Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
δυστυχως δεν εχω μαζι μου τις σημειωσεις μου...παντως αυτα που κανουμε στο ΕΜΠ ιδιαιτερα με τον παμεγιστο σαραντοπουλο(λολ) εχουν αμεση σχεση με την υλη της γ λυκειου...ανετα πολλες ασκησεις που μας κανει σας εφαρμογες των οσων μαθαινουμε θα μπορουσαν να ειναι τεταρτα θεματα που θα ''εκαιγαν'' κοσμο...χαχαχα!



νομιζω παντως οτι καλο θα ηταν να δημιουργηθει αρχειο θεματων χωρις σχολια,μονο με εκφωνησεις -λυσεις ωστε να ειναι ακομα πιο λειτουργικες οι ασκησεις

όταν τις βρεις ανεβασε τις. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
όταν τις βρεις ανεβασε τις. :no1:

Ναι τις περιμένουμε με ανυπομονησία όλοι...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Η λυση της ειναι ευκολη απλα πρεπει να εχεις τα ματια σου ανοιχτα εγω την πατησα γιατι θελω να εχω το αγχος του διαγωνισματος γιατι οταν ειμαι χαλαρος ειμαι και απροσεχτος ..

ΗΙΝΤ : σκεφτειτε πως βρισκουμε ριζα στο R
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Η λυση της ειναι ευκολη απλα πρεπει να εχεις τα ματια σου ανοιχτα εγω την πατησα γιατι θελω να εχω το αγχος του διαγωνισματος γιατι οταν ειμαι χαλαρος ειμαι και απροσεχτος ..

ΗΙΝΤ : σκεφτειτε πως βρισκουμε ριζα στο R

Δεν την πάτησες μόνο εσύ. Αν βάλεις αυτή την άσκηση σε διαγώνισμα το 85% τουλάχιστον θα κάνει το ίδιο λάθος.

Hint: Yπάρχουν δύο τρόποι να την λύσεις... Σκεφτείτε λίγο τα βασικά θεωρήματα της συνέχειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Δεν την πάτησες μόνο εσύ. Αν βάλεις αυτή την άσκηση σε διαγώνισμα το 85% τουλάχιστον θα κάνει το ίδιο λάθος.

Hint: Yπάρχουν δύο τρόποι να την λύσεις... Σκεφτείτε λίγο τα βασικά θεωρήματα της συνέχειας...

Aν η f είναι συνεχής τότε:

R(f)=[α,β] οπότε υπάρχουν ξ1,ξ2 στο ανοιχτό διάστημα (α,β) ώστε f(ξ1)=α και f(ξ2)=β με ξ1 διάφορο του ξ2 διότι α διάφορο του β.
Θεωρούμε την g(x)=f(x)-x ορισμένη στο [ξ1,ξ2] υποθέτοντας ότι ξ1<ξ2.
g συνεχής στο [ξ1,ξ2]
g(ξ1)=f(ξ1)-ξ1=α-ξ1<0 και g(ξ2)=f(ξ2)-ξ2=β-ξ2>0
g(ξ1)g(ξ2)<0
Ισχύει το Θεώρημα Bolzano οπότε υπάρχει x1 που ανήκει στο ανοιχτό διάστημα (ξ1,ξ2)(υποσύνολο του (α,β)) τέτοιο ώστε g(x1)=0 => f(x1)=x1.
Ανάλογα πράτουμε και για ξ1>ξ2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsolis

Νεοφερμένος

Ο tsolis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μιας και είναι η πρώτη μου δημοσίευση ας ξεκινήσω με ένα όριο που μου έβαλαν στο διαγώνισμα (αρκετά δύσκολο κατα τη γνώμη μου).Ας το μοιραστώ μαζί σας...
Αν ισχύει με να βρεθεί το .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Μιας και είναι η πρώτη μου δημοσίευση ας ξεκινήσω με ένα όριο που μου έβαλαν στο διαγώνισμα (αρκετά δύσκολο κατα τη γνώμη μου).Ας το μοιραστώ μαζί σας...
Αν ισχύει με να βρεθεί το .

oταν λες ισχυει ? μηπως ξεχασες κατι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εμένα σαν κάτι να μου λείπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
πρεπει να λυνεται και ετσι αλλα μην την παλευουμε τΖαμπα ..Αν ειναι ετσι οπως σκεφτομαι ειναι καλη ασκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Eγώ όπως το φαντάζομαι πρέπει το όριο που λεει ότι ισχύει να είναι πραγματικός αριθμός οπότε αν θέσουμε g(x)= ...
προκύπτει ότι το όριο της f(x) όταν το χ-->0 είναι ίσο με το μηδέν..
Απο κει και πέρα όμως χρειάζομαι όλη την άσκηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Αν ειναι αυτο που λες Γιωργο δεν εχει νοημα η ασκηση ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Εσύ Βαγγέλη τι πιστεύεις ότι εννοεί? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Μια ασκηση που εφτιαξα ευκολη μεν αλλα μου ηρθε :D

Να εξετασετε αν υπαρχουν πραγματικοι x,y ωστε



με περιττους

P.S Μπορει να ειναι και λαθος αυτο που σκεφτομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Ελα μου ντε ,απλα λεω οτι ειναι αυτο που λες δεν αξιζει μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχουν, υποψιάζομαι άπειροι x,y. Έχω βρει πάνω από 100 δυάδες (x,y) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχουν, υποψιάζομαι άπειροι x,y. Έχω βρει πάνω από 100 δυάδες (x,y) :hmm:

:lol: Εγω αλλη λυση ειχα σκεφτει!@#$ αλλα τι νοημα εχει αφου εαν βρεις μια δυαδα μπορεις να μην συνεχισεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Yπάρχει ένα μοναδικό ζεύγος (x , y)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
καλα τα σκεφτηκα δηλαδη εγω ωραια μην πειτε την λυση Κυριε Μανο ..(πως σας φαινεται η ασκηση ? )

Και επειδη εχει γινει μπερδεμα την ξαναπαραθετω :

Μια ασκηση που εφτιαξα ευκολη μεν αλλα μου ηρθε :D

Να εξετασετε αν υπαρχουν πραγματικοι x,y ωστε



με
περιττους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Yπάρχει ένα μοναδικό ζεύγος (x , y)


να κανω μια ερωτησει δεν ισχυει το θεωρημα οτι οσες λυσεισ εχει οσο η μεγαλητερη δυναμη στην μεταβλητη????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top