Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
φιλοι υποψηφιοι ! στο σχολειο καναμε ολοκληρωματα και ο καθηγητης με παει κοντρα σε ολες τις ασκησεισ και με λεει αν λεει θεωρησε καλοσ στα ολοκληρωματα κανε αυτο ολοκληρωμα e εισ την χ τετραγωνο dx ( συγνωμη γιια τον τροπο αλλα δεν καταφερα με τον αλλον ) και πειτε μου ειναι πραματα αυτα

προσπαθηστε το ! ! ! ! !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
αν εννοεις αυτό τότε δεν υπολογίζεται στοιχειωδώς
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να γραψεις το με την βοήθεια δυναμοσειράς και να ολοκληρωσεις παίρνωντας πάλι δυναμοσειρά δηλαδή να γράψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ναι σωστα το πες φιλε μου αναπτυσσεται με σειρες max-laurin αλλα και με διπλο ολοκληρωμα!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
ναι σωστα το πες φιλε μου αναπτυσσεται με σειρες max-laurin αλλα και με διπλο ολοκληρωμα!!!!!!!!!!!!!

Δεν υπάρχει Max-Laurin ...


Εντός της ύλης, παρακαλώ.


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ναι σωστα το πες φιλε μου αναπτυσσεται με σειρες max-laurin αλλα και με διπλο ολοκληρωμα!!!!!!!!!!!!!

Δεν ξέρω καμία από τις 2 μεθόδους που είπες...Μάλλον είναι εκτός ύλης.:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Κοιτάξτε να περιοριστείτε στα εντός της ύλης γιατί είναι σίγουρο ότι ο Colin Maclaurin δεν πρόκειται να σας σώσει.Έχετε καιρό αργότερα να διευρύνετε τις γνώσεις σας.Τότε που χωρίς πολύ άγχος θα κάνετε αυτό που εσείς θέλετε γιατί έτσι σας αρέσει.Τώρα απλά υπακούτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matina91

Νεοφερμένος

Η Mατινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ειπα να μην ανοιξω νεο τοπικ και να βαλω εδω 2 ασκησουλες οποιος μπορει να την λυσει:)

Α)Εστω συναρτηση f παραγωγισιμη στο (0,+απειρο), τετοια ωστε να ισχυει για καθε χ που ανηκει στο (0,+απειρο) και . Να υπολογισετε το f(1).


Β) Εστω συναρτηση παραγωγισιμη στο R με για καθε x που ανηκει στο R. Να αποδειξετε οτι η εξισωση εχει ακριβως μια λυση στο R.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κοιτάξτε να περιοριστείτε στα εντός της ύλης γιατί είναι σίγουρο ότι ο Colin Maclaurin δεν πρόκειται να σας σώσει.Έχετε καιρό αργότερα να διευρύνετε τις γνώσεις σας.Τότε που χωρίς πολύ άγχος θα κάνετε αυτό που εσείς θέλετε γιατί έτσι σας αρέσει.Τώρα απλά υπακούτε.

το θεμα ειναι πως το ολοκληρωμα που εβαλε ο κυριος μου λυνετε με ανωτερα μαθηματικα πραγμα απαραδεκτο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
πιθανο είναι ίσως σε πανελλήνιες να ζητηθεί κάποια προσέγγιση του π.χ. νδο
κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
το θεμα ειναι πως το ολοκληρωμα που εβαλε ο κυριος μου λυνετε με ανωτερα μαθηματικα πραγμα απαραδεκτο......

Στην θέση σου θα του την έλεγα άσχημα...Ο άνθρωπος μάλλον έχει μεγάλο κόμπλεξ για να σου δώσει τέτοιο ολοκλήρωμα...Μην μασάς και πες του να το λύσει εκείνος για να γελιοποιηθεί σε όλη την τάξη...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Έστω ό μιγαδικός z με
α) Να βρεθεί ο γ.τ. των εικόνων του z.
β) Αν w = 2z - 4 + 7i, να βρεθεί ο γ,τ, των εικόνων του w.
γ) Να βρεθεί η ελάχιστη και η μέγιστη τιμή του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ra1kk0n3n

Νεοφερμένος

Ο ra1kk0n3n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
βρηκα την απαντηση αλλα δεν ξερω να την ποσταρω..χεχε οτι να ναι :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Στην θέση σου θα του την έλεγα άσχημα...Ο άνθρωπος μάλλον έχει μεγάλο κόμπλεξ για να σου δώσει τέτοιο ολοκλήρωμα...Μην μασάς και πες του να το λύσει εκείνος για να γελιοποιηθεί σε όλη την τάξη...:no1:
βασικα του πηγα την λυση απο το φροντηστηριο και τον ειπα κυριε ανωτερα μαθηματικα θελει και με λεει και καλα εγω το εβαλα για να σας δειξω πως υπαρχουν και δυσκολα ολοκληρωματα .οτι να ναι .και δεν μου εδωσε και το στηχοιμα........:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Τι ηταν το στοιχημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
τοστ καθε μερα μεχρι το τελος της χρονιας.........μπορουσα να τον ανγκασω αλλα δεν ηθελα να ριξω το επιπεδο..χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JuDuCatoR

Νεοφερμένος

Ο JuDuCatoR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Να σας παιδεψω και εγω λιγουλακι ?? Αοριστο ολοκληρωμα του: x/lnx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
τοστ καθε μερα μεχρι το τελος της χρονιας.........μπορουσα να τον ανγκασω αλλα δεν ηθελα να ριξω το επιπεδο..χαχα
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drnick

Νεοφερμένος

Ο drnick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καμια πιο σοβαρη δεν εχεισ να βαλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
καμια πιο σοβαρη δεν εχεισ να βαλεις?
Μάλλον πιό δύσκολη θέλεις να πείς ε? Η λέξη σοβαρότητα αναφέρεται πάντα σε ανθρώπους.Εκτός κι αν εννοείς χωρίς να το θές ότι ο Μάνος δεν είναι σοβσρός, που δεν νομίζω.
Όσον αφορά τώρα στη δυσκολία μιάς άσκησης είναι εντελώς υποκειμενικό γιατί γιά κάποιον μαθητή που δεν έχει διαβάσει, είναι βέβαιο ότι η άσκηση θα του φανεί βουνό.
Η σωστή έκφραση επομένως θα ήταν.
"Εμένα η άσκηση μου φαίνεται εύκολη.Καμμία πιό δύσκολη?":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
H άσκηση δεν είναι τόσο εύκολη όσο νομίζετε.
Για το γ ερώτημα αναφέρομαι.
Περιμένω τις απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top