Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
thanx στελιο,εισαι πρωτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gregorio mc

Νεοφερμένος

Ο Gregorio mc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΞΥΜΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Το τελευταίο θέμα υπάρχει στο βοήθημα του Στεργίου αν θυμάμαι καλά , και οι λύσεις της εξίσωσης είναι το 0 και το 1 (ΜΕ ΘΜΤ)

Το 3 απο τα Σ-Λ αξίζει να προσεχτεί ιδιαίτερα !!!

Τα θέματα πιστεύω πως δεν είναι στα πλάισια των πανελληνίων ... Αν γνωρίζεις π.χ την ανισότητα των μέσων το θεμα 3ο είναι πανεύκολο η οποία παρεπιπτώντος αποδυκνύετε με επαγωγη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
προσπαθειστε να υπολογισετε το αοριστο ολοκληρωμα.

Μπορείς να μου στείλεις πμ να μου πεις πως λύνετε ? Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
σωστα,το 3 απο το Σ-Λ αξιζει ιδιαιτερα.προκειται για το μισο θεωρημα fermatt και δειχνει οτι η υποθεση του εσωτερικου σημειου δεν μπορει να παραληφθει.


οσον αφορα για το αν τα θεματα ειναι στα πλαισια των πανελληνιων,μου φενεται πως εχει γινει παρεξηγηση:εγω νομιζω πως στα πλαισια αυτα ανηκει καθε ασκηση και καθε ερωτημα που μπορει να λυθει με τις γνωσεις του σχολικου βιβλιου.και καθε φορα οι διαθεσεις των εξεταστων ειναι αυτες που καθοριζουν το βαθμο δυσκολιας.σε καθε περιπτωση ενας υποψηφιος δεν πρεπει να βασιζεται στην καλη θεληση των εξεταστων.εκτος αν μιλαμε για την οργανωτικη δομη του διαγωνισματος το οποιο ειναι κατα τη γνωμη μου επουσιωδες ζητημα.το μονο που εχει σημασια για τις εξετασεις ειναι να ξερεις να λυνεις ασκησεις και να ξερεις φαρσι τη θεωρια.απο κει και περα,οποιος τα καταφερει μ αυτα τα δυο,δεν εχει να φοβηθει τιποτα.οποτε ο βαθμος δυσκολιας των θεματων ειναι αναλογος της περιστασης!

Υ.Γ. η ανισοτητα των μεσων ειναι μια απλη επαγωγη.δε χρειαζεται καν να ξερεις οτι λεγεται ανισοτητα αριθμητικου-γεωμετρικου μεσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
το αοριστο ολοκληρωμα δε λυνεται στα πλαισια της γ λυκειου.προκυπτει μια μιγαδικη συναρτηση που χρησιμοποιει και τη συναρτηση Li(x) η οποια χρησιμοποιειται συχνα στη θεωρια αριθμων.οποτε δεν προκειται να ζητηθει ποτε στις πανελληνιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
1)Να εξεταστει αν για τη συναρτηση



ισχύουν οι προυποθεσεις του θεωρηματος Rolle στο διαστημα


2)δινεται η συναρτηση f(x)=x/(1-x^2).Να μελετηθει ως προς τη μονοτονια και να δειχτει οτι αντιστρεφεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Το όριο με το ολοκλήρωμα βγαίνει μηδέν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Μερικές δικές μου κατασκευές ...


6) Υπολογίστε το


7) αν συνεχής και

για κάθε πραγματικούς

να βρεθεί το

8) Αν συνεχής και να βρεθεί το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ναι μηδεν βγαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StevenT

Νεοφερμένος

Ο StevenT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
το 2ο θεματα το Β δεν το καταλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
6) Υπολογίστε το



Θέτουμε



από που παίρνουμε ότι





οπότε το ολοκλήρωμα γίνεται











και αντικαθιστούμε το u ...


Έλπίζω να μην έχω κάποιο λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ppmak

Νεοφερμένος

Ο ppmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
περιμενω λυσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 04_αξιολόγηση (2008).doc
    177.5 KB · Εμφανίσεις: 226

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
στο 3ο θεμα βγαινει α=1 και β=-1?
στο 2ο υποερωτημα όμως δίνεται Η'(1)=e...φαντάζομαι ότι εννοεί Η(1)=e για να λυθεί αφενώς η άσκηση και γιατί είναι άτοπο αλλιώς μιας και προφανώς Η'(1)=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ppmak

Νεοφερμένος

Ο ppmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ναι παιδια να το προσεξουμε εχει γινει λαθος πρεπει Η(1)=e
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michkal

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
το τελευταιο θεμα λιγο γιατι δεν ξερω αν ειναι σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Riddle

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Νομίζω ότι βγαίνει α=β=-1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Νομίζω ότι βγαίνει α=β=-1

σωστά αυτό βγαίνει...τα πρόσημα δεν είναι το δυνατό μου σημείο!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michkal

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
παιδια ποιες σχεσεις βγάζετε?εμενα δεν μου βγαινει αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Riddle

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
παιδια ποιες σχεσεις βγάζετε?εμενα δεν μου βγαινει αυτο


F'(x)=(α-αlnx-β)/(x^2)

έχεις ότι F'(1)=0 άρα α=β

και έχεις ότι α-αlnx-β=lnx



EDIT: η H(x) βγαίνει -(lnx+1)/x + e ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top