Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

KONNOS

Νεοφερμένος

Ο KONNOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αν πας ενα βημα πιο πανω απο αυτο π λες θα δεις οτι εχει δειξει οτι..f(x)=g(x)+(f'(0)-g'(0))x... ε μετα θετει χ=1 βγαζει οτι f'(0)-g'(0)=1...αρα f(x)=g(x)+x
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
(α)

(β) Μήπως το dx που γράφεται είναι dt? Αν είναι έτσι τότε

Αν x=1 προφανώς ισχύει

Αν x>1 τότε από ΘΜΤ για την F στο [1,x] προκύπτει το ζητούμενο

Ομείως αν x<1

(γ)
Θέτουμε

i) Όμως από την υπόθεση ,

Σωστός Κώστα
Εξήγησε αν θέλεις την επιλογή

Επομένως από το Θ. Fermat οπότε προκύπτει

ii)Αν η f είναι παραγωγίσιμη στο (0,1) τότε η f ικανοποιεί τις υποθέσεις του θεωρήματος Rolle στο [0,1] επομένως η παραγωγος μηδενίζεται σε ένα τουλ, σημείο του (0,1) επομένως έχουμε ένα κρίσιμο σημείο.
Αν πάλι η f δεν είναι παραγωγίσιμη έστω και σε ένα σημείο στο R τότε έχουμε πάλι ένα κρίσιμο σημείο.
Σε κάθε περίπτωση επομένως η f έχει ένα τουλ. κρίσιμο σημειο.

(δ) Για κάθε ισχύει

επομένως

και κάνοντας πράξεις

παίρνουμε το ζητούμενο


P.S Αν μπορεί κάποιος απο τους moderators να φτιάξει τη LATEX στην παράθεση


Κώστας:)

Σωστός Κώστα
Εξήγησε αν θέλεις την επιλογή

Τυχαία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Σωστός Κώστα
Εξήγησε αν θέλεις την επιλογή

Τυχαία;


Αρχικά δοκίμασα(αφού ξέραμε και το ολοκλήρωμα από μηδέν έως ένα f(x)dx) με αλλά είδα ότι δεν βγαίνει και απλά στη συνέχεια παρατήρησα πώς βγαίνει αν αντι για f(x)-1 είχαμε f(x)-2.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Δείτε και αυτό

Αν να βρεθεί η μέγιστη τιμή του α αν .

Συγνώμη για την αρχική έκφραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Δίνεται η συνάρτηση

α. Ν' αποδειχθεί ότι η f είναι 1 - 1
β. Αν , ν' αποδειχθεί ότι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
μήπως 2009(2-1);

Το ερώτημα είναι θα την πάρει την τιμή αυτή ή απλά αποτελεί περιορισμό της τιμής τού ζητούμενου ολοκληρώματος?Είναι δηλαδή αυτό που λέτε εσείς οι μαθηματικοί ένα infimum ή απλά αποκλείει να πάρει το ολοκλήρωμα τιμή μικρότερη τού 2009(2-1);

Φαίνεται ότι μου έχουν γίνει έμμονη ιδέα οι εκφράσεις τού τύπου "τουλάχιστον" "το πολύ" την παίρνει δεν την παίρνει την τιμή, πράγματα που συζητούσαμε επι μακρόν παλιότερα σε άλλα θέματα με ανισοτικές σχέσεις.

Γιατί μπορεί να θέτουμε την ταυτότητα μεγαλύτερη ή ίση τού μηδέν αλλά μπορεί (δεν το ξέρουμε από τα δεδομένα) αν θα έπρεπε να τη θέσουμε μεγαλύτερη ή ίση π.χ τού 20!

Πώς δεν θα μού δημιουργούσε καμμία σύγχυση το ερώτημα?
Μα αν έλεγε με απλές κουβέντες, βρείτε μιά τιμή κάτω από την οποία δεν μπορεί να βρίσκεται το ζητούμενο ολοκλήρωμα ούτε με ..σφαίρες!!:)
Χάθηκε το χιούμορ (αλλά πολύ χρήσιμο) από τους καθηγητές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Δείτε και αυτό

Αν να βρεθεί η μέγιστη τιμή του α αν .

Συγνώμη για την αρχική έκφραση

H απάντηση που βρήκα είναι διαφορετική από αυτη του kvgreco, βρήκα max(a)=4017.Να η λύση μου

Ισχύει επομένως

επομένως με πράξεις

βρίσκουμε



Επομένως για να ισχύει

για κάθε χ στο [0,1] παίρνουμε

επομένως max(a)=4017

Αν έχω λάθος διορθώστε με.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Φίλε Κώστα,εμένα μου άλλαξε την άσκηση εντελώς ξαφνικά (καψόνι!!).:(
-----------------------------------------
Ακολουθώντας αυτή τη φορά άλλο τρόπο λύσης,η μέγιστη τιμή του a μου βγαίνει .Η λύση μου έχει ως εξής:
Έστω ένα τυχαίο b>0.Έτσι έχουμε τη σχέση: ------> -------------> --------> .
Παίρνω και μελετώ τη μονοτονία της συνάρτησης g(b)=.Παρατηρώ ότι παρουσιάζει μέγιστο στο b= την τιμή a=.
Άρα ισχύει: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Φίλε Κώστα,εμένα μου άλλαξε την άσκηση εντελώς ξαφνικά (καψόνι!!).:(
-----------------------------------------
Ακολουθώντας αυτή τη φορά άλλο τρόπο λύσης,η μέγιστη τιμή του a μου βγαίνει .Η λύση μου έχει ως εξής:
Έστω ένα τυχαίο b>0.Έτσι έχουμε τη σχέση: ------> -------------> --------> .
Παίρνω και μελετώ τη μονοτονία της συνάρτησης g(b)=.Παρατηρώ ότι παρουσιάζει μέγιστο στο b= την τιμή a=.
Άρα ισχύει: .


:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Δίνεται η συνάρτηση

α. Ν' αποδειχθεί ότι η f είναι 1 - 1
β. Αν , ν' αποδειχθεί ότι

Για να θυμηθώ λίγο τα νιάτα :no1:

Για το i, απλώς παραγωγίζουμε και έχουμε:

, επομένως είναι γνησίως αύξουσα, άρα και αντιστρέφεται.

Για το ii,

Έχουμε:



Έτσι, θέτοντας , έχουμε τελικά:





Ωραία άσκηση. Αμφιβάλλω αν θα την έλυναν 5-10 στους 100..


- Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Για να θυμηθώ λίγο τα νιάτα :no1:

Για το i, απλώς παραγωγίζουμε και έχουμε:

, επομένως είναι γνησίως αύξουσα, άρα και αντιστρέφεται.
Στέλιο από πού προκύπτει ότι x>0 ?
Έτσι όπως ορίζει τη συνάρτηση χωρίς κανένα περιορισμό, δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί το χ πρέπει να είναι θετικό.
Εγώ παραγώγισα και μετά πήρα το άθροισμα των όρων της Γ.Π αλλά είμαι ακόμη στη φάση της αναζήτησης γιατί έχω να γράψω και μία έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Φίλε Κώστα,εμένα μου άλλαξε την άσκηση εντελώς ξαφνικά (καψόνι!!).:(
-----------------------------------------
Ακολουθώντας αυτή τη φορά άλλο τρόπο λύσης,η μέγιστη τιμή του a μου βγαίνει .Η λύση μου έχει ως εξής:
Έστω ένα τυχαίο b>0.Έτσι έχουμε τη σχέση: ------> -------------> --------> .
Παίρνω και μελετώ τη μονοτονία της συνάρτησης g(b)=.Παρατηρώ ότι παρουσιάζει μέγιστο στο b= την τιμή a=.
Άρα ισχύει: .


Πολύ ωραία λύση φίλε Κώστα.:bravo: Ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω πως

εμείς θα είμαστε σίγουροι οτι βρήκαμε την μέγιστη τιμή που ζητάμε.Με τη

λύση που έδωσα πιο πάνω βγάζω ότι ενώ

εσύ βγάζεις . Πως γίνεται επομένως να

ισχύουν και τα δύο?

P.S προκύπτει και αν θεωρήσουμε και ολοκληρώσουμε όπως κάναμε προηγουμένως.


Φιλικά Κώστας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Αφού το ολοκλήρωμα είναι από 0 έως χ, συνεπάγεται ότι το χ θα 'ναι μεγαλύτερο του 0...

- Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Αφού το ολοκλήρωμα είναι από 0 έως χ, συνεπάγεται ότι το χ θα 'ναι μεγαλύτερο του 0...

- Στέλιος
Συγγνώμη αλλά καθηγητής μας έBαλε όμοια άσκηση και μέσα στο ολοκλήρωμα είχε ένα πολυώνυμο πέμπτου βαθμού και μας είπε(και το ξέρω κι εγώ) ότι πεδίο ορισμού της συνάρτησης ολοκλήρωμα είναι όλο το R.
Δηλαδή το πεδίο ορισμού της δοθείσας συνάρτησης είναι το [0,+00);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Εγώ σου μιλάω για την f'(x) , όχι για την αρχική όμως...

- Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.

Έπρεπε να δώσω x>-1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Η συνάρτηση f είναι ορισμένη στο R, με f΄(0)=2 και ισχύει , για κάθε
α) Ν.δ.ο. , για κάθε
β) Ν.δ.ο. f(0) = 1.
γ) Ν.δ.ο. η f είναι παραγωγίσιμη στο R, με f΄(x) = 2 f(x) (x+1), για κάθε
δ) Να βρεθεί ο τύπος της f.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Η συνάρτηση f είναι ορισμένη στο R, με f΄(0)=2 και ισχύει , για κάθε
α) Ν.δ.ο. , για κάθε
β) Ν.δ.ο. f(0) = 1.
γ) Ν.δ.ο. η f είναι παραγωγίσιμη στο R, με f΄(x) = 2 f(x) (x+1), για κάθε
δ) Να βρεθεί ο τύπος της f.

Αρχικά θα δείξω οτι η f είναι παραγωγίσιμη στο R

για το τυχαίο

θέτουμε με h->0 και χρησιμοπούμε τη σχέση της υπόθεσης οπότε το όριο γίνεται



στη συνέχεια προσθαφαιρούμε το

και τελικά παίρνουμε ότι το αρχικό όριο γίνεται



Άρα



(α) Παραγωγίζουμε την σχέση της υπόθεσης ως προς χ και παίρνουμε

(2) για κάθε χ πραγματικό

Υποθέτουμε οτι υπάρχει τέτοιο ώστε

Για η (2) μας δίνει

για κάθε χ πραγματικό

Η τελευταία για μας δίνει που είναι άτοπο από την υπόθεση αφού .

Άρα για κάθε χ πραγματικό

(Θα μπορούσαμε να παραγωγίσουμε και ως προς α και να θέσουμε μετα κτλ.)

(β) Για χ=α=0 η σχέση της υπόθεσης μας δίνει

και από το (α) παίρνουμε

(γ) Παραγωγίζουμε την σχέση της υπόθεσης ως προς χ και στη συνέχεια θέτουμε χ=0 όποτε προκύπτει
f΄(α) = 2 f(α) (α+1), και στη συνέχεια θέτουμε χ=α

(δ)Από το (α) μπορούμε να διαιρέσουμε με f(x) και κατα τα γνωστά προκύπτει



P.S Νομίζω τώρα οτι δεν υπάρχει κάποιο άλλο λαθος

Κώστας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
  • Δεν γνωρίζουμε ότι η f είναι παραγωγίσιμη στο IR
  • Γιατί f(0) είναι διάφορο του 0;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
  • Δεν γνωρίζουμε ότι η f είναι παραγωγίσιμη στο IR
  • Γιατί f(0) είναι διάφορο του 0;

Για το πρώτο έχετε δίκιο από βιασύνη είδα το f'(0) και δεν πρόσεξα οτι ζητάει στο (γ) ν.δ.ο είναι παραγωγίσιμη στο R.

Δεύτερον από το (α) έχουμε f(x) διάφορη του μηδενός για κάθε χ πραγματικό.

Θα κοιτάξω τώρα ν.δ.ο είναι παραγωγίσιμη και θα το διορθώσω.

Κώστας

edit:το διόρθωσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top