Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Απλώς πολ/ζουμε πάνω/κάτω με e^x και μετά del hospital.

Μπορεις να το γραψεις πιο αναλυτικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.


Είναι άπειρο/άπειρο, άρα Del Hospital κλπ
-----------------------------------------
ΑΣΚΗΣΗ

Αν f, g : [0 , 1] --> [0 , 1], συνεχείς, με g γν. φθίνουσα και fog = gof ,
τότε ν΄ αποδειχθεί ότι οι γραφικές παραστάσεις των f, g και η ευθεία y = x
διέρχονται από το ίδιο σημείο το οποίο είναι και μοναδικό.

Επειδή είναι συνεχής, έχουν το ίδιο πεδίο τιμών, ίδιο πεδίο ορισμού, κλπ κλπ, υποθέτουμε ότι f > g (δηλαδή f <> g για κάθε x , σημαίνει πρακτικά ότι ή f >g ή g>f συνεχώς, γιατί αλλιώς από ΘΕΤ, θα 'χουν μία λύση )). Τότε gof < gog => fog < gog , άτοπο επειδή υποθέσαμε το αντίθετο. Το ίδιο και για την άλλη περίπτωση. Σόρυ αν μου έφυγε τίποτα, αλλά η λύση είναι on the fly
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
να πω και γω κατι που σκεφτηκα γιαυτην(που δεν εχω κανει ακομα del hospital):
Αν η f'(x) στο απειρο δεν ετεινε στο 0 τοτε θα επρεπε κοντα στο απειρο h f να απειριζεται. αρα lim(f'(x)+f(x))=+apeiro ατοπο.
αρα πρεπει να τεινει στο 0. αρα το lim της f κανει 2009.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
ΑΣΚΗΣΗ

Να λυθoύν οι εξισώσεις :



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
ΑΣΚΗΣΗ

Να λυθoύν οι εξισώσεις :



και στις 2 προφανης λυση: χ=0

ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ! :lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Η α) επαληθευεται και για χ=1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Έστω z ενας μιγαδικός αριθμός με .θεωρουμε τους μιγαδικόυς αριθμούς Αν ειναι αντιστοιχα οι εικονες τους να δειχτει ότι η τεθλασμενη γραμμη δεν ειναι κλειστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
και στις 2 προφανης λυση: χ=0

ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ! :lol::lol::lol::lol:


Αυτό το κατάλαβα και εγώ :p

βγαίνει 1+1=1+1:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Διαιρέστε με τον μέγιστο όρο βάσης και θέστε τη συνάρτηση φ(χ) , ξ(χ) κλπ και μελετήστε ως προς μονοτονία . Θα σας βγει μια συνάρτηση της μορφής:

φ(χ) = α^χ + β^χ

με α, β<1

χ1 < χ2

μονοτονία, σχέση των συναρτήσεων κλπ κλπ κλπ


Αυτες τις ασκησεις με το που τις βλεπετε πρέπει να ξερετε πώς λύνονται , γιατί είναι πολύ κλασικές και θεωρητικα "σοσ" για πανελλαδικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Για να 'ναι κλειστη, λεω με το κοντο μυαλο μου, επειδη δεν εχω χαρτι εδω που 'μαι και ειμαι υπο την επιρροια chivas (yo), δε θα πρεπει να συμπιπτει το Α_1 με το Α_n ?
-----------------------------------------
ή τεσπα, τα Α_{ν-1} , Α_1 και Α_ν να 'ναι συνευθειακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ναι μπραβο, οι ασκησεις-"θετω" ειναι αυτες οπως τις λεγαμε περυσι (εγω βασικα τις ειχα "βαφτισει" ετσι μπας και εντυπωθουν στο μυαλο μου :P)....

Πω πω σκευρωσε τελειως το μυαλο μου. :P Ελπιζω να τα θυμηθω οταν με το καλο μπω σ' αυτο το κεφαλαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Για να 'ναι κλειστη, λεω με το κοντο μυαλο μου, επειδη δεν εχω χαρτι εδω που 'μαι και ειμαι υπο την επιρροια chivas (yo), δε θα πρεπει να συμπιπτει το Α_1 με το Α_n ?
-----------------------------------------
ή τεσπα, τα Α_{ν-1} , Α_1 και Α_ν να 'ναι συνευθειακα


Eνταξει πυροβολήστε με για το off αλλά...

Ρε στελιο, για ΟΛΑ έχεις μια απάντηση;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
το πρωτο ειναι το σωστο.τα ακρα συμπιπτουν.

συμβουλη (μονο για φοιτητες):το ποτο βοηθαει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xenofon

Νεοφερμένος

Ο Xenofon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Χαίρεται. Ψάχνω ασκήσεις του τύπου Σωστό - Λάθος στα μαθήματα Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά κατεύθυνσης καθώς και Μαθηματικά Γενικής παιδείας. Κυρίως ψάχνω για τα υπόλοιπα μαθήματα εκτός από τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης γιατί βρήκα 150 ερωτήσεις σε αυτό το μάθημα.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Έστω z ενας μιγαδικός αριθμός με .θεωρουμε τους μιγαδικόυς αριθμούς Αν ειναι αντιστοιχα οι εικονες τους να δειχτει ότι η τεθλασμενη γραμμη δεν ειναι κλειστη.
Γιά να μην κάνω τσάμπα κόπο (καί το πάθει πολλές φορές καί είναι ταλαιπωρία), στην έκφραση τού z_n ο τελευταίος προσθετέος δεν πρέπει κανονικά σύμφωνα με τη σειρά των αριθμών να είναι ο z^(n-1)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
δες εδω!!!
https://www.epil.gr/ εκει που λεει κριτηρια αξιολογισης Κ.Κ.Ε!!!!
ειναι καλα!ειδικα για βιολογια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ναι ειναι ν-1 δικο μου λαθος.διορθωθηκε,συγγνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Για να 'ναι κλειστη, λεω με το κοντο μυαλο μου, επειδη δεν εχω χαρτι εδω που 'μαι και ειμαι υπο την επιρροια chivas (yo), δε θα πρεπει να συμπιπτει το Α_1 με το Α_n ?
-----------------------------------------
ή τεσπα, τα Α_{ν-1} , Α_1 και Α_ν να 'ναι συνευθειακα

Δεν πρέπει η τελευταία εικόνα να συμπίπτει με την πρώτη, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
ΑΣΚΗΣΗ

Να λυθoύν οι εξισώσεις :




Για το (α) θετουμε , t>0

Εφαρμοζουμε το ΘΜΤ στα διαστηματα [3,4] και [5,6] και βρσκουμε χ=0 ή χ=1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top