Σχετικά με το ECCE/ECPE-Michigan

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
teol20 απο ότι διαβάζω είσαι μαθητής λυκείου.Στην ηλικία σου είχα πολλά επαγγελματικἀ όνειρα όπως άλλωστε και όλα τα παιδιά. Απο την στιγμή που πήρα το πτυχίο μου και βγήκα σε αυτή την ζούγκλα που ονομάζεται αγορα εργασίας, αναθεωρησα πολλά πραγματα.Τον ιδιωτικό τομέα τον έχω διαγράψει πλέον διότι είναι μια μεγάλη απάτη. Οσα πτυχία και να έχεις τα πιο ξακουστα και πιο διαδεδομενα και και και.... Ολα υποβαθμίζονται και μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα. Στην πρώτη μοίρα μπαίνουν οι γνωριμίες πιστεψε με.Δυστυχως σε αυτή την κοινωνία ζούμε που από εδω και πέρα καλύτερα να συμβουλευουμε τις καινούργιες γενιές να ξοδεψουν χρόνο κάνοντας γνωριμίες παρά μαζευοντας πτυχια.Αυτή είναι η πικρή αλήθεια...Αυτή η άποψη μου για ιδιωτικό τομέα....η μόνη ελπίδα είναι το δημόσιο και έκει όλα τα πτυχία είναι ισάξια....sorry που βγήκα εκτός θέματος!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Νομίζω πως κόβουν όπως πρέπει. Ή μάλλον, θα έπρεπε να το κάνουν πιο δύσκολο. Να μην έχει κι η κουτσή Μαρία το prf.
ενια σου και δεν παιρνεις ευκολα proficiency!:no1: δεν προκειται να παρει καμια κουτση μαρια γ2! γιατι τετια ατομα δεν συνεχιζουν στο προφισενσι αρκουντε στο λοουερ και αν. και γιατι για να παρεις προφισενσι και ειδικα στο μισιγκαν,πρεπει να ξεσκιστεις στο λεξιλογιο!! δεν περνεται ετσι ευκολα!
-----------------------------------------
Ναι ίσως να έχει και καποια πιο "βατη" μορφη σε σχεση με το cambridge αλλα δεν παυει να ειναι σε ένα πολύ υψηλό επίπεδο και είναι και σχετικα δυσκολο,αν προσθεσεις οτι δεν συμψηφίζεται έστω αν εχεις 2 ΗΡ ενα Ρ και ενα ΒF κοβεσαι.
Αντιθέτως αν ειχες υποθετικα τετοια σκορ στο cambr cpe τοτε θα το χατε τουλαχιστον με Β αν οχι με Α....:P
δεν συμψιφιζεται!!!!!!!!!:jumpy::jumpy::jumpy::s:s:s????????? πλακα κανεις!!!
στο λοουερ πως συμψηφιζεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
δεν συμψιφιζεται!!!!!!!!!:jumpy::jumpy::jumpy::s:s:s????????? πλακα κανεις!!!
στο λοουερ πως συμψηφιζεται???

πρεπει να έχεις 1 BF εκτός του GVR και ένα PASS και περνάς.



τουλάχιστον έτσι ήταν όταν έδωσα εγώ πριν 3 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για το ECCE ισχυει το εξής scoring που περιγράφεται λεπτομερώς στο:
https://tinyurl.com/konggo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary32

Νεοφερμένος

Η mary32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
¨Εχω μια απορία
Στο Listening kai sto GCVR του Michigan ECPE πιο ακριβώς είναι το passing score?
60 ή 65 %
Ρωτάω γιατί στο βιβλίο Practice Tests for ECPE του Γρίβα αναφέρει
Pass ( Over 60-65%)

Ξέρει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mεταβάλλεται απο χρονο σε χρονο.
Εμεις λαμβανουμε ως επιθυμητο ποσοστο το 65%.
Και αυτο γιατι αυτοι για να διορθωσουν τα GCVR/Listening χρησιμοποιούν το Item Response Theory(IRT) οπου καθε ερωτημα εχει διαφορετικο συντελεστη βαρύτητας.
Για αυτό και οι βάση εξεταστικη με εξεταστικη ποικίλει αναλογα με τη συνολικη δυσκολια της εξετασης;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει πως είναι το speaking του ECPE; Εύκολο ή δύσκολο(αν και αυτό είναι υποκειμενικό), και πόσο διαρκεί; Αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες θα σας ήμουν ευγνώμων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ελπίζω να μην άλλαξε από πέρυσι που έδωσα. Μπαίνετε 2 άτομα και μέσα είναι κανονικά 2 εξεταστές, σε μένα ήταν 3 για κάποιον λόγο. Συστήνεστε σας ονομάζουν canidate A και Β και σου κάνουν ελάχιστες ερωτήσεις για τον εαυτό σου οι οποίες συνήθως συνδέονται με το θέμα που θα συζητήσετε μαζί. π.χ. εμένα με ρώτησαν από που κατάγομαι και αν η πόλη μου έχει προβλήματα με πολεοδομία, πράσινο,συγκοινωνίες, κάτι που συζητήσαμε και μετά. Τώρα για το μετά δε θυμάμαι ακριβώς πως πήγε. Σου δίνουν ένα θέμα που έχει 4-5 κομματάκια, π.χ. να συζητήσεις για έναν σεφ που θες στο εστιατόριο σου και αυτοί σου δίνουν τα βιογραφικά 4 ή 5 σεφ. Διαβάζεις γρήγορα αυτούς που σου αναθέτουν κρατάς σημειώσεις και μετά από λίγο πρέπει να τα παρουσιάσεις με δικά σου λόγια στον συνυποψήφιο (σα να μη βρίσκεται ο εξεταστής εκεί, απλά εσύ του λες διάβασα γι'άυτό και γιαυτό). Καλό είναι να μην επαναλαμβάνεις τα λόγια που σου έδωσαν και να είσαι όσο πιο φυσικός στην περιγραφή σου. Φυσικά δεν επιτρέπεται να κοιτά κάποιος από το διπλανό του όσο μιλάει. Μετά αν θυμάμαι καλά σας βάζουν να αποφασίσετε ποια πιστεύετε πως είναι η κατάλληλη επιλογή, π.χ. να καταλήξετε σε έναν σεφ και οι δύο. Μην σε πιάσει ξεροκεφαλία,αν δεν καταλήγετε σε κάποιον μπορείς να κάνεις υποχώρηση. Τέλος έρχεται ο δεύτερος εξεταστής και σας συστήνεται σαν κάποιο επισημο πρόσωπο, π.χ. τον ιδιοκτήτη του εστιατορίου και σας κάνει ερωτήσεις για την επιλογή σας.
Άρα αν και μπορεί να μη στα είπα όλα το ζουμί είναι να πάρεις ένα θέμα και να το λιώσεις, βρίσκοντας συνέχεια συνώνυμες λέξεις και διαφορετικά επιχειρήματα για να στηρίξεις την άποψη σου. Το κακό είναι ότι εξαρτάσαι και από την απόδοση του άλλου υποψήφιου. π.χ. εγώ είχα πεσει σε μια κοπελίτσα που την είχε πιασει αμοκ, ετρεμε και δε μπορούσε να αρθρώσει λέξη.Άντε να καταλάβω τι μου έλεγε για τους δικούς της υποψήφιους και να τα σημειώσω ώστε να διαλέξω ποιον προτιμώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πολυ σωστα τα πε η Αλεξανδρα.
Δες και δω:https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1766376&postcount=3


;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1996rizos

Νεοφερμένος

Ο tasos1996rizos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω μια απορία.
Πόσο τοις εκατό είναι για το ECPE το Boarderline fail?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Κανεις δεν ξερει με ακριβεια.Γυρω στο 50-64% Αλλα τα ποσοστα μεταβαλονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
50% δεν είναι πολύ χαμηλό score?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ειναι απλα τα ποσοστα δεν ειναι fixed οπως ειπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Πάντως αμφιβάλλω αν συμπεριλαμβάνετα το 50% στα Passing Scores..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LILIEZ

Νεοφερμένος

Η LILIEZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα!

Ήθελα να ρωτήσω εάν έχετε υπόψη σας κάποιο διαγνωστικό τεστ που θα μπορούσα να βάλω στην μαθήτρια μου -θέλει να δώσει για ECCE- ώστε να δω το επίπεδο της και τα κενά της!Το κορίτσι για κάποιο λόγο έχει πάρει με κακό μάτι τα αγγλικά και θα ήθελα να μην την αγχώσω κιόλας!Καμία ιδέα?Το τεστ να αφορά γραμματική, λεξιλόγιο ή και τα δυο???


Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenakisokolata

Νεοφερμένος

Η elenakisokolata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παδιά έχω μια απορία..... Από πού παίρνω το πτυχίο μου; please αππαντήστε.....i need help!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αμφισβητίας

Νεοφερμένος

Η αδρανές μέλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καταρχάς δεν είναι πτυχία.Είναι πιστοποιητικά γλωσσομάθειας:P
elenaki γιατί δεν ρωτάς το φροντιστήριό σου?
Λογικά εάν έχεις δώσει Μάιο θα τους το έχουν στείλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Βασικα σε καποια φροντιστηρια δεν εχουν λάβει καν τα πιστοποιητικα.
Μπορει ομως να δωσες και μεμονωμενος υποψηφιος.Για ενημερωσε για αυτο παρακαλω και ισως μπορουμε να σε βοηθησουμε περισσοτερο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenakisokolata

Νεοφερμένος

Η elenakisokolata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Βασικά είχα ρωτήσει στο φροντιστήριο μου και μου είχαν πει ότι θα με ενημερώσουν αλλα δεν με πήραν ακόμα τηλέφωνο...επίσης έχω ακούσει ότι κάποια παιδιά που έδωσαν εξετάσεις πήραν το πιστοποιητικό μετά από ένα χρόνο σχεδόν...υπάρχει περίπτωση να είναι όντως αλήθεια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top