Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Άσκηση 12

Να λυθεί η εξίσωση:

2
χ =χ-lnx
-----------------------------------------
2
x =x-lnx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosdel

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Άσκηση 12

Να λυθεί η εξίσωση:

2
χ =χ-lnx
-----------------------------------------
2
x =x-lnx

Η εξισωση πως ειναι;
ή
ή
κατι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Είναι χ στο τετράγωνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosdel

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ωραιος συμβολισμος:P
Θετουμε



Που στο (ο,+οο) δεν εχει ριζες και ειναι ομοσημη του 2, δηλαδη παντου θετικη.

Αρα η γν.αυξουσα αρα και "1-1"

Συνεπως το 1 που ειναι προφανης λυση ειναι και μοναδικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Μπράβο πολύ καλή λύση!!!!!!!Εγώ είχα άλλο τρόπο κατα νου μου!!!!!!

Είναι
χ2=χ-lnx
χ2+ lnx=χ
χ2+ lnx+ lnx=χ+ lnx
χ2+2 lnx=χ+ lnx
χ2+ lnχ2=χ+ lnx (1)

Θεωρούμε f(x)=x+ lnx.

Είναι Df=(0,+∞)

Όποτε από (1) έχουμε :

f(χ2)=f(x) (2)

Είναι f΄(χ)=1+1/x >0 Άρα η f είναι γνησίως αύξουσα και όποτε είναι ‘1-1’

Άρα από (2) έχουμε:

χ2=χ
χ2-χ=0
χ(χ-1)=0
χ=0 ΑΤΟΠΟ λόγω Df=(0,+∞) ή χ=1

Συνεπώς η εξίσωση έχει μοναδική λύση την χ=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ευκολα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
https://www.hms.gr/eme/modules/wfsection/article.php?articleid=1155
Αυτή που δινεις ειναι παρομοια..
Λιγο πολυ δινουν ασκήσεις που μοιαζουν ..


Εννοούσα βασικά για τον τρόπο επίλυσης που πρότεινες ότι μου θύμισε μια άσκηση που 'χε μπει στον Ευκλείδη της Γ' λυκείου στο link που σου παρέθεσα πιο πάνω.


Νομίζω πως η επίσημη λύση της ΕΜΕ στο πρόβλημα που έδωσες είναι με σχήμα Horner (κλασικά :P)


Στέλιος
-----------------------------------------
Επί την ευκαρία, να αναφέρω και μια λύση επιπέδου 3ης λυκείου και πάλι. Είναι προφανές ότι έχει δύο ρίζες (εύκολα υπολογίσιμες) την και .
Έστω ότι έχει και μία τρίτη ρίζα, τη . Τότε, επειδή έχει 3 ρίζες, σημαίνει ύστερα από διαδοχικά Rolle στα αντίστοιχα διαστήματα, ότι η δεύτερη παράγωγος μηδενίζει τουλάχιστον σε ένα σημείο, το οποίο όμως είναι άτοπο. Άρα οι λύσεις μας είναι οι προφανείς και μόνον αυτές, δηλαδή ήτοι . qed
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ δεν ξέρω τα θέματα του ευκλείδη. Οποιαδήποτε άσκηση αυτής της μορφής έτσι θα την έλυνα γιατί έτσι εχώ μάθει. Η τελευταία λύση σου είναι λάθος. Η μοναδική λύση ειναι το χ=1 αφού η συνάρτηση f ειναι 1-1 κ άρα έχει μοναδική λύση. και το 2 δεν είναι προφανής ρίζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ?ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ δεν ξέρω τα θέματα του ευκλείδη. Οποιαδήποτε άσκηση αυτής της μορφής έτσι θα την έλυνα γιατί έτσι εχώ μάθει. Η τελευταία λύση σου είναι λάθος. Η μοναδική λύση ειναι το χ=1 αφού η συνάρτηση f ειναι 1-1 κ άρα έχει μοναδική λύση. και το 2 δεν είναι προφανής ρίζα


Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Για άλλη άσκηση μιλάω εγώ δεσποινίς ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Το είδα το link. Πρώτον είναι μαθηματικά Β΄λυκείου ενώ η δικιά μου εξίσωση Γ΄Λυκείου. Κ όταν έδινα κ εγώ στις εξετάσεις του Ευκλείδη στην β΄λυκείου δεν θυμάμαι να μπορέσα να περάσω στην επόμενη φάση γιατί απλώς δεν τα έλυσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι πώς αποδεικνύται ότι, γιά τις γνήσια αύξουσες συναρτήσεις οι εξισώσεις είναι ισοδύναμες.Δεν είναι λογικό αυτό να έχει σημασία?Αλλιώς τα μαθηματικά γίνονται παπαγαλία.
Επειτα μπορούμε να βρούμε εκτός y=-x καί άλλες οπως γιά παράδειγμα την -lnx καί e^(-x) γνήσια φθίνουσες πού το κάνουν αυτό.Δηλαδή θέλω να ρωτήσω.Είναι κανόνας γιά τις γνήσια αύξουσες? Καί πρέπει να βάλουμε καί την έκφραση "μόνο αν είναι γνήσια αύξουσες?"
Δώστε περισσότερο φως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι πώς αποδεικνύται ότι, γιά τις γνήσια αύξουσες συναρτήσεις οι εξισώσεις είναι ισοδύναμες.Δεν είναι λογικό αυτό να έχει σημασία?Αλλιώς τα μαθηματικά γίνονται παπαγαλία.
Επειτα μπορούμε να βρούμε εκτός y=-x καί άλλες οπως γιά παράδειγμα την -lnx καί e^(-x) γνήσια φθίνουσες πού το κάνουν αυτό.Δηλαδή θέλω να ρωτήσω.Είναι κανόνας γιά τις γνήσια αύξουσες? Καί πρέπει να βάλουμε καί την έκφραση "μόνο αν είναι γνήσια αύξουσες?"
Δώστε περισσότερο φως.

Η αποδειξη πως το να ειναι γν αυξουσα ειναι ικανή συνθήκη:

Θεωρουμε ότι η f ειναι γν αυξουσα
1) Εστω οτι x1 δλδ λυση της εξισωσης

Αν ισχύει οτι τοτε επειδη η f ειναι γν αυξουσα εχουμε οτι
Χρησιμοποιόντας την υποθεση πως
Η παραπανω σχεση γινεται ατοπο

Ομοια αν καταληγουμε σε ατοπο
Αρα

2) Εστω τωρα οτι

Τοτε

Συνεπως αν η f ειναι γν αυξουσα οι εξισωσεις ειναι ισοδυναμες αφου εχουν ακριβως τις ιδιες ριζες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Thanx Hurr.
Θέλω να διορθώσω το αποδεικνύται(?) πιό πάνω πού ξέχασα το έψιλον αλλά δεν βλέπω πουθενά το κουμπί επεξεργασία. Καλέ πούντο?
Άμα παλιώσει το μήνυμα δεν σού επιτρέπει επεξεργασία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ΝΑΙ, ΜΠΟΡΟΥΝ να εχουν σημεια κ εκτος της διχοτομου. δες την ασκ 3ιιι σελ 156 σβ. εκει τα κοια σους σημεια ειναι στον y=-x. ΤΟ ΑΛΛΟ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΝΗΣΙΩΣ ΑΥΞΟΥΣΕΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
ΝΑΙ, ΜΠΟΡΟΥΝ να εχουν σημεια κ εκτος της διχοτομου. δες την ασκ 3ιιι σελ 156 σβ. εκει τα κοια σους σημεια ειναι στον y=-x. ΤΟ ΑΛΛΟ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΝΗΣΙΩΣ ΑΥΞΟΥΣΕΣ
ΝΑΙ!αλλα το σημειο ειναι το (0,0) που ανηκει σε απειρες ευθειες!

Το ερωτημα ηταν αν οι εξισωσεις ειναι ισοδυναμες και ΕΙΝΑΙ και σαυτην την περιπτωση!Εγω νομιζω πως ειναι σωστο παντα,λογω συμμετριας ως προς την y=x το σημειο τομης τους θα ειναι παντα στην y=x αλλα δν ξερω πως αποδεικνυεται.Ομως ουτε χρειαζεται.Μπορουμε να το χρησιμοπουμε χωρις αποδειξη!Καλυτερα να μας διαφωτισει και καποιο μαθηματικο μυαλο της παρεας.MOSTEEEEL!:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
ασκηση 7

αν f(x)={e}^{x}+x να λυθει η εξισωση {e}^{-x^2+x}-{e}^{2x-1}={x}^{2}+x-1


Καταρχας η f(x) ειναι αυξουσα γιατι (f)'=
+1>0
Αρα ειναι και "1-1"
η εξισωση γράφεται (αν λυσουμε τη σχεση f(x)=
+x ως προς
)

και με πραξεις φτανουμε στην:

και αφου η f ειναι "1-1" ισχυει το

δλδ
την οποια και λυνουμε.
ΠΑΙΔΙΑ HELP ΜΕ ΤΗ ΛΑΤΕΧ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ???!!!:jumpy:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ!ΟΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΤΕ f!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.

Καταρχας η f(x) ειναι αυξουσα γιατι (f)'=
+1>0
Αρα ειναι και "1-1"
η εξισωση γράφεται (αν λυσουμε τη σχεση f(x)=
+x ως προς
)

και με πραξεις φτανουμε στην:

και αφου η f ειναι "1-1" ισχυει το

δλδ
την οποια και λυνουμε.
ΠΑΙΔΙΑ HELP ΜΕ ΤΗ ΛΑΤΕΧ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ???!!!:jumpy:

Στα ολοκληρωματα σε χανω... Βασικα δεν ειναι αναγκη να χρησιμοποιησεις ολοκληρωματα και τα παιδια δεν εχουν κανει ακομα..
Αν δε μπορεις να τα γραψεις καλα σε latex περιεγραψε λιγο τα βηματα:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ΝΑΙ!αλλα το σημειο ειναι το (0,0) που ανηκει σε απειρες ευθειες!

Το ερωτημα ηταν αν οι εξισωσεις ειναι ισοδυναμες και ΕΙΝΑΙ και σαυτην την περιπτωση!Εγω νομιζω πως ειναι σωστο παντα,λογω συμμετριας ως προς την y=x το σημειο τομης τους θα ειναι παντα στην y=x αλλα δν ξερω πως αποδεικνυεται.Ομως ουτε χρειαζεται.Μπορουμε να το χρησιμοπουμε χωρις αποδειξη!Καλυτερα να μας διαφωτισει και καποιο μαθηματικο μυαλο της παρεας.MOSTEEEEL!:p

Μπορεις να δεις απο την αρχη το θεμα για απαντησεις:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
ΑΣΚΗΣΗ 7

Έστω μη πραγματικός μιγαδικός αριθμός και οι αριθμοί με .

, να δείξετε ότι .

:no1:;):no1:;):no1:
Αφου(συζηγή του
) Κανοντας πραξεις χιαστι και εκμεταλλευομενοι το γεγονος οτι αφου και και κανοντας καταλληλες παραγοντοποιησεις φτανουμε στο:

και επειδη απο εκφωνηση από όπου προκύπτει:

Αχ ωραιο!
-----------------------------------------
Στα ολοκληρωματα σε χανω... Βασικα δεν ειναι αναγκη να χρησιμοποιησεις ολοκληρωματα και τα παιδια δεν εχουν κανει ακομα..
Αν δε μπορεις να τα γραψεις καλα σε latex περιεγραψε λιγο τα βηματα:thanks:
ΩΧ!Ολοκληρωμα ειναι αυτο?LOL
Εγω για f πηγαινα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top