοντας γνώμες από σχετικούς, και ψάχνοντας.
Το "κύρος" είναι ένα μπαλόνι, που νομίζω πως δεν επηρεάζει τόσο τον σύγχρονο νέο, εφόσον μάλιστα, (δια)βλέπει ρεαλιστικά το σημερινό γίγνεσθαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δε λειτουργώ ανταγωνιστικά και ατομικά στη ζωή μου και ούτε σκοπός μου είναι να μη βράζω στο ίδιο καζάνι με τους υπόλοιπους. Αλλά να μη βράζει κανείς σε αυτό το καζάνι.

Ποιός σου μίλησε για ανταγωνισμό;

Αν θεωρούσες ότι ένα φροντιστήριο θα ήταν ότι έπρεπε, μπορούσες ήδη από τα φοιτητικά σου χρόνια να αποταμιέσεις. Μετά την αποφοίτηση να εργαστείς σε φροντιστήρια για να φτιάξεις όνομα και να βάλεις κάτι ακόμη στην άκρη. Τώρα θα είχες ένα μικρό φροντιστήριο με δυνατότητα επέκτασης. Πολλοί το χουν κάνει. Άρα είναι θέμα επιλογών, όχι τσέπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Προσωπικά από την τρίτη γυμνασίου ξέρω τι θέλω να ακολουθήσω.
Πολλοί καθηγητές φέτος έλεγαν ότι δεν υπάρχει μέλλον στον τομέα που επιθυμώ, αλλά δε με νοιάζει!
Τι κι αν έβγαζα παραπάνω μόρια;
Για να στερήσω από κάποιον άλλο τη σχολή που θέλει;
Για να λέω ότι έπιασα υψηλόβαθμοι σχολή και να χαίρονται οι συγγενείς;
Για να ικανοποιήσω τον εγωισμό μου που κατάφερα να βγάλω παραπάνω μόρια από όσα χρειαζόμουν;

Ναι, μπορεί να έχει περισσότερες προοπτικές η Νομική για παράδειγμα, αλλά τι να την κάνω, αν πάω και ανακαλύψω ότι δε μου αρέσει, ότι δε καταλαβαίνω γρι και μετανιώσω γιατί δεν έκανα αυτό που ήθελα εξαρχής;

Αν βέβαια το ξανασκεφτεί κανείς και θέλει την ταδε σχολή παραπάνω από αυτή που στόχευε την αρχή της χρονιάς... Τι να πω. Ας περάσει εκεί τότε!

Δεν απευθύνομαι σε κανένα προσωπικά. Απλώς λέω τις σκέψεις μου.
Βάζω πρώτα την ευτυχία μου και τα θέλω μου, παρά τις προοπτικές και τις τυχόν γνώμες των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ποιός σου μίλησε για ανταγωνισμό;

Αν θεωρούσες ότι ένα φροντιστήριο θα ήταν ότι έπρεπε, μπορούσες ήδη από τα φοιτητικά σου χρόνια να αποταμιέσεις. Μετά την αποφοίτηση να εργαστείς σε φροντιστήρια για να φτιάξεις όνομα και να βάλεις κάτι ακόμη στην άκρη. Τώρα θα είχες ένα μικρό φροντιστήριο με δυνατότητα επέκτασης. Πολλοί το χουν κάνει. Άρα είναι θέμα επιλογών, όχι τσέπης.

Όχι είναι θέμα τσέπης και μόνο. Και αυτό που περιγράφεις δεν πατά στην πραγματικότητα του 2012. Και γω μπορώ να σου πω άπειρα παραδείγματα ανθρώπων που από αυτές τις επιλογές που περιγράφεις (και που για μένα είναι αέρας κοπανιστός) μπήκαν μέσα. Άστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
αν υπάρχει χρήμα για να πας έξω





Κι αν υπάρχει κάποιος γνωστός για να σε στηρίξει στην αρχή, γιατί αλλιώς δε θα ξέρεις πού να σταθείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
παιδια δε στερειτε τη θεση καποιου βγαζοντας πολλα μορια....απλα αυτος δε προσπαθησε οσο επρεπε. εξαλλου η φυση τον πανελληνιων ειναι τετοια, να τρως τη θεση καποιου αλλου(καλως η κακως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μια και αναφέρεστε στη Νομική συμφωνώ με την άποψη ότι η πλειονότητα όσων την επιλέγουν κάνουν αυτή την επιλογή για να είναι περήφανοι οι γονείς και γιατί "ως αριστούχος οφείλεις να πας κάπου υψηλόβαθμα". Είναι λυπηρό να μπαίνουν άτομα στην Νομική που δεν υπήρξε ποτέ το όνειρο τους απλά και μόνο επειδή έφτασαν τα μόρια. Αυτή η σχολή -όπως και πολλές άλλες- προυποθέτουν να γουστάρεις το αντικείμενο αλλιώς θα μπεις αλλά δεν θα βγεις από τη σχολή. Και αν βγεις θα είσαι ένας δυστυχισμένος άνθρωπος. Το νόημα δεν είναι να μπεις σε κάποιο πανεπιστήμιο επειδή έτσι κάνουν όλοι αλλά επειδή αγαπάς το αντικείμενο και μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου να ασκει το συγκεκριμένο επάγγελμα. Γι αυτό έχω δώσει μάχες με τους δικούς μου από τότε που βγήκαν τα αποτελέσματα. Γιατί θα κάνω αυτό που θέλω εγώ και όχι αυτό που θέλει ο περίγυρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μια και αναφέρεστε στη Νομική συμφωνώ με την άποψη ότι η πλειονότητα όσων την επιλέγουν κάνουν αυτή την επιλογή για να είναι περήφανοι οι γονείς και γιατί "ως αριστούχος οφείλεις να πας κάπου υψηλόβαθμα". Είναι λυπηρό να μπαίνουν άτομα στην Νομική που δεν υπήρξε ποτέ το όνειρο τους απλά και μόνο επειδή έφτασαν τα μόρια. Αυτή η σχολή -όπως και πολλές άλλες- προυποθέτουν να γουστάρεις το αντικείμενο αλλιώς θα μπεις αλλά δεν θα βγεις από τη σχολή. Και αν βγεις θα είσαι ένας δυστυχισμένος άνθρωπος. Το νόημα δεν είναι να μπεις σε κάποιο πανεπιστήμιο επειδή έτσι κάνουν όλοι αλλά επειδή αγαπάς το αντικείμενο και μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου να ασκει το συγκεκριμένο επάγγελμα. Γι αυτό έχω δώσει μάχες με τους δικούς μου από τότε που βγήκαν τα αποτελέσματα. Γιατί θα κάνω αυτό που θέλω εγώ και όχι αυτό που θέλει ο περίγυρος!

Καλά τα όσα λες.

Ξέφυγε, όμως, λίγο από το ρομαντισμό και πλησίασε την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Καλά τα όσα λες.

Ξέφυγε, όμως, λίγο από το ρομαντισμό και πλησίασε την πραγματικότητα.
Η οποία είναι πια? Να κάνω στη ζωή μου αυτό που θέλουν οι άλλοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Η οποία είναι πια? Να κάνω στη ζωή μου αυτό που θέλουν οι άλλοι?

Ούτε καν.

Να επεξεργαστείς, μόνο, όλα τα δεδομένα.
Δεν έχουμε όλοι τα ίδια κριτήρια, ούτε είμαστε όλοι το ίδιο συνειδητοποιημένοι.

Νομίζω πως οι "ρομαντισμοί" έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
Είναι σκληρό, αλλά σε αυτή την κοινωνία ο ένας τρώει τον άλλον, κι εμείς πρέπει να επιβιώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ούτε καν.

Να επεξεργαστείς, μόνο, όλα τα δεδομένα.
Δεν έχουμε όλοι τα ίδια κριτήρια, ούτε είμαστε όλοι το ίδιο συνειδητοποιημένοι.

Νομίζω πως οι "ρομαντισμοί" έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
Είναι σκληρό, αλλά σε αυτή την κοινωνία ο ένας τρώει τον άλλον, κι εμείς πρέπει να επιβιώσουμε.

Δεν ειναι ρομαντισμοι,ειναι ''κανω αυτο που γουσταρω'' και δεν καθοριζει ο αλλος την ζωη μου σε μεγαλο βαθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ούτε εγώ βλέπω ρομαντισμό στο μήνυμα της κοπέλας:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Το ιδανικό είναι σχολή με προοπτικές που σ'αρέσει :P Αλλά αυτό δεν είναι πάντοτε εφικτό, οπότε ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ επιλέγεις σχολή της επιθυμίας σου.

Υ.Γ. Προς τους παραπάνω: Ρομαντισμός είναι να πιστεύεις πως θα τελειώσεις Νομική και κατευθείαν όλα θα σου έρθουν δεξιά και θα βρεις δουλειά και θα γίνεις γαμάτος με λεφτά, ενώ σε μια οποιαδήποτε άλλη σχολή ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα είσαι δασκαλάκος ή ψυχολόγος της συμφοράς.

ΝΟΟΟΟΟΤ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Ούτε καν.

Να επεξεργαστείς, μόνο, όλα τα δεδομένα.
Δεν έχουμε όλοι τα ίδια κριτήρια, ούτε είμαστε όλοι το ίδιο συνειδητοποιημένοι.

Νομίζω πως οι "ρομαντισμοί" έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
Είναι σκληρό, αλλά σε αυτή την κοινωνία ο ένας τρώει τον άλλον, κι εμείς πρέπει να επιβιώσουμε.
αυτη την λογικη δεν την καταλαβαινω... και στην ταξη μου ολοι σαν πρωτο κριτηριο επιλογης μιας σχολης πλεον δεν εχουν την ικανοποιηση που θα τους προσφερει η την ηθικη πληρωση αλλα τα χρηματα και τις εξελικτικες προοπτικες... να ρωτησω ομως κατι...μετα απο 17-20 χρονια που θα κανεις μια δουλεια δεν θα την θεωρεις πλεον καταναγκασμο..??? δεν θα θελεις να τα παρατησεις ολα και να κανεις κατι αλλο??? ποσοι και ποσοι δεν εχουν κανει αυτο το λαθος και τωρα το μετανιωνουν πικρα προειδοποιωντας και τους υπολοιπους?? εσεις τι δεν ακουτε απο αυτα που λενε... γιατι στο κατω κατω της γραφης εγω θα δουλευω μεχρι τα 65 και θα "γουσταρω" ενω εσεις θα παιρνεται μειωμενη συνταξη στα 50 γιατι δεν θα αντεχετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Το "κάνω αυτό που γουστάρω" μπορείς να το κάνεις μόνο όταν έχεις τα φόντα και τις απαραίτητες προδιαγραφές.
Όταν τα προβλήματα δε σου το επιτρέπουν, γιατί, δυστυχώς, πρέπει πρώτα να φροντίσεις για την επιβίωσή σου, αυτά που γουστάρεις τα κατατάσσεις κατώτερα στη λίστα.
Πολλές φορές αυτά που γουστάρουμε θέλουν και "χοντρά".

Ξαναλέω, αυτά δεν είναι απόλυτα. Ο καθένας μας αντιμετωπίζει διαφορετικά αυτά τα θέματα, και κάνει τις επιλογές του.

Edit: Ευκαιρίες, επίσης, δεν έχουμε μόνο μια φορά στη ζωή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top